Jakość matryc w laptopach

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Jakość matryc w laptopach

10 grudnia 2022, 13:52 - sob

Witam,

Panowie, jak wypadają matryce laptopów pod kątem zmęczenia i ogólnie pojętego komfortu dla oczu? Od niedawna używam Neca EA271U i jest ok, z tym że mój obecny Dell Latitude okazało się, że nie jest tak samo żwawy w fhd jak w 4k. Stąd decyzja o zakupie nowego. Appla nie biorę pod uwagę ze względu na system i ogólnie nie podchodzą mi. Przymierzam się do Lenovo ThinkPad'a P1 Gen 4 z ekranem 16'' 3840x2400. Nec ma PPI na poziomie 163 natomiast wymieniony laptop 283. Pytanie czy to nie przesada z tą rozdzielczością? Niby matryca ma certyfikat o niskim poziomie niebieskiego światła ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy matryca w macach będzie lepsza pod względem komfortu dla oczu? W sumie na tym mi najbardziej zależy, kwestia poprawności wyświetlania kolorów jest dla mnie nieistotna, z grafika na co dzień nie mam w ogóle do czynienia. Głównie praca z tekstem - pisanie kodu, przeglądanie internetu, yt itp.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

10 grudnia 2022, 16:40 - sob

Czy na pewno musi to być laptop? Przecież komputer stacjonarny jest szybszy, tańszy, zajmujący mniej miejsca niż każdy laptop.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

10 grudnia 2022, 20:33 - sob

Tom01 pisze:
10 grudnia 2022, 16:40 - sob
Czy na pewno musi to być laptop? Przecież komputer stacjonarny jest szybszy, tańszy, zajmujący mniej miejsca niż każdy laptop.
Tak musi być to laptop, zależy mi na komfortowej pracy a zdarza mi się często pracować poza domem. Sugerujesz, że nie ma laptopów z dobrą matrycą?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

10 grudnia 2022, 20:44 - sob

Ogólnie laptopy mają ekrany co najwyżej porównywalne z tanimi monitorami. Natomiast czy nie rozważał Pan koncepcji małego kompa stacjonarnego w domu / pracowni a laptop w torbie? Wówczas może być mniejszy, lżejszy, dłużej pracujący na baterii. Dodatkowo jest duplikacja danych na dwóch maszynach. Takie rozwiązanie ma same zalety, natomiast robienie podstawowego stanowiska z laptopa ma same wady.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

10 grudnia 2022, 23:27 - sob

toropl pisze:
10 grudnia 2022, 13:52 - sob
Witam,

Panowie, jak wypadają matryce laptopów pod kątem zmęczenia i ogólnie pojętego komfortu dla oczu? Od niedawna używam Neca EA271U i jest ok, z tym że mój obecny Dell Latitude okazało się, że nie jest tak samo żwawy w fhd jak w 4k. Stąd decyzja o zakupie nowego. Appla nie biorę pod uwagę ze względu na system i ogólnie nie podchodzą mi. Przymierzam się do Lenovo ThinkPad'a P1 Gen 4 z ekranem 16'' 3840x2400. Nec ma PPI na poziomie 163 natomiast wymieniony laptop 283. Pytanie czy to nie przesada z tą rozdzielczością? Niby matryca ma certyfikat o niskim poziomie niebieskiego światła ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy matryca w macach będzie lepsza pod względem komfortu dla oczu? W sumie na tym mi najbardziej zależy, kwestia poprawności wyświetlania kolorów jest dla mnie nieistotna, z grafika na co dzień nie mam w ogóle do czynienia. Głównie praca z tekstem - pisanie kodu, przeglądanie internetu, yt itp.
Powtórzę po raz tysięczny: nie ma matryc komfortowych dla oczu, są tylko źle ustawione. Jeżeli ktoś twierdzi, że jakiś monitor jest bardziej komfortowy dla oczu po prostu powiela antynaukowe, marketingowe kocopoły. Niebieskie światło nie ma nic do tego, zresztą każda matryca LCD z natury rzeczy ma perfekcyjny filtr wycinający 99,99% światła niebieskiego w postaci ciekłokrystalicznych przysłon subpikseli B.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 11:39 - ndz

Nie, Ultra HD w laptopie to nie przesada i - powtórzę po raz enty - nie ma to nic wspólnego z widocznością pikseli. Laptop to nie telefon, w praktyce wyświetlisz na nim to samo co na 27-32-calowym monitorze, tyle że będzie dwa razy mniejsze i dwa razy bliżej. Problem? Poszczególne znaki będą się składały z dwa razy mniejszej liczby pikseli niż na monitorze, czyli będą o wiele bardziej zniekształcone (grubość linii, a tym samym odległości między znakami). Nie dość, że rzuca się to w oczy, i to nawet bez porównania z wydrukiem, to jeszcze optymalizacja kroju idzie się pieścić, a wtedy po prostu mniej widzisz, choćby literówek, gorzej przyswajasz, mniej zapamiętujesz.

Swoją drogą, skoro piszesz kod, to pewnie masz dostęp do IntelliJ. Zobacz sobie na swoim EA271U podgląd różnych ustawień wygładzania, to się przekonasz, że w praktyce przydałaby się ze dwa razy większa rozdzielczość, bo nagle doskonale widoczny staje się niedobór niby-niewidocznych pikseli.
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 15:35 - ndz

Tom01 pisze:
10 grudnia 2022, 20:44 - sob
Ogólnie laptopy mają ekrany co najwyżej porównywalne z tanimi monitorami. Natomiast czy nie rozważał Pan koncepcji małego kompa stacjonarnego w domu / pracowni a laptop w torbie? Wówczas może być mniejszy, lżejszy, dłużej pracujący na baterii. Dodatkowo jest duplikacja danych na dwóch maszynach. Takie rozwiązanie ma same zalety, natomiast robienie podstawowego stanowiska z laptopa ma same wady.
Czyli budżetowy monitor IPS będzie lepszej jakości niż np. ekran w laptopie 16'' 3840 x 2400 600nitów, który kosztuje ok 15tyś. zł?
W moim obecnym Dellu mam ekran 14'' fhd i pomiędzy NEC'iem a tym Dellem nie ma jakiejś przepaści między jakością wyświetlanego obrazu przynajmniej jak na moje amatorskie oko. Za pewne grafik czy ktoś obeznany w temacie by mnie wyśmiał ale ja patrzę na to z punktu widzenia stricte amatora, który pracuje głównie z tekstem, ogląda filmy itp. a grafiką i odwzorowaniem barw nie ma nic wspólnego. Co do drugiej poruszonej kwestii, szczerze mówiąc wolałbym jednak większego laptopa do pracy, od kilku lat używam 14, wcześniej posiadałem 17'3, obecnie uważam, że 16'' to jest idealny kompromis, tym bardziej, że posiadają one proporcje 16:10, co wg mnie jest sporą zaletą. Na 14 średnio wygonie mi się pracuje. Myślę, że znajdę coś fajnego do pracy w rozmiarze 16'' co długo trzyma na baterii, tym bardziej, że dla bardzo mocne podzespoły nie są dla priorytetem. Najważniejsza jest jakość wykonania, ekran, klawiatura.
Zastanawiałem się również nad ekranem OLED ale sceptycznie jestem nastawiony, ogólnie jestem wielkim fanem tej technologii, aczkolwiek skoro w TV zdarzają się wypalenia, to podczas pracy z kodem gdzie często gęsto wyświetlany jest statyczny obraz, ekran OLED chyba nie ma sensu.
Biorąc pod uwagę moje wymagania, niestety wszystkie je spełnia MB Pro 16'', ale tak jak pisałem na początku raczej się wolałbym uniknąć tego kierunku.
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 15:39 - ndz

Czornyj pisze:
10 grudnia 2022, 23:27 - sob
toropl pisze:
10 grudnia 2022, 13:52 - sob
Witam,

Panowie, jak wypadają matryce laptopów pod kątem zmęczenia i ogólnie pojętego komfortu dla oczu? Od niedawna używam Neca EA271U i jest ok, z tym że mój obecny Dell Latitude okazało się, że nie jest tak samo żwawy w fhd jak w 4k. Stąd decyzja o zakupie nowego. Appla nie biorę pod uwagę ze względu na system i ogólnie nie podchodzą mi. Przymierzam się do Lenovo ThinkPad'a P1 Gen 4 z ekranem 16'' 3840x2400. Nec ma PPI na poziomie 163 natomiast wymieniony laptop 283. Pytanie czy to nie przesada z tą rozdzielczością? Niby matryca ma certyfikat o niskim poziomie niebieskiego światła ale nie wiem ile w tym prawdy. Czy matryca w macach będzie lepsza pod względem komfortu dla oczu? W sumie na tym mi najbardziej zależy, kwestia poprawności wyświetlania kolorów jest dla mnie nieistotna, z grafika na co dzień nie mam w ogóle do czynienia. Głównie praca z tekstem - pisanie kodu, przeglądanie internetu, yt itp.
Powtórzę po raz tysięczny: nie ma matryc komfortowych dla oczu, są tylko źle ustawione. Jeżeli ktoś twierdzi, że jakiś monitor jest bardziej komfortowy dla oczu po prostu powiela antynaukowe, marketingowe kocopoły. Niebieskie światło nie ma nic do tego, zresztą każda matryca LCD z natury rzeczy ma perfekcyjny filtr wycinający 99,99% światła niebieskiego w postaci ciekłokrystalicznych przysłon subpikseli B.
No to czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w takim razie polecane są monitory NEC/Eizo, skoro można kupić byle jaki monitor, dobrze ustawić i będzie ok? Jaki jest sens kupna monitora marki premium, nie marketówki skoro pod względem komfortu dla oczu będzie to bez znaczenia? Biorąc pod uwagę cenę marek NEC/EIZO w stosunku do tego co oferują wydają się być one mocno przesadzone, często oferując dużo mniej funkcji dodatkowych, które marketowe monitory mają, a mimo tego ludzie je kupują. O co tutaj w takim razie chodzi? :>
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 15:40 - ndz

voteck pisze:
11 grudnia 2022, 11:39 - ndz
Nie, Ultra HD w laptopie to nie przesada i - powtórzę po raz enty - nie ma to nic wspólnego z widocznością pikseli. Laptop to nie telefon, w praktyce wyświetlisz na nim to samo co na 27-32-calowym monitorze, tyle że będzie dwa razy mniejsze i dwa razy bliżej. Problem? Poszczególne znaki będą się składały z dwa razy mniejszej liczby pikseli niż na monitorze, czyli będą o wiele bardziej zniekształcone (grubość linii, a tym samym odległości między znakami). Nie dość, że rzuca się to w oczy, i to nawet bez porównania z wydrukiem, to jeszcze optymalizacja kroju idzie się pieścić, a wtedy po prostu mniej widzisz, choćby literówek, gorzej przyswajasz, mniej zapamiętujesz.

Swoją drogą, skoro piszesz kod, to pewnie masz dostęp do IntelliJ. Zobacz sobie na swoim EA271U podgląd różnych ustawień wygładzania, to się przekonasz, że w praktyce przydałaby się ze dwa razy większa rozdzielczość, bo nagle doskonale widoczny staje się niedobór niby-niewidocznych pikseli.
Czyli podsumowując, czym wyższa rozdzielczość tym lepiej, nie da się tutaj przesadzić, przy obecnych systemach operacyjnych, które sobie bardzo dobrze radzą ze skalowaniem? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 15:48 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:35 - ndz
Czyli budżetowy monitor IPS będzie lepszej jakości niż np. ekran w laptopie 16'' 3840 x 2400 600nitów, który kosztuje ok 15tyś. zł?

Może nie każdy "budżetowy", w sensie klasa masowo - marketowa, ale każdy w miarę sensownej klasy.

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:35 - ndz
Zastanawiałem się również nad ekranem OLED ale sceptycznie jestem nastawiony, ogólnie jestem wielkim fanem tej technologii, aczkolwiek skoro w TV zdarzają się wypalenia, to podczas pracy z kodem gdzie często gęsto wyświetlany jest statyczny obraz, ekran OLED chyba nie ma sensu.

Też jestem fanem OLED, ale w monitorach za szybko chyba nie zagości. Utrwalanie to tylko jedna z wad.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 15:50 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:39 - ndz
Biorąc pod uwagę cenę marek NEC/EIZO w stosunku do tego co oferują wydają się być one mocno przesadzone, często oferując dużo mniej funkcji dodatkowych, które marketowe monitory mają, a mimo tego ludzie je kupują. O co tutaj w takim razie chodzi? :>
toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:39 - ndz
No to czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w takim razie polecane są monitory NEC/Eizo, skoro można kupić byle jaki monitor, dobrze ustawić i będzie ok?

O jakość właśnie chodzi, nie bajery. Za jakość obrazu się tyle płaci. To oczywista bzdura, że bierzemy byle co i dobrze ustawiamy. Bzdura z tej oczywistej przyczyny, że rozregulowanie badziewia jest dużo większe niż monitorów dobrej jakości a regulatorów w nich nie ma lub są niefunkcjonalne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 16:44 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:39 - ndz
Czornyj pisze:
10 grudnia 2022, 23:27 - sob
Powtórzę po raz tysięczny: nie ma matryc komfortowych dla oczu, są tylko źle ustawione. Jeżeli ktoś twierdzi, że jakiś monitor jest bardziej komfortowy dla oczu po prostu powiela antynaukowe, marketingowe kocopoły. Niebieskie światło nie ma nic do tego, zresztą każda matryca LCD z natury rzeczy ma perfekcyjny filtr wycinający 99,99% światła niebieskiego w postaci ciekłokrystalicznych przysłon subpikseli B.
No to czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w takim razie polecane są monitory NEC/Eizo, skoro można kupić byle jaki monitor, dobrze ustawić i będzie ok? Jaki jest sens kupna monitora marki premium, nie marketówki skoro pod względem komfortu dla oczu będzie to bez znaczenia? ...

Akurat pod względem ochrony oczu to prawda, będzie to praktycznie bez znaczenia. Zgadzam się z tym co napisał Czornyj, no może tylko brałbym pod uwagę tzw. marketówki w cenie powyżej 1 tyś. zł.
Jak ktoś przesadzi z jasnością, podniesie sobie kontrast (bo tak może lepiej), przy długotrwałej pracy będzie miał nieoświetlone stanowisko, to na każdym monitorze rozbolą go oczy.
PS.
Pracowałem 8 lat (nie rzadko wiele godzin dziennie) na monitorze Dell i nigdy nie czułem dyskomfortu jeśli chodzi o wzrok. Obecnie od ponad 3 lat Benq i również jest OK.
Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2022, 16:58 - ndz przez AndN11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 16:55 - ndz

Oczy, czyli kondycja wzroku, ból głowy, nudności, ogólne zmęczenie i zniechęcenie do pracy wynika WPROST z budowy i działania konkretnego ekranu. Każdy element projektu i wykonania panelu LCD oraz jego wysterowania ma jakiś wpływ na ergonomię. O zakresach regulacji już powiedziano, choć jednowymiarowo, a aspektów regulacji i sterowania jest kilka. Ponadto: gradacja i rodzaj zewnętrznej folii polaryzacyjnej, wielkość piksela, odstępy między subpikselami, kształt subpikseli, gęstość optyczna filtrów barwnych, właściwości diod podświetlania, ich zasilacze, itd...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 18:27 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:39 - ndz
No to czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w takim razie polecane są monitory NEC/Eizo, skoro można kupić byle jaki monitor, dobrze ustawić i będzie ok? Jaki jest sens kupna monitora marki premium, nie marketówki skoro pod względem komfortu dla oczu będzie to bez znaczenia? Biorąc pod uwagę cenę marek NEC/EIZO w stosunku do tego co oferują wydają się być one mocno przesadzone, często oferując dużo mniej funkcji dodatkowych, które marketowe monitory mają, a mimo tego ludzie je kupują. O co tutaj w takim razie chodzi? :>
NEC/EIZO mają masę innych zalet, ale akurat doszukiwanie się w nich lepszego komfortu dla wzroku to typowe myślenie magiczne. W kwestii komfortu pracy zasady są proste jak budowa cepa:
1) wysoka rozdzielczość zwiększa komfort, szczególnie w przypadku dziełowych krojów pisma, których szeryfy mają za zadanie zwiększyć czytelność lustra tekstu
2) jasny interfejs z ciemnym fontem jest o 20-30% czytelniejszy niż ciemny interfejs z białym fontem, bo ciemny intefejs powoduje rozszerzenie źrenic co pogarsza ostrość widzenia (w przypadku astygmatyków pogarsza drastycznie)
3) tło wokół monitora powinno odpowiadać jasnością 50% szarości monitora (RGB 120,120,120
4) wg. wszystkich wiarygodnych źródeł i badań naukowych oczy męczą wyłącznie trzy czynniki - KONTRAST, KONTRAST i jeszcze raz KONTRAST - monitor należy ustawić tak, by tekst na białym tle był szary
Obrazek
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 19:09 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:40 - ndz
Czyli podsumowując, czym wyższa rozdzielczość tym lepiej, nie da się tutaj przesadzić, przy obecnych systemach operacyjnych, które sobie bardzo dobrze radzą ze skalowaniem? Dobrze rozumiem?
Jeśli tylko oprogramowanie, którego się używa, nie jest zapóźnione techniczne (to znaczy obsługuje skalowanie systemowe), a przy tym (jeśli już obsługuje to skalowanie systemowe) nie zaczyna się rozjeżdżać powyżej jakiegoś ustawienia - tak, nie sposób przesadzić. Ja w każdym razie czekam na sensowne 32-calowe monitory 8K, bo mój EA271U często kłuje mnie w oczy zniekształceniami kroju, zwłaszcza że dużo pracuję w Wordzie z różnokolorowym, w tym pochylonym, tekstem, na którym zniekształcenia widać o wiele bardziej. W edytorze kodu też Ultra HD to śmiesznie mało (małe czcionki, różne kolory, a do tego kursywa). Przy wygładzaniu subpikselowym w pierwszej chwili wszystko wydaje się w porządku, ale człowiek raz po raz ma wrażenie, że ten albo tamten znak jest pogrubiony albo ma inny kolor niż pozostałe znaki w słowie, np. że t2 w charCount2 nie są czarne, a charCount ciemnoszare. Nawet mam przykład z powiększeniem 175% na EA271U:

Obrazek

Trzy górne to IntelliJ i krój o stałych odstępach, a najniższy to Word i Times New Roman (po przeklejeniu kodu). Pół biedy, jeśli użyjesz właśnie wygładzania w skali szarości, ale i tak wszystko robi się pogrubione, a do tego wygładzanie następuje raz wzdłuż lewej krawędzi, a innym razem wzdłuż prawej, w efekcie ma się wrażenie zmiennych odstępów. Tradycyjny krój szeryfowy o zmiennych odstępach to już kompletna porażka: tu cienko, tam grubo, tu grubiej po lewej, tam po prawej.
Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2022, 19:50 - ndz przez voteck, łącznie zmieniany 3 razy.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 19:19 - ndz

Czornyj pisze:
11 grudnia 2022, 18:27 - ndz
4) wg. wszystkich wiarygodnych źródeł i badań naukowych oczy męczą wyłącznie trzy czynniki - KONTRAST, KONTRAST i jeszcze raz KONTRAST - monitor należy ustawić tak, by tekst na białym tle był szary
Dodam, że efekt pokazany na obrazku można osiągnąć na dwa sposoby: przez zmianę punktu bieli monitora albo (choć tylko w obrębie danego narzędzia) przez zmianę odpowiedniego parametru stylu, np. Normalny w Wordzie (ja ustawiam go na 65%).
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 19:37 - ndz

toropl pisze:
11 grudnia 2022, 15:39 - ndz
No to czegoś tutaj nie rozumiem. Dlaczego w takim razie polecane są monitory NEC/Eizo, skoro można kupić byle jaki monitor, dobrze ustawić i będzie ok? Jaki jest sens kupna monitora marki premium, nie marketówki skoro pod względem komfortu dla oczu będzie to bez znaczenia?
Bo najprościej rzecz ujmując w przypadku NEC i Eizo nie chodzi o komfort, tylko o referencyjne oddanie barw, szczególnie istotne przy edycji zdjęć/video. To narzędzia dla osób zawodowo zajmujących się grafiką/video albo zaawansowanych amatorów.
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 19:40 - ndz

Tom01 pisze:
11 grudnia 2022, 16:55 - ndz
Oczy, czyli kondycja wzroku, ból głowy, nudności, ogólne zmęczenie i zniechęcenie do pracy wynika WPROST z budowy i działania konkretnego ekranu.
Skąd Pan to wie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 20:22 - ndz

michalk pisze:
11 grudnia 2022, 19:40 - ndz
Skąd Pan to wie?

Płacą mi, abym wiedział takie rzeczy. Przykładowo, dlaczego część użytkowników boli głowa przy pracy z monitorem?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Jakość matryc w laptopach

11 grudnia 2022, 20:34 - ndz

Tom01 pisze:
11 grudnia 2022, 20:22 - ndz
michalk pisze:
11 grudnia 2022, 19:40 - ndz
Skąd Pan to wie?
Płacą mi, abym wiedział takie rzeczy. Przykładowo, dlaczego część użytkowników boli głowa przy pracy z monitorem?
Bo mają monitory ustawione wiecznie na 100% jasności? Bo grzebią przy kontraście w ustawieniach monitora? Bo nie robią zalecanych przerw?
Na pewno nie dlatego, że mają monitor z logo Dell zamiast NEC lub Eizo.

Opinia eksperta jest na samym dole w hierarchii dowodów naukowych i to zakładając Pana dobrą wolę i uczciwość.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], unesco
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu