Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

21 grudnia 2021, 21:14 - wt

Otóż, posiadam monitor Samsung SyncMaster TN 19" 931BW 2MS 1440x1900 75Hz, do dzis nie mam z nim najmniejszych problemow jesli chodzi o wzrok. Zalezy mi na tym, bym nie mial problemow ze wzrokiem a chcę mieć 24" monitor. Następcą mojego monitora jest Samsung SyncMaster 24" TN P2450h 2ms FULL HD ale również LCD i CCFL. Posiadam aktualnie w domu uzywany kupilem LG FLATRON TN W2453v 2MS FULL HD też LCD CCFL i na nim odczuwam, że coś jest nie tak z moim wzrokiem. Dlatego zastanawiam się nad używką Samsung SyncMaster 24" TN P2450h 2ms FULL HD, czy jest w tym sens, czy będą te same dolegliwości co na LG FLATRON? Czy nie wiecie? Bo mam namiar na taki monitor i moge kupic , ale ryzykuję , że będzie to samo co na LG FLATRON. Następnym moim pomysłem jest spróbowanie kupienie używki monitora z matrycą IPS LED , którego jeszcze nie miałem, IPS jeszcze moje oczy nie ujrzały i nie widziały, nastomiast LED TN tak - była to totalna porazka, od razu zmęczenie oczu, szczypanie oczu delikatne itp. - monitory zwrocilem. Pomysłem jest Eizo FlexScan EV2450 Full HD 24" 5ms, są to monitory japońskie i zwane królewskimi, mam możliwość kupienia używki ale w granicach 650zł, ponoszę ryzyko związane z kosztami wysyłki i zwrotu- bo tutaj mam opcję zwrotu tego monitora w razie gdybym odczuwał dolegliwości z oczami jak zmęczenie, szczypanie oczu czy może slaby czas reakcji 5ms, który może nie będzie nadawał się do gier? Bo tego nie wiem, dotychczas testowalem monitory 1ms 144hz , oraz od lat pracowalem na 2ms 19" LCD CCFL jak wyżej i się nadaje do wszystkiego.

Wiec poproszę o poradę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

22 grudnia 2021, 10:06 - śr

1. Jakie to są dolegliwości? "Szczypanie" to mało mówiący opis.
2. Kupno w tej chwili monitora z podświetleniem świetlówkami to słaby pomysł. To samo jeśli chodzi o panel TN.
3. Kupno używki to z reguły mina. Ktoś przecież ma powód aby się go pozbywać.
4. Nie ma monitorów "LED". Wszystkie są LCD. LED to są reklamy na skrzyżowaniach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

22 grudnia 2021, 15:26 - śr

1. Napisałem w opisie : zmęczenie oczu praktycznie już po chwili , szczypanie oczy, przymruzanie , lekki ból oczu i ból głowy.
2. Dlaczego słaby pomysł ? Daj mi lepszy.
3.Moze tak a może nie .
4. Są monitory LED, proszę nie wprowadzać w błąd , są z podświetleniem LED na dzisiejszych półkach sklepowych tylko takie sprzedają , LCD CCFL były 10 lat temu i wiecej.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

22 grudnia 2021, 15:33 - śr

nosilence pisze:
22 grudnia 2021, 15:26 - śr

4. Są monitory LED, proszę nie wprowadzać w błąd , są z podświetleniem LED na dzisiejszych półkach sklepowych tylko takie sprzedają , LCD CCFL były 10 lat temu i wiecej.
Jeden z najczęściej powielanych błędów: mylenie LCD <> LED. LCD (liquid-crystal display) oznacza technologię produkcji wyświetlacza, a LED rodzaj podświetlenia, które jest jednym z czterech podstawowych elementów wyświetlacza.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

22 grudnia 2021, 22:27 - śr

1. Jedna z przyczyn może być taka. I nie trzeba być astygmatykiem: https://monitory.mastiff.pl/index.php/f ... tion/id/85
2. Słaby, bo monitory z podświetleniem CCFL nie są produkowane od dawna, a ta technika dość szybko się zużywa. Lepszy jest oczywiście bardziej współczesny z podświetleniem ledowym. Równiejszy, z nieporównywalnie lepszą regulacją, szczególnie w dół zakresu jaskrawości, co jest typowym słabym punktem świetlowek.
3. Częściej jednak jest to mina. To jest moja branża, grzebię się w tym non stop. W pełni sprawny monitor z rynku wtórnego to spora rzadkość.
4. Tak, są monitory LED. Świecą na skrzyżowaniach. Takie wielkie "telebimy". Wyświetlają reklamy. Monitory biurkowe są LCD. Rodzaj podświetlenia jest LED, nie monitor LED. To zasadnicza różnica semantyczna. Dominik wyżej zresztą ładnie wytłumaczył. Może Pan nie dziękować. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

27 grudnia 2021, 10:05 - pn

Czy matryce IPS mogą inaczej oddziaływać na oczy niż matryce TN ?
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 12:39 - wt

nosilence pisze:
27 grudnia 2021, 10:05 - pn
Czy matryce IPS mogą inaczej oddziaływać na oczy niż matryce TN ?
Matryce TN jeszcze istnieją,a jak istnieją mają same wady,mi też było ciężko się przesiąść ze zwykłego telefonu na smartfona,ale trzeba iść z czasami jakie oferują :)
Matryca IPS ma lepsze kolory ,lepsze kąty widzenia,lepsze podświetlenie,obecnie..
Od matryc TN przynajmniej ja zaczynałem w stosunku do IPS nie zauważyłem żadnego ubytku na wzroku.
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 15:31 - wt

a jak przechodziłeś ze starego LCD CCFL na LED miales problemy z oczami ?
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 15:46 - wt

nosilence pisze:
28 grudnia 2021, 15:31 - wt
a jak przechodziłeś ze starego LCD CCFL na LED miales problemy z oczami ?
Nie miałem,ale to też trzeba zauważyć jak pisano,to kwestia indywidualna,ale po prostu już to cię musi spotkać,nosiłem nawet wcześniej okulary + delikatny astygmatyzm ,ale to nie było związane z widzeniem monitora,musisz przejść na swoje spostrzeganie :),na 99% zostanie pozytywne.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 16:43 - wt

Ja przeszedłem z 19 na 24 cale podświetlenie Led,ale można by też zaryzykować większą 27 cali przekątną i rozdzielczość,dobre monitory potaniały.
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 17:09 - wt

mam obecnie tego z matrycą IPS :

https://www.komputronik.pl/product/7241 ... su-b1.html

Coś odczuwam na oczach, coś jak delikatne pieczenie oczu czy szczypanie , ale bardzo delikatne no i mozna dodac tez delikatne zmęczenie oczu, kurcze szkoda ze mam tylko 30 dni na zwrot monitora dokladnie musze oddac monitor do 24 stycznia 2022r. a dokladnie 24 stycznia mam okuliste, no i niestety nie wiem co dalej będzie, czy zwroce czy zatrzymam monitor , nie wiem, dziwne jest ze np jak wlaczam gre BATTLEFIELD 5 to z automatu wszystkie ustawienia monitora typu jasnosc, kontrast są wyłączone i niedostepne do regulacji , tylko jest dostepny OVERDRIVE, a np w grze PRO EVOLUTION SOCCER 2021 normalnie wsio moge zmieniac, nie rozumiem tego. Troche jestem zawiedziony pod tym wzgledem.
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 17:23 - wt

nosilence pisze:
28 grudnia 2021, 17:09 - wt
mam obecnie tego z matrycą IPS :

https://www.komputronik.pl/product/7241 ... su-b1.html

, nie rozumiem tego. Troche jestem zawiedziony pod tym wzgledem.
No to Pan wybrał...155khc ijamę..
Ja bym zaczął o czegoś na Allegro na Lcd 60 HZ np. Nec EA244WMI do przyzwyczajenia wzroku ,bardzo tani używany i dobry.Oczywiście Pana starsza matryca TN nadaje się lepiej do gier.
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 17:44 - wt

to LEDowe podswietlenie z pana modelu oraz matryca IPS a nie LCD
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

28 grudnia 2021, 17:57 - wt

nosilence pisze:
28 grudnia 2021, 17:44 - wt
to LEDowe podswietlenie z pana modelu oraz matryca IPS a nie LCD
Jeżeli szuka Pan monitora do gier LCD na podświetleniu matrycy LED to lepiej zaryzykować i wybrać monitor IPS ..na podświetleniu Tn LFFC.

Monitory LCD do gier 144KHZ,są drogie LED.,Asus jest dobrym monitorem ,ale kosztuje ze 3000PLN.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

29 stycznia 2022, 16:35 - sob

nosilence pisze:
28 grudnia 2021, 17:44 - wt
to LEDowe podswietlenie z pana modelu oraz matryca IPS a nie LCD

IPS jest typem matrycy LCD. Straszeni miesza Pan pojęcia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

29 stycznia 2022, 17:01 - sob

Nie sądzę , ips to typ matrycy również w LEDowych monitorach, są inne typy np..tn , va itd.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

29 stycznia 2022, 20:06 - sob

Dominik już Panu tłumaczył, może spróbuję jeszcze raz.

LCD to nazwa wyświetlaczy, w tłumaczeniu ze skrótu, "ciekłokrystalicznych", czyli opartych o polaryzację światła przez molekuły ciekłych kryształów.

LED to dosłownie dioda elektroluminescencyjna. Ma dwa znaczenie w technice monitorowej:
1. Popularnie tak się mówi na rodzaj podświetlenia wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.
2. Wyświetlacze LED są wykonywane jako tzw "telebimy". Wyświetlają reklamy na ulicach, służą jako dekoracje na imprezach, koncertach.

IPS, PLS, xVA, TN jest to rodzaj sterowania molekułami ciekłych kryształów w wyświetlaczach LCD. Wszystkie rodzaje są podtypami matryc LCD.

Nie ma czegoś takiego jak np IPS LED, ani nie ma "ledowych" monitorów komputerowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nosilence
Posty: 28
Rejestracja: 21 grudnia 2021, 21:12 - wt

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

11 lutego 2022, 20:29 - pt

Co kolega powie na ten komentarz jednego z uzytkownikow forum pclab?

WG. MNIE ŚWIETE SŁOWA I POPIERAM!!

CYTAT KOLEGI

"Monitor z podświetleniem LED (W-LED) i ból/zmęczenie oczu? Dlaczego mnie to nie dziwi...



W-LED-y mogą wręcz wypalać oczy, są niebezpieczne w użytkowaniu. Po pierwsze, spektrum - W-LED emituje dość wąskie widmo optyczne, a nawięcej światła idzie w tym "złym" dla naszych oczu zakresie, nazwijmy go niebieskim (wystarczy wyszukać sobie wykres). Jest to po prostu szkodliwe.

Po drugie, migotanie stroboskopowe - porównajcie sobie wykresy PWM dla CCFL i PWM dla LED. CCFL bardziej "faluje", natomiast w przypadku LED przejście pomiędzy ON a OFF jest zdecydowanie bardziej nagłe i ostre, co oczywiście szkodzi nam bardziej. Wykresy najbardziej odpowiadają stanowi faktycznemu dla jasności ok 50%. Im niżej, tym gorzej. Ściemniony LED nawala po oczach jak nie powiem co..."



Co do Flicker-Free, to on może pomóc połowicznie. Tzn. wyeliminuje migotanie, ale jednocześnie znacznie podwyższy ten najniższy próg jasności, co oznacza że może być kłopot z ustawieniem tej opcji tak, aby była dla nas komfortowa. Nawet zjechanie do zera może być dla kogoś wciąz zbyt jasne, ale to kwestia gustu. Mówię tu o sytuacji w domu, wieczorem, przy zapalonej lampce. Jak ktoś chce to do pracy w dzień, w jasnym pomieszczeniu, to może być.



Monitory z podświetleniem CCFL, z tego co wiem, nie są już produkowane. Może i LED żre mniej prądu, może i ma trochę łądniejsze kolory i parę innych bajerów, którymi propaganda nas karmi, ale ja wolę mieć zdrowsze oczy, dlatego uważam monitory W-LED za zwykły syf i zostaję przy moim wysłużonym, starym monitorze z bezpieczniejszym podśiwetleniem. Do czasu, aż nie wymyślą czegoś normalnego.



Może światełkiem w tunelu jest GB-LED (czasem spotyka się też nazwę GB-R LED), który rozkłąda swoje światło mniej więcej po równo między te trzy kolory (Green-Blue-Red), ale szczerze mówiąc nie wiem które monitory mają takie zastosowanie.



Żeby nie było, nie gloryfikuję CCFL, ale w porównaniu z W-LED jest zwyczajnie lepszy, patrząc pod kątem troski o nasz wzrok."


koniec cytatu

a to moje słowa do tego cytatu:

świete słowa, to czego doświadczam na LEDACH to woła o pomste dla producentów LEDowych ścierw. Mam nadwrażliwy wzrok na nowe monitory LEDowe, uwazam rowniez to za syf, walczę z tym już 3 miesiące , miałem już 6 monitorów i dalej siedze w dupie obecnie, powracam do mojego starego 19" LCD CCFL przyjaznego moim oczom, czekam aż technologia pojdzie do przodu i zrobią monitory nowoczesne LEDowe przyjazne oczom, ale poki co przez 10 lat mimo dzisiejszego technologii nie wyglada mi to by to mialo iść w dobrą stronę, okulista odsyła do optyka a optyk chce wkrecic okulary, no szczyt szczytów i żenada oczywiśćie, pieprze te okulary i powracam do starego monitora bez okularów.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przejście z 19" Samsung SyncMaster na monitor następcę 24" Samsung SyncMaster czy może EIZO?

11 lutego 2022, 22:17 - pt

Ten cytat jest chyba zbyt stary i trafiony do dzisiejszych realiów. Zazwyczaj problem nie tkwi w samych monitorach tylko po stronie użytkowników i nieodpowiedniej regulacji monitora oraz aranżacji stanowiska.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu