NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

04 lutego 2022, 16:00 - pt

Witajcie po 2 latach.
Mam monitor NEC PA271Q w wersji COLOR. Kupilam go ze 2 lata temu, gdy wkroczył na rynek. (albo i 3, nie pamietam kiedy) Tom wyszykowal wersję COLOR. Przyznaję się : nie znam się kompletnie na color management i calej tej kalibracji, nie rozumiem instrukcji od mojego monitora ani większości waszych dyskusji tutaj :oops: Obiecywałam sobie, że do tego przysiądę, ale czas zleciał i w mojej głowie pustka, a teraz mam pilną potrzebę, aby mój monitor był godny zaufania. A jakoś mu nie ufam!

Zeby nakreślić tło sprawy: Jestem malarzem, kupiłam ten monitor aby przygotowywać swoje prace do druku i aby dobrze wyświetlał mi rożne obiekty do malowania. Pracuję na systemie windows7 64 bit i używam staruszka photoshop CS6.

Przyznam się bez bicia, że nie używałam zbyt wiele tego monitorka przez te dwa lata do zaawansowanej pracy, raczej do prostej obróbki (nie do druku). W między czasie tego lata padł mi system i przywróciłam wersję z 2016 roku i jeszcze raz wgrałam pliki kalibracyjne monitora, które dostałam od Toma i ponownie ściągnęłam Nec multiprofiler .
obecnie muszę bardzo szybko przygotować moje prace (tzn zdjęcia prac, instalacji i rzeźb) .
No i mój problem jest taki, że gdy się za to zabrałam, zauważyłam, że coś jest nie tak.

1/ Pierwsza sprawa nie tak: Gdy przełączam multiprofiler mając otwarte zdjęcie w photoshopie CS6, ten multiprofiler nie działa chyba prawidłowo, chyba było inaczej gdy monitor był nowy.
Z tego, co rozumiem, gdy mam w multiprofilerze włączony profil Photo (RGB) to obrazki wyświetlają się bardziej nasycone, jaskrawe. Gdy mam włączony profil sRGB, to obrazki są mniej kolorowe, takie jak w internecie. Dobrze rozumiem?
I funkcja ta tak działa, jak opisałam powyżej, gdy mam otwarte zdjęcie w Windows albo w przeglądarce Chrome.

ALE to kompletnie nie działa, gdy mam włączone zdjęcie w Photoshopie. Czyli profile przełączane w multiprofilerze jakby nie zmieniały sposobu wyświetlania koloru w photoshopie. Przykład: gdy mam ustawiony w mutiprofilerze profil RGB (i ustawienia koloru w PS właściwe czyli RGB), to obrazek otwarty w PS jest żywy w kolorze. A gdy przełączam multiprofiler na SRGB to powinien wyświetlać się bardziej spłowiały, prawda? Otóż, gdy przełączam, to póki otwarte jest okienko Multiprofilera, to obrazek faktycznie wyświetla się spłowiały. Po czym, gdy zminimalizuję okienko Multiprofilera, to natychmiast obrazek robi się znowu jaskrawy, jakby żaden profil nie był przełączany! A przecież powinno się w profilu sRGB wyświetlać na ekranie w photoshopie tak, jak zobaczą to ludzie w internecie, prawda? po to ten profil chyba jest...? dlaczego więc nic nie zmienia przełączanie tych profili, gdy wyświetlam obrazek w PS? ( ale zmienia poza otwartym ekranem PS)
czy moje pytanie i problem opisałam zrozumiale? czy może ktoś mi powiedzieć, co jest nie tak, co może być przyczyną? Mam wrażenie, że gdy kupiłam monitor, profile przełączane w multiprofilerze zmieniały również sposób wyświetlania koloru w photoshopie. A teraz cały czas jest jakby profil do RGB. Ale nie jestem pewna, czy dobrze pamoiętam

w efekcie nie ufam teraz kolorom, jakie wyświetla ten monitor również w profilu RGB ( w którym pracuję, bo potrzebuje opracować zdjęcia RGB). I to jest mój problem. Nie wiem już czy w ogóle ten monitor działa dobrze.


2/ Drugi problem: czy to normalne, że gdy patrze na jednolicie szarą, białą, albo kraciastą płaszczyznę, widzę jakby ledwo widoczną siateczkę żółtych i niebieskich punkcików pokrywających cały ekran? Prawnie niewidoczne, ale są. Czy to normalna cecha takich monitorów (mój poprzedni był kineskopowy)

Może ktoś będzie wiedział i mi wyjaśni prostymi słowami. Coś trzeba zrobić? Nic nie robić?
Pozdrawiam Was.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

04 lutego 2022, 21:51 - pt

Ad.1
- Dlaczego nie działa prawidłowo? Co Pani podpowiada, że tak jest? Przełączanie zmienia zachowanie monitora, więc działa.
- Nie można manipulować profilami w trakcie działania oprogramowania. Photoshop nie wczyta nowego profilu w locie. Trzeba go zamknąć i otworzyć ponownie po przełączeniu scenariusza i profilu.
- Scenariusze Proto i Photo sRGB różnią się przestrzenią, czyli właśnie nasyceniami.

Ad.2
- Obraz jest złożony w kolorowych punktów ekranu (pikseli). Są one stosunkowo duże i mając dobrą ostrość widzenia można je widzieć. Na monitorze kineskopowym owe subpiksele nieco się na siebie nakładały z efektem halo i było to niewidoczne. Piksel w LCD jest natomiast ostry.

PS1. Zdaje mi się, że potrzebuje Pani przeszkolenia w opanowaniu obiegu pracy.
PS2. Proponuję konsultację normalną drogą, moja firma świadczy wsparcie techniczne do końca życia produktu. Najprościej będzie sprawdzić choćby zdalną konsolą konfigurację monitora i systemu.
PS3. Z monitorem dostarczany jest wysokiej jakości wydruk wzorcowy, plik źródłowy i instrukcja ich użycia. Sprawdzenie poprawności wyświetlania jest trywialne, wystarczy porównać wzorzec z ekranem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

05 lutego 2022, 15:59 - sob

Panie Tomaszu, dziękuję za odpowiedz.
PS1. Zdaje mi się, że potrzebuje Pani przeszkolenia w opanowaniu obiegu pracy.
Oj tak bardzo tego potrzebuję. Tylko nie wiem gdzie znaleźć dobry i zrozumiały dla mnie kurs. Szkolenie z color managementu bardzo by mi się przydało.
Dlaczego nie działa prawidłowo? Co Pani podpowiada, że tak jest? Przełączanie zmienia zachowanie monitora, więc działa.
- Nie można manipulować profilami w trakcie działania oprogramowania. Photoshop nie wczyta nowego profilu w locie. Trzeba go zamknąć i otworzyć ponownie po przełączeniu scenariusza i profilu.
Nie działa prawidłowo, bo obrazek wyświetlany w Photoshopie w trybie multiprofilera srgb i z przestrzenią roboczą srgb jest w PS żywy a ten sam obrazek w internecie jest wyblakły. Kiedyś opracowywałam obrazki w PS jako srgb, mając wmultiprofilerze tryb srgb i widziałam fajne żywe kolory. Myślałam więc, że takie daję do netu. Niestety w necie są wyblakłe, gdy patrzę w trybie multiprofilera srgb na obrazek, który wrzuciłam np na flickr, jest wyblakły.
Nie wiedziałam, że photoshop trzeba wyłączać, dziś wyłaczyłam przed zmianą i nie pomogło. Obrazek dalej jest wyświetlany żywy w photoshopie, a wyblakły w internecie i windows - obrazek zapisany jako jpg srgb, a w photoshopie wyświetla się jak jaskrawe rgb. Oczekiwałam, że w PS będę go widzieć "tak jak w necie" w tym trybie.
PS2. Proponuję konsultację normalną drogą, moja firma świadczy wsparcie techniczne do końca życia produktu. Najprościej będzie sprawdzić choćby zdalną konsolą konfigurację monitora i systemu.
Odezwę się, dziękuję! Bedę wdzięczna za pomoc. Myślę, że bardzo przyda się sprawdzić, czy jest to wszystko ustawione poprawnie.
PS3. Z monitorem dostarczany jest wysokiej jakości wydruk wzorcowy, plik źródłowy i instrukcja ich użycia. Sprawdzenie poprawności wyświetlania jest trywialne, wystarczy porównać wzorzec z ekranem.
Te wydruki nigdy mi się do końca nie zgadzały z tym co widzę. Jutro sprawdzę jeszcze raz, bo już u mnie w pokoju za ciemno.

najgorsze, że te niezgodności odkryłam teraz, gdy czasu tak mało.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

05 lutego 2022, 16:13 - sob

Noir pisze:
05 lutego 2022, 15:59 - sob
Oj tak bardzo tego potrzebuję. Tylko nie wiem gdzie znaleźć dobry i zrozumiały dla mnie kurs. Szkolenie z color managementu bardzo by mi się przydało.

Nie widzę problemu. Kwestia ustalenia kalendarza i kosztów.

Noir pisze:
05 lutego 2022, 15:59 - sob
Nie działa prawidłowo, bo obrazek wyświetlany w Photoshopie w trybie multiprofilera srgb i z przestrzenią roboczą srgb jest w PS żywy a ten sam obrazek w internecie jest wyblakły.

Jak pisałem wyżej, to nie jest problem monitora.

Noir pisze:
05 lutego 2022, 15:59 - sob
Kiedyś opracowywałam obrazki w PS jako srgb, mając wmultiprofilerze tryb srgb i widziałam fajne żywe kolory.

"Żywe" kolory, nie znaczy, że prawidłowe. Przy monitorze szerokogamutowym i kompletnie przypadkowym obiegu pracy oraz konfiguracji oprogramowania, można doświadczyć niezłych niespodzianek.

Noir pisze:
05 lutego 2022, 15:59 - sob
Te wydruki nigdy mi się do końca nie zgadzały z tym co widzę. Jutro sprawdzę jeszcze raz, bo już u mnie w pokoju za ciemno.

Ale zerknęła Pani w instrukcję? Ten obrazek musi być oświetlony światłem dziennym, słonecznym a plik źródłowy wyświetlony w aplikacji mającej poprawnie działające zarządzenia barwą.

Noir pisze:
05 lutego 2022, 15:59 - sob
najgorsze, że te niezgodności odkryłam teraz, gdy czasu tak mało.

To nie jest problem. Na 99,5% wszystko jest dobrze, tylko Pani się ostro pogubiła. Wystarczy uporządkować sposób postępowania ze sprzętem i programami a wszystko tanie się oczywiste i przewidywalne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 12:44 - śr

To nie jest problem. Na 99,5% wszystko jest dobrze, tylko Pani się ostro pogubiła. Wystarczy uporządkować sposób postępowania ze sprzętem i programami a wszystko tanie się oczywiste i przewidywalne.
Mam taką nadzieję. Odezwę się w sprawie sprawdzenia tą zdalna konsolą, gdy wrócę, teraz mam nagły wyjazd, jakby nie dość było kłopotów.

Ale co ja robię źle? czy naprawdę robię to źle? Niech mi ktoś odpowie, co złego jest w mojej metodzie pracy? Bardzo proszę znawców forumowych o odpowiedz.
W multiprofilerze mam ustawiony profil Photo, który jest odpowiednikiem Adobe RGB, jak rozumiem. W photoshopie mam ustawienia koloru > przestrzenie robocze > adobe RGB
Otwieram plik, który został wywołany w Camera Raw jako adobe rgb i pracuję na nim. Zamykam go. Kropka

A jeśli chcę mieć ten plik jako srgb, to stosuję polecenie konwertuj do profilu> przestrzeń docelowa> profil srgb.
i tak przekonwertowany plik zamieszczam w internecie.

Uwierzcie mi, od 10 lat tak postępuję i ZAWSZE było dobrze, dopóki nie kupiłam tego nowego monitora.
Co robię nie tak?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 13:15 - śr

Na 99,9% problem leży w obiegu pracy przy szerokim gamucie. Tak naprawdę, szeroki gamut daje niewiele w fotografii a sprowadza masę problemów. Proponuję przełączyć monitor w tryb Photo sRGB, przestrzeń roboczą w PS na sRGB i najprawdopodobniej problemy znikną.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 13:28 - śr

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 13:15 - śr
Na 99,9% problem leży w obiegu pracy przy szerokim gamucie. Tak naprawdę, szeroki gamut daje niewiele w fotografii a sprowadza masę problemów. Proponuję przełączyć monitor w tryb Photo sRGB, przestrzeń roboczą w PS na sRGB i najprawdopodobniej problemy znikną.
Panie Tomaszu, ale ja muszę oddać zdjęcia jako RGB z profilem RGB. Po to kupiłam monitor, który wyświetla RGB, żeby było mi łatwiej. osoba, której oddam zdjęcia wymaga RGB.
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 18:14 - śr

Noir pisze:
16 lutego 2022, 13:28 - śr
Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 13:15 - śr
Na 99,9% problem leży w obiegu pracy przy szerokim gamucie. Tak naprawdę, szeroki gamut daje niewiele w fotografii a sprowadza masę problemów. Proponuję przełączyć monitor w tryb Photo sRGB, przestrzeń roboczą w PS na sRGB i najprawdopodobniej problemy znikną.
Panie Tomaszu, ale ja muszę oddać zdjęcia jako RGB z profilem RGB. Po to kupiłam monitor, który wyświetla RGB, żeby było mi łatwiej. osoba, której oddam zdjęcia wymaga RGB.
Miałabym opracowywać pliki RGB mając w multiprofilerze srgb i w photoshopie przestrzeń roboczą srgb? instynkt mi mówi, że to nie byłoby właściwe. Czy słusznie? pamiętajmy, że ja mam za zadanie wykonać pliki RGB z profilem RGB.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 18:44 - śr

Przecież sRGB to RGB, nic innego. Musi Pani oddawać renderowanie do AdobeRGB? Gdzie i po co?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 19:07 - śr

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 18:44 - śr
Przecież sRGB to RGB, nic innego. Musi Pani oddawać renderowanie do AdobeRGB? Gdzie i po co?
jak to sRGB i RGB to to samo? wszyscy od zawsze tłumaczą, że RGB jest "szersze " a srgb węższe (czy jak to tam nazywacie). Widziałam wykresy. Po co monitory RGB jeśli wystarczyłby srgb?

Grafik, który zajmuje się dalej tymi plikami, oczekuje plików RGB i tak mam w umowie z nim.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 19:36 - śr

Każdy monitor jest RGB. Jest to sposób tworzenia barwy, polegający na mieszaniu światła o kolorantach R - czerwonym, G - zielonym i B - niebieskim. I to wszystko.

Jako, że istnieją różne standaryzacje w ramach RGB, istnieje cały szereg rozmaitych parametrów, modeli, zbiorów i innych dziwactw, które opierają się o zasadę mieszania światła RGB.

Teraz pytanie, co KONKRETNIE Pani potrzebuje? Sformułowanie, "grafik (...) oczekuje plików RGB", oznacza, że można mu dać dokumentnie wszystko co istnieje. Równie dobrze zegarmistrz może złożyć zapotrzebowanie na "śrubki" a dostawca mógłby mu dostarczyć takie do szyn kolejowych. Też śrubka. Taka sama precyzja jest w Pani wypowiedzi. Bez uściślenia, nie wiadomo co oczekuje Pani i ew współpracownicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 19:42 - śr

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 19:36 - śr
Każdy monitor jest RGB. Jest to sposób tworzenia barwy, polegający na mieszaniu światła o kolorantach R - czerwonym, G - zielonym i B - niebieskim. I to wszystko.

Jako, że istnieją różne standaryzacje w ramach RGB, istnieje cały szereg rozmaitych parametrów, modeli, zbiorów i innych dziwactw, które opierają się o zasadę mieszania światła RGB.

Teraz pytanie, co KONKRETNIE Pani potrzebuje? Sformułowanie, "grafik (...) oczekuje plików RGB", oznacza, że można mu dać dokumentnie wszystko co istnieje. Równie dobrze zegarmistrz może złożyć zapotrzebowanie na "śrubki" a dostawca mógłby mu dostarczyć takie do szyn kolejowych. Też śrubka. Taka sama precyzja jest w Pani wypowiedzi. Bez uściślenia, nie wiadomo co oczekuje Pani i ew współpracownicy.
grafik ma dostać pliki tiff Adobe RGB - takie śrubki. dlatego opracowuję je mając w photoshopie przestrzeń roboczą adobe rgb (1988)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 20:30 - śr

Co to jest za grafik, co się dzieje z tymi plikami dalej?

Jak najbardziej można pracować z obiegiem AdobeRGB, ale jak już Pani zauważyła, jest sporo trudniej i bez doświadczenia wszystko się rozjeżdża. Korzyść z AdobeRGB natomiast to jest kilka najbardziej nasyconych odcieni, które w fotografii występują tak często jak bursztyn na plaży w Kołobrzegu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 20:51 - śr

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 20:30 - śr
Co to jest za grafik, co się dzieje z tymi plikami dalej?

Jak najbardziej można pracować z obiegiem AdobeRGB, ale jak już Pani zauważyła, jest sporo trudniej i bez doświadczenia wszystko się rozjeżdża. Korzyść z AdobeRGB natomiast to jest kilka najbardziej nasyconych odcieni, które w fotografii występują tak często jak bursztyn na plaży w Kołobrzegu.
haha znalazłam kiedyś bursztyn. i jakoś tak się sklada, złośliwie, że mam w moich pracach sporo kolorów, których nie ma w srgb. Różnice są spore.
grafik złoży z tego książkę w indesign i przerobi to na cmyk, ale jego metod pracy i czy zrobi to dobrze -nie znam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 21:10 - śr

Wobec tego proponuję ustawić monitor w Photo, przestrzeń AdobeRGB w Photoshopie i NIE DOTYKAĆ konfiguracji ani nie używać żadnego innego oprogramowania, co do którego nie jest Pani pewna, że poprawnie działa z monitorem szerokogamutowym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 22:11 - śr

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 21:10 - śr
Wobec tego proponuję ustawić monitor w Photo, przestrzeń AdobeRGB w Photoshopie i NIE DOTYKAĆ konfiguracji ani nie używać żadnego innego oprogramowania, co do którego nie jest Pani pewna, że poprawnie działa z monitorem szerokogamutowym.
Panie Tomaszu, tak zrobię, dziękuję! Ale mam jeszcze jedno pytanie, czy w przestrzeniach roboczych, jeśli ustawiony został CMYK na Fogra 39 to czy MA TO JAKIKOLWIEK wpływ na moje pliki , które opracowuję jako adobe rgb? Jest tam od dawna u mnie ustawiony taki cmyk, nie wiem jaki był domyślnie. Najgorsze, ze być może drukarnia będzie używać nowego profilu Fogra 51!
JA nie przerabiam moich plików na CMYK, zrobi to grafik, ale czy fakt, że mam w przestrzeni roboczej wpisany CMYK Fogra 39 ma jakikolwiek wpływ na kolor tych konkretnych plików i na to, co otrzyma grafik ode mnie, mimo że dam mu pliki Adobe RGB?
Zadaje to pytanie, ponieważ napisał Pan, aby nic nie dotykać w konfiguracji.

A kiedyś (nie wiem kiedy) ta konfiguracja cmyka zostala tak ustawiona. Być może wiele lat temu.

będę bardzo wdzięczna za odpowiedz, czy ma to jakikolwiek wpływ na to, co aktualnie robię.

(zrobiłam już większość tego zadania s w tej konfiguracji)
tak to wygląda:
Obrazekworkingspaces by Olga Aglais Urticae, on Flickr
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

16 lutego 2022, 23:36 - śr

Nie, ustawienie CMYK nie ma wpływu na prace RGB ani żadnego związku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Noir
Posty: 39
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 13:14 - czw

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

17 lutego 2022, 09:45 - czw

Tom01 pisze:
16 lutego 2022, 23:36 - śr
Nie, ustawienie CMYK nie ma wpływu na prace RGB ani żadnego związku.
Panie Tomaszu, dziękuję. To dobrze, że nie ma to wpływu, bo mam tak ustawiony cmyk od lat. a wczesniej nie zastanawiałam się nad tym.
Jeśli tylko monitor naprawdę wyświetla kolory poprawnie i pliki robione w tej konfiguracji są takie, jak ja je widzę na ekranie otwarte w PS, to byłoby dobrze. Nie mam jak zweryfikować w tej chwili.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - problem z multiprofilerem i ogólnie coś nie tak

17 lutego 2022, 13:59 - czw

O weryfikacji pisałem wcześniej. Ma Pani z dokumentami wydruk wzorcowy.

Atkinson-thumb.jpg
Atkinson-thumb.jpg (32.6 KiB) Przejrzano 4283 razy

Wyświetlamy plik źródłowy w PS, jest w emailu z instrukcją uruchomienia, wydruk bierzemy w rękę i idziemy do okna w słoneczny dzień. Ma być podobnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu