Dwa monitory do dwóch zastosowań

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:05 - śr

Uzupełnienie: Panele PLS produkcji Samsung SDI nie srebrzą. Ten DELL w istocie jest produkowany jako dwa modele o tym samym oznaczeniu, ale z innymi matrycami. Jeśli więc u Pana srebrzy, to nie jest PLS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:07 - śr

Nie srebrzą tylko panele z OCF. Ta matryca nie ma OCF (filtr retardacji optycznej, dodatkowy polaryzator).
To jest Samsung PLS, bez OCF. Może srebrzy nieco mniej niż typowy IPS od LG, ale różnica nie jest duża.

Monitory z OCF to np. NEC PA271Q za 5000zł, z matrycą Panasonica. Zbędna rozrzutność w tym przypadku, tak jak i PA272W.
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2022, 21:38 - śr przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:16 - śr

Najwyraźniej nie widział Pan samsungowskiego PLS a DELL, którego Pan ma, zapewne jest z IPS-ową matrycą Wistron W270HIAP1. Chyba, że ma Pan jeszcze inną odmianę, której nie znam, a jest to jak najbardziej możliwe. Pozostałe informacje o w/w monirtorze są równie wiarygodne, na czele z non stop powielanymi bzdurami o kalibracji.

De facto, jest to monitor skonstruowany z myślą o korporacjach, biurkach dyrektorów handlowych, pracujących w jasno oświetlonych biurach z aplikacjami typu Office 365. Regulacje ma problematyczne, wyregulować biel można osiwieć, gamma jest albo za duża, albo za mała, plus szereg innych wad, jak wspomniane zaciemnienia przy krawędziach. Są wyraźnie widoczne i przeszkadzające, chyba, że nie używamy w ogóle aplikacji o jasnych oknach.

Owszem praca przy 1920x1200 nie jest wzorem doskonałości, ale uważam, że lepiej kupić monitor porządniejszy i mniejszy, niż duże badziewie.

Proponuję również zamiast dwóch tanich, zamienić to na jeden i lepszy i większy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:18 - śr

Bardzo się cieszę, że ocenił Pan tak wnikliwie monitor, którego Pan nie widział na oczy. W przeciwieństwie do mnie.

Ręce opadają, z tym, że aż takiej zapalczywości i nienawiści do mojej recenzji się nie spodziewałem.

Jeśli komuś by zależało, mogę zrobić zdjęcia (równomierności lub srebrzenia) smartfonem, ale to w przyszłym tygodniu i tylko w świetle dziennym.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:23 - śr

DELL U2719D stoi u mnie od roku przy frezarce CNC, jako podgląd trasy wrzeciona i konfiguracji maszyny. Nawet to tego słabo się nadaje ze względu na kąty widzenia. Przy maszynie zdarza się stać w niekorzystnym miejscu względem konsoli z monitorem i przy kącie niemal z boku jest gorzej niż na "poleasingowym" NEC-u EA244WMi, którego miał zastąpić. Przy normalnej pracy uniwersalnej nie ma to znaczenia, jednakowoż widać różnicę jakości względem najtańszych NEC-ów. Nie ma w tym żadnej nienawiści. Nie polecam dziadostwa. Po prostu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:27 - śr

https://www.tftcentral.co.uk/images/del ... _small.jpg

Może Panu od frezarki coś do oka wpadło, stąd te kłopoty z widzeniem. Może okulista pomoże.
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2022, 21:28 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:27 - śr

max pisze:
05 stycznia 2022, 21:18 - śr
Jeśli komuś by zależało, mogę zrobić zdjęcia (równomierności lub srebrzenia) smartfonem, ale to w przyszłym tygodniu i tylko w świetle dziennym.

Prosta sprawa. Wystarczy ciemny ekran pod kątem ok 45 st i porównanie z PA272W, którego Pan ma. Jeśli srebrzenie podobne = Wistron. Jeśli wyraźnie mniejsze = Samsung.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:34 - śr

- PLS srebrzy nieco mniej niż IPS, ale srebrzy wyraźnie co widać jak byk w EA271U. W Eizo EV2736W sporadycznie występował panel PLS z OCF, ale był to biały kruk, a seria EVxx36W była dlaczegoś źle zlinearyzowana (z nowszymi zwykle nie ma problemu, choć są wyjątki)
- wyregulowanie punktu bieli w Dellu jest proste jak się wie jak to zrobić
- dyskusje z szurami (i ich trollkontami) to strata czasu
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:37 - śr

Czornyj pisze:
05 stycznia 2022, 21:34 - śr
- dyskusje z szurami (i ich trollkontami) to strata czasu
No wiem, ale chciałem usilnie zrobić coś dobrego dla ludzi. Faktycznie ciężko z tym.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:41 - śr

max pisze:
05 stycznia 2022, 21:37 - śr
Czornyj pisze:
05 stycznia 2022, 21:34 - śr
- dyskusje z szurami (i ich trollkontami) to strata czasu
No wiem, ale chciałem usilnie zrobić coś dobrego dla ludzi. Faktycznie ciężko z tym.
wystarczy publikować informacje bez wdawania w czcze dyskusje :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:41 - śr

Czornyj pisze:
05 stycznia 2022, 21:34 - śr
- PLS srebrzy nieco mniej niż IPS, ale srebrzy wyraźnie co widać jak byk w EA271U.

Nic dziwnego, że srebrzy, bo w NEC EA271U jest matryca IPS LM270WR3-SSA1 produkcji LGD. PLS natomiast jest w NEC EA271Q, konkretnie Samsung SDI LTM270DL08. Niestety, trochę się pomyliło. No i różnicę między nimi widać dość dobrze, w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:44 - śr

Czornyj pisze:
05 stycznia 2022, 21:34 - śr
- wyregulowanie punktu bieli w Dellu jest proste jak się wie jak to zrobić

Oczywiście, poszerza się zakres regulacyjny naciskając pierwszy i czwarty (czy trzeci... muszę sprawdzić) przycisk menu i włączając monitor. Oczywiście jest to powszechna wiedza i każdy użytkownik sobie z tym doskonale radzi. :) Aha, no i skasować w/w można trywialnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

05 stycznia 2022, 21:48 - śr

Max, linki do zdjęć jakie zamieściłeś u mnie nie działają (wiem, można bez większego problemu znaleźć), może tylko u mnie...?, tak tylko informuję...
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 00:26 - sob

Hmmm....
Czyli co mam wybrać konkretnie w moim przypadku? Dyskusja się rozgorzała i troszkę się rozpaliła atmosfera.

Nie jestem na tyle doświadczony w tych tematach aby zwracać uwagę na numerki i niuanse, które chyba w moim przypadku nie mają tak dużego znaczenia.

Tak jak na początku pisałem to zastanawiam się nad zakupem 2szt. ASUS ProArt PA278QV.
Poleciliście mi bardziej DELL U2719D, który jest wycofany/wycofywany więc to chyba nie jest zbyt dobra opcja zwłaszcza, że ciężko go już dostać, więc tutaj raczej dałbym sobie z tym monitorem spokój? Chyba, że można go gdzieś jeszcze dostać?

Padła jeszcze propozycja NEC EA271Q ale cena, patrząc na zakup 2 szt. monitorów to już około 1500zł. Warto aż tyle dopłacać patrząc na moje potrzeby? Ktoś jest w stanie wypowiedzieć się coś odnośnie ASUS ProArt PA278QV porównując do NEC EA271Q? Jeżeli rzeczywiście warto wydać dodatkowo tyle to wstrzymam się do momentu zwiększenia budżetu, a proszę o bezpretensjonalne odpowiedzi. Również proszę o odniesienie się do porównania pomiędzy wspomnianym DELL U2719D a NEC EA271Q.

Padła również propozycja monitora NEC EA244WMi, jednak model ten również nie jest już produkowany według oficjalnej strony producenta. Cena atrakcyjna ale niestety monitor tylko 24”. Do fotografii na moje potrzeby byłby akceptowalny ale do programów CAD może być już lekko za mały?

Przypomnę, że nie użytkowałem jeszcze monitorów do CAD ani do fotografii, ponieważ zawsze wykonywałem te zadania na ekranie laptopowym ale przyszedł czas na zmiany i odpowiednie decyzje, a że potrzebuję do pracy raczej dwa monitory więc nie chciałbym kupować dwóch różnych monitorów. Stąd właśnie poszukiwanie monitorów zarówno do CAD jak i do amatorskiej edycji fotografii dla własnych potrzeb. Może w okresie wiosenno-letnim jakieś sesje dla znajomych rodzinne więc wydaje mi się, że monitor sRGB=100% i deltaE<2 byłby na początek wystarczający. Dlatego zainteresował mnie model ASUS ProArt PA278QV, gdzie producent na swojej stronie udostępnia profil .ICC. Jednak jeżeli rzeczywiście lepiej się wstrzymać i dołożyć do NEC EA271Q, to tak jak wcześniej pisałem proszę o bezpretensjonalne rzeczowe argumenty. Monitory te będą wykorzystywane w małym stopniu, ponieważ już poza swoimi godzinami pracy, czyli w domu. Nie będzie to praca codzienna lecz po godzinach, a więc nie będę dużo czasu przed nimi spędzał. Wiadomo jednak, że jeżeli chcę zakupić 2 sztuki to już na dłużej, stąd moje pytania o odpowiedni wybór. Chciałbym po prostu być również usatysfakcjonowany monitorami przy zabawie z początkami w fotografii.
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 22:32 - sob

Ktoś, coś sensownie? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 22:39 - sob

Moje zdanie Pan zna. Jak wywalać pieniądze, to na coś ludzkiej klasy, nie protezę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 22:53 - sob

Andreios pisze:
08 stycznia 2022, 22:32 - sob
Ktoś, coś sensownie? :)
Wszystko zależy od budżetu.
Jeśli ma być drogo, to możesz wybrać na podstawie forumowych poleceń.
Jeśli chcesz w przeciętnych cenach musisz szukać porady gdzie indziej.

Moim zdaniem do okazjonalnego i amatorskiego używania nie warto przepłacać. Ja bym wybrał coś skalibrowanego sprzętowo (już nie wnikając, w precyzję, ważne, żeby była), koniecznie matryca IPS z pokryciem 100%, ani mniej ani więcej, najlepiej Samsunga lub LG. Następnie należy wyregulować Brightness (jasność bieli) tak, aby odpowiadała jasności białej kartki położonej przed monitorem. Jasność minimalna musi być 40cd/m2 lub mniej. Stanowisko po zmroku oświetlić, przede wszystkim tło za monitorem.

Przy spełnieniu powyższych założeń, marka monitora jest już praktycznie nieistotna.
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 23:24 - sob

Tom01 pisze:
08 stycznia 2022, 22:39 - sob
Moje zdanie Pan zna. Jak wywalać pieniądze, to na coś ludzkiej klasy, nie protezę.
Czyli co konkretnie? Bo tyle tego było wymienionego, że się pogubiłem :)
Andreios
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2022, 22:50 - pn

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

08 stycznia 2022, 23:30 - sob

max pisze:
08 stycznia 2022, 22:53 - sob
Andreios pisze:
08 stycznia 2022, 22:32 - sob
Ktoś, coś sensownie? :)
Wszystko zależy od budżetu.
Jeśli ma być drogo, to możesz wybrać na podstawie forumowych poleceń.
Jeśli chcesz w przeciętnych cenach musisz szukać porady gdzie indziej.

Moim zdaniem do okazjonalnego i amatorskiego używania nie warto przepłacać. Ja bym wybrał coś skalibrowanego sprzętowo (już nie wnikając, w precyzję, ważne, żeby była), koniecznie matryca IPS z pokryciem 100%, ani mniej ani więcej, najlepiej Samsunga lub LG. Następnie należy wyregulować Brightness (jasność bieli) tak, aby odpowiadała jasności białej kartki położonej przed monitorem. Jasność minimalna musi być 40cd/m2 lub mniej. Stanowisko po zmroku oświetlić, przede wszystkim tło za monitorem.

Przy spełnieniu powyższych założeń, marka monitora jest już praktycznie nieistotna.
Jedyny chyba sensowny wybór, patrząc na powyższe aspekty to NEC EA271Q ? Nic chyba tańszego ze sprzętową kalibracją nie znajdę? Coś ktoś więcej może się wypowiedzieć na jego temat? Matryca to PLS a nie IPS. Jakie to ma znaczenie? Czy może jest jakiś tańszy sprzęt z pokryciem 100% i kalibracją sprzętową?
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Dwa monitory do dwóch zastosowań

09 stycznia 2022, 00:38 - ndz

Andreios pisze:
08 stycznia 2022, 23:30 - sob
max pisze:
08 stycznia 2022, 22:53 - sob
Andreios pisze:
08 stycznia 2022, 22:32 - sob
Ktoś, coś sensownie? :)
Wszystko zależy od budżetu.
Jeśli ma być drogo, to możesz wybrać na podstawie forumowych poleceń.
Jeśli chcesz w przeciętnych cenach musisz szukać porady gdzie indziej.

Moim zdaniem do okazjonalnego i amatorskiego używania nie warto przepłacać. Ja bym wybrał coś skalibrowanego sprzętowo (już nie wnikając, w precyzję, ważne, żeby była), koniecznie matryca IPS z pokryciem 100%, ani mniej ani więcej, najlepiej Samsunga lub LG. Następnie należy wyregulować Brightness (jasność bieli) tak, aby odpowiadała jasności białej kartki położonej przed monitorem. Jasność minimalna musi być 40cd/m2 lub mniej. Stanowisko po zmroku oświetlić, przede wszystkim tło za monitorem.

Przy spełnieniu powyższych założeń, marka monitora jest już praktycznie nieistotna.
Jedyny chyba sensowny wybór, patrząc na powyższe aspekty to NEC EA271Q ? Nic chyba tańszego ze sprzętową kalibracją nie znajdę? Coś ktoś więcej może się wypowiedzieć na jego temat? Matryca to PLS a nie IPS. Jakie to ma znaczenie? Czy może jest jakiś tańszy sprzęt z pokryciem 100% i kalibracją sprzętową?
Trochę nie rozumiem po co koniecznie kalibracja sprzętowa do projektowania CAD z amatorską fotografią. Ona nie jest tu niezbędna. Ale jak chcesz kupić coś lepszego, z potencjałem, to faktycznie EA271Q wydaje się sensowną opcją.

Nie znam tego modelu ASUSA, które podałeś, ale nie jest pewien czy jego poprzednik nie miał zastosowanego PWM 1000 Hz, jednocześnie reklamowany przez ASUSa jako flicker free. Każdy kto zna temat, wie, że dopiero od 3000 Hz możemy mówić o flicker free w przypadku PWM. Odtąd ASUS stał się dla mnie marką, którą z automatu pomijam przy rozważaniu zakupu monitora.

Ale jak nie masz budżetu, to kup sobie Asusa i okulary przeciwogniowe i możesz pracować bez obaw ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu