Monitor ultrawide do grafiki wektorowej

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
abyss
Posty: 2
Rejestracja: 04 czerwca 2019, 07:27 - wt

Monitor ultrawide do grafiki wektorowej

04 czerwca 2019, 08:04 - wt

Kiedyś na grupach dyskusyjnych przemknęła mi informacja o firmie admina, dlatego wstąpiłem tu zapytać o zdanie. Siedzę przed monitorami od 33 lat, poczynając od telewizorów, przez Hercules' a i wiele kolejnych. Oczy z racji wieku ,,już nie te,, i z rozróżnianiem wysokich dpi nie za bardzo. W tej chwili mam starszą iiyame 24" na TN. 1920*1080. Więcej co do rozdzielczości niż na niej nie zobaczę. I właściwie wystarczała by mi w kombajnie z drugim 19" monitorem na dokowane okienka, ale od jakiegoś czasu Ruida (RD Works) zmieniła tryb podglądu prac i automatycznie rozciąga mi okienko na oba monitory. Pomyślałem, że zmienię sobie na zbliżony, ale nieco szerszy - czyli 2560*1080 w 34 lub 35 cali. Wysokość fizyczna tylko nieznacznie większa (powyżej ~40cm wysokości nie zaakceptujemy w domu ) a nieco pola roboczego więcej. Najprawdopodobniej nie zobaczę różnicy 1080 w stosunku do 1440 ze względu na wzrok. Pracuję zazwyczaj w słabo oświetlonym pokoju, z bardzo niską jaskrawością, ale czasem odsłaniam rolety i wówczas na Iiyamie wylaczam przycisk ,,Eco,, - co skokowo podnosi jasność. Koloru w sensie graficznym nie używam- przygotowanie grafik pod cięcie laserem. Po godzinach monitor używany przez rodzinę do grania/www etc - ale tu co będzie to będzie, nie walczymy o ms w grach :).
Pytania:
- czy IPS ma tu jakikolwiek sens?
- na ile zakrzywienie monitora przeszkadza?
- jakieś modele z odpowiednikiem przycisku Eco i chętnie z klawiszowym (fizycznie) wyborem 2-3 źródeł HDMI (mam jeszcze CCTV może jeszcze coś).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor ultrawide do grafiki wektorowej

04 czerwca 2019, 10:33 - wt

Monitory ultrawide nie tyle są "rozszerzone" a UCIĘTE! Zdecydowanie odradzam takie rozwiązania. Ekran jest znacznie mniejszy obszarowo niż typowa proporcja. Podobnie z zakrzywieniem. Cierpi na tym równomierność podświetlenia. Różnice 30% środka względem boków to w takim sprzęcie norma. No i geometria. Nie siedzi sie w środku okręgu wyznaczonego krzywizną monitora i linie proste nie są proste.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
abyss
Posty: 2
Rejestracja: 04 czerwca 2019, 07:27 - wt

Re: Monitor ultrawide do grafiki wektorowej

04 czerwca 2019, 15:18 - wt

No to mam problem, bo celowałem w coś około 85 ppi (tyle jeszcze spokojnie widzę) i w wysokość rzędu 35cm z drugiej strony. Swoją drogą różnice w oświetleniu środek/boki zupełnie mi nie przeszkadzają. To NIE fotografia. Geometria-może, bo tego nie widziałem w praktyce i dlatego pytałem. Chętnie poznałabym opinie użytkowników- grafików.

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Orcio
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu