NEC EA245WMi-2 i własna kalibracja

Czyli jaki NEC do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
opalek84
Posty: 4
Rejestracja: 28 października 2020, 13:52 - śr

NEC EA245WMi-2 i własna kalibracja

28 października 2020, 14:59 - śr

Witam,

Zdecydowałem się na ten model monitora (sporadycznie chciał bym na nim obrabiać zdjęcia, ale głównie chodzi mi codzienną pracę). Wiem że na rynku sa już modele pre-kalibrowane CT, ale w tych wariantach kalibracja jest koszmarnie droga - ponad 500zł (wiem że jest lepsza gwarancja i oprogramowanie itp. ale ja tego wszystkiego nie potrzebuję a 500zł to ok 1/3 ceny monitora).

Tak więc moje pytanie jest czy jeśli kalibrację zlecę po za kupie zewnętrznej firmie (np. w Warszawie przyjeżdża fachowiec do domu za ok. 150zł) która jak zakładam ma dobry kolorymetr i własne oprogramowanie to czy coś stracę na jakości samego monitora? Czy wersja CT coś zmienia w samym monitorze, np. inne oprogramowanie, coś odblokowuje?

Ew. czy kalibracja w sklepie za 50zł (https://www.graficzne.pl/p15798,nec-mul ... d924e22438) czymś się różni od tej za 500zł? ... i znowu nie interesują mnie pierdoły typu +2 lata gwarancji - bo wybierając sprzęt tej marki zakładam, że i tak podziała dłużej niż 5 lat bo byle badziew z marketu też często wytrzymuje, badpixele też (wersja COLOR) bo po pierwsze mam 14 dni na zwrot a po drugie to znowuż to nie jest najtańszy filip z marketu by sypał pixelami na prawo i lewo.

Zresztą jak rozumiem kalibrację i tak należy wykonać raz na rok więc i tak mnie to nie minie...

Drugie pytanie to posiadając własny soft i kolorymetr jak wykonuje się samą kalibracje, jest jakiś tutorial i czy to jest taka kalibracja jak w drogich monitorach graficznych czy tylko wyrównanie do pierwotnie zadanego stanu i kto ustala ten stan? fabryka?


Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC EA245WMi-2 i własna kalibracja

28 października 2020, 16:55 - śr

Kalibracja EA245WMi-2 jest dziecinnie prosta - wymaga oprogramowania SpectraView II, kolorymetru i1Display Pro oraz zdefiniowania oczekiwanej jaskarawości monitora. Temat luminancji wyczerpałem w tym artykule:
https://marcinkaluza.fotoblogia.pl/8140 ... tlaczy,all

CT nie jest w niczym lepszy poza tym, że jest już przygotowany, ma gwarancję i licencję na oprogramowanie. Bad piksele praktycznie nie występują w EAxx5WMi (nie spotkałem się na próbie kiluset sztuk).
opalek84
Posty: 4
Rejestracja: 28 października 2020, 13:52 - śr

Re: NEC EA245WMi-2 i własna kalibracja

28 października 2020, 17:14 - śr

Panie Marcinie,
Bardzo dziękuję za odpowiedź i link. Co do CT to tego się spodziewałem ale wolałem się upewnić bo są użytkownicy (szczególnie na tym forum) którzy lansują wersję że fabryczny NEC do niczego się nie nadaje i tylko wersja COLOR :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA245WMi-2 i własna kalibracja

31 października 2020, 11:52 - sob

opalek84 pisze:
28 października 2020, 17:14 - śr
bo są użytkownicy (szczególnie na tym forum) którzy lansują wersję że fabryczny NEC do niczego się nie nadaje i tylko wersja COLOR :)

Zróbmy kalkulację:

- Podstawowa wersja EA245WMi-2, egzemplarz przypadkowy - 1800 zł
- Licencja na SpectraView II - 160 zł
- Kalibracja przez przypadkowego technika - 150 zł

Razem: 2110 zł

A teraz COLOR:
- Monitor sprawdzany, z wykluczanymi wadami pikseli, paprochami, nierównościami podświetlenia.
- Szeroko prekalibrowany, do kilku rodzajów zastosowań a każdy z podziałem na kilka wariantów oświetleniowych. Zrobiony przez ludzi nieprzypadkowych, nieprzypadkowymi narzędziami.
- Licencja na SpectraView II w komplecie
- Gwarancja 5 lat z gwarancją na piksele.
- Dołączone pomiary tego konkretnego egzemplarza.
- Drukowany wzorzec wysokiej jakości i stabilności.

Razem: 2199 zł

Naprawdę to jest taka zła oferta?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu