Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
jacques
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2021, 08:51 - wt

Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

29 czerwca 2021, 09:26 - wt

Witam wszystkich,

szukam pomocy w wyborze monitora gdzie głównym kryterium jest wygoda dla moich oczu, nie jestem grafikiem także nie interesują mnie idealne kolory itp.
Na innych forach dostawałem odpowiedzi że Acer za 1000zł (którego teraz posiadam) a inny monitor nie robi żadnej różnicy tylko ergonomia używania (postawa przy komputerze i czas). Ja rozumiem że ergonomia jest bardzo ważna ale nie jestem w stanie uwierzyć iż na moim monitorze a jakimś "porządnym" nie będzie lepszego odczucia dla mojego wzroku.

Dążąc do celu czego bym oczekiwał od monitora:
- rozmiar: 27-32" (z tym że raczej 27" bo 31-32" to już inne ceny niestety...),
- rozdzielczość: WQHD - 4K (zwykłe full HD to już za mało),

Do czego będzie używany to:
- praca biurowa (pakiet office, praca na systemach, czasem małe dłubanie w oprogramowaniu ogólnie praca IT),
- wieczorami jakiś film, serial, gierka,
- myślę o zakupie konsoli którą chciałbym podłączyć pod niego w przyszłości

Nie jestem pro graczem dlatego nie szukam monitora specjalnie do gier 200Hz++ itp. ale też nie jestem programistą i nie siedzę w kodzie po 16h dziennie dlatego szukam monitora który mnie zadowoli w szerokiej gamie zastosowań (oczywiście adekwatnie do mojego budżetu).

Myślałem o dwóch modelach:
1. Eizo FlexScan EV2760 - cena około 2600 - 2700zł
2. Eizo FlexScan EV2795 - cena około 3400 - 3500zł

Teraz kwestia czy opłaca się dorzucać 800zł do droższego modelu przy tym samym rozmiarze i rozdzielczości? Bo bajer USB C do laptopa mi nie jest potrzebny, czy może jednak różnią się czymś więcej i warto dołożyć te pieniądze?
A może ktoś mi zaproponuje zupełnie inny model w okolicach 3000zł? Nie wiem, jakiś NEC?

Ostatnie pytanie dotyczy tego bajeru Eizo EcoView - automatyczne dostosowanie jasności, dla mnie brzmi to bardzo fajnie (tak jestem leniwy ;) ) czy jednak nie ma to żadnego sensu i monitor konfigurujemy raz tego się trzymając?

Proszę o pomoc i przepraszam za ewentualnie gafy.
Laik w świecie monitorów Jakub.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

29 czerwca 2021, 12:22 - wt

Realną sprawdzoną alternatywą jest NEC EA271, który niedawno miał obniżkę na ok. 3000 PLN. Ewentualnie biały można ciut taniej też dostać ;)

Opcja automatycznej regulacji jasności może być przydatna, ale wcale nie musi. Bardziej się sprawdzi przy normalnym użytkowaniu w dzień. Wieczorem i tak trzeba odpowiednio zadbać o światło na stanowisku. Przy pracy z kolorem optymalnie jest trzymać możliwie stałe warunki pracy.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
jacques
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2021, 08:51 - wt

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

30 czerwca 2021, 12:06 - śr

Odnośnie tych NEC EA271 tą są wersje:
F - 1920x1080
Q - 2560 x 1440
U - 3840 x 2160

One różnią się tylko rozdzielczością? Bo mógłbym myśleć pomiędzy 4K a WQHD chyba że w parze z rozdzielczością idą inne parametry na korzyść któregoś z nich.

I jak on się ma w porównaniu do tych dwóch modeli Eizo? EV2760, EV2795? Co byś wybrał z tych 3 opcji? Eizo zauważyłem daje 5 lat gwarancji jeśli bym szukał jakiejś przewagi na siłę.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

30 czerwca 2021, 15:34 - śr

EA271Q ma PLS. EA271U dobrą odmianę IPS, dosyć równy i lepsza fabryczna liniowość.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
jacques
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2021, 08:51 - wt

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

30 czerwca 2021, 22:00 - śr

Coraz bardziej mnie kusi ten NEC EA271U - myślę spróbować to 4K tylko nie wiem czy na 27 calach będzie to fajnie się spisywało w codziennym użytkowaniu? Aktualnie przy 2560x1440 nie używałem skalowania wcale ale na 4K pewnie będzie już konieczne.

Eizo w 4K to koszt ponad 4 tysiące a tego NECa idzie wyrwać w okolicach 2800zł w tej cenie chyba nie znajdę nic lepszego :)
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

30 czerwca 2021, 22:50 - śr

jacques pisze:
30 czerwca 2021, 22:00 - śr
Coraz bardziej mnie kusi ten NEC EA271U - myślę spróbować to 4K tylko nie wiem czy na 27 calach będzie to fajnie się spisywało w codziennym użytkowaniu? Aktualnie przy 2560x1440 nie używałem skalowania wcale ale na 4K pewnie będzie już konieczne.
O ile to, czego używasz, dobrze się skaluje, ewentualnie daje się przyzwoicie poprawić dzięki żonglerce ustawieniami systemu (jak choćby słowniki PWN-u, które przynajmniej w wersjach sprzed kilku i więcej lat tego wymagają), to tak — koniecznie bierz Ultra HD. To i tak wciąż trochę mało, jak na 27-calową przekątną, bo nawet spory czarny tekst w Wordzie jeszcze jest trochę zniekształcony względem wydruku, a na przykład drobny różnokolorowy kod programu zapisany Courierem — wręcz wyraźnie.
jacques
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2021, 08:51 - wt

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

08 lipca 2021, 21:25 - czw

No i mam przed sobą EA271U :)

Zamówiony przez neta także można oddać w razie czego, mam pytanie (tak domyślam się że pewnie głupie) mianowicie czy są jakieś "ogólne dobre ustawienia" które powinienem zastosować?
Nie nie mówię o kalibracji celem idealnego odwzorowania kolorów tylko o ustawieniach które mógłbym zastosować samemu tak aby przyjemniej mi się go używało.

Np. DV MODE - mam na Dynamic ale trochę dziwne się wydaje - gry w przeglądarce jestem na stronie z ciemnym motywem a później przechodzę na jasną, biała strona czarny tekst to widzę jak monitor mi podbija jasność - tak to ma wyglądać? Ciężko stwierdzić jakie wpływ na ergonomię na dłuższą metę będzie to miało bo dopiero dziś otrzymałem monitor.

Contrast mam na 50%
Jasność na 25% - ale ten tryb Dynamic nią chyba automatycznie steruje.
Black Level - 50%
Uniformity - Off
Response Improve - Off
Sharpness - 50%

Zakładka Color:
tutaj nie wiem czy zostawić podstawowy profil 1:
Full
White - Native
R - 255
G - 255
B - 255
Czy może wybrać profil 2:
sRGB
White 6500K
R - 255
G - 253
B - 246

Więcej nie piszę bo i tak mnie zaraz ktoś tutaj zniszczy że się nie znam :) Ogólnie moje pytanie to czy są jakieś ustawienia które warto zastosować w każdym NECu, coś włączyć coś wyłączyć bo przeszkadza itp.
Będę wdzięczny za każdą poradę.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor około 3000zł - praca / rozrywka.

09 lipca 2021, 09:36 - pt

DV Mode przestaw na STANDARD
Picture Mode (Tryb Color) przestaw na sRGB
Uniformity > ON
AutoBrigthness > OFF
EcoMode > OFF

reszty nie ruszaj
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu