Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

14 marca 2021, 14:07 - ndz

Witam
Znowu pojawił się problem z wydrukami na Epson SC P600.
Już kiedyś miałem coś podobnego - na wydrukach abw pojawiał się ciepły ton, mimo neutralnych ustawień.
Potem jakoś naprawiło się samo z siebie.
Dziś znowu po roku coś podobnego ABW idzie w zielonkawy odcień.
To było na papierach gloss.

Przeszedłem też na matt i wydruki ABW były dobre, tj. identyczne jak te sprzed roku.
ale za to kolor na matt idzie w kierunku zielonkawo-żółtej-bladości [mniej kontrastowe i nie tak ciepłe, idą w zieloność]
Różnice są subtelne ale dostrzegalne.

Porównuje to z wydrukami tych samych zdjęć sprzed roku, które były dobre, a dzisiejsze wydruki różnią się na niekorzyść.
Drukuję z tego samego pliku, to samo zdjęcie, ten sam papier, te same ustawienia, te same profile icc.
Wykres dysz oczywiście idealny na gloss i matt.

Skąd te różnice?

Czy mogło na to wpłynąć ?
- Aktualizacja sterownika?
- Nowe tusze?
- czy system windows coś psuje?
- drukarka się rozjechała ?

Co to może być?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

15 marca 2021, 10:24 - pn

Tusze oryginalne?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

15 marca 2021, 16:48 - pn

Tom01 pisze:
15 marca 2021, 10:24 - pn
Tusze oryginalne?
Tak, używam tylko oryginalnych.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

19 marca 2021, 08:30 - pt

nie masz może jakichś przeterminowanych kupionych w sieci? albo długo niedrukowałeś? może wstrząsnąć trzeba kartridżem? zmieniałeś niedawno czernie na nowe?

ja miałem raz przypadek na ABW na PK (P800) gdzie wydruki były chłodne, zafarb w fiolet. po przełączeniu na MK wszystko idealne. jak zrobiłem pomiary poszczególnych kolorantów, okazało się, że czysty tusz PK miał znaczny zafarb, inny niż zwykle (normalnie leci w musztardę/oliwkę, tu był ciemny filet). nie wiem skąd się tak zrobiło - był oryginalny, data ważności rok do przodu. może przechowywany był w złych warunkach w drodze do mnie, może wada fabryczna.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 01:38 - ndz

unesco pisze:
19 marca 2021, 08:30 - pt
nie masz może jakichś przeterminowanych kupionych w sieci? albo długo niedrukowałeś? może wstrząsnąć trzeba kartridżem? zmieniałeś niedawno czernie na nowe?

ja miałem raz przypadek na ABW na PK (P800) gdzie wydruki były chłodne, zafarb w fiolet. po przełączeniu na MK wszystko idealne. jak zrobiłem pomiary poszczególnych kolorantów, okazało się, że czysty tusz PK miał znaczny zafarb, inny niż zwykle (normalnie leci w musztardę/oliwkę, tu był ciemny filet). nie wiem skąd się tak zrobiło - był oryginalny, data ważności rok do przodu. może przechowywany był w złych warunkach w drodze do mnie, może wada fabryczna.
Trudno mi to teraz zweryfikować, ale też zacząłem podejrzewam taką możliwość, że to może wina któregoś z tuszy... Może jakiś jest przeterminowany. Podejrzewam LK lub LLK. Coś podobnego czytałem tez na forach angielskich. Niestety dostrzegłem też, że ABW na mattach też idzie w zieleń/cyjan, o wiele mniej niż na Gloss, ale jednak jest to dostrzegalne. Tak. Wstrząsałem tuszami, ale raczej nic to nie dało. Tusze które ostatnio wymieniałem i mam jeszcze opakowania PK i MK są ważne do 2022. Ale nie wiem jak jest z LK czy LLK. W styczniu przewoziłem też drukarkę autem [zapakowaną w oryginalne styropiany i karton], bo się przeprowadzałem. Ciekawe Czy niska temperatura mogła zaszkodzić tuszom? Ale w sumie w aucie nie była jakoś bardzo niska. Ostatnio też kupowałem tusze przez kuriera, hmm...

A jak w ogóle zmierzyć poszczególne koloranty?
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 09:31 - ndz

Tu jest przykład mojego druku ABW, matryca telefonu tego tak nie oddaje, ale w rzeczywistości obrazek po lewej jest ok [sprzed roku], natomiast po prawej [dzisiejszy] idzie w taką zielonkawość, lub żółto-zielony. Na kolorze dzieje się podobnie.
Załączniki
20210321_092143[1].jpg
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 10:15 - ndz

Zakładam, że w ABW nie włączyłeś Warm, tylko za każdym razem był Neutral?

Możesz zmierzyć poszczególne tusze przez wydruk tablicy testowej w trybie "Calibrate" przy pomocy Quad Tone Rip'a (QTR). Można ściągnąć za free. Tylko potrzebny jest spektrofotometr. QTR drukuje każdy kanał niezależnie, obsługuje P600.

Na tym papierze (SAM200) tryb neutral w ABW powinien być bardzo neutralny, pomiarowo i wizualnie.
W QTR można wydrukować też zdjęcie tylko samymi K+LK+LLK, wtedy widać że tusze nie są neutralne (ale sam MK dość mocno jest, PK mniej), dlatego w ABW, żeby uzyskać neutralność, sterownik dodaje odrobinę LC i LM. Szło by w zieleń gdyby był problem z dyszami LC/LM, ale jak piszesz wszystkie są ok.

Sama wymiana kartridża nie zmieni od razu zabarwienia (zakładając, że któryś z pojemników jest do bani), bo jeszcze masz tusz w przewodach doprowadzających go do głowicy.

To co pokazujesz na zdjęciu to akurat po prawej jest neutralny, ale po lewej za chłodny, ale to oczywiście telefon.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 10:42 - ndz

Tak drukuję na Neutral sprawdzałem to wiele razy. Ustawienia są ok. Teraz Spróbowałem przejść ponownie na PK, [załadowałem też nowy PK i na koniec zrobiłem jedno czyszczenie dysz] i tu różnica jest jeszcze bardziej widoczna na ABW. Wydruki są jeszcze bardziej zielonkawe niż na ABW Matt.
Wykresy dysz są oczywiście idealne. Tak, telefon przekłamuje, chciałem tylko pokazać jaka jest różnica. W rzeczywistość ten z lewej jest ok, a z prawej zielonkawo-żółty.
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 10:56 - ndz

To jest przykład na Gloss [innych zdjęć po tym już nie chciałem drukować, więc akurat takie] - Tak samo: po lewej idealne ABW, wydruk sprzed paru lat, po prawej sprzed paru dni, gdzie dopiero zauważyłem tak duży problem na a4. [Po przeprowadzce]. Tu Papier HM FA Baryt 325, aż mi szkoda go było. Początkowo myślałem, że się walnąłem, że wydrukowałem jakiś Adobe RGB, ale nie. Wszystko było ok. Na innych zdjęciach i tańszych papierach RC jest tak samo zielonkawo na Glossie.
Załączniki
20210321_104941[1].jpg
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 12:08 - ndz

Masz jakiś spectrometer pod ręką (może być color munki photo)?
Jeśli tak, wydrukuj tę tablicę jak na stronie 2: https://www.quadtonerip.com/Calibration.pdf
Zmierz czarny i szare i wrzuć wyniki L*a*b tutaj.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 12:13 - ndz

Właśnie nie mam żadnego. Może mógłbym to gdzieś wysłać taki wydruk?

Wydrukowałem sobie tą tablicę. Dawniej też ją drukowałem i gdybym miał porównać oba wydruki to nie widzę żadnej różnicy poza jedną. Dzisiaj LM jest odrobinę jaśniejsza niż ta na dawniejszym wydruku. Reszta raczej wygląda identycznie na żywo. Wydruk po prawej jest stary, po lewej dzisiejszy.

Tylko że LM nie wpływa na ABW czy wpływa ????
Załączniki
20210321_125220[1].jpg
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 13:19 - ndz

LM była wymieniana na nową całkiem niedawno, i w sumie od tej pory to zauważyłem. Kupowałem przez kuriera, ale od dobrego sklepu CP. Hmm...
Niestety nie spojrzałem na datę i już nie mam opakowania.

Odgrzebałem też jakieś stare tematy, pisałeś kiedyś, że jeśli stacja dokująca nie była nigdy czyszczona to może brudzić wydruki. Pytanie, czym, jakim płynem najlepiej czyścić?

Wydrukowałem też zdjęcie przez QTR, na krzywej PK-PremPhoto-neut [na papierze Tecco PPG 250] i wyszło tak jakbym drukował na ABW warm [ale bez zafarbu zieleni, bo ABW warm teraz mimo, że ciepły też idzie w lekką zielonkawość]. Dziwne te krzywe.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 16:24 - ndz

Grigio pisze:
21 marca 2021, 12:13 - ndz
Właśnie nie mam żadnego. Może mógłbym to gdzieś wysłać taki wydruk?

Wydrukowałem sobie tą tablicę. Dawniej też ją drukowałem i gdybym miał porównać oba wydruki to nie widzę żadnej różnicy poza jedną. Dzisiaj LM jest odrobinę jaśniejsza niż ta na dawniejszym wydruku. Reszta raczej wygląda identycznie na żywo. Wydruk po prawej jest stary, po lewej dzisiejszy.

Tylko że LM nie wpływa na ABW czy wpływa ????
Papier ten sam?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 16:50 - ndz

unesco pisze:
21 marca 2021, 16:24 - ndz
Grigio pisze:
21 marca 2021, 12:13 - ndz
Właśnie nie mam żadnego. Może mógłbym to gdzieś wysłać taki wydruk?

Wydrukowałem sobie tą tablicę. Dawniej też ją drukowałem i gdybym miał porównać oba wydruki to nie widzę żadnej różnicy poza jedną. Dzisiaj LM jest odrobinę jaśniejsza niż ta na dawniejszym wydruku. Reszta raczej wygląda identycznie na żywo. Wydruk po prawej jest stary, po lewej dzisiejszy.

Tylko że LM nie wpływa na ABW czy wpływa ????
Papier ten sam?
Nie, jeden jest Tecco ppg 250 a drugi już nie pamiętam [Chyba Tecco Iridium silver gloss]
Hmm Ale skoro reszta kolorów wygląda tak samo to myślałem, że LM też powinien się zgadzać.
[Oczywiście chodzi mi o wrazenia na żywo, bo na zdjęciu można by powiedzieć że inne paski też się troche różnią].
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 22:00 - ndz

To trudno porównywać, jeśli papiery są inne, zwłaszcza tak inne jak napisałeś
różnice w bieli papieru potrafią dawać takie subiektywne odczucia jak pokazałeś na zgęciach
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

21 marca 2021, 22:34 - ndz

unesco pisze:
21 marca 2021, 22:00 - ndz
To trudno porównywać, jeśli papiery są inne, zwłaszcza tak inne jak napisałeś
różnice w bieli papieru potrafią dawać takie subiektywne odczucia jak pokazałeś na zgęciach
Różne papiery są tylko w wydruku tej tabeli.
Ale wyżej przykłady zdjęć są na tych samych papierach.
Dalej źle mi drukuje.
Nie mam pomysłu już co z tym zrobić.
Nie ma sensu nic drukować na poważnie.
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

22 marca 2021, 17:55 - pn

A czy możliwe jest aby aktualizacja firmware drukarki coś pozmieniało w sposobie drukowania ???
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

22 marca 2021, 20:41 - pn

NA zagranicznych forach znajduje zgłoszenia podobnych problemów. Podejrzewam że Epson coś zaprogramował w firmware co z czasem zmienia wydruki. Drukarka obecnie z doskonałą precyzją powtarza zielonkawy zafarb. Drukowanie bw przez PS sRGB daje nawet jeszcze wiekszą zielonkawość.
Choć pamiętam, że po zakupie obie metody ABW i PS sRGB dawały niemal identyczny rezultat neutralnego bw. Czyje się oszukany przez Epsona.
Nikt nie potrafi zdiagnozować i wytłumaczyć tego problemu, choć w sieci można znaleźć wiele podobnych przypadków: to samo zdjęcie, ten sam papier, te same ustawienia, pełny wykres dysz, oryginalne tusze, ale od pewnego momentu inne wydruki niż pierwotnie.
Dziś żałuje, że aktualizowałem ten firmware, pamiętam po tym, że pierwszy co, to wykres testu dysz stał się o wiele wyraźniejszy, kreseczki były bardziej kontrastowe i widoczne. Wiec coś musiało się zmienić w sposobie drukowania.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

23 marca 2021, 08:24 - wt

Spokojnie, nie takie problemy ze szwagrem się rozwiązywało...

To że są dwa różne papiery na tablicy testowej powoduje, że nie można tych wydruków porównywać. Jeśli wydrukujesz je na referencyjnym papierze (Epson PGPP lub PSPP) i zmierzysz je, podeślij wyniki wraz ze zrzutem ekranu ustawień QTRa. Ja mam wartości dla P800 która ma identyczne tusze. Jest tablica dla QTRa gdzieś do ściągnięcia, która ma odstępy między polami żeby można było mierzyć cały pasek, nie pole po polu. Inaczej nie wykluczysz ew. problemów z tuszem.

Firmware może coś zmienić, ale nie pamiętam kiedykolwiek, żeby tak się stało. Epson jest stabilny w tym obszarze (w porównaniu np. do Canona) w swoich starych drukarkach. To co w firmwareach się zmienia, to ew. blokady żeby nie dało się stosować innych kartridży, jakieś dodatki funkcjonalne i to co sam zauważyłeś, lepiej widoczny test dysz (ten do tej pory trzeba było oglądać w silnym świetle żeby dokładnie widzieć która jest zatkana). Nie wiem jak stary miałeś firmware, ale ta zmiana o której piszesz została wprowadzona np. w P800 jakieś 2 lata temu. To nie jest zmiana sposobu drukowania!
Jeśli rzeczywiście to FW namieszał, to na pewno w kolejnej wersji go poprawią. Dzwoniłeś/pisałeś do Epsona?

Jak wykluczysz tusze, to dodatkowo można też rekalibrowac drukarkę przy pomocy Epson ColorBase2, ale też potrzebny jest papier E PGPP i spektrofotometr. Stosuje się ten soft żeby zlinearyzować poszczególne kanały w związku z procesami starzenia się całego urządzenia. Jest za free. Nominalnie zaleca się to robić co 6 miesięcy.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Grigio
Posty: 80
Rejestracja: 16 kwietnia 2017, 22:10 - ndz

Re: Ponowne problemy z drukiem na Epson sc P600

23 marca 2021, 20:43 - wt

Tak dzwoniłem do Epsona, pani powiedziała żebym spróbował na razie wydrukować z innego systemu lub z telefonu, żeby sprawdzić, czy to wina po stronie systemu czy drukarki. Bo ponoć aktualizacje windows coś mieszają. Tylko że telefon nie znajduje mi drukarki. Zainstalowałem na telefonie Epson Printer Enabler. Ale nie znajduje drukarki. Mimo, że z kompa druję po wifi.

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu