Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
n3ro
Posty: 3
Rejestracja: 26 grudnia 2021, 21:56 - ndz

Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

26 grudnia 2021, 22:09 - ndz

Hej, chciałbym kupić monitor do MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015), procesor 2.2 GHz Intel Core i7, Grafika to intel Iris Pro 1536 MB.
Jest to laptop służbowy, a z racji że czasami pracuję zdalnie chciałbym dokupić jakiś monitor. Prywatnie mam 10 letniego Lenovo, którego w niedługim czasie (rok, albo dwa) zamierzam wymienić na macbooka air m1/m2. W pracy zajmuje się pisaniem aplikacji internetowych (frontend), natomiast w planach mam zamiar przekwalifikować się, przynajmniej częściowo, w grafika. Także się zastanawiam jaki monitor kupić, gdzie mój budżet to około 6 tys, chociaż wolałbym zapłacić 4 tys :d.
Normalnie wybrałbym dwa monitory zamiast jednego szerokiego, ale z racji, że macbooki mają problem z pracą na kilku monitorach to myślałem o matrycy 21:9, 32" QHD z dobrym odwzorowaniem kolorów.
Ale po szerszym zapoznaniem się z tematem, wiem mniej niż wcześniej.
Może wiecie jaki monitor byłby dla mnie odpowiedni?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

27 grudnia 2021, 06:30 - pn

2x271U w daisy chainingu, ew. 2x271Q ale kod będxie mniej czytelny.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

27 grudnia 2021, 18:16 - pn

Czornyj pisze:
27 grudnia 2021, 06:30 - pn
2x271U w daisy chainingu, ew. 2x271Q ale kod będxie mniej czytelny.
2xEA271U jak najbardziej, ale należy pamiętać o tym, że Air M1 nie uciągnie tego, gdyż da się podłączyć tylko jeden monitor zewnętrzny. M1Pro i M1Max tego ograniczenia nia ma. Być może w M2 tego problemu też już nie będzie. Oczywiście słyszałem o skutecznym obejściu tego ograniczenia w M1, ale nikt gwarancji nie daje, że któraś aktualizacja tego nie ukróci ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

27 grudnia 2021, 19:24 - pn

Filip pisze:
27 grudnia 2021, 18:16 - pn
Czornyj pisze:
27 grudnia 2021, 06:30 - pn
2x271U w daisy chainingu, ew. 2x271Q ale kod będxie mniej czytelny.
2xEA271U jak najbardziej, ale należy pamiętać o tym, że Air M1 nie uciągnie tego, gdyż da się podłączyć tylko jeden monitor zewnętrzny. M1Pro i M1Max tego ograniczenia nia ma. Być może w M2 tego problemu też już nie będzie. Oczywiście słyszałem o skutecznym obejściu tego ograniczenia w M1, ale nikt gwarancji nie daje, że któraś aktualizacja tego nie ukróci ;)
EA271U/Q jak wiele monitorów NEC mają funkcję daisy chainingu - jeden podpina się do drugiego, a drugi do Macbooka, w efekcie przez system są ogarnięte jako jeden monitor 8k2k
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor pod macbooka dla programisty / grafika

27 grudnia 2021, 19:40 - pn

"Hej, chciałbym kupić monitor do MacBook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015), procesor 2.2 GHz Intel Core i7, Grafika to intel Iris Pro 1536 MB."

Zatem jeśli pod ten konkretny model chcesz kupić monitor, to karta graficzna którą posiada ten MacBook nie należy do mocarnych.
Jeden monitor 4K powinien być wystarczający.

21:9, 32" QHD z dobrym odwzorowaniem kolorów, w budżecie do 6, a najlepiej do 4 tysiaków?
Ja bym się modlił, by nie trafić na powidoki (w sensie na monitor z tendencją do retencji) bo w tej klasie sprzętu niestety jest to problem dość znany. Nie licz w takim monitorze na dobrą matrycę. Nie twierdzę, że nic nie znajdziesz, że Ci się nie poszczęści, ale tu trzeba włączyć czujność jeszcze intensywniej.

Jak jeden monitor bym brał do programowania na Froncie, do Twoich zastosowań (ktore w obszarze grafiki nie zostały odtajnione) to brałbym pod uwagę:

(27") - EA271U / EA271U COLOR - bo grafika np z potrzebą bardziej zaawansowanego zarządzania barwą, w wersji COLOR da Ci od razu wstępne ustawienia, presety, gotowce; selekcję monitora i wydłużoną gwarancję, również na piksele.

(32") - BenQ PD3220U / Dell U3219Q - z tego co pamiętam, te modele były wyposażane w tę samą matrycę, choć matryce też producenci czasem sobie zmieniają w zależności od dostępności i innych takich. Monitory te nie mają najlepszych matryc, ale ich cena jest naprawdę nieduża, a ergonomia spora. BenQ posiada głośniki, całkiem niezłe.
Jak będziesz robił grafikę pod aplikacje / internet, to sRGB powinno być wystarczające.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68372
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu