MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

17 maja 2022, 16:21 - wt

Firma Apple dawno temu założyła, że ekran ma być high-dpi. I znów: Wystarczy postępować zgodnie z przeznaczeniem, czyli jak chcemy jabłuszko to musimy mieć monitor o wysokiej gęstości pikseli. Wszystkie problemy biorą się z niestosowania się do zaleceń producenta. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

17 maja 2022, 16:41 - wt

Porzucili antyaliasing, bo był ciężki w implementacji. Podobno akceleracja sprzętowa mocno komplikuje sprawę, musi być też znany kolor okna i tła, a w macOS kolory okien zmieniają się w zależności od tła (preferencje systemowe > ogólne > zabarwiaj tapetę w oknach). Z tego co słyszałem uznali, że nie są w stanie dostarczyć rozwiązania o wysokiej jakości, a po przesiadce na Retinę problem rozwiązał się sam. Pomijając osoby ze starszymi modelami i zewnętrznymi monitorami o niskiej-średniej rozdzielczości.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

17 maja 2022, 19:01 - wt

max pisze:
17 maja 2022, 14:12 - wt
Dzięki za informacje, muszę je przetrawić i coś wybrać.

Podłączania na stałe replikatora portów z zasilaniem chciałem uniknąć, aby stale nie ładować baterii w celu uniknięcia zmniejszenia jej pojemności.
Z kolei stałe podłączenie replikatora bez zasilania spowoduje stałe rozładowywanie baterii. Tak źle i tak niedobrze.

Chciałbym zachować naturalny proces rozładowywania baterii i ładowania po spadku naładowania poniżej 10-15%, aby zachować minimalną liczbę cykli ładowania.

Aby spełnić powyższe wymagania potrzebny jest jakiś kompromis, czyli raczej nieduży replikator z oryginalnym zasilaczem podłączanym w razie potrzeby zastosowania jakiegoś "prądożernego" akcesorium typu pendrak.

W przypadku Maca Mini nie ma tego problemu, bo jest zawsze zasilany z sieci. Z tym, że cieszę się iż go nie wybrałem z uwagi na problematyczną ostrość tekstu na wyświetlaczu 27" 2560x1440.

Tak, FAT32 ma limit 4GB na plik, ale ja mam małe pliki.
W jaki sposób został sformatowany ten pendrak na exFAT (znaczy z jakimi dużymi blokami, czy tam sektorami) to musiałbym sprawdzić.
Przy czasie może kiedyś potestuję, aby wyeliminować tą możliwość braku kompatybilności.
MacOS ma zaimplementowany "battery health management", który domyślnie jest włączony - spowalnia doładowywanie i poziom maksymalnego naładowania baterii by utrzymać ją w jak najlepszej kondycji. Szkoda więc zawracać sobie tym głowy, te kompy świetnie sobie radzą podłączone do zasilania i z baterią nic złego się nie dzieje.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

17 maja 2022, 19:16 - wt

Laptop z non-stop podłączonym zasilaczem ma spuchnięty akumulator czasem nawet po 10-20% okresu żywotności i niestety emejzing Apple tego nie jest w stanie zmienić. LiPo lubi pracę cykliczną, a jeśli ma mieć cały czas stały ładunek, to powinien być naładowany do U=3,7V na celę. Dla porównania, poziom naładowania to 4,2V na celę. Z tego wynika, że tryb "przechowywania" LiPo to trochę ponad połowa ładunku. Tymczasem akumulator podłączonego laptopa zawsze ma 100%, prawda? Nie ma więc niezbędnego trybu "storage" w tym przypadku. BTW, tak naprawdę, to nie spotkałem go w żadnym laptopie.

Problem nie istnieje przy typowym użytkowaniu notebooka, ale przy pracy stacjonarnej, lepiej pracować na akumulatorze, rozładowywać do 10%, ładować do 70-90% i odłączać zasilacz. I tak cały czas. To jest właściwy sposób dbania o stan akumulatora litowo-polimerowego, tylko strasznie upierdliwy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

17 maja 2022, 20:51 - wt

Jeszcze raz dzięki za cenne uwagi.
Wydaje mi się, że na obecną chwilę najlepsze będzie używanie tego nowego pendraka i praca cały czas na baterii, bez żadnych replikatorów. Zobaczymy jak to się sprawdzi na dłuższą metę. Jak mi będzie czegoś brakować to kupię któryś z replikatorów polecanych przez Czornego, zasilanego przez oryginalny zasilacz Appla.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

18 maja 2022, 10:09 - śr

max pisze:
17 maja 2022, 20:51 - wt
Jeszcze raz dzięki za cenne uwagi.
Wydaje mi się, że na obecną chwilę najlepsze będzie używanie tego nowego pendraka i praca cały czas na baterii, bez żadnych replikatorów. Zobaczymy jak to się sprawdzi na dłuższą metę. Jak mi będzie czegoś brakować to kupię któryś z replikatorów polecanych przez Czornego, zasilanego przez oryginalny zasilacz Appla.
Myślę, że szkoda czasu. Obecnie Macbooki rozpoznają ciągłą pracę na ładowarce i wyłączają ładowanie po osiągnięciu 80% podładowując się cyklicznie. Puchnięcie baterii powodowane jest przez przeładowanie, rozładowanie, przegrzanie, bądź uszkodzenie mechaniczne, np. przez syf dostający się między baterię i obudowę trący baterię w trakcie noszenia. Przeładowanie jest nierealne, bo system wstrzymuje ładowanie po przekroczeniu 80%, M1 z natury rzeczy jest oziębły jak Krystyna Pawłowicz więc przegrzanie mu nie grozi, a syf warto raz na czas wyczyścić w serwisie lub samemu po ukończeniu gwarancji (przy okazji np. modując MBA thermal padem na wariant szybszy od MBP M1 :mrgreen:)

Dużo bardziej prawdopodobne w przypadku MBA M1 będzie spuchnięcie baterii przez nadmierne rozładowywanie, niż od pracy na ładowarce.

W moim MBP 15 2015 pracującym non stop na ładowarce, z niemiłosiernie grzejącym się Radeonem i Intelem 4gen, katowanym na targach, eventach i wyjazdach, po ciężkich glebach i ogólnie b. ciężkim żywocie bateria spuchła po 7-miu latach, wymieniłem ją w ASO na nową za tyśka, przy okazji wymienili całą obudowę z klawiaturą i gładzikiem, oraz matrycę wraz z klapą bo dopatrzyli się łuszczenia antyrefleksu gratis. Komputer w stanie miętowy - jak nowy sprzedałem za miliony monet, a nowy nabywca jeszcze się cieszył że trafił mu się taki rodzyn :D
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

18 maja 2022, 10:28 - śr

Jak napisał Czornyj w Maczkach jest coś takiego jak zoptymalizowane ładowanie baterii.

"Zoptymalizowane ładowanie baterii: Ta funkcja pomaga zredukować starzenie się baterii i wydłużyć czas jej działania, analizując Twoje zwyczaje dotyczące ładowania. Funkcja ta wstrzymuje ładowanie baterii powyżej 80%, gdy przewiduje, że zasilanie będzie podłączone przez dłuższy czas, a następnie kontynuuje ładowanie przed jego odłączeniem. Możesz zmienić tę opcję w preferencjach baterii." - po najechaniu kursorem na baterię pojawia się informacja "ładowanie wstrzymane"
2.jpg
2.jpg (92.04 KiB) Przejrzano 3747 razy
W momencie, w którym Macbook nie pracuje na zasilaniu sieciowym jest pozbawiony możliwości stworzenia indywidualnego profilu ładowania. Niestety ręczne ustawienie ładowania do 80% nie pojawiło się do tej pory i raczej się nie pojawi a szkoda. Taka funkcja jest w dostępna w laptopach Lenovo, które korzystają z programu Lenovo Vantage. Wtedy bateria ładowania jest do 55-60%.
1.png
1.png (13.2 KiB) Przejrzano 3747 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

18 maja 2022, 10:51 - śr

Nie chodzi o przeładowanie, a przechowywanie długi czas w stanie naładowania. Przeładowanie nie występuje we współczesnych ładowarkach od dziesiecioleci. Nadmierne rozładowanie zresztą też. Natomiast LiPo puchnie bardzo chętnie kiedy jest normalnie, znamionowo naładowany i tak przechowywany. Kilka miesięcy wystarczy, aby się uszkodził od samego leżenia.

Puchnięcie w wyniku urazu mechanicznego to inna sprawa, bardziej z zakresu pirotechniki. ;)

Dziękuję za informację, że system potrafi analizować profil korzystania przez użytkownika. Ciekawe na ile faktycznie przestaje ładować powyżej 80% ładunku, a na ile jest to zabieg marketingowy. Nie jest to co prawda typowy tryb "storage", ale jeśli działa, to i tak duży krok w dobrą stronę. Dobrze by było zrobić test czasu pracy po tym ładowaniu wstrzymanym i naładowanym. Lenovo Vantage nie miałem przyjemności, jakoś stronię od tej marki, więc nie znam ichniego mechanizmu dbania o akumulator.

Powyższe informacje warto znać. Podobno Ayrton Senna nie miał pojęcia jak działa mechanika samochodu i nie przeszkodziło mu to być genialnym kierowcą. Uważam, że warto znać podstawy techniki z jakiej się korzysta. Wszystko w naszym świecie jest niesamowicie obrośnięte reklamą. Każdy dwoi się i troi w przedstawianiu swoich rozwiązań jako lepszych od konkurencji. Często te zapewnienia naginają fizykę i matematykę. Elementarna wiedza często pozwala na odsianie części fantazji, bardziej krytyczne spojrzenie, nie przez różowe okulary producenta. Nie ma nic złego w analizowaniu i umiarkowanym sceptycyzmie.

PS. Nie wiem czy wiecie, ale kontrolowane przeładowanie wykorzystuje się celowo przy odsiarczaniu kwasowo - ołowiowych akumulatorów samochodowych, trakcyjnych? Taka ciekawostka. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 09:45 - czw

Tom01 pisze:
18 maja 2022, 10:51 - śr
Powyższe informacje warto znać. Podobno Ayrton Senna nie miał pojęcia jak działa mechanika samochodu i nie przeszkodziło mu to być genialnym kierowcą.
A można prosić o źrodło tego "podobno"?
Z tego co ja wiem to było dokładnie odwrotnie :) Senna słynął z tego, że niezmordowanie siedział z inżynierami nad ustawieniami bolidu i siłą rzeczy znał zasady działania, co z czego wynika itp.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 11:28 - czw

To jest anegdota, zastosowania w celu ilustracji zjawiska występującego w życiu. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 14:15 - czw

Tom01, nie spotkałem się nigdy ze spuchniętą baterią w laptopie, ani u siebie, ani u rodziny, ani u znajomych. Mój MacBook jest podpięty praktycznie bez przerwy od kilku lat. Podstawy warto znać, gorzej jak mamy tylko podstawy i na ich podstawie dokonujemy działań, które tylko utrudniają życie. Zakładam, że nie jest Pan specjalistą od baterii litowo-jonowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 14:23 - czw

Co nie znaczy, że się nie zdarza. Argumentacja "a u mnie cośtam..." z definicji jest mało merytoryczna. Jako kontrę mogę napisać, że wywalałem sporo spuchniętych akumulatorów LiPo z różnych urządzeń, i co z tego?

Pisałem o fizyko-chemicznych właściwościach tego typu akumulatora. Nawiasem, Li-Ion nie puchną, podobnie jak LiFe, NiCad, Pb, NiMH i wiele innych, a "lipole" jak najbardziej i dość łatwo nieświadomie sprowokować taką awarię.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 14:24 - czw

Tom01 pisał o bateriach LiPo, czyli litowo-polimerowych ale nie wiem, czy i jakie ma to znaczenie względem litowo-jonowych.

Niezależnie od typu baterii, nie sądzę, aby one spuchły doprowadzając do zniszczenia urządzenia w MacBooku Air z aluminiową obudową. Bardziej obawiam się po prostu spadku rzeczywistej pojemności baterii bez innych objawów destrukcyjno-wybuchowych.
Ale to tylko moje obawy, których niepoparte żadną fachową wiedzą. Ot, takie przeczucie.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2022, 14:27 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 14:27 - czw

Właśnie, ma bardzo duże znaczenie. Li-Po to potencjalna bomba, i choć technika dokonała ogromnego postępu, są to nadal nietrwałe i najbardziej niepewne akumulatory. Ale małe, cienkie, co ma ogromne znaczenie w elektronice. Li-Ion jest dużo lepszy, niemal w 100% bezpieczny, ale gabarytowo nieciekawy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 14:30 - czw

https://www.apple.com/pl/macbook-air/specs/

Wbudowana bateria litowo-polimerowa o mocy 49,9 Wh
Zasilacz USB‑C o mocy 30 W


https://blog.swiatbaterii.pl/bateria-litowo-polimerowa/

I jeszcze to:

https://www.apple.com/pl/batteries/why-lithium-ion/

Baterię litowo-jonową Apple możesz ładować i doładowywać, kiedy chcesz. Nie musisz czekać z ładowaniem, aż całkowicie się rozładuje. Baterie litowo-jonowe stosowane przez Apple ładują się w cyklach. Jeden cykl się kończy, gdy wykorzystasz energię równą 100% pojemności baterii – ale niekoniecznie pochodzącą w całości z jednego ładowania. Załóżmy na przykład, że pewnego dnia zużywasz 75% pojemności baterii, a potem przez noc ładujesz ją do pełna. Jeśli następnego dnia zużyjesz 25% (czyli 100% razem z poprzednim dniem), to w ciągu dwóch dni ukończysz jeden cykl ładowania. Jeden cykl może zatem być rozciągnięty na kilka dni. Pojemność każdej baterii, niezależnie od jej typu, spadnie po określonej liczbie ładowań. W przypadku baterii litowo-jonowych nieznaczny spadek pojemności następuje wraz z każdym ukończonym cyklem ładowania. Stosowane przez Apple baterie litowo-jonowe są tak zaprojektowane, by zachowały co najmniej 80% pierwotnej pojemności nawet po dużej liczbie cykli ładowania. Dokładna liczba cykli jest różna dla poszczególnych urządzeń.

Oraz to:

https://www.apple.com/pl/batteries/maxi ... rformance/

MacBook wie, kiedy jest podłączony do zasilania zewnętrznego, a kiedy nie, i odpowiednio dostosowuje swoje działanie. Gdy jest zasilany z baterii, redukuje jasność wyświetlacza i oszczędnie korzysta z innych podzespołów. Jeśli zmienisz to ustawienie i wybierzesz opcję maksymalnej wydajności, bateria zostanie szybciej rozładowana.

Odłączaj nieużywane urządzenia peryferyjne i zamykaj nieużywane aplikacje. Wysuń kartę SD, gdy z niej nie korzystasz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 16:00 - czw

max pisze:
19 maja 2022, 14:24 - czw
Tom01 pisał o bateriach LiPo, czyli litowo-polimerowych ale nie wiem, czy i jakie ma to znaczenie względem litowo-jonowych.

Niezależnie od typu baterii, nie sądzę, aby one spuchły doprowadzając do zniszczenia urządzenia w MacBooku Air z aluminiową obudową. Bardziej obawiam się po prostu spadku rzeczywistej pojemności baterii bez innych objawów destrukcyjno-wybuchowych.
Ale to tylko moje obawy, których niepoparte żadną fachową wiedzą. Ot, takie przeczucie.
Spuchnąć mogą absolutnie wszystkie baterie, zarówno Li-Ion jak Li-Po (u mnie w MBP15'15 i prastarym MBA spuchły Li-Ion), tyle że w tym wypadku ryzyko że to się stanie lub że bateria bardziej się zużyje od pracy na kablu jest śladowe, bo MacOS zaczął temu zapobiegać. Optymalny zakres naładowania to 20-80%, jeśli nie przekracza się go w górę ani w dół to z baterią nic złego się nie dzieje - w przedmiotowym wypadku bateria prędzej się zużyje od pracy bez kabla niż z kablem, bo przy niepodłączonym laptopie łatwiej przez nieuwagę dopuścić do głębokiego rozładowania. Co więcej - zużycie baterii w MBA nie stanowi wielkiego dramatu, bo i tak wytrzymuje absurdalnie długo na jednym ładowaniu. Ogólnie szkoda czasu i życia na zawracanie sobie tym głowy, bo temat jest dobrze ogarnięty, zresztą wymiana baterii w MBA (na oryginał) jest tania ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 16:41 - czw

Li-Ion nie puchną, przynajmniej ja nigdy się nie spotkałem z takim zjawiskiem.

Nie pamiętam czy w jakimkolwiek MacBooku, MacBooku Pro, Air i nawet w jaskiniowych PowerBookach były kiedykolwiek akumulatory Li-Ion. Po prostu są za duże. Poniżej zdjęcie akumulatora do MBP Late 2013 i też jak widać jest litowo - polimerowy z często spotykanym (nie wiedzieć dlaczego) marketingowym oznaczeniem Li-Ion, które może wprowadzać w błąd.

Zrzut_2022-05-19_16-43-12.png
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 17:19 - czw

No dobrze. Wymyśliłem następujące rozwiązanie/zapotrzebowanie/kompromis na wypadek gdybym zażyczył sobie na MacBooku zrobić coś ambitniejszego, co byłoby niewygodne na wbudowanym wyświetlaczu 13.3", klawiaturze, gładziku.

A zatem, niech to będzie replikator posiadający co najmniej:
* wejście USB-A: do pipsztoka do klawiatury zewnętrznej Logitech
* wejście USB-A: do pipsztoka do myszki zewnętrznej Logitech
* wejście USB-A lub USB-C: do pendraka Samsung
* ewentualnie jedno wejście USB-A lub USB-C na zapas
* wyjście DisplayPort: do monitora PA272W 27" 2560x1440, 60Hz, 10bit
w postaci gniazda wyjściowego USB-C lub DisplayPort lub miniDisplayPort
* wejście PowerDelivery USB-C do oryginalnej ładowarki Apple 30W
* ewentualnie wyjście HDMI: co najmniej 1920x1080, 60Hz
* ewentualnie wyjście dźwiękowe miniJack 3.5mm
* jeden kabelek z wtyczką USB-C do podłączenia replikatora z całym tym majdanem do wejścia USB-C/TB do MacBooka Air M1 za jednym włączniem/rozłączeniem jednej wtyczki.

Wówczas podłączałbym ten replikator "od święta", od razu z całym tym majdanem tylko wówczas gdybym tego potrzebował. Nie wykluczone, że z czasem bym już tego nie rozłączał, ale zostawmy to, wyjdzie w praniu.

Muszę zatem przejrzeć dostępne rozwiązania z zaproponowanej listy.

PS. MacBooka wolałbym nie rozbebeszać, aby dostać się do baterii. Obecnie laptopy (i nie tylko) są budowane jako tzw. "jednorazówki", czyli kup, wyrzuć, kup nowe. Poza tym nie lubię "grzebanych" urządzeń, wszystko bardzo delikatne, klejone i jednorazowe zatrzaski. To nie blaszak, który sam sobie składałem, gdzie wszystko idzie drutami i wtyczkami jak do spawarki albo czołgu.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

19 maja 2022, 18:27 - czw

max pisze:
19 maja 2022, 17:19 - czw
No dobrze. Wymyśliłem następujące rozwiązanie/zapotrzebowanie/kompromis na wypadek gdybym zażyczył sobie na MacBooku zrobić coś ambitniejszego, co byłoby niewygodne na wbudowanym wyświetlaczu 13.3", klawiaturze, gładziku.
https://i-tec.pro/en/produkt/c31hdmidpdockpd-2/
max pisze:
19 maja 2022, 17:19 - czw
PS. MacBooka wolałbym nie rozbebeszać, aby dostać się do baterii. Obecnie laptopy (i nie tylko) są budowane jako tzw. "jednorazówki", czyli kup, wyrzuć, kup nowe. Poza tym nie lubię "grzebanych" urządzeń, wszystko bardzo delikatne, klejone i jednorazowe zatrzaski. To nie blaszak, który sam sobie składałem, gdzie wszystko idzie drutami i wtyczkami jak do spawarki albo czołgu.
Macbooka oddaje się na wymianę baterii do autoryzowanego serwisu, dostęp do baterii jest przez odkręcenie kilku wkrętów w dolnej, metalowej pokrywie, wymiana baterii jest standardową procedurą serwisową i niczego nie uszkadza, koszt ok. 6 stów, realna potrzeba tej operacji to w przypadku M1 pewnie raz na 5 lat w pesymistycznym wariancie.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: MacBook Air M1. USB-C => USB-A. Zrywa połączenie.

24 maja 2022, 15:24 - wt

Ja korzystam z M1 podłączonego do monitora, z którego się ładuje przez kabel sygnałowy. Odłączam go wieczorami czyli po 17-18. Jeśli uda się go choć trochę rozładować, to następnego dnia rano po podłączeniu nie ładuje się w ogóle (lub do 80% o ile zostało mniej niż 80%). Jest info, że ładowanie jest wstrzymane i że będzie wznowione, tak, żeby było 100% do godziny 16:00. Po naładowniu do 100% pokazuje info, że się nie ładuje, tylko działa na zasilaczu. To chyba jest właśnie nauka zachowań użytkownika. Po prawie 1,5 roku użytkowania - maximum capacity to 90%. Jak za 3-4 lata będę musiał wymienić baterię, to nie będę robił scen.

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], gtomray
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu