Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 00:41 - pn

Potrzebuje dodatkowy monitor do domu do pracy (głównie programowanie) jak i rozrywki. Od czasu do czasu też amatorsko wywołuje RAWy.
Myślałem nad monitorem 24" o proporcjach 16x10 np. NEC EA241WU albo Eizo FlexScan EV2430, ale w sumie kusi mnie też coś na QHD w zbliżonej wielkości (24-25" - już raczej tylko standardowe proporcje 16x9 są dostępne) ale tutaj już trzeba postawić na mniej renomowanych producentów np. BenQ 24" BL2420PT (posiadam starego BL2400 i dla mnie jest OK) czy BenQ 25'' PD2500Q (przy 25" pewnie będę miał problem ze zmieszczeniem dwóch monitorów na biurku...).
Doradzi ktoś coś?
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 12:32 - pn

Jeszcze trochę postudiowałem forum i wygląda na to, że dla moich potrzeb optymalny (ale na pewno nie w cenie) byłbym chyba NEC MultiSync EA245WMi-2 COLOR.
Jako, że przy komputerze spędzam czasem nawet kilkanaście godzin, to pytanie czy prekalibaracje w tym modelu np. dla pracy dla programistów coś dają w sensie ochrony/zmęczenia wzroku? Czy prekalibracje można łączyć z opcją redukcji niebieskiego światła (w pracy z takiej korzystam na DELLu a u siebie w domu na BenQu z opcji ECO która w zasadzie robi to samo)?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 14:46 - pn

tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 15:18 - pn

^^ Niekoniecznie ten EA271U się u mnie sprawdzi (do tego w wyżej zamieszczonym wątku chodziło o monitor 100% do programowania a ja chcę bardziej uniwersalny).
Rozdzielczość 4k w EA271U (16x9) wg. moich preferencji musiałbym skalować, a w przypadku EA245WMi-2 mam proporcje 16x10 jakie preferuje.
Dopłacając do wersji EA245WMi-2 COLOR można chyba uzyskać monitor całkiem dobrze sprawdzający się do grafiki (przynajmniej w moim amatorskim wypadku). Do pracy z grafiką na pewno lepszy EA271U ale już wersja EA271U COLOR to cena prawie dwa razy EA245WMi-2 COLOR.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 16:38 - pn

Ale właśnie po to się używa monitorów UHD, by nie skalować i wykorzystać pełny potencjał.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 17:10 - pn

No tak, jeśli ktoś potrafi ten potencjał wykorzystać (w przetwarzaniu foto/video na pewno się wykorzysta).
Na forach programistycznych już czytałem, że ludzi oddawali monitory o dużej rozdzielczości bo się nie dało na nich pracować, jak się okazywało te osoby nie wiedziały, że jest coś takiego jak skalowanie... Typowemu programiście (BE), UHD jest średnio potrzebne.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 18:42 - pn

tryhp3, nie powiedziałeś w czym programujesz i jakie masz możliwości (lub ich brak) w kontekście skalowania, więc narażasz nas na zbyt szybkie odparowywanie istoty szarej i strzelanie kulą w płot ;)

W wątku, który max Ci podał, chodziło w 100% o programowanie, ale najmniej męczący wzrok monitor (dwa kryteria, pomijając budżet) , jednak autor wątku też nic nie powiedział, co robi i jakie ma możliwości... więc nie można było rozstrzygnąć czy 4K, czy też coś innego byłoby ok.

BackEnd, ze względu na wyjątkowość różnych narzędzi i całego środowiska, może się nie skalować (lub słabo), a więc musimy wiedzieć w czym pracujemy i co możemy, bo każdy wybór może być zły i każdy może być dobry, dlatego wielu może narzekać (jeden na zbyt małą rozdziałkę, a drugi na zbyt dużą). FrontEnd już raczej nie będzie miał takich problemów, ale to znów zależy od środowiska. Np VSC skaluje się super razem z konsolą, terminalem. Zawartość przeglądarki to też żaden problem.

Programowanie + Praca na RAWach, to w teorii tym bardziej 4K, bo lepiej się pracuje na zdjęciach bezpikselowo.

Ja mam m.in. BenQ 25'' PD2500Q (o którym wspomniałeś) - nie poleciłbym go ani do programowania ani do pracy na zdjęciach, ale nadaje się do obydwu zastosowań. Wszystko to kwestia budżetu, wrażliwości, wymagań, narzędzi jakich mamy zamiar używać etc
Rozdzielczość 2560 x 1440 to jak na dzisiejsze czasy już mało, ale ja mam programy, które się nie skalują, więc ugrzęzłem z tą rozdziałką.
To jest naprawdę niezły monitor, ale zastosowana w nim matryca nie zwala z nóg, a prawdziwa czerń to chyba największe marzenie tego monitora. Możliwe, że został tu zastosowany trik, mający zniwelować backlight bleeding - podniesienie najniższego punktu czerni.
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 21:28 - pn

Jeżeli chodzi o pracę to głównie narzędzia od MS z naciskiem na Visual Studio czy Management Studio więc podejrzewam że mogą się dobrze skalować (choć być może gorzej niż VSC z racji różnych naleciałości historycznych). Korzystam też sporo np. z Oracle SQL Developera i z tym podejrzewam, że mogą być już problemy. Jeżeli chodzi o RAWy to działam w Olympus Workspace.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 22:34 - pn

tryhp3 pisze:
27 grudnia 2021, 21:28 - pn
Jeżeli chodzi o pracę to głównie narzędzia od MS z naciskiem na Visual Studio czy Management Studio więc podejrzewam że mogą się dobrze skalować (choć być może gorzej niż VSC z racji różnych naleciałości historycznych). Korzystam też sporo np. z Oracle SQL Developera i z tym podejrzewam, że mogą być już problemy. Jeżeli chodzi o RAWy to działam w Olympus Workspace.
Akurat czy Ci się skalują programy, to powinna być Twoja praca ;) ale..

Co do SQL Developera:
https://stackoverflow.com/questions/501 ... loper-18-1

Co do Managemanta:
https://www.sqlshack.com/how-to-enable- ... nd-issues/

Co do Visuala:
https://stackoverflow.com/questions/518 ... ui-smaller

Visual jest tak popularny i narzędzia od Oracla, że masz mnóstwo informacji na ten temat w sieci, jak zmodyfikować etc

Jednak BackEnd jest dość skostniały i jest sporo grubych klocków, które ciężko ruszyć.

Co do RAWa od Olympusa, to nie znam tematu - a nie lepszy Lightroom czy Photoshop? Wiem, że Olympusa masz darmowo do aparatu, więc pod tym względem pewnie jest lepszy, ale...

Może faktycznie dla Ciebie mniejsza rozdzielczość będzie lepsza, a 4K jeszcze sobie poczeka...
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 22:43 - pn

VisualStudio skaluje się bez problemu. 3840x2160 zapewni ostrzejsze i gładsze czcionki na 27" od 2560x1440. Jeśli chodzi o czytelność interface budowanego programu, wyświetlanego przy np. 50-60% w okienku VisualStudio, to na 3840x2160 będzie lepiej.
NocnyJastrzab pisze:
27 grudnia 2021, 16:38 - pn
Ale właśnie po to się używa monitorów UHD, by nie skalować i wykorzystać pełny potencjał.
Co za bzdury. Przecież po to ładuje się wysokie rozdzielczości do ekranów (FullHD w telefonach, 4K - 5K w monitorkach 27", 4K w ekranach laptopów) by mieć wyższą jakość obrazu, a nie czytać podpisy pod ikonami z pomocą mikroskopu elektronowego. Po skalowaniu przecież wykorzystujesz "pełny potencjał" - literki nie są tak poszarpane jak na jakiejś padlinie pokroju EIZO ColorEdge 24" 1920x1200 :] :] ... pomijam fakt, że na obrabianych zdjęciach przy takiej pikselozie 1920x1200 na 24" też guano widać (mało widać po prostu ... patrząc na całe zdjęcie to nie ma detali tylko pikseloza). Dzisiejsze 24" 16:10 powinno mieć rozdzielczość 2560x1600, a nie ten relikt przeszłości w postaci 1920x1200 rodem sprzed kilkunastu lat. Choć nie powiem - takie 1920x1200 do laptopa się już nadaje :lol: .

ps. tak, do Ciebie drogie (dosłownie) EIZO wylewam swe żale
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 22:59 - pn

Kyle pisze:
27 grudnia 2021, 22:43 - pn
VisualStudio skaluje się bez problemu. 3840x2160 zapewni ostrzejsze i gładsze czcionki na 27" od 2560x1440. Jeśli chodzi o czytelność interface budowanego programu, wyświetlanego przy np. 50-60% w okienku VisualStudio, to na 3840x2160 będzie lepiej.
NocnyJastrzab pisze:
27 grudnia 2021, 16:38 - pn
Ale właśnie po to się używa monitorów UHD, by nie skalować i wykorzystać pełny potencjał.
Co za bzdury. Przecież po to ładuje się wysokie rozdzielczości do ekranów (FullHD w telefonach, 4K - 5K w monitorkach 27", 4K w ekranach laptopów) by mieć wyższą jakość obrazu, a nie czytać podpisy pod ikonami z pomocą mikroskopu elektronowego. Po skalowaniu przecież wykorzystujesz "pełny potencjał" - literki nie są tak poszarpane jak na jakiejś padlinie pokroju EIZO ColorEdge 24" 1920x1200 :] :] ... pomijam fakt, że na obrabianych zdjęciach przy takiej pikselozie 1920x1200 na 24" też guano widać (mało widać po prostu ... patrząc na całe zdjęcie to nie ma detali tylko pikseloza). Dzisiejsze 24" 16:10 powinno mieć rozdzielczość 2560x1600, a nie ten relikt przeszłości w postaci 1920x1200 rodem sprzed kilkunastu lat. Choć nie powiem - takie 1920x1200 do laptopa się już nadaje :lol: .

ps. tak, do Ciebie drogie (dosłownie) EIZO wylewam swe żale
NocnyJastrzab chyba chciał powiedzieć, że kupując 4K, nie powinniśmy zmieniać rozdzielczości na mniejszą, bo nie po to kupiliśmy monitor z większą rozdzielczością - kwestia różnej nomenklatury. Ci z systemów Macowych często na zmianę rozdzielczości mówią skalowanie.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 23:03 - pn

tryhp3 pisze:
27 grudnia 2021, 12:32 - pn
Jeszcze trochę postudiowałem forum i wygląda na to, że dla moich potrzeb optymalny (ale na pewno nie w cenie) byłbym chyba NEC MultiSync EA245WMi-2 COLOR.
Jako, że przy komputerze spędzam czasem nawet kilkanaście godzin, to pytanie czy prekalibaracje w tym modelu np. dla pracy dla programistów coś dają w sensie ochrony/zmęczenia wzroku? Czy prekalibracje można łączyć z opcją redukcji niebieskiego światła (w pracy z takiej korzystam na DELLu a u siebie w domu na BenQu z opcji ECO która w zasadzie robi to samo)?
NEC EA245WMi-2 COLOR jak Ci pasuje, to powiem Ci, że jeśli chodzi o ochronę wzroku, a o to też pytałeś, to możesz na tym monitorze polegać.
Ma stałoprądową regulację podświetlenia (DC), więc w ogóle nie występuje tu efekt migotania.

Presety, to są gotowe scenariusze do pracy w konkretnych obszarach, czyli np masz preset do pracy programistycznych, a jak chcesz pracować nad zdjęciami, to masz kalibrację (preset) pod ten konkretny scenariusz. Czyli monitor jest skalibrowany, ustawiony pod różne zadania (np fotografia • design • CAD/CAM • kodowanie)

Filtr światła niebieskiego to de facto tylko odpowiednie ustawienia monitora. Co do mieszania i łączenia, to pytaj w monitory.mastiff albo łap na forum Toma01 - on Ci wytłumaczy te presety.
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

27 grudnia 2021, 23:20 - pn

lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 22:34 - pn
Akurat czy Ci się skalują programy, to powinna być Twoja praca ;) ale..
Dzięki za linki, nie zgłębiałem wcześniej tematu bo nie rozważałem UHD.
lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 22:34 - pn
Co do RAWa od Olympusa, to nie znam tematu - a nie lepszy Lightroom czy Photoshop? Wiem, że Olympusa masz darmowo do aparatu, więc pod tym względem pewnie jest lepszy, ale...
Lightroom lepszy, ale nauczyłem się w programie od Olympusa i tak już zostało.
lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 22:34 - pn
Może faktycznie dla Ciebie mniejsza rozdzielczość będzie lepsza, a 4K jeszcze sobie poczeka...
Jeżeli chodzi o prace to być może tak. Ale jeszcze analizuję temat.
Z linków które podałeś, to trzeba grzebać po rejestrze, albo uruchomić dany program z uprawnieniami admina, czego nie mogę zrobić (lub mam to utrudnione) - polityka bezpieczeństwa banku dla którego pracuję. Pracuję obecnie głównie zdalnie/hybrydowo (COVID) przez pulpit zdalny, więc jeżeli udało by mi się wszystko dobrze skonfigurować dla UHD to przy powrocie do biura na monitorach FHD będę musiał wszystko odkręcać...
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

28 grudnia 2021, 01:00 - wt

tryhp3 pisze:
27 grudnia 2021, 23:20 - pn
lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 22:34 - pn
Może faktycznie dla Ciebie mniejsza rozdzielczość będzie lepsza, a 4K jeszcze sobie poczeka...
Jeżeli chodzi o prace to być może tak. Ale jeszcze analizuję temat.
Z linków które podałeś, to trzeba grzebać po rejestrze, albo uruchomić dany program z uprawnieniami admina, czego nie mogę zrobić (lub mam to utrudnione) - polityka bezpieczeństwa banku dla którego pracuję. Pracuję obecnie głównie zdalnie/hybrydowo (COVID) przez pulpit zdalny, więc jeżeli udało by mi się wszystko dobrze skonfigurować dla UHD to przy powrocie do biura na monitorach FHD będę musiał wszystko odkręcać...
Tylko w jednym było grzebanie w rejestrze. Ale ok, tu masz coś bez grzebania:
https://docs.microsoft.com/en-us/sql/ss ... rver-ver15

Sam musisz popróbować do jakiego poziomu możesz wszystko zwiększyć w danym programie, czy będzie wystarczające.
tryhp3
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2021, 00:20 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

28 grudnia 2021, 01:04 - wt

lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 23:03 - pn
NEC EA245WMi-2 COLOR jak Ci pasuje, to powiem Ci, że jeśli chodzi o ochronę wzroku, a o to też pytałeś, to możesz na tym monitorze polegać.
Ma stałoprądową regulację podświetlenia (DC), więc w ogóle nie występuje tu efekt migotania.
EA271U też ma DC.

Pytanie czy EA271U ma obecnie kalibrację fabryczną? Po lekturze tego wątku viewtopic.php?t=4543 wydaje się, że raczej tak (taką do zastosowań standardowych/uniwersalnych).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

28 grudnia 2021, 09:27 - wt

Nie ma "fabrycznej kalibracji" - ile razy można tłuc?! Ma za to wgraną indywidualną krzywą odpowiedzi tonalnej TRC, co znaczy, że jest bardzo dobrze zlinearyzowany. I to na początek jest aż nadto wystarczające ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

28 grudnia 2021, 09:38 - wt

tryhp3 pisze:
28 grudnia 2021, 01:04 - wt
lukasso pisze:
27 grudnia 2021, 23:03 - pn
NEC EA245WMi-2 COLOR jak Ci pasuje, to powiem Ci, że jeśli chodzi o ochronę wzroku, a o to też pytałeś, to możesz na tym monitorze polegać.
Ma stałoprądową regulację podświetlenia (DC), więc w ogóle nie występuje tu efekt migotania.
EA271U też ma DC.

Pytanie czy EA271U ma obecnie kalibrację fabryczną? Po lekturze tego wątku viewtopic.php?t=4543 wydaje się, że raczej tak (taką do zastosowań standardowych/uniwersalnych).
Tak, EA271U oraz EA271Q są skalibrowane fabrycznie do TRC gamma 2,2 i D65, więc są gotowe do pracy po wyjęciu z pudła i nie wymagają dodatkowych zabiegów (poza ustawieniem trybu sRGB i jasności)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

28 grudnia 2021, 19:51 - wt

tryhp3 pisze:
28 grudnia 2021, 01:04 - wt
Pytanie czy EA271U ma obecnie kalibrację fabryczną?

Oczywiście, że nie ma. Producent dostarcza natomiast dokument zatytułowany "Factory calibration and verification report", z którego wynika jak różne egzemplarze są rozjechane w różne strony.

Zrzut_2021-12-28_19-50-06.png

Takich skanów z rzeczywistych sztuk mam parę setek. Nie ma dwóch takich samych. Oczywiście, monitor poddaje się korekcji i można to wyprostować, czyli NAPRAWDĘ skalibrować. Ewentualnie nabyć w odpowiedniej wersji i mieć wyrąbane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

29 grudnia 2021, 10:21 - śr

No to super. Wygląda na to, że teraz wreszcie NEC serii EA stanowi realną konkurencję dla DELL serii U, EIZO EV.

Samodzielną kalibrację powinni wykonywać już teraz wyłącznie profesjonaliści i zaawansowani amatorzy fotografii, czyli 1% przypadków.

Jak pisałem, teraz fabrycznie kalibruje się laptopy, monitory, telewizory. Większość ma pokrycie 100% sRGB, a kiedyś w laptopach standardem było marne 60%, TN i brak kalibracji.
Jest ogromny progres pod tym względem.

Chyba można zamykać forum. ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor 24-25" do domu + programowanie + okazjonalnie RAW

29 grudnia 2021, 13:27 - śr

Z certyfikatu wynika tylko i wyłącznie, że monitory EA271U oraz EA271Q są skalibrowane fabrycznie, a różnice w przebiegu kresek nie mają najmniejszego znaczenia w układzie, który nie jest wyskalowany w jednostkach równomiernych percepcyjnie. Sprawdzałem wiele sztuk tych modeli i są zlinearyzowane perfekcyjnie, zresztą trudno by mogło być inaczej po linearyzacji Konicą-Minoltą CA-310 za kilkadziesiąt tyś. euro.

Każdy może się o tym przekonać wyświetlając rzeźnika, jest to proste jak drut. W razie wątpliwości oferuję darmową weryfikację w moim krakowskim biurze i gwarantuję darmową rekalibrację jeśli weryfikacja wykaże odchyłki od TRC 𝛄2,2 pow. 1∆E.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu