Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Mac74
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2021, 20:20 - sob

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

28 grudnia 2021, 17:10 - wt

Karta graficzna:
NVIDIA RTX A2000
Intel UHD Graphics (zintegrowana)

Złącza:
USB 3.2 Gen. 1 - 2 szt.
USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) - 2 szt.
HDMI 2.1 - 1 szt.
Czytnik kart pamięci SD - 1 szt.
Mini Display Port - 1 szt.
RJ-45 (LAN) - 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe - 1 szt.
Czytnik Smart Card - 1 szt.
DC-in (wejście zasilania) - 1 szt.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

28 grudnia 2021, 17:34 - wt

Mac74 pisze:
28 grudnia 2021, 17:10 - wt
Karta graficzna:
NVIDIA RTX A2000
Intel UHD Graphics (zintegrowana)

Złącza:
USB 3.2 Gen. 1 - 2 szt.
USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) - 2 szt.
HDMI 2.1 - 1 szt.
Czytnik kart pamięci SD - 1 szt.
Mini Display Port - 1 szt.
RJ-45 (LAN) - 1 szt.
Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe - 1 szt.
Czytnik Smart Card - 1 szt.
DC-in (wejście zasilania) - 1 szt.


Monitor Nec EA 271U,dobry,laptop,dobry,mogą się pojawić jakieś drobne problemy ze skalowaniem.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

28 grudnia 2021, 19:34 - wt

Niby jakie i dlaczego?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

28 grudnia 2021, 19:42 - wt

NocnyJastrzab pisze:
28 grudnia 2021, 19:34 - wt
Niby jakie i dlaczego?
z oprogramowaniem tylko jakiego używa Pan co chce coś sensownie połączyć,ale ekspertem nie jestem,chodzi mi o skalowanie używanych programów.Nec EA271U ma złącze C ,wielki plus,tylko czy starsze programy dadzą się przeskalować?,ale to kwestia oprogramowania
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

29 grudnia 2021, 03:36 - śr

Mac74 pisze:
28 grudnia 2021, 16:47 - wt
Widzę, że popełniłem na początku błąd, nie precyzując dokładnie warunków brzegowych, więc już na koniec podsumowując:

Pracuję jako programista BackEnd (Java), głównie w edytorach tekstowych, głównym IDE jest IntelliJ IDEA

Nie potrzebuję monitora do pracy z grafiką, obróbką zdjęć, filmów, gier, itd.
Bardzo ważne dla mnie, aby monitor był ergonomiczny i aby praca zawodowa (8-10 h) nie powodowała problemów ze wzrokiem i była możliwie komfortowa

Określiłem budżet - 3000 brutto na monitor.

Pracuję aktualnie na starym laptopie Lenovo (1600 x 900).
Za chwilę dostanę po długim oczekiwaniu zakupiony ponad 2,5 miesiące temu laptop Dell Precision 7560 (1920 x 1080 z kartą grafiki NVIDIA RTX A2000)

Dziękuję Wszystkim za opinie, wyeliminowałem wcześniej rozważaną opcję 1 monitor 34 " Ultrawide., wszyscy polecacie pracę z 2 monitorami 27 "

Muszę z powodów przejścia na ryczałt od 2022 roku kupić teraz monitor (czasu zostało mi niewiele), a nie jestem jeszcze do końca przekonany do opcji kupna od razu 2 monitorów bez spróbowania jak będzie mi się pracowało z monitorem UHD

Monitor wybrałem na podstawie kilku Waszych poleceń (o jakie prosiłem) NEC EA271U (27 ", 4K UHD do 3840 x 2160 pikseli)

Ostatnie pytania:

Czy ktoś z Was pracował / programował w określonym przez mnie środowisku i nie miał problemu z tym trybem pracy (czytałem o problemach skalowalności, której teraz nie używam)?
Czy ten nowy laptop laptop Dell Precision 7560 (1920 x 1080 z kartą grafiki NVIDIA RTX A2000) będzie poprawnie współpracował z monitorem UHD?
Przecież IntelliJ IDEA jest mega popularnym i mocno rozwijanym IDE.
Nie wiem czemu nie nacisnąłeś po prostu "Settings" w "File" menu... (?) Aż się prosi by tam kliknąć.
Wystarczy, że zmienisz tam rozmiar fontu i całe IDE się skaluje jak mało co, i takie 4K jest rozkładane na łopatki, by nie powiedzieć, że jest wciągane nosem.

Nie wiem czemu użytkownicy nie chcą sprawdzać swoich programów. Wystarczy czasem tylko kilka kliknięć.
Przecież to Wy jesteście specjalistami od swoich programów, czy środowisk pracy.
A tu są specjaliści od monitorów, czy zarządzania barwą.

PS nawet jak wybierzesz zbyt dużą rozdzielczość monitora, to chyba lepiej mieć za dużo, niż za mało.
- Jak masz za mało, to musisz kupić inny monitor.
- Jak masz za dużo, to wystarczy, że zmienisz rozdzielczość ekranu na np 1920 x 1080.
* Jak ja ostatnio uruchamiałem Dosboxa (emulator systemu dos), to zmieniałem rozdziałkę nawet na 800 x 600.

PS2 też bym kupił na początek jeden EA271U i zobaczył, czy to jest dobry dla mnie sprzęt.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

29 grudnia 2021, 04:28 - śr

NocnyJastrzab pisze:
28 grudnia 2021, 19:34 - wt
Niby jakie i dlaczego?
Tu masz symulację, jak ze wzrostem rozdzielczości, maleje wszystko w systemie.

Które jest najbardziej czytelne, najwygodniejsze, a na którym ledwo można coś przeczytać?
Wiadomo, na 4K ledwo można przeczytać - to jest problem ze skalowaniem, tj jeśli nie możemy w systemie (pomijając zmianę rozdzielczości ekranu) zmienić wielkości komponentów systemu, czy interfejsów i zawartości poszczególnych programów.

Ratunkiem są programy, które zostały zaprojektowane, by móc dostosować się do różnych warunków, w tym np do dużej rozdziałki, czy np dla lubiących / potrzebujących ciemnego motywu etc

np Mój Photoshop CS6 to stary drewniak i się nie skaluje i na 4K bez znajomości skrótów klawiszowych, raczej nie da się normalnie pracować.
Ale jak widzisz, CorelDraw 2019 mogę aż do 250% przeskalować, i 4K tutaj nie będzie żadnym problemem.

To są właśnie te kwestie skalowania ;)
Załączniki
Corel.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
emlewandowski
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 2021, 15:25 - śr

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

29 grudnia 2021, 10:01 - śr

Mac74 pisze:
18 grudnia 2021, 16:20 - sob
Proszę o Wasze sugestie, monitor już wiem jaki kupić :-) Może jeszcze przy okazji ktoś wrzuci informację o bezprzewodowej klawiaturze wartej uwagi na takie biurko (aby się zmieściła). Nie mam żadnego doświadczenia, pracuję teraz na laptopie i miejsca jest dość na zwykłym biurku , ale niestety kręgosłup doskwiera codziennie...
Sprawdź ofertę Keychron, ja ostatnio kupiłem model K3 i jestem mega zadowolony. Mogę z czystym sumieniem polecić :)
emlewandowski
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 2021, 15:25 - śr

Re: Monitor dla programisty - czy 1 monitor 34 " Ultrawide czy 2 mniejsze?

12 stycznia 2022, 18:28 - śr

Mac74 pisze:
18 grudnia 2021, 16:20 - sob
Nie wiem na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego biurka elektrycznego (są rzeczy istotne i marketingowe mało istotne rzeczy jak możliwość ładowania usb, itd)

Proszę o Wasze sugestie, monitor już wiem jaki kupić :-) Może jeszcze przy okazji ktoś wrzuci informację o bezprzewodowej klawiaturze wartej uwagi na takie biurko (aby się zmieściła). Nie mam żadnego doświadczenia, pracuję teraz na laptopie i miejsca jest dość na zwykłym biurku , ale niestety kręgosłup doskwiera codziennie...

Nie wiem jak edytować post, więc odpiszę w osobnym poście. Co do biurka regulowanego, to zwróć uwagę na to, żeby stelaż był wyposażony w dwa, a nie jeden silnik. Są lepsze, ciszej pracują i mają większą nośność - posłuży Ci na lata. Dodatkowo jeżeli masz więcej niż 185 cm wzrostu, to weź taki z 3 segmentami, a nie z 2. Zwróć też uwagę, żeby panel miał możliwość zapisu wysokości. Pierdoły jak podnoszenie i obniżanie biurka za pomocą telefonu są zbędne gdy panel masz na wyciągnięcie ręki. Jeżeli chodzi o blat, to tutaj już zależy jaki masz budżet. Jeżeli masz kasę, to najlepsze będzie dębowe drewno, jeżeli nie, to płyta laminowana/mdf. Blat zawsze możesz wymienić za jakiś czas jak Ci się znudzi, to najmniejszy problem. Jak będziesz miał jakieś jeszcze pytania, to pisz śmiało, pomogę ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu