Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
piotrku
Posty: 1
Rejestracja: 17 grudnia 2021, 07:34 - pt

Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

17 grudnia 2021, 08:00 - pt

Cześć,

Mój aktualny set to:
praca: imac 27 5k + EA274WMI + od święta podpinałem też drugi EA27wMI (ale za dużo machania głową ;) )
dom: EA274WMI + EA274WMI (poleasingowe)

Mój docelowy set to:
MBP14 + monitor główny 4k + monitor poboczny EA274WMi

Aktualnie chcę zrezygnować z imaca i przesiąść się całościowo na nowego MBP M1pro i potrzebuję monitora głównego do pracy, bo te NECi 27 które posiadam to są raczej dobre na monitory dodatkowe (kupiłem jako poleasingowe więc mają słabsze podświetlenie itd, wiadomo są wysłużone, ale traktuje je tylko do podglądu jako poboczny monitor a pracuję na głównym ekranie imaka )
W domu na te kilka godzin raz na jakiś czas na poleasingowych EA274WMI + EA274WMI z reguły w warunkach wieczornych podświetlenie jest wystarczające, nie czuję zmęczenia, podświetlenie się samo zmienia.

Od 10 lat zajmuję się szerokopojętym projektowaniem (branding, ui, print) nie zajmuję się (już) kompletnie fotografią (10 lat temu zajmowałem półprofesjonalnie i miałem SX2262W, miałem też kalibrator ale teraz kompletnie nie chcę się bawić w żadne kalibrację bo robię 50/50 web/print)

W pracy mam dosyć jasno i próba pracy na tych starych NEC sprawia że jest za słabe podświetlenie chwilami jak jest jasno na zewnątrz.

Z tego co zauważyłem to monitor odpowiadający klasą imakowi 27" 5k byłby dla mnie w zupełności wystarczający (takiego używam teraz i jest idealnie), dlatego z listy poprostu myślałem nad wyborem:
z Klasa domowo-biurowo-uniwersalna.

27" [16x9] [3840x2160] NEC EA271U [AH-IPS] [sRGB] [W-LED] [DC][✔︎][♛]
Chyba że uważacie że powinienem dołożyć do:
27" [16x9] [3840x2160] NEC EA275UHD COLOR [AH-IPS] [sRGB] [W-LED] [PWM] [✔︎][♛]

Ale tak jak pisałem odwzorowanie kolorów nie jest dla mnie bardzo istotne, o ile będzie na poziomie nowego imaka 27 5K który posiadam teraz :)

Co wybrać ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

17 grudnia 2021, 09:37 - pt

EA271U jest sprawdzoną konstrukcją i w miarę bezpiecznym wyborem. Będzie jeszcze do kupienia przed końcem roku.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

22 grudnia 2021, 19:56 - śr

Ja mam w pracy iMaca + PA271Q Color, a w domu Aira M1 + EA271U Color. Ja jednak wolę iMaca ze względu na szerszy gamut. Gdybym wciąż przygotowywał materiały na offset, to pewnie bym wolał tego EA, ale ja teraz głownie web + foto dla siebie. Ekrany Apple są jednak śliczne, choć nie do końca wierne :) Aktualnie biję z się z myślami, czy kupić iMaca jak wyjdzie nowy 27" czy MBP 16" M1max. Jednak ten ekran 16" jest dość duży i może dało by radę pracować czasem bez podłączania NECa?

Wracając do NECa to polecam wersję Color. Miałem przez jakiś czas na biurku oba (ten z pracy i mój) i wyświetlały identycznie. Nie mówię oczywiście o fotografiach które wykraczaj kolorami poza sRGB, ale o ogólnym wrażeniu kolorystycznym. Tu muszę pochwalić przygotowanie tych wersji Color. Na pewno jest dłubane coś więcej niż zwykła kalibracja na ten sam target. Próbowałem doprowadzić do zgodności dwa inne monitory u kolegi – PA271Q i PA271W i wyszły koszmarnie różne (ten sam komputer, SVII i i1Pro).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

22 grudnia 2021, 23:01 - śr

Filip pisze:
22 grudnia 2021, 19:56 - śr
Próbowałem doprowadzić do zgodności dwa inne monitory u kolegi – PA271Q i PA271W i wyszły koszmarnie różne (ten sam komputer, SVII i i1Pro).
Pewnie dlatego, że to kompletnie różne konstrukcje i widma podświetlenia. Bez fachowej wiedzy łatwo i szybko się tego nie ogarnie. Na szybko i względnie akceptowalnie można jeszcze spróbować przez MultiProfiler ręcznie (wizualnie) zgrać jako-tako punkt bieli. Chyba, że już było próbowane.. :mrgreen:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zmiana z imaka 27" 5k na monitor 27" 4k

23 grudnia 2021, 01:00 - czw

NocnyJastrzab pisze:
22 grudnia 2021, 23:01 - śr
Filip pisze:
22 grudnia 2021, 19:56 - śr
Próbowałem doprowadzić do zgodności dwa inne monitory u kolegi – PA271Q i PA271W i wyszły koszmarnie różne (ten sam komputer, SVII i i1Pro).
Pewnie dlatego, że to kompletnie różne konstrukcje i widma podświetlenia. Bez fachowej wiedzy łatwo i szybko się tego nie ogarnie. Na szybko i względnie akceptowalnie można jeszcze spróbować przez MultiProfiler ręcznie (wizualnie) zgrać jako-tako punkt bieli. Chyba, że już było próbowane.. :mrgreen:
Było :mrgreen:
Ale dowodzi to tego, że to nie są łatwe rzeczy i dlatego byłem zdumiony zgodnością PA271Q Color z EA271U Color. To też są zupełnie inne monitory, a sprawiały wrażenie takich samych. Dlatego też polecam wersje Color, bo u mnie się to sprawdziło.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu