Monitor 32" 4k - praca naukowa, programowanie

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
xen
Posty: 2
Rejestracja: 03 czerwca 2022, 01:08 - pt

Monitor 32" 4k - praca naukowa, programowanie

03 czerwca 2022, 01:31 - pt

Dzień dobry,

od ponad 10 lat pracuję na monitorze Dell U3011 (30", 2560x1600). Spisuje się on ciągle dobrze, a jego wielką zaletą są proporcje 16:10. Chciałbym jednak przejść w końcu na wyższą rozdzielczość, bo wielkość plamki zaczyna już trochę doskwierać.

Zaznaczę wyraźnie, że nie pracuję z grafiką, fotografią... Niemal wyłącznie piszę artykuły naukowe, programuję, analizuję dane. Na monitorze nie gram, nie oglądam filmów (poza jakimś youtubem). Zależy mi po prostu na (bardzo) dobrym monitorze biurowym, który nie męczy wzoru przy długiej pracy (na Della U3011 nie narzekam w tym względzie).

Ponieważ monitory zmieniam raczej rzadko, więc i z kolejnym planuję zostać dłużej. W związku z tym, nie chcę jakoś bardzo ograniczać budżetu. Oczywiście nie jest mi potrzebny monitor graficzny.


Wstępnie wybrałem Eizo FlexScan EV3285.

Cena jest wysoka, ale dla mnie do przyjęcia. Zastanawiam się tylko, czy warto dopłacić te 2-3 tys. w porównaniu do (przykładowych) ,,sklepowych'' modeli:

Dell UltraSharp U3223QE
MSI Optix MPG321URDE-QD
GIGABYTE AORUS FI32U
GIGABYTE M32U
...?


Czy, wybierając EIZO, odczuję różnicę jakości w porównaniu do tych tańszych modeli? A może do moich zastosowań lepiej jednak wziąć tańszy monitor? Czy warto kierować się w stronę monitorów z odświeżaniem wyższym niż 60 Hz?

Zastanawiam się jeszcze, czy nie kupić 27" 4k, ale obawiam się, że przy przesiadce z 30" będę odczuwał pewien niedosyt.

Będę wdzięczny za wszelkie rady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 32" 4k - praca naukowa, programowanie

04 czerwca 2022, 02:10 - sob

Owszem, odczuje Pan wzrost komfortu pracy, w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych. Żaden z nich nie grzeszy jakością ani równomiernością 27" faktycznie jest lepszą kombinacją rozdzielczości względem wymiaru, ale będzie niższy niż 30". Z własnych doświadczeń powiem, że miałem w życiu kilka przesiadek z około 30 na 27 i to jest do przejścia. Po dość krótkim czasie człowiek się przyzwyczaja, a dużo wyższa ostrość obrazu temu sprzyja. Ewentualnie w celu powiększenia przestrzeni, proponuję się zastanowić nad 2x27". Dobrej jakości dwa NEC-e 27" UHD będą wcale nie jakoś kosmicznie droższe od jednej 30-tki od EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
xen
Posty: 2
Rejestracja: 03 czerwca 2022, 01:08 - pt

Re: Monitor 32" 4k - praca naukowa, programowanie

08 czerwca 2022, 18:37 - śr

Dziękuję.

Myślałem dłuższą chwilę nad dwoma monitorami 27", ale skłaniam się jednak raczej ku 32". Kiedyś może dołożę drugi 32". Biurko mam duże: 200x100, dlatego też wolę chyba większy niż mniejszy monitor.

Prawdopodobnie wybiorę coś pomiędzy Eizo EV3285 a GIGABYTE M32U. Wiem, że ten drugi to model z innej półki, ale ma też pewną zaletę: 144 Hz. Nie jest to może dla mnie decydujący parametr, ale korzystanie (nawet do pracy biurowej) z większego odświeżania jest dla mnie przyjemne. Monitor ten zbiera też całkiem dobre recenzje, które chyba nie są sponsorowane, np. https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m32u czy https://pcmonitors.info/reviews/gigabyte-m32u/.

Zapytam też jednak z drugiej strony. Jeśli dobrze rozumiem, w portfolio Eizo model EV3285 jest monitorem klasy biurowej z matrycą od LG. Jaką konkretnie przewagę ma ten model nad wymienionym Gigabyte? W razie czego dołożę te 2.3 tys. do Eizo (vs. Gigabyte), ale chciałbym wiedzieć, co zyskuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 32" 4k - praca naukowa, programowanie

08 czerwca 2022, 19:13 - śr

Matryca ma wpływ 15-20% w to co zobaczymy na ekranie. Matrycę trzeba przede wszystkim wysterować i to procesor obrazowy, układy towarzyszące decydują o walorach obrazu. W oparciu o ten sam panel można zrobić niezliczoną ilość monitorów, od badziewia po profesjonalne. Proponuję wypożyczyć (z EIZO moge pomóc) i jak będzie miał Pan oba na biurku, zrozumie Pan w czym rzecz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu