Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

21 grudnia 2021, 14:32 - wt

max pisze:
21 grudnia 2021, 12:52 - wt
Tom01 pisze:
21 grudnia 2021, 12:08 - wt
Pomija Pan drobny fakt, że pracuję zawodowo z obrazem ...
Nie pomijam. To z jednej strony zaleta. Z drugiej wada, bo każdy sprzedawca poleca to na czym ma wysoką marżę. Nie jest to przytyk do Pana. Robi to każdy sklep tyle, że nie każdy sklep prowadzi niby obiektywne forum.
Forum jest dość obiektywne, choć sami użytkownicy nie są, ale chyba nie muszą. Sam fakt, że piszesz tu, przedstawiasz swoją opinię, świadczy o podejściu do tematów z różnych perspektyw, czasem przeciwstawnych. Ja też mogę.
Uważasz, że sprzedawca mając Eizo, będzie polecał DELLa, którego nie ma w sprzedaży? Po co? :)

Ja koledze, który chce kupić monitory (y) poleciłem jeden z najtańszych UHD, względnie sprawdzony w maratonach przez wielu użytkowników EA271U, którzy mówili, że pracować można faktycznie na nim bardzo długo. Ty polecasz chyba monitor, który ma 2560x1440, a to nie jest dobry wybór to pracy z tekstem / z kodem, dla kogoś kto chce najmniej się męczyć "wzrokowo". Nie polecam wersji COLOR dla programisty, a tym bardziej gdy robi BackEnd.

Fakt, że programować można różne rzeczy, w różnych środowiskach (często w nieskalowalnych maszynach wirtualnych), nie oznacza, że dostaliśmy kryterium od kolegi, które w tym względzie powinniśmy brać pod uwagę, że "UWAGA, nie mogę skalować środowiska". Choć oczywiście bierzemy to kryterium pod uwagę. Dzisiejsze edytory kodu dają możliwość zwiększania fontu, czy też skalowania całej aplikacji tak, jak mało który program potrafi (i to jednym kliknięciem) bez większych problemów. Ja do programowania brałbym tylko 4K, bezpieczny dla oczu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

21 grudnia 2021, 15:07 - wt

lukasso pisze:
21 grudnia 2021, 14:32 - wt
Uważasz, że sprzedawca mając Eizo, będzie polecał DELLa, którego nie ma w sprzedaży? Po co? :)
No ja głupi, faktycznie, nie wiem po co? :lol:

Czyli wychodzi na to, że nie warto słuchać sprzedawców tylko "szeregowych" forumowiczów. ;)
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

21 grudnia 2021, 16:52 - wt

lukasso pisze:
21 grudnia 2021, 14:32 - wt



Ja koledze, który chce kupić monitory (y) poleciłem jeden z najtańszych UHD, względnie sprawdzony w maratonach przez wielu użytkowników EA271U, którzy mówili, że pracować można faktycznie na nim bardzo długo. Ty polecasz chyba monitor, który ma 2560x1440, a to nie jest dobry wybór to pracy z tekstem / z kodem, dla kogoś kto chce najmniej się męczyć "wzrokowo". Nie polecam wersji COLOR dla programisty, a tym bardziej gdy robi BackEnd.


To tak jak w polityce możesz wybrać kogoś ze swojego horroru,albo mu sie przyglądać ,że będzie lepszy...albo szukać trzeciej przeglądarki aby się TU u Pana Toma zalogować,nie wiesz przez jakie męki ja przeszedłem ,to raczej Maxa bym nie pouczał,ale ludzie nie lubią dobrych rad większość się gubi z ręką w nocniku.
PO piewrsze to słuchanie ,że możesz się mylić.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

21 grudnia 2021, 17:26 - wt

czuk01 pisze:
21 grudnia 2021, 16:52 - wt
lukasso pisze:
21 grudnia 2021, 14:32 - wt



Ja koledze, który chce kupić monitory (y) poleciłem jeden z najtańszych UHD, względnie sprawdzony w maratonach przez wielu użytkowników EA271U, którzy mówili, że pracować można faktycznie na nim bardzo długo. Ty polecasz chyba monitor, który ma 2560x1440, a to nie jest dobry wybór to pracy z tekstem / z kodem, dla kogoś kto chce najmniej się męczyć "wzrokowo". Nie polecam wersji COLOR dla programisty, a tym bardziej gdy robi BackEnd.


To tak jak w polityce możesz wybrać kogoś ze swojego horroru,albo mu sie przyglądać ,że będzie lepszy...albo szukać trzeciej przeglądarki aby się TU u Pana Toma zalogować,nie wiesz przez jakie męki ja przeszedłem ,to raczej Maxa bym nie pouczał,ale ludzie nie lubią dobrych rad większość się gubi z ręką w nocniku.
PO piewrsze to słuchanie ,że możesz się mylić.

Tzn nie wiem co chcesz w ogóle osiągnąć, bo póki co to tak trochę mało merytorycznie "gadasz" :)
Tak trochę jakbyś był troszkę zagniewanym trollem ;) Przepraszam, bez obrazy, ale takie wibracje z Twoich wypowiedzi się niosą.

I nie mam weny do metaforycznych dywagacji, za to szukam zerojedynkowych wniosków, a nie takich, z którymi znów będzie trzeba się męczyć i obracać, łączyć z innymi, by wynikowo mieć ćwierć wiedzę, by potem dokoptować kolejne elementy układanki, i tak w koło macieju...

Nie wtrącam się w Wasze potyczki, ale doradzam koledze, który szuka monitora. Gdybym miał Della, z którego byłbym zadowolony, to poleciłbym go, wierz mi.

EA271U nie jest idealnym monitorem, i trzeba mieć na uwadze, że może nam się słaba sztuka trafić.

Wiesz dlaczego wolę polecić NECa, którego używam od lat? Dlatego, że nie mam problemów z oczami pracując na tych monitorach. Ale niestety EA271U nie miałem, więc podkreślam, że userzy się wypowiadali.
Wiesz jeszcze dlaczego polecam NECa?
Dlatego, że wspieram tych, którzy wspierają mnie, którzy potrafią dać zaawansowane urządzenie równające się z Eizo, za czasem połowę jego ceny.

+ Jak ktoś mnie oszukuje, jak Asus, który w swoich monitorach wpisuje Flicker Free, a potem dochodzę do informacji, że tam jest PWM 1000 Hz, to ich nie polecam, bo za świadome narażanie zdrowia nieświadomych klientów, powinny być zarzuty prokuratorskie, zbiorowe pozwy i milionowe odszkodowania. Choćby dla przykładu dla reszty oszustów.
Niepolecanie takiego gówna to najmniejsza kara dla Asusa.

Sprzedawcy też powinni dostawać informacje od klientów za wyprowadzanie klientów na manowce, gdzie powinna być ich adekwatna reakcja.. Przypomnę, tu nie chodzi o super głośniki, których de facto nie ma, bo są pierdziałki. Tu chodzi o zdrowie.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

21 grudnia 2021, 17:45 - wt

lukasso pisze:
21 grudnia 2021, 17:26 - wt




Tzn nie wiem co chcesz w ogóle osiągnąć, bo póki co to tak trochę mało merytorycznie "gadasz" :)
Tak trochę jakbyś był troszkę zagniewanym trollem ;) Przepraszam, bez obrazy, ale takie wibracje z Twoich wypowiedzi się niosą.


Nie wtrącam się w Wasze potyczki, ale doradzam koledze, który szuka monitora. Gdybym miał Della, z którego byłbym zadowolony, to poleciłbym go, wierz mi.

EA271U nie jest idealnym monitorem, i trzeba mieć na uwadze, że może nam się słaba sztuka trafić.




Może żeby ludzie spojrzeli NA COŚ własnymi oczami,Toma w to nie mieszaj on będzie zawsze spoglądał oczami własnego interesu ,CO również musi być zaakceptowane,ale trochę obiektywizmu by się Panu przydało Nec EA271U jest dobrym monitorem
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 10:22 - śr

lukasso pisze:
21 grudnia 2021, 14:32 - wt
Uważasz, że sprzedawca mając Eizo, będzie polecał DELLa, którego nie ma w sprzedaży? Po co? :)

Powyższe jest nieprawdopodobnie często powielanym "zarzutem". "Nie polecasz, bo nie masz w ofercie." To jest bzdura! Jeśli jakiegoś towaru, który pasuje do strategii rynkowej firmy nie ma w ofercie, to się go po prostu wprowadza. Co za filozofia? Za 15 min może być niemal dowolny towar w cenniku. Kwestia marż też nie jest jakoś nadmiernie zróżnicowana a to drugi zarzut podobnie mało sensowny. Paradoksalnie, na monitorze za 10 tys często zdarza się zarobić podobnie lub nawet (sic!) mniej, niż na monitorze za 3 tys.

Czyli więc, jeśli nie polecam DELL-i, to nie dlatego, że ich w ofercie moja firma nie ma, tylko dlatego, że się nie specjalizuje w tej niszy rynkowej. Nie należy ów sprzęt do minimum klasy średniej. Podobnie jak Asus ProArt, BenQ, Iiyama itd. Reprezentuję unikatowy pogląd, że nie wkłada się szajsu do oferty, tylko dlatego, że się dobrze sprzedaje. Na takim BenQ czy DELL-ach można naprawdę dobrze zarabiać, sprzedaje się to bez wsparcia, wręcz masowo, ludzie taczkami wywożą. Jednak jakość tego towaru zupełnie nie idzie w parze ze strategią monitory.mastiff.pl.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 11:12 - śr

Tom01 pisze: ... nie polecam DELL-i, to nie dlatego, że ich w ofercie moja firma nie ma, tylko dlatego, że się nie specjalizuje w tej niszy rynkowej. Nie należy ów sprzęt do minimum klasy średniej. Podobnie jak Asus ProArt, BenQ, Iiyama itd. Reprezentuję unikatowy pogląd, że nie wkłada się szajsu do oferty, tylko dlatego, że się dobrze sprzedaje. Na takim BenQ czy DELL-ach można naprawdę dobrze zarabiać, sprzedaje się to bez wsparcia, wręcz masowo, ludzie taczkami wywożą. Jednak jakość tego towaru zupełnie nie idzie w parze ze strategią monitory.mastiff.pl.
To chyba nie jest dobre miejsce do dyskusji na temat strategii powyższej firmy i w zasadzie nie powinno się w ogóle na ten temat prowadzić otwartych dyskusji, niemniej jednak strategia ta ma wpływ na Pańskie otwarte, forumowe wpisy, stąd myślę, że jednak, wyjątkowo, w tym przypadku, taka dyskusja jest dopuszczalna.

Przypuszczam, że strategia jest następująca:
* handlowanie towarami popularnymi, chodliwymi, masowymi, obarczone jest niską prowizją z powodu wysokiej konkurencji. Każdy sklep ma to w ofercie, każdy sprzedaje, konkurencja jest wysoka więc marża niska.
* aby coś sprzedać, zwłaszcza z wysoką prowizją, trzeba znaleźć niszę, np. poprzez dodatkowe (rzadko dostępne) usługi dołączane do produktu
* niszą taką w tym przypadku są monitory NEC EA, seria tania, biurowa, ale z "ukrytą" możliwością kalibracji sprzętowej. Seryjne NECi EA również są sprzedawane prawie wszędzie, również jest więc wysoka konkurencja, stąd i marża niska.
* monitor NEC EA, a więc biurowy i niedrogi monitor, można sprzedać drogo, z wysoką marżą, ale dopiero po przeprowadzonej kalibracji sprzętowej, z dopiskiem np. C*L*R.
* trzeba rozpocząć akcję marketingową na forum, polegającą na polecaniu modeli z dopiskiem C*L*R każdemu forumowiczowi pojawiającemu się na forum, do biura, do gier, do filmów, do przeglądania netu, do foto, do projektowania, do wszystkiego.
* trzeba rozpocząć akcję marketingową na forum, polegającą na przekonywaniu, że kalibracja sprzętowa jest zawsze potrzebna, a więc i dopisek C*L*R jest zawsze potrzebny i zawsze opłacalny.
* trzeba rozpocząć akcję marketingową na forum, polegającą na opisie, że kalibracja sprzętowa NEC EA jest trudna i praktycznie niemożliwa i/lub nieopłacalna do zrealizowania przez typowego forumowicza.
* trzeba rozpocząć akcję marketingową na forum, polegającą na przekonywaniu, że kalibracja sprzętowa w monitorach z dopiskiem C*L*R jest unikalna, niepowtarzalna, stąd warta wysokiej dopłaty.

Nigdy nie posiadałem monitora z dopiskiem C*L*R, ale zakładam, że są to dobre monitory. Problemem jest tu co innego, a mianowicie brak obiektywizmu w doradzaniu, no bo być go z założenia nie może.
Aby w sposób obiektywny komuś coś dobrego doradzić, trzeba to robić bezinteresownie.

Monitory z dopiskiem C*L*R mogliby polecać forumowicze, którzy ten monitor kupili. Niestety dzieje się to na forum bardzo rzadko (nie zakup, a polecanie przez forumowicza). A tylko taki wpis jest bezinteresowny i w dużej mierze bezstronny, a więc wartościowy.
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2021, 11:40 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 11:36 - śr

Jeżeli dobry monitor Dell U2720Q waży 6,7 dziesiątych kg , a Nec też niezły EA271U waży 9,7 dziesiątych kg,to samo się nasuwa stwierdzenie ,że ten drugi więcej waży.
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 11:46 - śr

czuk01 pisze:
22 grudnia 2021, 11:36 - śr
Jeżeli dobry monitor Dell U2720Q waży 6,7 dziesiątych kg , a Nec też niezły EA271U waży 9,7 dziesiątych kg,to samo się nasuwa stwierdzenie ,że ten drugi więcej waży.
Nasuwa się stwierdzenie że nie masz nic wartościowego do napisania więc nie przeszkadzaj.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 11:48 - śr

Nie wiem czy celowo, czy mimowolnie, ale zniekształca Pan ważne fakty.

1. Kalibracja jest niemal zawsze korzystna / potrzebna i daje widoczne plusy. Obraz ma konkretne, kontrolowane własności, opracowane przez kogoś, to ma jednak wyższe pojęcie niż losowy użytkownik. I nie prawda, że potrzeba tylko do wąskiej grupy zastosowań. Wszak nawet telewizory się kalibruje, a przecież głównym zastosowaniem jest rozrywka.

2. Nie zawsze dodatki do towaru przekładają się na większy zarobek. Teraz czasy mamy chore, ale przy bardziej stabilnych pokazywałem porównywalne wyliczenia, z których wynikało, że samodzielne dokoptowanie elementów różnicy, daje tą samą cenę co COLOR - gotowiec.

3. Samodzielne przygotowanie sobie "surowego" monitora faktycznie częściej jest właśnie trudne / niemożliwe, niż łatwe. Weźmy choćby wątek sprzed momentu dosłownie, o zakupie EA271Q "i co dalej"? A jest to CT, czyli już częściowo przygotowany. Pomimo tego, użytkownik ugrzązł i nie wiedział, czy to co przy nim zrobił jest poprawne. Nie widzę nic złego w uprzedzeniu scenariusza negatywnego i uświadomieniu, co może pójść nie tak. Jeśli pójdzie dobrze, to nabywca najwyżej się ucieszy i jest to lepszy wariant, niż zachwalanie pod sufit, a potem się okazuje, że to był makaron na uszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 11:52 - śr

max pisze:
22 grudnia 2021, 11:12 - śr
Monitory z dopiskiem C*L*R mogliby polecać forumowicze, którzy ten monitor kupili. Niestety dzieje się to na forum bardzo rzadko (nie zakup, a polecanie przez forumowicza). A tylko taki wpis jest bezinteresowny i w dużej mierze bezstronny, a więc wartościowy.

Tak to niestety działa. Klient zadowolony, statystycznie 10x rzadziej podzieli się wrażeniami z zakupu niż niezadowolony. Są jednakże wpisy zadowolonych nabywców monitorów w programie COLOR, zarówno na tym forum, innych i portalach opinii. Zachęcam do zerknięcia. Na tym forum też zdarzały się opisy jak zadziałała rozszerzona gwarancja, np na piksele.

https://www.google.com/search?client=fi ... 1439182d,1,,,

https://www.opineo.pl/opinie/monitory-mastiff-pl
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 12:59 - śr

Tom01 pisze:
22 grudnia 2021, 11:48 - śr
Nie wiem czy celowo, czy mimowolnie, ale zniekształca Pan ważne fakty.
Myślę, że jest zdecydowanie odwrotnie. Ja je ujawniam.
Tom01 pisze:
22 grudnia 2021, 11:48 - śr
1. Kalibracja jest niemal zawsze korzystna / potrzebna i daje widoczne plusy.
Zgadzam się. Dlatego poleciłem monitor, który został fabrycznie skalibrowany.
Kwestią kluczową jest tu precyzja kalibracji:
* w przypadku skalibrowanego sprzętowo NEC EA jest ona wysoka, ok. 0,1-0,2dE
* w przypadku DELL U ma średnią dokładność, ok. 2-3dE
Przypomnę, że poniżej 1dE nie dostrzegamy już różnicy, jeśli mamy wyrobione oko.
Jeśli więc nie potrzebujemy absolutnie najwyższej precyzji kalibracji, poniżej 1dE, czyli do celów biurowych, programowania, internetu, filmów, projektowania itd. wystarczy nam monitor skalibrowany z precyzją 2-3dE.
Dodatkowo w tak skalibrowanym fabrycznie monitorze musimy jedynie ustawić własnoręcznie jaskrawość (moc podświetlenia, Brightness), stosownie do jasności otoczenia wokół monitora. Nie potrzebujemy profilu, konfigurowania programów i zarządzania barwą, co drastycznie upraszcza obsługę.

Każdy zakup jest kompromisem między ceną a walorami użytkowymi.

Jeśli w danym budżecie do celów ogólnospożywczych, biurowych, internetu, gier kupimy dobrej jakości biurowy monitor np. DELLa U na matrycy PLS Samsunga (przykład pierwszy z brzegu, akurat takiego monitora sam używam), skalibrowanego fabrycznie, w którym sami ustawimy prawidłowo Brightness, zyskujemy w stosunku do dopisku C*L*R:
* większy ekran, większą przestrzeń roboczą
* wyższą rozdzielczość, większą ostrość
* wystarczającą precyzję kalibracji, a więc i jakości wyświetlania

Wybierając przy tych samych założeniach dopisek C*L*R:
* zyskujemy jeszcze wyższą precyzję kalibracji (grubo poniżej 1dE, a więc poniżej czułości przeciętnego obserwatora)
* tracimy powierzchnię roboczą
* tracimy rozdzielczość i ostrość obrazu
* tracimy przez to komfort i wydajność pracy
Tom01 pisze:
22 grudnia 2021, 11:48 - śr
Wszak nawet telewizory się kalibruje, a przecież głównym zastosowaniem jest rozrywka.
Tak, obecnie kalibruje się i telewizory i monitory, a ostatnio powszechnie nawet ekrany w laptopach. Oczywiście pamiętać należy każdorazowo o bierzącej regulacji jasności bieli (Brightness) stosowanie do jasności oświetlenia w otoczeniu TV/monitora/laptopa.
Sam posiadam skalibrowany fabrycznie TV, monitor i laptopa, w których jedynie stale i na bieżąco reguluję Brightness.
No, w zasadzie w laptopie Brightness samo się reguluje, w oparciu o czujnik jasności i działa to, muszę przyznać, dobrze, znacznie lepiej niż w monitorze NEC serii PA.
Myslę nawet, że taka automatyczna regulacja Brightness, stosownie do jasności otoczenia, na poziomie z jakim robi to ten laptop, jest ważniejsza dla ergonomii pracy niż sama kalibracja fabryczna, którą ten laptop oczywiście również przeszedł.
Aczkolwiek dobrze, aby jednak kalibracja fabryczna była obecna. Zwykle wymusza ona również wyższej jakości ekran.
Tom01 pisze:
22 grudnia 2021, 11:48 - śr
Samodzielne przygotowanie sobie "surowego" monitora faktycznie częściej jest właśnie trudne / niemożliwe, niż łatwe.
Dlatego zawsze należy proponować, choćby jako alternatywę, monitor skalibrowany fabrycznie do sRGB (przestrzeń barwna sRGB, liniowość/dynamika obrazu = gamma 2,2, skorelowana temperatura barwowa 6500K).
W takim monitorze wystarczy wyregulować samodzielnie Brightness (w oparciu o białą kartkę położoną przed monitorem) i trzeba to Brightness cały czas zmieniać, stosowanie do jasności światła za oknem.
W monitorze skalibrowanym fabrycznie do sRGB nie potrzebujemy profilu do poprawnego wyświetlania w środowisku Windows. Odpada więc trudność poprawnego wgrywania profilu i właściwej konfiguracji programów, które w ogóle obsługują zarządzanie barwą (a jest ich bardzo mały procent spośród wszystkich).
Monitory NEC EA i DELL U są normalnogamutowe, mają więc przestrzeń barwną bardzo zbliżoną do sRGB, ponieważ często oparte są na tych samych matrycach.

Podsumowując.
Moim zdaniem, do zastosowań biurowych, programowania, internetu, gier, filmów, ogólnospożywki, najlepiej kupić monitor:
* normalnogamutowy, ok. 100% sRGB
* skalibrowany fabrycznie + własnoręcznie wyregulować w nim Brightness i na bierząco go zmieniać, wraz z porą dnia i zmianami pogody
* o wysokiej rozdzielczości i ostrości obrazu (2560x1440 lub 3840x2160 lub więcej)
* o dużej przekątnej, zwykle ok. 27"

Zaś do zadań stricte fotograficznych, wymagających wysokiej precyzji poniżej 1dE, można rozważyć profesjonalny monitor np. NEC PA lub w razie biedy NEC EA skalibrowany sprzętowo (własnoręcznie, C*l*rTuned lub C*L*R).

Wydaje mi się, że tak powinna wyglądać forumowa porada.

Problem w tym, że osób, które potrzebują precyzji kalibracji 0,1-0,2dE, czyli do zastosowań stricte fotograficznych, jest bardzo mało, stąd sprzedaż powinna być bardzo mała.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 13:35 - śr

Toma01 kompetencji nikt nie neguje poza Nok z jego wywodami,ale mógłby nagiąć swój swój światopogląd do Innych ludzi,Wesołych Świąt dla wszystkich ,jakbym zapomniał ,życzenia złożyć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:23 - śr

Kłamstwo powtórzone tysiąc razy, staje się prawdą. - dr Joseph Goebbels

Właśnie dołożył Pan trochę do tej koncepcji. Czasem już sił brakuje, aby walczyć z mitem "fabrycznej kalibracji". Ma Pan jakieś pojęcie, więc proponuję najprostszy możliwy test. Zmierzyć koordynaty xy "fabrycznie skalibrowanego" punktu bieli tego DELL-a a następnie z przyrządem sprawdzić, czy da się lepiej. Uprzedzając fakty, mogę śmiało stwierdzić, że "fabrycznie skalibrowany" będzie daleeeeko w krzakach względem tego jak można go podregulować. Czy zatem w fabryce nie umieją skalibrować tej banalnej rzeczy? Otóż umieją, tylko nikt tego nie robi. Papier "Factory calibration" nie oznacza natomiast tego, co sugeruje dosłowne tłumaczenie.

PS. Dlaczego wersja COLOR ma być mniejsza, mniej ostra? Jaki jest problem wybierać taką samą / podobną wielkość i gęstość pikseli.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:28 - śr

Tom01 pisze:
22 grudnia 2021, 14:23 - śr
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy, staje się prawdą. - dr Joseph Goebbels

Na pewno myślał Pan o tusku,ale pamiętam Cały czas w tle ,Administratora ,że to Forum Monitorowe.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:33 - śr

Tom01 pisze: Kłamstwo powtórzone tysiąc razy, staje się prawdą. - dr Joseph Goebbels
O tym, że nie istnieje kalibracja fabryczna mówi tylko Pan, tylko na tym forum. Wszyscy pozostali forumowicze z dużym doświadczeniem oraz producenci mówią coś odmiennego.
Tom01 pisze: Czasem już sił brakuje, aby walczyć z mitem "fabrycznej kalibracji".
Jest Pan kompletnie sam w tej narracji i tak, powtórzył Pan na forum, że nie istnieje fabryczna kalibracja już 1000x, ale to nic nie zmieniło, bo nie może, skoro prawda jest inna.
Tom01 pisze:Dlaczego wersja COLOR ma być mniejsza, mniej ostra? Jaki jest problem wybierać taką samą / podobną wielkość i gęstość pikseli.
Problem jest wyłącznie w cenie takiego rozwiązania. Jeśli chcemy dopisek C*L*R i wysoką rozdzielczość/ostrość jednocześnie, wychodzi to po prostu drogo.

Jeśli mamy ograniczony budżet, a zawsze mamy, trzeba po prostu rozważyć, co jest bardziej potrzebne: 0,1-0,2dE i niska rozdzielczość, czy 2-3dE i wysoka rozdzielczość.
W zastosowaniach foto wybieramy pierwsze rozwiązanie, w pozostałych przypadkach drugie.
Krótko i zwięźle.

O precyzji kalibracji oraz realnych potrzebach w konkretnych zastosowaniach już pisałem wyżej. O regulacji Brightness również. Nie będę się powtarzał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:41 - śr

1. Nie interesują mnie "pozostali forumowicze" tylko fakty.
2. Powtarzam w nieskończoność prawdziwe stwierdzenie, nie kłamstwo. Teoria dr Goebbelsa dotyczy usankcjonowania kłamstwa. Nie działa w drugą stronę.
3. Proszę zrobić test o którym mówiłem. Zmieni się Panu perspektywa.
4. Jest całkowicie zrozumiałe, że jeśli rozwiązania różnią się jakościowo, to i cenowo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:42 - śr

Podpisuje się czterema łapami pod słowami maxa, że dla programisty, który ma budżet 5000 zł na dwa monitory, nie proponujemy jednej sztuki wersji COLOR, bo mu nie jest potrzebna taka inwestycja.

Proponujemy najlepsze rozwiązanie dla konsumenta (czyli kolejność - wpierw konsument, a potem sprzedający - czyli to co mamy w magazynie co by podpasowało pod kryteria kupującego uwzględniając jego budżet); a nie dla sprzedającego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:44 - śr

Myślę, że powinniśmy porozmawiać za jakiś czas, kiedy pojawi się +2 dioptrie z tendencją do zwiększania. Wówczas dobre monitory nie będą się już wydawały takie bezsensowne i drogie. Klasyka. Ja już to przerabiałem, zarówno na własnej skórze jak i niezliczonych użytkowników. Każdy "mądry" na swoim etapie. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

22 grudnia 2021, 14:49 - śr

Mit "fabrycznej kalibracji" upada w najprostszych testach i pomiarach. Dostajemy taki "fabrycznie skalibrowany" monitor z a pomiaru wychodzi, że względem 6500K jest odjazd 30dE. Bierzemy amatorski kolorymetr i regulujemy bez wysiłku na błąd 2dE. To była ta kalibracja fabrycznie, czy jest teraz?

To jest bardzo prosto wykazać, tylko praktycznie nikt samodzielnie nie sprawdza, wierząc w "moc papieru". No bo jak, z jednej strony wielkie koncerny, rzesze techników, naukowców, zaplecze techniczne, a drugiej koleś na forum, który coś bredzi przeciw całemu światu! Kto ma większą wiarygodność? ;) Na tym papierze mogłoby być obok wyników pomiarów napisane wprost: "Monitor nie jest skalibrowany" a całe tłumy będą patrzyły na wykresy i mówiły, że jest. Są pomiary, wyniki, więc jest! Potworny przykład zaniku czytania ze zrozumieniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu