Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
cr5vby
Kontakt:
Lokalizacja: Łódź
Posty: 15
Rejestracja: 30 marca 2021, 11:29 - wt

Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

26 stycznia 2022, 02:32 - śr

Problem:
Monitor syczy z różnym natężeniem jest to słyszalne mniej lub bardziej w różnych sytuacjach trybów/jasności/wł/wył (siedząc na wprost ekranu) ? .
https://drive.google.com/file/d/1sWY5Ea ... sp=sharing

Czytałem że to popularny problem w kartach graficznych i po 30 dniach zapomniałbym ;] ?
Raz słyszę a raz nie gdy zapomnę :twisted: :lol: :oops:

Ale w monitorach to cecha czy usterka/wada fabryczna/uszkodzenie, nigdzie nie znalazłem wcześniej że Benq "syczy/piszczy" :shock: ?
Do odesłania ?


Podobne objawy +-
https://www.mpcforum.pl/topic/1505773-s ... -monitora/
https://www.mpcforum.pl/topic/1505773-s ... t=12742327
@Ktosiu
Nic innego nie może syczeć bo nie ma co. Miliony urządzeń tak "syczą i piszczą" ale ich nie słyszysz, ludzie mają trochę upośledzony słuch.

Dopiero jak słyszą to stają się pierwszymi objawami usterki , wyschnięcia lakieru na cewkach czy poluzowanie się ich albo wyschnięcie elektrolitu lub inna mechaniczne usterka w kondensatorze.

Równie dobrze może syczeć w czasie kiedy zasilacz pracuje bez obciążenia zaraz po wyłączeniu, on też musi mieć czas by odprowadzić ładunek jaki jest w kondensatorze działając jeszcze kilka sekund



Pozostałe szybkie wnioski
Benq SW240 i punkt Odniesienia dwa Nec EA231WU ( Zdjęcia testowe "rzeźnik" z forum ciężko mi ustawić aparat aby nie łapał prążków, brak zdjęć Benq w świetle dziennym jeszcze porównam)
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Wcześniej gdy miałem czas testowałem dwa Nec EA231WU
1. Czarny z powodu nierównomiernych kolorów nie dawał takiego samego nasycenia na całej płaszczyźnie ( nasycenie na zdjęciu było zmienne ciężko byłoby coś robić :O ) szybko odesłany.

2. Biały był już mniej uciążliwy, obraz był trochę lepszy. Popracowałem dłużej i na wierzch wyszła cecha pracy FRC 6bit+2bit "ruszająca się kaszka" i w przypadku astygmatyzmu było to uciążliwe. Odesłany.

1 2 z powodu różnych kolorów podświetlenia kalibracja chyba dużo by nie poprawiła na bokach ale chyba nie syczały.



Benq SW 240

Monitor nie ma chyba wtrąceń dwóch różnych innych odcieni na szarym (color distances) ale WB z aparatu nie radzi sobie w ciemności czasami.

FRC 8bit+2bit
Ktoś na forum mva.pl napisał że to mniej uciążliwe i zgadzam się. Cyfry na pasku Windows obok zegara i dodane inne czujniki liczbowe czerwony/niebieski(CoreTemp) nie skaczą już tak upierdliwie/ nie męczą/nie irytują. Może dlatego że podstawowe odcienie SRGB nie są już emulowane całkowicie drganiami ? Ale chyba grafik znalazłby drgające przestrzenie barw.

Zdziwienie
W zestawie był kabel DP- mini DP i początkowo podłączyłem przez dołączony DVI-DL więc tylko 8bit w systemie, monitor wyraźnie pokazywał różnice dla jpg w ARGB i SRGB. Dlaczego ???

Po zmianie na zwykły kabel DP-DP z pełnym 10 bit w systemie (Quadro K600) monitor tak samo pokazywał różnice ARGB/SRGB jak przez DVI-DL ?? Bo początkowy obraz został zarejestrowany i zapisany w 8bitach ? I dopiero obróbka raw z ARGB + systemowe 10 bit da lepszy efekt ?

Boki ekranu mają różną jasność ale nie ma tragedii w przesunięciu na histogramie aparatu.

Nie kalibrowany.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

26 stycznia 2022, 22:40 - śr

Zasilacze impulsowe lubią piszczeć, ale syczenie brzmi podejrzanie.

Ilość bitów nie ma żadnego związku z gamutem. Im naturalna przestrzeń monitora bardziej się różni od sRGB, tym większa będzie różnica między materiałami wyrenderowanymi do AdobeRGB i sRGB. Nie ma specjalnie sensu przesyłać 10 bitowej informacji o kolorze. I tak tego nie widać poza wrednymi obrazami testowymi a i to na lepszych monitorach.

Niepowalająca równomierność jest typowa dla matryc AUO stosowanych przez BenQ. Nie ma w tym nic dziwnego. I tak zadziwiająco równy się trafił, patrząc po zdjęciach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cr5vby
Kontakt:
Lokalizacja: Łódź
Posty: 15
Rejestracja: 30 marca 2021, 11:29 - wt

Re: Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

27 stycznia 2022, 03:46 - czw

Dziękuje że odpowiedziałeś w tym budżetowym temacie : ) .

Tom01 pisze:
26 stycznia 2022, 22:40 - śr
Zasilacze impulsowe lubią piszczeć, ale syczenie brzmi podejrzanie.
Trudno mi nazwać czy bardziej piszczy czy syczy :D

Ale np wyłączyłem komputer, monitor wyłączył się, podkusiło mnie aby go włączyć "ręcznie" posłuchać ponownie i brak sygnału i wtedy dopiero zaczął pulsować wyraźnie piskiem w rytm mrugania przycisku on/off :lol: . Zostawiłem ekran, może do powrotu za kilkanaście godzin sam przejdzie w tryb wyłączenia z braku sygnału video. Jednak nie nadal był ~pisk przed włączeniem w nocy. Wcześniejsze Nec'i może miały jakby bardziej fizyczne odcięcie zasilania przyciskiem w monitorze.

Gdy to piszę "dźwięk na wprost ekranu - na wyciągnięcie ręki" ~nieuciążliwy ale przebija się przez cichy szum komputera gdy człowiek skupi się na szukaniu tego tonu.

Zostanie dołożenie kabelka z wyłącznikiem pod monitor aby całej listwy w kółko wyłączać i włączać.


Tom01 pisze:
26 stycznia 2022, 22:40 - śr
Ilość bitów nie ma żadnego związku z gamutem. Im naturalna przestrzeń monitora bardziej się różni od sRGB, tym większa będzie różnica między materiałami wyrenderowanymi do AdobeRGB i sRGB. Nie ma specjalnie sensu przesyłać 10 bitowej informacji o kolorze. I tak tego nie widać poza wrednymi obrazami testowymi a i to na lepszych monitorach.
W niskim pułapie budżetowym nie zauważyłem panelu 8bit z pełnym pokryciem ARGB ?

Jak rozumiem 10 bitów ?
Po co"10 bitów" ?
Wiem że mój staruszek kompakt@CHDK zapisuje raw 10bit (to i tak słabo przy 12, 14 i chyba 16 bit w lustrzankach/innych) i chciałem mieć te kompatybilne minimum do tego co dała fabryka w obróbce nowych zdjęć i przeglądu/poprawek starych w archiwum.

Przesyłanie kolorowych 10bitów
Trochę przy okazji mi wyszło 10b, starsza karta graficzna nie miała DP (który ma dawać większą "dokładność" niż hdmi, podobno jest lepiej - odczytane na tym forum), zmiany to nie majątek, w cenie podstawowych tanich używanych kart są już różne quadro, a 10 bit z 4k/60Hz może się przyda na zapas, bez dodatkowych kombinacji i szukania.

Wredne obrazy testowe to chyba te przejście tonalne na bardzo wąskim zakresie barw gdzie pokazują złe pasy bo to tylko 8bit... ? Ale to już chyba częściej spotykane w generowaniu grafiki komputerowej niż w realnej obróbce Foto ?

https://photographylife.com/14-bit-vs-12-bit-raw
Petrified-Forest-9109 (przedostatnie porównanie)
Więcej bitów koloru daje większe pole manewru ? A faktyczna liczba unikalnych kolorów 157 427 lub 231 988 ;) wdg ifranview, dodatkowo podgląd w argb łagodnie dodaje trochę więcej nasycenia.

Tom01 pisze:
26 stycznia 2022, 22:40 - śr
Niepowalająca równomierność jest typowa dla matryc AUO stosowanych przez BenQ. Nie ma w tym nic dziwnego. I tak zadziwiająco równy się trafił, patrząc po zdjęciach.
W dzień mniej zafarbu zielonego lub czerwonego na szarym choć to może już FRC https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing , może na trybie naturalnym sprawdzę później.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

27 stycznia 2022, 20:06 - czw

cr5vby pisze:
27 stycznia 2022, 03:46 - czw
W niskim pułapie budżetowym nie zauważyłem panelu 8bit z pełnym pokryciem ARGB ?

No jasne, bo szeroki gamut to parametr potrzebny w zastosowaniach profesjonalnych. Np proofing na tkaninach a do tego używa się monitorów graficznych, nie niskobudżetowych. Stosowanie szerokogamutowych matryc w tanich monitorach to element przede wszystkim marketingowy. Nie ma żadnego sensu a wprowadza dodatkowe kłopoty.

cr5vby pisze:
27 stycznia 2022, 03:46 - czw
Jak rozumiem 10 bitów ?
Po co"10 bitów" ?
Wiem że mój staruszek kompakt@CHDK zapisuje raw 10bit (to i tak słabo przy 12, 14 i chyba 16 bit w lustrzankach/innych) i chciałem mieć te kompatybilne minimum do tego co dała fabryka w obróbce nowych zdjęć i przeglądu/poprawek starych w archiwum.

Nie ma to żadnego związku.

cr5vby pisze:
27 stycznia 2022, 03:46 - czw
W dzień mniej zafarbu zielonego lub czerwonego na szarym choć to może już FRC

To jest właśnie efekt lecenia na czarodziejskie "procenty". Matryce szerokogamutowe wymagają zaawansowanego wsparcia elektronicznego. Inaczej ogląda się więcej wad niż zalet.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cr5vby
Kontakt:
Lokalizacja: Łódź
Posty: 15
Rejestracja: 30 marca 2021, 11:29 - wt

Re: Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

28 stycznia 2022, 01:59 - pt

Właśnie kłopoty się zaczynają.

Może w tym roku uda mi się w pełni wykorzystać jego możliwości.
System z nieprzewidzianym do normalnej pracy argb z podglądem do srgb czy srgb z podglądem argb z monitora.
Potem zrozumienie kwestii bitów matrycy a monitorów.
Nie wiem po co kaptur , nie jestem profesjonalistą ? Monitor nie poddaje się otoczeniu na razie.

Zastosowania profesjonalne
Do każdego zadania dopiera się odpowiednie narzędzia od prostych po idących w setki tysięcy/miliony/miliardy złotych. To oczywiste.

Czarodziejskie procenty
Oko jest oszukiwane, na żywo widzi +- szary ale aparat wybredny jest.
% Trochę zmniejszyły się w trybie aparatu natural. Ale nadal "rejestruje walkę odcieni" o szary kolor. https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Może z raw udałoby się wydusić prawie szary :lol: .
Ale na szczęście w praktyce nie robię zdjęć z jednolitą barwą.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Syczy / Piszczy ? Benq SW 240 i wnioski.

28 stycznia 2022, 14:38 - pt

Kaptur służy to poprawiania wyglądu na bardziej profesjonalny. Plus 10 do lansu. :) Oczywiście ma i poważne zastosowania, ale to zupełnie inna bajka. Normalnie jest to nawet nie tyle zbędne, ale wręcz szkodliwe akcesorium.

Z tymi bitami jest niezłe zamieszanie medialne. Na forum jest sporo materiałów co z czym się je.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu