Dwa monitory do dwóch zastosowań

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Dwa monitory do dwóch zastosowań

03 stycznia 2022, 23:06 - pn

Witam,
Jako, że chciałbym zakupić dwa monitory, które miałyby być wykorzystywane do dwóch różnych celów, potrzebowałbym Waszych cennych porad.
Monitory służyłyby do pracy biurowej/CAD (projektowanie jednokreskowe) oraz do pracy ze zdjęciami.
Odnośnie zdjęć to byłaby to tylko amatorska edycja w lightroom, ewentualnie photoshop na własne potrzeby. Fotografią zainteresowałem się od kilku lat ale sprzęt fotograficzny zacząłem kompletować dopiero od kilku miesięcy. W związku z tym, że jestem na początku rozwoju, niechciałbym wydawać zbędnych środków osobno na monitory do CADa oraz osobne monitory graficzne.
W związku z tym chciałbym Was fachowców od tematyki obrazu poradzić się jaki sprzęt moglibyście polecić. Po odwiedzinach wielu stron, rozmów z kilkoma osobami, oglądnięciu materiałów filmowych zaciekawiły mnie monitory ASUS ProArt PA278QV. Chciałbym jeszcze nadmienić, iż ze względu na zakup dwóch monitorów przede wszystkim do pracy CAD jestem zmuszony do ograniczenia środków stąd zainteresował mnie właśnie ten monitor. Do pracy CAD jak i pracy Foto (amatorsko, może za jakiś czas pierwsze sesje dla znajomych) zastanawiam się nad wyborem wielkości matrycy 27" o rozdzielczości 1440p.
Jeżeli są monitory, do których jednak warto trochę dopłacić to proszę o wskazanie ścieżki jakimi powinienem się kierować w swoim przypadku na moje potrzeby. Wiem, że wielu z Was pomyśli sobie, że nie ma uniwersalnych urządzeń do wszystkiego i ciężko jest coś wybrać odpowiedniego ale może rzeczywiście w moim przypadku jest jakiś kompromis i może nawet warto jest na początek zakupić nawet tańsze monitory niż Asus ProArt 27" 1440p. Może wystarczyłyby monitory 24", lecz patrząc na wygodę pod kątem CAD to o wiele wygodniejsze byłyby raczej 27" (wspomnę jeszcze, że aktualnie pracuję na ekranie laptopowym więc nie mam porównania, a w pracy korzystam tylko z tanich monitorów biurowych 22" i 24"). Dlatego mam tak wiele pytań i wątpliwości. Chciałbym ograniczyć budżet ale wiem, że za jakość się płaci.
Liczę na Wasze cenne rady, który drogą kompromisu pozwolą mi na odpowiedni wybór, z którego będę zadowolony chociaż przez okres gwarancji tych monitorów :)
Z góry dziękuję za pomoc :)
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

03 stycznia 2022, 23:47 - pn

Oj nie wiem czy dobrze trafiłeś z tym forumem :-) ale za to wiem co będzie się działo siem za niedługo :-) w każdym bądz razie wujek dbcooper leci po chipsy :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 01:47 - wt

Proponuję przejrzeć: viewtopic.php?f=40&t=3728&p=51956#p51956 Przy projektowaniu dobrze przyjąć poprawkę na monitor minimum UHD.

PS. Nie ma czegoś takiego jak "1440p". Proszę unikać takich słowotworów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 09:47 - wt

Zajmuje się projektowaniem zawodowo od bardzo wielu lat.

Używam DELL U2719D. Skalibrowany fabrycznie do pracy w środowisku Windows (czyli sRGB), z precyzją <2dE, w rzeczywistości ok. 1dE. Do CAD i amatorskiego foto sprawdza się świetnie, co potwierdzają co najmniej 4 osoby, które w przybliżeniu robią to co ja na tym samym monitorze.

Z monitorami UHD należy uważać, bo oprogramowanie inżynierskie często i gęsto się nie skaluje, a praca na skalowaniu 100% na monitorze UHD o bardzo małej plamce jest praktycznie niemożliwa. Dlatego należy koniecznie sprawdzić, czy wszystkie używane programy się dobrze skalują.
Jeśli tak, to można rozważać UHD. Jeśli nie to 2560x1440.

Proponuję nie słuchać "specjalistów", a tak naprawdę sprzedawców, którzy "nie mają pojęcia o mniemaniu" na te tematy, bo zwyczajnie nie pracują zawodowo na monitorach, tylko je sprzedają.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:18 - wt

Gorzej skalują się tylko przedpotopowe programy do projektowania instalacji. Każde współczesne oprogramowanie cadowskie działa poprawnie na współczesnych interfejsach użytkownika. W skrajnym wypadku natomiast można bez problemu i specjalnej utraty ostrości przeskalować globalnie rozdzielczość monitora UHD niżej. Przy monitorze 2560x1440 jest to nierealne.

"Factory calibration" nie oznacza kalibracji, to jest często powtarzany mit, wynikający z mylenia terminu technicznego i jego rozumienia potocznego. Żaden DELL nie jest kalibrowany w takim znaczeniu jak to wciska marketing. Firma operuje na zupełnie innym segmencie rynku. https://monitory.mastiff.pl/index.php/f ... ion/id/364
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:30 - wt

Tom01 pisze:
04 stycznia 2022, 10:18 - wt
Gorzej skalują się tylko przedpotopowe programy do projektowania instalacji. Każde współczesne oprogramowanie cadowskie działa poprawnie na współczesnych interfejsach użytkownika. W skrajnym wypadku natomiast można bez problemu i specjalnej utraty ostrości przeskalować globalnie rozdzielczość monitora UHD niżej. Przy monitorze 2560x1440 jest to nierealne.

"Factory calibration" nie oznacza kalibracji, to jest często powtarzany mit, wynikający z mylenia terminu technicznego i jego rozumienia potocznego. Żaden DELL nie jest kalibrowany w takim znaczeniu jak to wciska marketing. Firma operuje na zupełnie innym segmencie rynku. https://monitory.mastiff.pl/index.php/f ... ion/id/364
Panie Tomaszu - to proszę kupić jakiś monitor Della i iść do sądu - że został pan oszukany bo na monitorze nie ma zrobionej kalibracji typu "Factory calibration". Ciekawe jak ta sprawa się potoczy. Proszę także mi nie pisać z góry o tym że pan nie ma czasu na sądy i inne rzeczy związany z takim procesem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:37 - wt

A na cholerę mi walka z wiatrakami? Ktoś mi zapłaci za poświęcony czas?

Nawiasem mówiąc DELL miał kilka lat temu sprawę w US, właśnie o zarzut kłamstwa w reklamach w tej kwestii. Na dłuższy czas przycichło i faktycznie DELL mocno ograniczył sugestie, że oferuje profesjonalne monitory graficzne. Natomiast do dokumentu "Factory calibration" nie sposób się przyczepić, bo on wcale nie oznacza kalibracji i jest to napisane wprost. Tłumaczeniem "calibration" po polsku jest "wzorcownie", czyli pomiar błędu. Nasza natomiast powszechnie rozumiana "kalibracja" to "adjustment" czyli regulacja, strojenie.

W przypadku innej firmy, miałem zupełnie niedawno okazję pomóc jednemu oszukanemu. Robiłem ekspertyzę wykazującą, że reklamowanego 3D LUT w monitorze nie można uruchomić, ergo, jest to równoznaczne jakby go nie było. W reklamach oczywiście coś przeciwnego. Po postawieniu sprawy na ostrzu noża, dystrybutor poszedł na ustępstwa, właśnie dlatego, że doskonale wie, ze w sądzie by przegrał a i smród nie sprzyja reklamie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:41 - wt

Tom01 pisze:
04 stycznia 2022, 10:37 - wt
A na cholerę mi walka z wiatrakami? Ktoś mi zapłaci za poświęcony czas?

Nawiasem mówiąc DELL miał kilka lat temu sprawę w US, właśnie o zarzut kłamstwa w reklamach w tej kwestii. Na dłuższy czas przycichło i faktycznie DELL mocno ograniczył sugestie, że oferuje profesjonalne monitory graficzne. Natomiast do dokumentu "Factory calibration" nie sposób się przyczepić, bo on wcale nie oznacza kalibracji i jest to napisane wprost.

W przypadku BenQ miałem zupełnie niedawno okazję pomóc jednemu oszukanemu. Robiłem ekspertyzę wykazującą, że reklamowanego 3D LUT w monitorze nie można uruchomić, ergo, jest to równoznaczne jakby go nie było. W reklamach oczywiście coś przeciwnego. Po postawieniu sprawy na ostrzu noża, dystrybutor poszedł na ustępstwa, właśnie dlatego, że doskonale wie, ze w sądzie by przegrał a i smród nie sprzyja reklamie.
Takie rzeczy mnie nie interesują panie Tomaszu, pójdzie pan do sądu i będzie pan walczył o swoje że został pan oszukany.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:48 - wt

Skoro Pana nie interesują, to po co Pan ten temat porusza?

Ja nie zostałem oszukany. Za stary lis jestem, aby mnie oszukać w tej branży. Nie jestem więc poszkodowanym, więc z czym mam iść do sądu? Co mnie obchodzi, że ktoś nie posłucha dobrych rad i sam da się nabić w butelkę? Sztuka sprytnego kłamania, zwana reklamą, była, jest i będzie. Problem tego, kto się na niej nie pozna. Moim zadaniem jest m.in. popularyzacja wiedzy z dziedziny budowy i właściwości monitorów, dająca wiedzę i narzędzia do obrony przed wciskaniem kitu, a jeśli ktoś nie skorzysta, sam na tym traci.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 10:51 - wt

Tom01 pisze:
04 stycznia 2022, 10:48 - wt
Skoro Pana nie interesują, to po co Pan ten temat porusza?

Ja nie zostałem oszukany. Za stary lis jestem, aby mnie oszukać w tej branży. Nie jestem więc poszkodowanym, więc z czym mam iść do sądu? Co mnie obchodzi, że ktoś nie posłucha dobrych rad i sam da się nabić w butelkę? Sztuka sprytnego kłamania, zwana reklamą, była, jest i będzie. Problem tego, kto się na niej nie pozna. Moim zadaniem jest m.in. popularyzacja wiedzy z dziedziny budowy i właściwości monitorów, dająca wiedzę i narzędzia do obrony przed wciskaniem kitu, a jeśli ktoś nie skorzysta, sam na tym traci.
To niech pan kupi monitor Della i wtedy pan zostanie oszukany i niech pan idzie do sądu. Ciekawe czy by pan poszedł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 11:30 - wt

Sąd by bez problemu wykazał, że doskonale wiedziałem co kupuję, więc kula w płot. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 12:38 - wt

Panie Tomku, Panie Tomku wstrzymać konie :-) się Pan zagalopował no wie pan co :-) ohukałem śliną monitor a raczej laptoka o tej sztuce sprytnego ........ :-) i love this game :-)
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 13:10 - wt

Tom01 pisze:
04 stycznia 2022, 11:30 - wt
Sąd by bez problemu wykazał, że doskonale wiedziałem co kupuję, więc kula w płot. ;)
A skąd by pan o tym wiedział. Pisać to nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 13:44 - wt

Mag pisze:
04 stycznia 2022, 13:10 - wt
A skąd by pan o tym wiedział. Pisać to nie wystarczy.

Doświadczenie w czynnościach procesowych i dowodowych. ;)

Aby miało miejsce oszustwo, musi być celowe działanie i poszkodowany. A tu nie ma ani jednego, ani drugiego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 14:00 - wt

Tom01 pisze:
04 stycznia 2022, 13:44 - wt
Mag pisze:
04 stycznia 2022, 13:10 - wt
A skąd by pan o tym wiedział. Pisać to nie wystarczy.

Doświadczenie w czynnościach procesowych i dowodowych. ;)

Aby miało miejsce oszustwo, musi być celowe działanie i poszkodowany. A tu nie ma ani jednego, ani drugiego.
Panie Tomku pan bzdury piszesz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

04 stycznia 2022, 14:04 - wt

Jeśli Pan odpowiada, to przynajmniej proszę konkretnie, skoro już idzie w off topic. Nie piszę bzdur a jeśli ma Pan inne zdanie, proszę je uzasadnić. Wpis jak powyżej jest tylko śmieceniem na forum.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 15:11 - śr

Dziękuję za cenne rady,
Jednak sprzeczka pomiędzy dwoma Panami nie pomogła mi w decyzji :)
Czy jest ktoś tutaj kto byłby w stanie pomóc mi jednak w wyborze? :)
Trochę poczytałem i pooglądałem materiałów na temat sprzętu "ASUS ProArt", a konkretnie PA278QV.
Czy ktoś może wypowiedzieć się na jego temat? Wiem i widzę, że marketingowo wygląda to bardzo ciekawie ale wiele elementów wskazuje na to, że kalibracja jest rzeczywista.
Jak ten monitor wypada na tle proponowanego powyżej "DELL U2719D" ?
Czy może jest coś alternatywnego? Ze względu na zakup dwóch monitorów z przewagą do celów biurowych i CAD ale również fotograficznych, niechciłabym przekraczać budżetu około 1500zł za sztukę.
Dziękuję za cenne rady ;)
czuk01
Posty: 62
Rejestracja: 20 grudnia 2021, 18:22 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 15:26 - śr

Andreios pisze:
05 stycznia 2022, 15:11 - śr
Dziękuję za cenne rady,

Czy jest ktoś tutaj kto byłby w stanie pomóc mi jednak w wyborze? :)

Czy ktoś może wypowiedzieć się na jego temat? Wiem i widzę, że marketingowo wygląda to bardzo ciekawie ale wiele elementów wskazuje na to, że kalibracja jest rzeczywista.
Jak ten monitor wypada na tle proponowanego powyżej "DELL U2719D" ?
Czy może jest coś alternatywnego? Ze względu na zakup dwóch monitorów z przewagą do celów biurowych i CAD ale również fotograficznych, niechciłabym przekraczać budżetu około 1500zł za sztukę.
Dziękuję za cenne rady ;)
Nie od dziś wiadomo ,że Asus ma dobre monitory do gier,do twoich zastosowań Dell U2719D,(a gdzie on kosztuje 1500PLN)
?
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 15:30 - śr

Kosztuje trochę więcej zarówno ASUS jak i DELL.
Asus wydał serię ProArt do zastosowań niby typowo "Artystycznych", dlatego zastanawiam się nad wyborem ASUS lub DELL.
Bo rozumiem, że w podobnych cenach nie ma nić interesującego więcej?
Dzięki ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 15:39 - śr

Moim zdaniem warto kupić monitor osobiście, oryginalnie zapakowany, aby wyeliminować możliwość, że pochodzi ze zwrotu.
DELL U2719D to już model chyba powoli wycofywany, także może być problem z dostępnością fabrycznie nowych egzemplarzy.
Jak kupowałem osobiście w sklepie za 1500zł i dostałem fabrycznie zaklejony karton, co również polecam. To było 1,5 roku temu, także sytuacja z dostępnością mogła się zmienić.

Z najnowszymi modelami nie powinno być już takich zagwozdek. ASUSa nie znam.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu