Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
kubek
Posty: 8
Rejestracja: 16 stycznia 2023, 00:50 - pn

Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 01:36 - pn

Witam szanowne grono, znajomy polecił mi tu do Państwa zawitać po pomoc i trochę wiedzy. Szukam nastęcy swojego obecnego monitora i mam w głowie już totalny młynek po przejrzeniu dziesiątków modeli, opiniii etc, w dodatku myślę że na początku źle szukałem, ale do rzeczy.

1) Co robię? Robię głównie fotografię motoryzacyjną, powiedzmy profesjonalnie/półprofesjonalnie. Z reguły nie drukuję, wszystko leci na sociale.
2) W co gram? Jeśli gram to przeważnie jest to Simracing - Assetto Corsa/Assetto Corsa Competizione/Dirt Rally - , czasem jakieś strzelanie - seria Far Cry, Resident EViL
3) Co obecnie mam? Obecny monitor mam od przeszło 10 lat, pora na zmianę. Obecnie posiadam LG 237IPS, i szczerze jestem z niego mega zadowolony, jak dla mnie wiernie odwzorowuje kolory, trafiłem na równomiernie podświetloną sztukę, żadnych bad/hot pixeli, zero awarii - śmiga nieprzerwanie od 2010r. bodajże, nie miałem praktycznie nigdy feedbacku od klientów aby kolory się nie zgadzały. Brakuje mi w nim rozmiaru i rozdzielczości.

4) NAJWAŻNIEJSZE - czego szukam - szukam czegoś co dobrze zastąpi moje wysłużone LG, coś 27 cali, 2560 × 1440, dobrze abym mógł sobie do tego dołożyć jakies ramię, czyli żeby miał VESA,

5) budżet - wiadomo, im taniej tym lepiej, najchętniej 1500-2800zl max. : )

I tu nasuwa mi się masa pytan - czy ten obecny monitor który mam jest tak dobry, że istnieje ryzyko kupna czegoś teraz gorszego - jeśli nie wybiorę odpowiednio? Czy wręcz przeciwnie - zachwalam go a przecież to zwykły budżetowy LG, stary dziad, i niewazne co teraz kupię, nawet coś spośród modeli nie polecanych stricte do pracy z fotografią, a i tak będę zadowolony,

Priorytetem jest dla mnie praca z fotkami - tak jak mówiłem, głównie zdjęcia aut, głównie na sociale, natomiast chciałbym aby ten monitor był maksymalnie uniwersalny - aby też na tym dobrze grało, można było obejrzeć jakiś film/serial, niestety nie widzę polecanych monitorów z 'lepszym kolorem' które by miały np. 120hz odświeżania, ale wychodzę z założenia, że skoro tyle grałem na tym LG obecnym, to i na nowym nabytku spokojnie będe mógł pograć/ pościgać się w simach z tymi 60hz, chociaz cokolwiek wyżej byłoby mile widziane (na które parametry zwrócić uwagę szczególnie?), czy kontrast do gier jest ważny, bo do zdjęć słyszałem że nie.

Widzę że tutaj polecany jest model NEC EA271Q, zastanawiam się na nim,
Zastanawiam się także nad Asusem PA278CV (wpisuje sie dobrze w moje wymagania, ma 75hz odswiezania),
No i jako zadowolony użytkownik LG myslalem aby znów coś od tego producenta kupić, mam np. na celowniku LG 27GP850 (tylko nie wiem jak tu z kolorem będzie, ma niby tryb sRGB).
lub podobny model Dell S2721DGFA - tylko to są modele gamingowe, nie wiem jak wypadną w porównaniu do mojego starego (też nie jakiegoś pro LG).

Czyli mamy:
1, NEC EA271Q - matryca PLS to inna nazwa IPS? Nie wiem czemu na morele pobór mocy podają 37W!, na x-kom z kolei zupelnie w drugą stronę 21 W,
2. Asus ProArt PA278CV
3. LG 27GP850
4. Dell S2721DGFA

Z góry będę wdzięczny za wszelkie odpowiedz, podpowiedzi, pomoc.

Ps. załączam fotki co mniej więcej robię ;)
Gotowe - 2O7A5824.jpg
Gotowe - 2O7A5421.jpg
Gotowe - 2O7A5050.jpg
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 09:01 - pn

EA271Q to dobry wybór - sprawdzona konstrukcja z dobrą matrycą i świetną reprodukcją po kalibracji sprzętowej. Matryca PLS to pochodna IPS - w tym przypadku daję dość dobre wrażenie czerni i kontrastu dzięki znikomemu efektowi srebrzenia ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
kubek
Posty: 8
Rejestracja: 16 stycznia 2023, 00:50 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 12:35 - pn

Hej, dziękuję bardzo za odpowiedź.
A jak się ma sprawa z niezawodnością tych NEC? Nie ma problemu z ewentualnym serwisem w Polsce (Kraków?), czy ten Nec do gier obleci? Cieszy mnie że piszesz o całkiem dobrym kontraście :),

Gdzie najlepiej zakupić, i jak wybrać odpowiednią sztukę (sprawdzić po zakupie),

oraz którą wersję zakupić, budżet chyba puści mnie tylko na zwykłą wersję, tak mi ktoś polecił aby zakupić bez color/ct, ale po zakupie poddać kalibracji. Czy podpowiecie także w tej w kwestii? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 14:17 - pn

Jeśli ma być egzemplarz pewny, sprawdzany pod kątem równomierności, pikseli i z gwarancją na te niespodzianki, itd to oczywiście tylko COLOR. Przy okazji ogarnięta kalibracja, zasadniczo nic nie trzeba robić - gotowiec w maksymalnym zakresie, na jaki pozwala współczesna technika.

https://monitory.mastiff.pl/monitor-fot ... color.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 14:52 - pn

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 12:35 - pn
Hej, dziękuję bardzo za odpowiedź.
A jak się ma sprawa z niezawodnością tych NEC? Nie ma problemu z ewentualnym serwisem w Polsce (Kraków?), czy ten Nec do gier obleci? Cieszy mnie że piszesz o całkiem dobrym kontraście :),

Gdzie najlepiej zakupić, i jak wybrać odpowiednią sztukę (sprawdzić po zakupie),

oraz którą wersję zakupić, budżet chyba puści mnie tylko na zwykłą wersję, tak mi ktoś polecił aby zakupić bez color/ct, ale po zakupie poddać kalibracji. Czy podpowiecie także w tej w kwestii? :)
Najlepiej kup u Dominika (NocnyJastrzab) w fotoplus.pl wersję zwykłą, jest skalibrowana fabrycznie i wyjątkowo powtarzalna. Serwis (CSS Beskidy) działa sprawnie, choć jest to bez znaczenia bo z tymi monitorami kompletnie nic się nie dzieje i nie ma potrzeby z niego korzystać. Modele EA271Q oraz EA271U są skalibrowane fabrycznie i nie wymagają ceregieli, a w razie czego zawsze można je skalibrować usługowo lub we własnym zakresie pod swoje skonkretyzowane potrzeby.
kubek
Posty: 8
Rejestracja: 16 stycznia 2023, 00:50 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:08 - pn

Czornyj, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. A powiedzcie mi jeszcze - czy monitor o rozdzielczości 2560 × 1440 czyli 2k i przekątnej 32 cale ma sens? Pod gry te 32 cale by mi się przydały, do pracy również, natomiast spotkałem się z różnymi opiniami iż jeśli chce się 32 cale to powinno to być już 4k, inna grupa osób twierdziła przeciwnie - iż będzie to dobrze korespondowało. Dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:13 - pn

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
1) Co robię? Robię głównie fotografię motoryzacyjną, powiedzmy profesjonalnie/półprofesjonalnie. Z reguły nie drukuję, wszystko leci na sociale.

W takim wypadku wypadałoby mieć do dyspozycji analogicznej klasy monitor, czyli półprofesjonalny lub profesjonalny. Z przedstawionej listy tylko NEC EA271Q, ale tylko w odmianie COLOR, pretenduje do klasy półprofesjonalnej. Reszta to masówka lub korporacja do Excela i poczty.

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
2) W co gram? Jeśli gram to przeważnie jest to Simracing - Assetto Corsa/Assetto Corsa Competizione/Dirt Rally - , czasem jakieś strzelanie - seria Far Cry, Resident EViL

Gry to nie jest żadne wyzwanie dla współczesnych monitorów.

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
5) budżet - wiadomo, im taniej tym lepiej, najchętniej 1500-2800zl max. : )

I tu jest problem, bo o ile podstawowa wersja NEC EA271Q się zmieści, to przecież są koszty dodatkowe. Kalibrator lub wynajęcie, licencja SVII, technik lub czas własny w doktoryzowanie się z tematu. Wersja podstawowa została skonstruowana na rynek korporacyjny, niekoniecznie do zastosowań związanych z kolorem. Model ma spory potencjał, ale trzeba go z niego wyciągnąć i mieć odpowiednią sztukę. Liniową i równą. Oczywistą bzdurą są bajki o fabrycznych kalibracjach i tym podobne androny. Tu drobiazgowe wyjaśnienie tego powszechnego nieporozumienia: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/364 Co do różnicy cen zwykły / CT / COLOR, proszę sprawdzić najbliższy model od konkurencji, EIZO CS2731. Jest prawie dwukrotnie droższy. Jestem przeciwnikiem wciskania, że w NEC oddają taki sam towar 2x taniej.

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
I tu nasuwa mi się masa pytan - czy ten obecny monitor który mam jest tak dobry

Raczej nie jest. Po prostu nauczył się Pan z nim pracować. Firma LG nie skalała się do tej pory skonstruowaniem monitora dobrej klasy. To producent żyjący z niszy masowej, konsumenckiej.

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
niewazne co teraz kupię, nawet coś spośród modeli nie polecanych stricte do pracy z fotografią, a i tak będę zadowolony,

To niekoniecznie słuszne założenie. W miarę postępu czasu, jeśli przyjmiemy cenę jako constans, jakość spada. Weźmy meble z Ikei. 15 lat temu, jak kupowało się szafki do kuchni to mechanizmy szuflad wyglądały jak część statku kosmicznego. Aktualnie najtańsze wysuwane szyny jakie są, nie wytrzymujące 1/10 obciążenia. A cena taka sama. W branży monitorów trend jest w oczojebność. Co nowe modele to bardziej jaskrawe, kolorowe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:14 - pn

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 15:08 - pn
czy monitor o rozdzielczości 2560 × 1440 czyli 2k i przekątnej 32 cale ma sens?

Piksele będą wielkości łebków od zapałek.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kubek
Posty: 8
Rejestracja: 16 stycznia 2023, 00:50 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:20 - pn

Dzięki Tom za odpowiedź, muszę przemyśleć czy mnie budżet puści na wersję color :). A jakie są różnice między zwykłym, color i CT? :)
kubek
Posty: 8
Rejestracja: 16 stycznia 2023, 00:50 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:28 - pn

[quote=kubek pisze:
16 stycznia 2023, 01:36 - pn
5) budżet - wiadomo, im taniej tym lepiej, najchętniej 1500-2800zl max. : )

I tu jest problem, bo o ile podstawowa wersja NEC EA271Q się zmieści, to przecież są koszty dodatkowe. Kalibrator lub wynajęcie, licencja SVII, technik lub czas własny w doktoryzowanie się z tematu. Wersja podstawowa została skonstruowana na rynek korporacyjny, niekoniecznie do zastosowań związanych z kolorem. Model ma spory potencjał, ale trzeba go z niego wyciągnąć i mieć odpowiednią sztukę. Liniową i równą. Oczywistą bzdurą są bajki o fabrycznych kalibracjach i tym podobne androny. Tu drobiazgowe wyjaśnienie tego powszechnego nieporozumienia: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/364 Co do różnicy cen zwykły / CT / COLOR, proszę sprawdzić najbliższy model od konkurencji, EIZO CS2731. Jest prawie dwukrotnie droższy. Jestem przeciwnikiem wciskania, że w NEC oddają taki sam towar 2x taniej.
[/quote]

Dzięki za objaśnienia, zatem poszedł bym pewnie w zwykłą wersję i dołożył budżetu na jej kalibrację. Chociaż tutaj kolega Czornyj jeśli dobrze zrozumiałem napisał iż jest on fabrycznie skalibrowany czyli "ready to work" chyba że ja przekręciłem :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:30 - pn

Wszystko jest dokładnie opisane i z przykładami na karcie produktu, jaką linkowałem.

W skrócie"
1. "Zwykły" to jak mówiłem klasa korporacyjna, na biurka dyrektorów handlowych.
2. CT to zwykły, ale z wgraną przykładową, uniwersalną kalibracją. Dołożona licencja SVII pozwalająca na kalibrację samodzielnie. Gwarancja przedłużona do 5 lat.
3. COLOR są to monitory z przebieranymi panelami, wykluczanymi wszystkimi wadami matrycy (nierówności, piksele, wycieki), widocznymi w normalnych warunkach. Gwarancja 5 letnia, ale rozszerzona na piksele. Indywidualnie, każda sztuka ma względem fabrycznego zmiany w konfiguracji oprogramowania wewnętrznego. Każdy egzemplarz osobno prekalibrowany do wielu popularnych dziedzin zastosowań, w tym foto, postprodukcja video ma media elektroniczne, druk cyfrowy. Foto również w wersji optymalizowanej pod często spotykane laby oraz do zastosowań bardzo obciążających wzrok. Każdy ze scenariuszy kalibracyjnych z podziałem na kilka wariantów oświetleniowych. W cenie jest również wsparcie techniczne w praktycznie dowolnym zakresie, gwarantujące, że użytkownik nie zostanie sam z problemem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 15:31 - pn

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 15:28 - pn
Chociaż tutaj kolega Czornyj jeśli dobrze zrozumiałem napisał iż jest on fabrycznie skalibrowany czyli "ready to work" chyba że ja przekręciłem :)

Wcześniej odniosłem się do tego. Nie ma czegoś takiego jak "fabryczna kalibracja", przynajmniej w sensie w jakim byśmy chcieli to rozumieć. Nic również na ten temat nie ma w informacjach od producenta. Kto nie wierzy, niech sobie sprawdzi: https://www.sharpnecdisplays.eu/p/pl/pl ... 271q.xhtml Konia z rzędem temu, co znajdzie jakieś wzmianki o dedykacji do pracy z kolorem. Tylko w oprogramowaniu jest wymienione SVII jako opcja. Podkreślam: OPCJA. Inna sprawa, że nawet rzeczywiście fabrycznie strojone graficzne EIZO wymaga dostosowania do pracy, wiec daleki byłbym od hurraoptymizmu, mającego tylko i wyłącznie podbarwienie handlowe. Kup, kup, a co potem, to już nie moja sprawa. Odrzuca mnie takie podejście. Na tym forum od lat trwa walka rzetelności z reklamą.

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/364
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 16:03 - pn

kubek pisze:
16 stycznia 2023, 15:28 - pn
Dzięki za objaśnienia, zatem poszedł bym pewnie w zwykłą wersję i dołożył budżetu na jej kalibrację. Chociaż tutaj kolega Czornyj jeśli dobrze zrozumiałem napisał iż jest on fabrycznie skalibrowany czyli "ready to work" chyba że ja przekręciłem :)
W przeciwieństwie do pozostałych modeli serii EA flagowe EA271U oraz EA271Q są kalibrowane fabrycznie, co jest potwierdzone załączonym certyfikatem i co łatwo zweryfikować we własnym zakresie.

W razie wątpliwości kalibracja tego modelu w moim krakowskim biurze przy ul. Nadwiślańskiej kosztuje u mnie 100zł, a weryfikacja prostego faktu czy aby na pewno jest fabrycznie skalibrowany - całkowicie gratis ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 16:50 - pn

Szczerze polecam wątkotwórcy przeczytać poniższy post a najlepiej cały wątek: viewtopic.php?p=66160#p66160 Pokazane na przykładzie egzemplarza tej samej serii jak naprawdę wyglądają realia, nie obiecanki.

PS. Co do kalibracji, jeśli ktoś zrobi za stówkę, to warto choćby dla samej licencji SVII, która MUSI być kupiona, a kosztuje lekko ponad 160 zł. Czyli, jeśli ktoś dokłada do interesu to trzeba korzystać.. :lol:
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 17:41 - pn

Licencja SVII nie jest potrzebna do skalibrowania NEC serii EA :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 17:43 - pn

Czornyj pisze:
16 stycznia 2023, 17:41 - pn
Licencja SVII nie jest potrzebna do skalibrowania NEC serii EA :)

Aha. Czyli do gruszek na wierzbie możemy dopisać piractwo. :D

PS. Nie, darmowym oprogramowaniem medycznym nie można skalibrować już niczego cywilnego poza EA245WMi-2. Zresztą też już nieprodukowanego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 17:51 - pn

ani GammaCompMD QA
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 18:18 - pn

No tak, racja, jest przecież "fabrycznie skalibrowany". Nic nie trzeba robić. ;)

PS. Swoją drogą, trochę to mało sprawiedliwe, że w Pana wypowiedziach z reguły nie ma żadnych dowodów, a są wymagania aby inni je pokazywali. Hm...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 20:17 - pn

Tom01 pisze:
16 stycznia 2023, 15:31 - pn
...Nie ma czegoś takiego jak "fabryczna kalibracja", przynajmniej w sensie w jakim byśmy chcieli to rozumieć. Nic również na ten temat nie ma w informacjach od producenta. Kto nie wierzy, niech sobie sprawdzi: https://www.sharpnecdisplays.eu/p/pl/pl ... 271q.xhtml
Rzeczywiście, NEC nic nie wspomina, że w wyposażeniu monitorów NEC EA271Q/U daje certyfikat: Factory Calibration and Veryfication Raport. Informacji od producenta w tym linku nie ma o kalibracji fabrycznej, a papier dają. Chyba, że słowa Factory Calibration nie znaczą Fabryczna kalibracja..., tylko jak to przetłumaczyć :)

Tom01 pisze:
16 stycznia 2023, 15:31 - pn
Konia z rzędem temu, co znajdzie jakieś wzmianki o dedykacji do pracy z kolorem. Tylko w oprogramowaniu jest wymienione SVII jako opcja.
W tym linku sharpnecdisplays jeśli chodzi o przeznaczenie, na 19 monitorów, 18 to monitory opisane jako biznesowe. Tylko jeden (PA243) sklasyfikowany jako profesjonalny. Rozmiar 24 cale, i rozdz. 1920 x 1200. To było dobre, ale 10 lat temu. Biedna ta oferta...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do obróbki zdjęć + gry/multimedia

16 stycznia 2023, 20:36 - pn

AndN11 pisze:
16 stycznia 2023, 20:17 - pn
daje certyfikat: Factory Calibration and Veryfication Raport.

Czytał Pan artykuł o "fabrycznej kalibracji" który linkowałem? Wszystko doskonale opisane. "Calibration and Verification Report" to jest po prostu kontrola jakości. Jeśli się przejrzy trochę tych papierów, każdy jest nieco inny. Dlaczego są różne? Przecież jeśli byłyby kalibrowane w sensie strojone, powinny być praktycznie identyczne. W wątku z przykładowymi egzemplarzami jaki przytoczyłem, jest wykazane czarno na białym, że po kalibracji każdy jest taki sam.

Skrótowo można to wyjaśnić na przykładzie nowego auta odbieranego z salonu. Jest informacja, że jest zatankowane, prawda? Owszem, jest, 5 litrów, aby dojechać na stację. Nikt nie mówi, że do pełna, pomimo, że "zatankowane" może tak sugerować. Zatankować trzeba sobie samemu.

O różnicy znaczeniowej słowa kalibracja pisałem już tyle razy, że dziwię się, że jeszcze mam farbę na klawiszach. Kalibracja formalnie nie polega na programowaniu, strojeniu, regulacji. Przyjęło się takie rozumienie i stąd jest kolizja znaczenia terminu technicznego z jego potocznym rozumieniem. Stąd każdy papier dołączony do monitora, niezależnie od klasy, traktuje się jak wyrocznię, dowód, że ktoś coś w monitorze regulował, ustawiał. Nie, to jest tylko "pomiar z natury".

AndN11 pisze:
16 stycznia 2023, 20:17 - pn
W tym linku sharpnecdisplays jeśli chodzi o przeznaczenie, na 19 monitorów, 18 to monitory opisane jako biznesowe. Tylko jeden (PA243) sklasyfikowany jako profesjonalny. Rozmiar 24 cale, i rozdz. 1920 x 1200. To było dobre, ale 10 lat temu. Biedna ta oferta...

Powody są dwa:
1. Pandemia i zła sytuacja na rynku półprzewodników spowodowały, że wypadły wszystkie profesjonalne.
2. Wśród monitorów średniej i wyższej klasy nie ma tylu setek modeli co w masówce. Proszę zobaczyć ofertę konkurencyjnego EIZO. Też niewiele modeli.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu