PA241W i tryb sRGB

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Mnietek
Posty: 8
Rejestracja: 04 lutego 2012, 00:44 - sob

PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 10:06 - wt

Nie mogę wyświetlić gardientu cz-b bez zakłóceń (bandingu) w Photoshopie kiedy monitor jak w temacie jest przełączony w tryb sRGB.
Konkretnie chodzi mi o plik z gradientem z zasobnika z tutejszego forum.

Gradient wyświetla się poprawnie w przeglądarce bez CMS i okienkowym podglądzie Windows 7
Banding pojawia się tam gdzie jest CMS - czyli w firefoxie i Photoshopie.
Nie ma znaczenia jaki profil podłączę w Photoshopie.
A przecież jeżeli jest to profil monitora to PS powinien wyświetlac plik "jak jest" bez dokonywania jakiś transformacji?

Ktos może ma jakies sugestie? Czy ja coś żle robię?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 11:07 - wt

W PS, z moich doświadczeń, powinien być ustawiony profil sRGB. Ewentualnie Adobe RGB albo ProPhoto w zależności od specyfiki pracy. Natomiast NIGDY nie powinien być to profil monitora. Aby w PS zobaczyć fotkę bez CM należy wybrać Menu -> View -> Proof Setup -> Monitor RGB.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 11:49 - wt

Skalibrować sprzęt trzeba, skalibrować. Wówczas gradient będzie dobry. Obecnie liniowość monitor a nie odpowiada liniowości z profilu czyli w środowisku CMS będzie banding.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 12:34 - wt

Mnietek pisze:Nie mogę wyświetlić gardientu cz-b bez zakłóceń (bandingu) w Photoshopie kiedy monitor jak w temacie jest przełączony w tryb sRGB.
Konkretnie chodzi mi o plik z gradientem z zasobnika z tutejszego forum.

Gradient wyświetla się poprawnie w przeglądarce bez CMS i okienkowym podglądzie Windows 7
Banding pojawia się tam gdzie jest CMS - czyli w firefoxie i Photoshopie.
Nie ma znaczenia jaki profil podłączę w Photoshopie.
A przecież jeżeli jest to profil monitora to PS powinien wyświetlac plik "jak jest" bez dokonywania jakiś transformacji?

Ktos może ma jakies sugestie? Czy ja coś żle robię?
Forumowy gradient wyrenderowany jest do TRC gamma 2,2 zaś TRC sRGB jest troszkę inna - zaczyna się od gamma 1 w czerni i kończy na gamma 2,4 w światłach. CMM podczas wyświetlania koryguje tą różnicę, co przy 8-o bitowej kwantyzacji musi powodować lekki banding.

Trzeba by stworzyć gradient w sRGB i wyświetlić go w Photoshopie - wtedy banding zniknie.
Mnietek
Posty: 8
Rejestracja: 04 lutego 2012, 00:44 - sob

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 21:31 - wt

Coś jest pochrzanione z tym fotoszkopem. Myślę, że to w nim leży problem skoro monitor jest w stanie fizycznie wyświetlić ten gradient IDEALNIE.

I tak np. jeżeli monitor jest w trybie Full (L*gamma) fotoszkop wyświetla dobrze przy podłączonym profilu monitora. Jeżeli jest włączony Proof colors -> Monitor RGB pojawia się banding.
Jeżeli monitor jest w trybie sRGB banding jest w obu przypadkach ale przy Proof colors -> Monitor RGB jest mniejszy - jedne zakłócenie w cieniach.

To takie luźne spostrzeżenia - podejrzewam, że nic na to nie można poradzić i nawet kalibracja tu nie pomoże...
Coś mi sie wydaje, że ten gradient "wykorzystuje" wszystkie odcienie szarości, które jest w stanie wyświetlić panel (8 bit) i jakiekolwiek ich przekształcenie powoduje banding.
A fotoszkop upierdliwie "ulepsza" i zniekształca - nawet wtedy kiedy mówi mu się żeby się odczepił...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 21:33 - wt

Mnietek pisze:Coś jest pochrzanione z tym fotoszkopem.
Nic nie jest pochrzanione. P. Marcin wyjaśnił fachowo w czym problem. A nawet "problem" bo problem nie istnieje. Forumowy gradient ma specyficzną konstrukcję i używa się go zupełnie do czego innego niż podziwianie go w PS-e.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: PA241W i tryb sRGB

21 lutego 2012, 21:36 - wt

A może Photoshop ustawiony jest tak, aby konwertować fotę do domyślnego pliku jeśli w pliku nie ma żadnego?

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu