Częstotliwość odświeżania

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
JohnZ
Posty: 13
Rejestracja: 13 listopada 2017, 12:02 - pn

Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 11:46 - pn

Witam.

Jak to jest że nawet najbardziej profesjonalne monitory graficzne a także profesjonalne monitory studyjne (filmowe) mają 60Hz?
Czy jeśli były by 120Hz i więcej praca na nich nie była by wygodniejsza, przyjemniejsza dla oczu, mniej męcząca, po prostu lepsza?
Czy praca montażysty pracującego nawet na monitorach EIZO czy NEC na z większą częstotliwością odświeżania nie dawała by większy komfort pracy?
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 14:36 - pn

LCD, gdyby miały odświeżanie 1 Hz, tak samo by nie migały. Kineskopowe waliły wiązką po luminoforze tyle a tyle razy na sekundę, a LCD odwrotnie: odświeżają obraz tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 14:41 - pn

Nie jestem znawcą tematu, więc jak jestem w błędzie niech ktoś obeznany sprostuje :)
Obraz na monitorze LCD powstaje w inny sposób niż kiedyś to było na monitorach kineskopowych. Przy statycznym obrazie (np. oglądamy zdjęcie) odświeżanie na LCD praktycznie nie ma znaczenia. Podświetlenie jest ciągłe, matryca LCD jest "wysterowana" także w sposób ciągły. Nawet jakby odświeżanie było 10 Hz nie byłoby efektu migotania, a na kineskopowym już tak. Obraz na CRT był "rysowany" strumieniem elektronów.
Inaczej już jest przy dynamicznych scenach (zwłaszcza grach), tu odświeżanie ma znaczenie na LCD również i zazwyczaj te z przeznaczeniem do gier maja 144 Hz. Monitory z zastosowaniem fotograficznym, graficznym nie potrzebują tak wysokiego odświeżania i niepotrzebnie by to podwyższyło koszt monitora.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 16:44 - pn

AndN11 pisze:
30 grudnia 2019, 14:41 - pn
Monitory z zastosowaniem fotograficznym, graficznym nie potrzebują tak wysokiego odświeżania i niepotrzebnie by to podwyższyło koszt monitora.
No i rodzi się pytanie, czy miałoby to w ogóle sens w monitorach o tak złożonym przetwarzaniu obrazu.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 17:30 - pn

W monitorach gdzie renderowanie ruchu nie jest kluczowe oczywiście nie ma to większego sensu i tutaj wielu osób nie znajdziesz, które czekają na podniesienie tego standardu. Niemniej, choćby samo przeciąganie okna byłoby przyjemniejsze w odbiorze gdyby mniej się rozmywało i mniej pochylało podczas ruchu. Ja czekam na takie czasy, ale póki co implementuje się to tylko w monitorach dla graczy opartych na słabych pod względem jakości obrazu matrycach TN. Choć moim zdaniem problem jest w każdym przypadku użycia, gdzie jest jakikolwiek ruch, nawet kursora myszki.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 17:49 - pn

@GrzesiekR, sądzę, że przesadzasz. Pochylania okna podczas przeciągania nie zauważam przy odświeżaniu 60 Hz, a czy jest potrzeba aby tekst również był czytelny (nic się nie rozmywał) podczas przeciągania okna ? Moim zdaniem nie. Tak w ogóle to zasadniczo mam odznaczoną opcję w systemie: "Pokaż zawartość okna podczas przeciągania". Na filmach nie zauważam aby odświeżanie 60 Hz było za małe i powodowało brak płynności ruchu.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 17:59 - pn

To znaczy LCD mogą migać (od dawna bardzo rzadkie zjawisko), ale to może być wina wyłącznie podświetlenia matrycy, nie częstotliwości jej odświeżania.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

30 grudnia 2019, 19:58 - pn

Bez problemu można kupić monitor 120-144hz, tyle że poza grami nie ma to większego znaczenia, a i w grach nie jest łatwo wykręcić ponad 100 klatek.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 08:22 - wt

AndN11 pisze:
30 grudnia 2019, 17:49 - pn
@GrzesiekR, sądzę, że przesadzasz. Pochylania okna podczas przeciągania nie zauważam przy odświeżaniu 60 Hz, a czy jest potrzeba aby tekst również był czytelny (nic się nie rozmywał) podczas przeciągania okna ? Moim zdaniem nie. Tak w ogóle to zasadniczo mam odznaczoną opcję w systemie: "Pokaż zawartość okna podczas przeciągania". Na filmach nie zauważam aby odświeżanie 60 Hz było za małe i powodowało brak płynności ruchu.
No właśnie jesteś przykładem osoby dla której 60Hz będzie na wieki wystarczające :)
Pochylanie okien (prostokąt -> równoległobok) jest bardzo widoczne na każdym zwykłym ekranie 60Hz. Co ciekawe, na gamingowym monitorze w trybie 60Hz wogóle nie. Znaczy to, że te monitory po prostu lepiej ten ruch renderują.
@Czornyj, jest wiele gier w których na średnim PC można uzyskać 120 FPS przy odpowiednich ustawieniach i czyni to bardzo dużą różnicę. Tylko to trzeba dostrzegać i doceniać. Nikogo do tego nie zmuszam. To forum tego nie doceni.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 09:04 - wt

GrzesiekR pisze:
31 grudnia 2019, 08:22 - wt
Pochylanie okien (prostokąt -> równoległobok) jest bardzo widoczne na każdym zwykłym ekranie 60Hz.
Włączyłem w opcjach Pokaz zawartość okna podczas przeciągania i zapewniam Cię, że u mnie na LCD z ekranem 60 Hz nie ma żadnego pochylenia okna, niezależnie jak szybko przesuwam to okno po ekranie i w jakich kierunkach. Przy wolnym przesuwaniu da się zauważyć jedynie jakby lekkie drżenie bocznych krawędzi okna. Równoległobok to dla mnie jakiś sajens fikszyn :) Nie wiem jak to uzyskać i czym jest spowodowane, ale nie odświeżaniem 60 Hz.
Edit.
Mogę tylko podejrzewać, że jak u kogoś to występuje ma włączone wszystkie możliwe "bajery", "animacje" w systemie i raczej karta graficzna nie wyrabia ? lub inny powód, ale na pewno nie jest przyczyną odświeżanie 60 Hz (miałbym wówczas u siebie ten efekt).
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 09:35 - wt

NIe mam włączonych żadnych bajerów (nie wiem zresztą co to miałyby być za bajery) i zapewniam Cię, że jest to widoczne na wszelkich ekranach 60Hz (poza gamingowym) z którymi mam do czynienia, również na tabletach i smartfonach. To jest jak efekt rolling shutter w kamerach. Mogę w wolnej chwili to nagrać i pokażę. Dalsza dyskusja nie ma sensu.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 09:41 - wt

Dalsza dyskusja rzeczywiście nie ma sensu. Filmik oczywiście też by Cię nie przekonał (powiedziałbyś, że mam gamingowy monitor i dlatego nie ma pochylenia okna :) ), choć akurat dziś nie bardzo mam czas na to.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 09:44 - wt

Nie zaprzeczam temu, że tego nie widzisz, może akurat masz jakiś lepszy pod tym względem monitor. Ja twiedzę, że ja to widzę na różnych ekranach. Nie jestem w stanie zbadać wszystkich modeli. Natomiast posuwam się do generalizacji, ponieważ jednak niejeden model już widziałem.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 09:47 - wt

Wiem jak wygląda równoległobok :) Nie widzę pochylenia nawet o milimetr, aż taki ślepy to nie jestem :)
GrzesiekR pisze:
31 grudnia 2019, 09:35 - wt
NIe mam włączonych żadnych bajerów (nie wiem zresztą co to miałyby być za bajery) ....
Przykładowo tu mam sporo odznaczonych rzeczy, które uważam za zbędne i mi niepotrzebne :
efekty wizualne.jpg
efekty wizualne.jpg (141.86 KiB) Przejrzano 5293 razy
System traktuje jedynie jako narzędzie do używania programów. Sam w sobie nie musi być "piękny" i "zbajerowany". Niepotrzebnie tylko pewne dodatki obciążają procesor czy kartę graficzną, ale to tylko moje zdanie.
JohnZ
Posty: 13
Rejestracja: 13 listopada 2017, 12:02 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 13:09 - wt

voteck pisze:
30 grudnia 2019, 14:36 - pn
LCD, gdyby miały odświeżanie 1 Hz, tak samo by nie migały. Kineskopowe waliły wiązką po luminoforze tyle a tyle razy na sekundę, a LCD odwrotnie: odświeżają obraz tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.
Czyli wychodzi na to że dodatkowe herce nie są potrzebne przy pracy i komfort nie zwiększa się z częstotliwością 120hz, 144hz itd.
A także wychodzi na to że programista kodujący, czy montażysta czy grafik nie poczuje wygodny z dodatkowych herców ani nie zmniejsza zmęczenie oczu.

AndN11 pisze:
31 grudnia 2019, 09:47 - wt
Przykładowo tu mam sporo odznaczonych rzeczy, które uważam za zbędne i mi niepotrzebne :
Nie chodzim w takie szczegóły bo to rzecz subiektywna czy to komuś potrzebna czy nie.
Ja nawet w telefonie też mam wyłączne animacje bo jest mi to całkowicie nie potrzebne.

Nie widziałem też wcześniej tematu
viewtopic.php?f=5&t=3891

Więc mój wniosek jest taki że dodatkowe herce są potrzebne tylko w grach ale chyba z uwzględnianiem gier sportowych czyli e-sportu i w klasycznym sporcie gdzie transmisja lub nagranie w 120fps jest świetne. A temat filmów nie ma zamiaru zaczynać bo to temat rzeka z tyloma problemami technicznymi że głowa mała.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 13:30 - wt

Tak ostatnio bawiłem się monitorem 75Hz LCD i okienka jakby minimalnie płynniej się przemieszczały wzgl. 60Hz. Także 75Hz LCD do pisania tekstu w word nie zaszkodzi :) Natomiast przy 30Hz to "system skacze".
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 13:56 - wt

mniej Hz to też większe opóźnienie pomiędzy np ruchem myszki a ruchem kursora. Przy 60Hz jest akceptowalne, przy 30 już nie, ale przy Hz powyżej 60Hz czuć różnicę, szczególnie przy 240Hz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 16:57 - wt

GrzesiekR pisze:
31 grudnia 2019, 08:22 - wt
@Czornyj, jest wiele gier w których na średnim PC można uzyskać 120 FPS przy odpowiednich ustawieniach i czyni to bardzo dużą różnicę. Tylko to trzeba dostrzegać i doceniać. Nikogo do tego nie zmuszam. To forum tego nie doceni.
Ja nie neguję, że różnica jest dostrzegalna - po prostu informuję, że różnica jest w grach, o ile sprzęt uciągnie i że bez problemu można tego typu monitory dostać (nawet dobrej lub referencyjnej jakości). W pozostałych zastosowaniach przepaści nie ma, np. filmów prawie nie kręci się z takim klatkażem, więc przy montażu nie ma to znaczenia. Doceni każdy, kto gra - przy 120-144kh statystycznie każdy rozpyk przeciwnika lepiej niż przy 60hz (dla amatora zysk jest nawet bardziej odczuwalny niż dla zawodowca, który potrafi nauczyć się specyfiki rozgrywki 60Hz i grać "z wyprzedzeniem").
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

31 grudnia 2019, 19:08 - wt

@Czornyj, a możesz podać konkretny model takiego monitora o wysokiej jakości obrazu i odświeżaniu min. 120Hz którego bez problemu można dostać? Ja szcze mówiąc nie znam.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Częstotliwość odświeżania

01 stycznia 2020, 21:33 - śr

GrzesiekR pisze:
31 grudnia 2019, 19:08 - wt
@Czornyj, a możesz podać konkretny model takiego monitora o wysokiej jakości obrazu i odświeżaniu min. 120Hz którego bez problemu można dostać? Ja szcze mówiąc nie znam.
https://pl-store.acer.com/conceptd/monitors

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu