Stan wyjściowy do kalibracji

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Stan wyjściowy do kalibracji

05 marca 2024, 13:55 - wt

Będę kalibrował Della G3223Q używając X-Rite i1Display Pro. Będę to robił pierwszy raz.
Dell instaluje sie w systemie (Win10) z 4 profilam:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (15.78 KiB) Przejrzano 678 razy
Musi być zainstalowany w systemie, żeby działał Display Manager, który muszę mieć, bo nie mogę sięgać za monitor - na czas kalibracji oczywiście mogę wyłączyć/odinstalować.
Na jakim profilu w systemie powinien pracować monitor podczas kalibracji?
Wydaje mi się, że cały soft i sterowniki Della powinienem odinstalować i powinien być w menadżerze urządzeń jako standardowy monitor... coś tam. Ale jak napisałem - pierwszy raz.
Będę wdzięczy za wskazówki.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

05 marca 2024, 15:47 - wt

1. Olej te profile.
2. Sprawdź, czy jest odznaczona "Kalibracja Windows".
3. Zaktualizuj sterowniki karty graficznej (jeśli dostępne).
4. Zresetuj cały monitor i ustaw w OSD tryb "użytkownika/custom", w którym jest aktywna zmiana parametrów: jasność, balans RGB (punkt bieli), czasami jest też jakieś ustawienie gamma (jeśli nie ma podanej wartości, trzeba pomierzyć i wybrać profil, który jest najbliżej wartości 2.2)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

05 marca 2024, 22:46 - wt

Dzięki. Fajnie wyszło od 1 razu - ładna biel.
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

10 marca 2024, 18:32 - ndz

Nie jestem jednak pewny czy zrobiłem wszystko dobrze - proszę o potwierdzenie.

Taki był stan komputera przy przystąpienia do kalibracji (X-Rite i1Display Pro, Calibrite Profiler):
3.png
3.png (39.67 KiB) Przejrzano 506 razy
2.png
2.png (23.13 KiB) Przejrzano 506 razy
1.png
1.png (32.15 KiB) Przejrzano 506 razy
Po kalibracji i ustawieniu profilu ICC:
4.png
4.png (28.9 KiB) Przejrzano 506 razy
5.png
5.png (32.34 KiB) Przejrzano 506 razy
6.png
6.png (37.41 KiB) Przejrzano 506 razy
7.png
7.png (29.2 KiB) Przejrzano 506 razy
Zaznaczam 'użyj kalibracji ekranu systemu windows' i 'użyj moich ustawień dla tego urządzenia' bo wtedy po zaznaczeniu profilu z listy i kliknięciu 'ustaw jako profil domyślny' widzę, że rzeczywiście zmienia mim się obraz.
Czy tak ma być?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 10:21 - pn

"Użyj kalibracji ekranu systemu Windows" ma być właśnie WYŁĄCZONE!!!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 10:41 - pn

To wtedy działa profil srgb iec61966-2.1, bo jest domyślny i zaznaczenie 'użyj moich ustawień dla tego urządzenia' i klikanie w te stworzone profile i w 'ustaw jako profil domyślny' nie daje żadnego efektu.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 10:50 - pn

Tyle, że profil koloru zapina się po prostu w ustawieniach Windows, w zakładce monitory - tam gdzie zmienia się rozdzielczość itp. Aby zauważyć różnicę to jeszcze jest potrzebna aplikacja która ma zarządzanie kolorami. A kolejna kwestia, zmiana profili ICC które mają za zadanie zmodyfikować LUT karty(czyli kalibracja programowa) niezbyt działa przynajmniej na Windowsie. Tzn. gdy wyłączysz profil załadowany przez leadera przy starcie systemu to aby go ponownie i pewnie aktywować to najlepszy jest programik: https://www.xrite.com/service-support/d ... or-windows
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 11:36 - pn

Dziwna sprawa z tymi profilami. Tam gdzie piszesz nie ma żadnych profili jeśli w zarządzaniu kolorami nie jest zaznaczone 'użyj moich ustawień dla tego urządzenia', a jak jest zaznaczone, to zmienianie nie daje żadnego efektu. Efekt zawsze daje poustawianie tego tak jak pokazałem - można sobie klikać i porównywać jak wyglądają rzeczy z różnymi profilami.
Dzięki za program, działa. No i on działa z wyłączonym "Użyj kalibracji ekranu systemu Windows".
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 11:53 - pn

Bo efektu na pulpicie nie zobaczysz.
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 11:58 - pn

Ustaw tak jak pokazałem, albo użyj programu od 2 posty wyżej i zobaczysz wszędzie.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 13:04 - pn

Kyle pisze:
11 marca 2024, 11:53 - pn
Bo efektu na pulpicie nie zobaczysz.
Otóż zobaczysz.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 13:06 - pn

loky pisze:
11 marca 2024, 11:36 - pn
Dziwna sprawa z tymi profilami. Tam gdzie piszesz nie ma żadnych profili jeśli w zarządzaniu kolorami nie jest zaznaczone 'użyj moich ustawień dla tego urządzenia', a jak jest zaznaczone, to zmienianie nie daje żadnego efektu. Efekt zawsze daje poustawianie tego tak jak pokazałem - można sobie klikać i porównywać jak wyglądają rzeczy z różnymi profilami.
Dzięki za program, działa. No i on działa z wyłączonym "Użyj kalibracji ekranu systemu Windows".
No bo z tego co ja skromnie wiem, w oknie zarządzanie kolorami systemu Windows nic nie ruszasz. Ja mówię o tych głównym ustawieniach komputera(nie panelu sterowania ani nic), i tam w zakładce monitory powinno być. Ale to Windows, a tam bywają różne rzeczy których być nie powinno, albo nie ma tych, które być powinny :D
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 13:09 - pn

Dodatkowo - u mnie na jednym laptopie z Win 11, gdy włączam ustawienia w zakładce monitory, albo wysuwam centrum powiadomień to wywala profil :lol: . Znaczy dalej on widnieje, ale już nie daje efektów, wówczas trzeba go przeładować tym programikiem.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 13:57 - pn

SzymonBN pisze:
11 marca 2024, 13:04 - pn
Otóż zobaczysz.
Pierwsze słyszę, by Windows profilował pulpit. ... no i tego też nie widzę, przy zmianie profilu na np. ProPhotoRGB by się kolory na pulpicie zmieniały. Podsumowując zmieniasz tutaj profil monitora i widzisz jak na pulpicie kolory się zmieniają?!:
Obrazek
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 15:03 - pn

Tak, ale pod warunkiem, że masz też zaznaczone 'użyj kalibracji ekranu systemu windows'. Najlepiej dorzuć jeszcze jakiś profil od innego monitora, albo inny z d... i przełączaj się między nimi klikając na dole w 'ustaw jako profil domyślny'. Zmienia się kolorystyka wszystkiego co jest wyświetlane na ekranie.
7.png
7.png (29.2 KiB) Przejrzano 371 razy
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 15:06 - pn

A w tamtym miejscu, to ja nawet nie dotykam, bo "kalibracją systemu" to można sobie tylko kalibrację rozgmerać x-P
Także tutaj, to mam:
Obrazek
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 15:26 - pn

To nie te zaawansowane. Kliknij na dole 'zmień ustawienia domyślne systemu' i tam zaawansowane.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 17:47 - pn

Kyle pisze:
11 marca 2024, 13:57 - pn
SzymonBN pisze:
11 marca 2024, 13:04 - pn
Otóż zobaczysz.
Pierwsze słyszę, by Windows profilował pulpit. ... no i tego też nie widzę, przy zmianie profilu na np. ProPhotoRGB by się kolory na pulpicie zmieniały. Podsumowując zmieniasz tutaj profil monitora i widzisz jak na pulpicie kolory się zmieniają?!:
Obrazek
Kolego - ale mówimy o profilu po kalibracji programowej, czy profilu określającym przestrzeń barwną??? Mieszasz dwie różne rzeczy jakimi są profil modyfikujący LUT karty z profilem określającym przestrzeń barwną np. przytoczone wyżej ProPhoto.
Jeśli masz skalibrowany monitor sprzętowo, to profil jest głównie mapą koloru która to definiuje jaki gamut ma monitor, wówczas nic się na pulpicie nie zmienia, bo Windows nie ma zarządzania barwą na pulpicie - ot cała filozofia.
Jednak jeśli masz kalibracje programową, szczególnie laptopa to profil odpowiada za wszystko, włącznie z punktem bieli itp. i różnice wtedy są widoczne nawet na pulpicie, a nawet na ikonkach folderów.
Jeśli mało technicznych język to sory, ale chyba wiadomo o co mi chodzi.
Reasumując - jeśli masz skalibrowany sprzetowo szerokogamutowy monitor pod dwie przestrzenie - dajmy na to: AdobeRGB i sRGB i jeśli poczujesz potrzebę(nie wiem po co) zmiany profili, bez przełączenia monitora to owszem nic się nie stanie. Kolory na Windowsie z włączonym AdobeRGB w monitorze zawsze będą cholernie przesycone na pulpicie i tyle.
Jednak jak odpalasz profil kalibracji programowej, to zmienia się diametralnie wygląd kiepskiego laptopa, wszędzie, nawet na pulpicie, gdyż to modyfikuje LUT karty, a więc matryca dostaje fizycznie inny sygnał, z innymi danymi R, G i B.
loky
Posty: 57
Rejestracja: 26 lutego 2020, 12:37 - śr

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 18:30 - pn

Nie wiem skąd przekonanie, że akurat na kiepskim laptopie.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Stan wyjściowy do kalibracji

11 marca 2024, 18:30 - pn

Kiedy kalibrowałem laptopa (z badziewnym ekranem) przy pomocy i1 Display PRO, zmiany umożliwiające osiągnięcie na pulpicie D65 zostały wprowadzone w LUT (i1 Profiler to robił) ... i podpinał oczywiście wygenerowany profil do systemu. ... ale czy te dane będące w LUT były ładnie pobierane z profilu na innym PC (np. gdyby profil przekopiować na inny laptop) to nie sprawdzałem.

@Loky - pewnie dla tego, że na kiepskim ekranie zmiany są bardzo wyraźne - jak kalibruję dobre monitory, bywa że sprzętowo, to zmian widocznych na pulpicie przy podpinaniu profilu nima

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68401
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu