Firefox - działa/nie działa CM?

Wszystko na temat oprogramowania graficznego.
asix73
Posty: 28
Rejestracja: 15 listopada 2017, 10:35 - śr

Firefox - działa/nie działa CM?

16 czerwca 2020, 14:39 - wt

WIndows 10 Home 64-bit + May Update + Firefox 77.0.1 z włączonym w opcjach CM, dziwnie wyświetla mi strony. Wybiórczo niektóre elementy stron (np. na onecie czy youtubie) są mocno oczojeb.... (głównie czerwienie i niektóre odcienie skóry pomarańczowawe). Monitor Eizo CX241 skalibrowany w Color Navigatorze. Problem nie występuje w najnowszej przeglądrce Microsoft Edge, na tych samych stronach. Ma ktoś coś podobnego?
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

16 czerwca 2020, 16:41 - wt

Jak masz dokładnie poustawianego Firefoxa?
Zrób wg instrukcji z tego linka: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/ bardziej na dole masz instrukcję. Niemniej jednak, możliwe że pewne elementy mogą być oprofilowane inaczej niż standardowe sRGB lub wcale mogą nie być oprofilowane co może powodować wyświetlanie w pełniejszym gamucie ... jeśli się nie mylę :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

16 czerwca 2020, 20:15 - wt

Do jakiego targetu jest skalibrowany monitor?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 00:25 - śr

Pandemiya pisze:
16 czerwca 2020, 16:41 - wt
Zrób wg instrukcji z tego linka:
Tam są bzdury.

Jeśli monitor skalibrowany do gamutu szerszego niż sRGB, Firefoxa trzeba przestawić w tryb 1 zgodnie z tą instrukcją:

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/88

Żadnych innych kluczy konfiguracyjnych nie należy zmieniać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 02:20 - śr

Tom01 pisze:
17 czerwca 2020, 00:25 - śr
Pandemiya pisze:
16 czerwca 2020, 16:41 - wt
Zrób wg instrukcji z tego linka:
Tam są bzdury.

Jeśli monitor skalibrowany do gamutu szerszego niż sRGB, Firefoxa trzeba przestawić w tryb 1 zgodnie z tą instrukcją:

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/88

Żadnych innych kluczy konfiguracyjnych nie należy zmieniać.
Dzięki za poprawę. Mój monitor wraca jutro z serwisu to po podłączeniu zrobię wg. Twojej metodologii i sprawdzę jak to ma się w praktyce - pardon jeśli faktycznie podałem błędne dane, byłem pewien że Tomek jako tako zna się na rzeczy i wiedział co pisze.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
asix73
Posty: 28
Rejestracja: 15 listopada 2017, 10:35 - śr

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 07:13 - śr

NocnyJastrzab pisze:
16 czerwca 2020, 20:15 - wt
Do jakiego targetu jest skalibrowany monitor?
Target jak na załączonym obrazku.
Obrazek
Tom01 pisze:
17 czerwca 2020, 00:25 - śr

Jeśli monitor skalibrowany do gamutu szerszego niż sRGB, Firefoxa trzeba przestawić w tryb 1 zgodnie z tą instrukcją:

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/88

Żadnych innych kluczy konfiguracyjnych nie należy zmieniać.
Dokładnie tak mam ustawione. Problem pozostał.
Załączniki
pic1.jpg
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 09:35 - śr

Fragment z mojego poradnika:
6) Uruchomienie profilowania w przeglądarce www Firefox:
W pasku adresu wpisujemy: about:config
Następnie w filtrowaniu („Szukaj”) wpisujemy: gfx.color
Dzięki czemu widzimy cztery opcje:
gfx.color_management.display_profile – tutaj, w „wartość” wpisujemy ścieżkę do naszego pliku z profilem, np.:
C:\Profile\Moj_profil_monitora.icm
gfx.color_management.enablev4 – tutaj ustawiamy na true
gfx.color_management.mode – tutaj dajemy wartość na 1
gfx.color_management.rendering_intent – tutaj też dajemy wartość na 3
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 09:43 - śr

asix73 pisze:
17 czerwca 2020, 07:13 - śr
Dokładnie tak mam ustawione. Problem pozostał.

Znaczy Microsoft znów zrąbał swój szczątkowy CMS, analogicznie jak w kompilacji 1909. Czyli to nie jest problem FF. Profil w systemie jest a aplikacje przez API nie mają do niego dostępu. Nie ma prostej recepty na naprawienie sytuacji innej niż reinstall i NIE aktualizowanie powyżej wersji sprawdzonej.

Tymczasowe rozwiązanie to skalibrowanie monitora do przestrzeni sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
asix73
Posty: 28
Rejestracja: 15 listopada 2017, 10:35 - śr

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 09:53 - śr

Tom01 pisze:
17 czerwca 2020, 09:43 - śr
asix73 pisze:
17 czerwca 2020, 07:13 - śr
Dokładnie tak mam ustawione. Problem pozostał.

Znaczy Microsoft znów zrąbał swój szczątkowy CMS, analogicznie jak w kompilacji 1909. Czyli to nie jest problem FF. Profil w systemie jest a aplikacje przez API nie mają do niego dostępu. Nie ma prostej recepty na naprawienie sytuacji innej niż reinstall i NIE aktualizowanie powyżej wersji sprawdzonej.

Tymczasowe rozwiązanie to skalibrowanie monitora do przestrzeni sRGB.
Co ciekawe Microsoft Edge wyświetla wszystko poprawnie. Czyżby celowa robota MS, żeby napsuć krwi Mozilli ;-)
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2020, 09:55 - śr przez asix73, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 09:55 - śr

asix73 pisze:
17 czerwca 2020, 09:53 - śr
Co ciekawe Microsoft Edge wyświetla wszystko poprawnie :-)

Nie wiem, nie sprawdzałem. Nigdy nie traktowałem przeglądarek IE na poważnie, jeśli chodzi o wyświetlanie koloru. Istnieje jednak możliwość, że Microsoft celowo w taki sposób kosi konkurencję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 16:33 - śr

asix73 pisze:
16 czerwca 2020, 14:39 - wt
WIndows 10 Home 64-bit + May Update + Firefox 77.0.1 z włączonym w opcjach CM, dziwnie wyświetla mi strony. Wybiórczo niektóre elementy stron (np. na onecie czy youtubie) są mocno oczojeb.... (głównie czerwienie i niektóre odcienie skóry pomarańczowawe). Monitor Eizo CX241 skalibrowany w Color Navigatorze. Problem nie występuje w najnowszej przeglądrce Microsoft Edge, na tych samych stronach. Ma ktoś coś podobnego?
Potwierdzam : viewtopic.php?f=21&t=4262&p=60826#p60826
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:12 - śr

AndN11 pisze:
17 czerwca 2020, 16:33 - śr
asix73 pisze:
16 czerwca 2020, 14:39 - wt
WIndows 10 Home 64-bit + May Update + Firefox 77.0.1 z włączonym w opcjach CM, dziwnie wyświetla mi strony. Wybiórczo niektóre elementy stron (np. na onecie czy youtubie) są mocno oczojeb.... (głównie czerwienie i niektóre odcienie skóry pomarańczowawe). Monitor Eizo CX241 skalibrowany w Color Navigatorze. Problem nie występuje w najnowszej przeglądrce Microsoft Edge, na tych samych stronach. Ma ktoś coś podobnego?
Potwierdzam : viewtopic.php?f=21&t=4262&p=60826#p60826
Coś jest faktycznie nie tak, ale np u mnie, gdzie dużą wagę przywiązuję do portali Behance i Dribbble i umieszcznych na nich pracach - FF wyświetla różnie - oprofilowane elementy w SRGB sa faktycznie sRGB ale reszta już dopasowuje się do pełnego gamutu monitora i jest oczojebna jak ja pierdykam. FF skonfigurowany wg. porady Tom01, Natomiast Edge u mnie nie działa lepiej, wręcz wszystko wyświetla oczojebnie, zupełnie u mnie Edge nie zarządza barwą. Windows 10 64bit najaktualniejszy.

Edytka: Coś jest nie tak również z robieniem screenów w Windowsie i kopiowaniu ich do PS. PS mam na pewno dobrze ustawionego. Niemniej jednak jak wklejam obrazek z print screena z FF to wklejony obraz jest nieco wyblakły, nieoprofilowany i dopiero po przypisaniu profilu monitora pokazuje zgodne barwy. W sumie może to dobre zachowanie, ale myslałem że screen od razu powinien być zgodny :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:26 - śr

Cóż, mam pełne zaufanie do tego artykułu : https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/
Wszystko na to wskazuje, że obecnie Firefox nie zarządza barwą. O przeglądarce Edge się nie wypowiem, bo nie posiadam, ale jak jest "oczojebne" to bym odrzucił to narzędzie (po ewentualnym sprawdzeniu w linku powyżej)
Edit.
Na razie przesiadam się na przeglądarkę Google Chrome, aż nie naprawią Firefoxa.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:31 - śr

AndN11 pisze:
17 czerwca 2020, 17:26 - śr
Cóż, mam pełne zaufanie do tego artykułu : https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/
Wszystko na to wskazuje, że obecnie Firefox nie zarządza barwą. O przeglądarce Edge się nie wypowiem, bo nie posiadam, ale jak jest "oczojebne" to bym odrzucił to narzędzie (po ewentualnym sprawdzeniu w linku powyżej)
Edit.
Na razie przesiadam się na przeglądarkę Google Chrome, aż nie naprawią Firefoxa.
A powiedz, bo rozważam Chrome, ale czy nadal są dla tej przeglądarki dostępne wtyczki blokujące reklamy czy już zgodnie z zapowiedziami zostały poblokowane?
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:39 - śr

Pandemiya pisze:
17 czerwca 2020, 17:31 - śr
A powiedz, bo rozważam Chrome, ale czy nadal są dla tej przeglądarki dostępne wtyczki blokujące reklamy czy już zgodnie z zapowiedziami zostały poblokowane?
Na to pytanie Ci w tej chwili nie odpowiem, tak naprawdę Google Chrome na stacjonarnym komputerze zacznę używać od dziś (i tylko do tej pory jak Firefox zacznie poprawnie wyświetlać). Sądzę, że w wyszukiwarce google znajdziesz odpowiedź. Przeglądarkę Chrome, mam na smartfonie i jakoś akurat tu mi przypasowało (nie będę zmieniał i kombinował).
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:44 - śr

AndN11 pisze:
17 czerwca 2020, 17:39 - śr
Pandemiya pisze:
17 czerwca 2020, 17:31 - śr
A powiedz, bo rozważam Chrome, ale czy nadal są dla tej przeglądarki dostępne wtyczki blokujące reklamy czy już zgodnie z zapowiedziami zostały poblokowane?
Na to pytanie Ci w tej chwili nie odpowiem, tak naprawdę Google Chrome na stacjonarnym komputerze zacznę używać od dziś (i tylko do tej pory jak Firefox zacznie poprawnie wyświetlać). Sądzę, że w wyszukiwarce google znajdziesz odpowiedź. Przeglądarkę Chrome, mam na smartfonie i jakoś akurat tu mi przypasowało (nie będę zmieniał i kombinował).
Już sprawdziłem, działają wtyczki blokujące.

Słuchaj, a trzeba coś konfigurować w Chrome by miało włączone prawidłowo zarządzanie barwą? Wiem że można dać opcje force profile, ale to bedzie wymuszanie kolorystyki niezaleznie od profilu a chyba nie o to chodzi
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:45 - śr

Są dostępne adblockery, raczej nigdy nie było planów ich usunięcia. Ale i tak lepiej sobie zablokować reklamy wszędzie, zamiast tylko w przeglądarce. Polecam https://nextdns.io

Albo jak ktoś lubi się bawić w takie rzeczy, to postawienie pi-hole na raspberry pi (ale przy alternatywie w postaci nextdns, to chyba nie ma już takiego sensu jak dawniej).
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:52 - śr

Pandemiya pisze:
17 czerwca 2020, 17:44 - śr
Słuchaj, a trzeba coś konfigurować w Chrome by miało włączone prawidłowo zarządzanie barwą? Wiem że można dać opcje force profile, ale to bedzie wymuszanie kolorystyki niezaleznie od profilu a chyba nie o to chodzi
Nic nie konfigurowałem i poprawnie mi się wyświetla ten testowy obrazek z linku jaki wyżej był podany (miałem też tak zawsze w Firefox, ale widać ostatnio się im tam coś "spsuło").
Poczytaj z linku https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/: odnośnie Chrome, to wstęp: "Chrome od wersji 62 powinien zarządzać barwą na standardowych ustawieniach"....
U mnie jest prawidłowo, bez dodatkowych ustawień/ingerencji.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 17:57 - śr

AndN11 pisze:
17 czerwca 2020, 17:52 - śr
Pandemiya pisze:
17 czerwca 2020, 17:44 - śr
Słuchaj, a trzeba coś konfigurować w Chrome by miało włączone prawidłowo zarządzanie barwą? Wiem że można dać opcje force profile, ale to bedzie wymuszanie kolorystyki niezaleznie od profilu a chyba nie o to chodzi
Nic nie konfigurowałem i poprawnie mi się wyświetla ten testowy obrazek z linku jaki wyżej był podany (miałem też tak zawsze w Firefox, ale widać ostatnio się im tam coś "spsuło").
Poczytaj z linku https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/: odnośnie Chrome, to wstęp: "Chrome od wersji 62 powinien zarządzać barwą na standardowych ustawieniach"....
U mnie jest prawidłowo, bez dodatkowych ustawień/ingerencji.
Powiem Ci że pobieżnie tak patrzę po stronach które głównie przeglądam i chyba faktycznie dobrze to zarządzanie Chromiarce wychodzi. Szkoda że FF sie popsuło, oby naprawili, jakoś się przyzwyczaiłem do liska :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Firefox - działa/nie działa CM?

17 czerwca 2020, 18:05 - śr

Pandemiya pisze:
17 czerwca 2020, 17:57 - śr
Powiem Ci że pobieżnie tak patrzę po stronach które głównie przeglądam i chyba faktycznie dobrze to zarządzanie Chromiarce wychodzi. Szkoda że FF sie popsuło, oby naprawili, jakoś się przyzwyczaiłem do liska :)
Też się przyzwyczaiłem :) , a zwłaszcza podobała mi się opcja, że w Firefox można było powiększyć tylko samą czcionkę w przeglądarce, bez powiększania grafik/zdjęć. W Chrome jak na razie nie mogę znaleźć takiej opcji i literki nieco małe na 27 cali (2560 x 1440 pikseli), a skalowania wszystkiego chciałbym uniknąć.

Wróć do „Oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu