Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
retheos
Lokalizacja: Londyn
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2021, 17:58 - pn

Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

04 października 2021, 18:30 - pn

Cześć wszystkim,

Moje biurowe EIZO dogorywa i czas mi rozjerzeć sie za nowym monitorem. Budżet max 5000-5500pln. Zawodowo zajmuję się korporacyjną fotografią eventową oraz headshotami (tzw. "główki"). W tygodniu zwykle edytuje kilkaset zdjęć, a przegladam tysiące.
Cała praca odbywa się w przestrzeni sRGB. Zdjecia w 99,9% są przeznaczone wyłącznie do publikacji w sieci. Po pracy lubie w coś pograć ale to raczej krótko - bardziej dla zresetowania mózgu niż dla "wyników". Monitora używam też do przeglądania Internetu, czytania news'ów, itp.

Obecnie mam biurowe Eizo EV2436W z nalotem zbliżającym się do 20 tys godzin - używam tego monitora już około 6 lat. Niedawno też zmieniłem stanowisko pracy na większe i 24 calowy monitor stał się za mały do komfortowej pracy.

Chciałbym monitor minimum 27 cali, 1440p, który nie będzie męczył wzroku przy dłuższych sesjach a jednocześnie będzie poprawnie wyświetlał obraz w przestrzeni sRGB.

Pod uwagę biorę NEC EA271Q Color lub troche droższy EIZO CS2731. Do Eizo mam przekonanie i zaufanie, sam monitor też mi się podoba, bo nie lubie bezramkowców. NEC za to kusi trochę niższą ceną, ale na NECu nigdy nie pracowałem i nie znam tej marki.

Czy może polecicie jeszcze coś innego?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

05 października 2021, 21:19 - wt

Przewodniki: viewtopic.php?f=40&t=153 Ogólnie wybór dobry, zarówno jeden jak i drugi.

PS. Proszę nie używać quasi-terminów rodem z masówki. Mam na myśli "1440p". Nie istnieje coś takiego. Pilnujemy na forum poprawności technicznej. Nowomowa jest niemile widziana.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
retheos
Lokalizacja: Londyn
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2021, 17:58 - pn

Re: Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

20 października 2021, 20:19 - śr

Stanęło na EA271U - dzięki za sugestie Tom01 i NocnyJastrzab!
retheos
Lokalizacja: Londyn
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2021, 17:58 - pn

Re: Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

21 października 2021, 23:41 - czw

Jeszcze jedno pytanie - chcialbym zamontowac jakies oswietlenie na monitorze bo mam zupelnie ciemno wieczorem. Korzystam z malej lampki ktora jest dosc slaba. Myslalem o tzw. bias lighting za monitorem i led bar do oswietlenia przestrzeni przed monitorem - co do bias lighting wypatrzylem taki led strip firmy MediaLight https://www.biaslighting.com/products/m ... s-lighting, a jesli chodzi o led bar to BenQ mi sie podoba https://www.benq.eu/en-uk/lamps/compute ... enbar.html

A jak wy to macie rozwiazane?
retheos
Lokalizacja: Londyn
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2021, 17:58 - pn

Re: Monitor do pracy foto, netu, okazyjnego grania.

27 października 2021, 22:08 - śr

światełka zamontowane hehe tak to teraz wygląda, obydwa źródła mają barwę zbliżona do 6500K i muszę przyznać że super się zgrywają z bielą monitora. Jakichś naukowych pomiarów nie robiłem ale już na pierwszy rzut oka łatwiej mi się rozróżnia np. odcienie szarości i niedoróbki na białym tle przy edytowaniu headshotow.
bias-lighting.jpg

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 6 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu