Monitor do fotografii/grafiki

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 22:43 - sob

@arturm

A jak to wygląda wieczorkiem przy małym oświetleniu, na oko. Widać że coś jest, przeszkadza? Bo fotki to nie jest obiektywne źródło porównania.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

20 października 2012, 23:18 - sob

Problem polega TYLKO na tym, że efekt nierównomiernego podświetlenia widzę tylko przy wyświetlaniu czarnego tła. Jak pisałem wcześniej, nie widać go w czasie normalnego użytkowania itp, chodź zdarzało się coś minimalnie wychwycić, ale nie przeszkadzało to w pracy. Dlatego nie chcę robić z tego MEGA problemu, ale chcę mieć też pewność, że nie trafiłem na wadliwy egzemplarz. Tak czy tak poproszę o opinie osoby z Alstor-a.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

21 października 2012, 00:32 - ndz

jak na mój gust, jeśli zapytamy sprzedawcę (dowolnego, nie mam na myśli powyżej cytowanego), to za wszelką cenę będzie próbował dać do zrozumienia, że sprzedany przez niego towar (dowolnego rodzaju) jest w granicach normy. Choćby po to, aby zaoszczędzić sobie kłopotów i dodatkowych kosztów. Sprzedawca ma z jednej strony niezbędną wiedzę, z drugiej nie jestem pewny, że jego wypowiedź będzie całkiem obiektywna. Stąd lepiej wyrobić sobie niezależną opinię.
Podkreślam jeszcze raz, że wypowiadam się ogólnie i nie mam najmniejszych podstaw, aby posądzać o cokolwiek przedstawiciela Eizo. Może więc np. zanieść swój monitor do przedstawiciela i położyć obok innego egzemplarza. Cała operacja jest możliwa oczywiście tylko gdy mieszkasz w W-wie.
No w celu próby mikrofonu załączam nowe. Ciemna noc, mocne podświetlenie. Również z boku.
Obrazek

Obrazek
Załączniki
NEC_LCD1990SXi_Jasny_x3.jpg
NEC_LCD1990SXi_Jasny_x3.jpg (74.18 KiB) Przejrzano 2184 razy
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor do fotografii/grafiki

21 października 2012, 10:51 - ndz

Te fotki to z naświetlaniem ilu minutowym? :D
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do fotografii/grafiki

21 października 2012, 12:01 - ndz

skorzystałem z faktu, że mamy coraz krótszy dzień i coraz dłuższą noc. Żaden tam problem. Po bajce włączam, jak pieją koguty wyłączam. I jest.

Jak takiś mądry, zrób lepsze. ;)
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

24 października 2012, 12:19 - śr

Otrzymałem odpowiedź z Alstora. Powiedzieli, że raczej te monitory tak mają. Dostałem zdjęcie innego i powiedziałbym, że jest nawet trochę gorszy.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

24 października 2012, 22:20 - śr

Panowie znowu proszę o pomoc. Wymieniłem grafikę na Ati FirePro V4800. I jestem nie mile zaskoczony, dlatego jest ciekaw czy spotkaliście się z podobnymi zjawiskami.
Otóż na wcześniejszym GeForce grafika podczas uruchamiania i zamykania zawsze ładnie i płynnie się wyświetlała, natomiast teraz się to odbywa nie zbyt efektownie, np:

Obrazek

Takie rzeczy dzieją się tylko jak załączam tryb 10bit. Bez niego nie grafika jest wyświetlana bez takich "cudów".
Ale ogólnie ten obraz nigdy nie jest wyświetlany płynnie (otwieranie i zamykanie systemu), nie ma tych spokojnych zaników i wpłynięć nowego obrazu, tylko jakieś nagłe mrugnięcia itp.
Spotkaliście się z tym wcześniej?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 10:48 - czw

Sterowniki?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 11:15 - czw

Instalowalem te z plyty co dostalem i najnowsze. Spawdze jeszcze tylko instalujac najnowsze (bo teraz robilem nakladke).
Ogolnie spotkaliscie sie z jakimis problemami z tymi kartami?
Bo gdzies w necie mi sie obijlo, ze ktos tez kupil profesjonalna ATI i mial krzaczenie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 12:04 - czw

arturm pisze:Instalowalem te z plyty co dostalem i najnowsze. Spawdze jeszcze tylko instalujac najnowsze (bo teraz robilem nakladke).
Ogolnie spotkaliscie sie z jakimis problemami z tymi kartami?
Bo gdzies w necie mi sie obijlo, ze ktos tez kupil profesjonalna ATI i mial krzaczenie.
Najnowsze nie oznacza najlepsze. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 13:41 - czw

arturm pisze:Panowie znowu proszę o pomoc. Wymieniłem grafikę na Ati FirePro V4800. I jestem nie mile zaskoczony, dlatego jest ciekaw czy spotkaliście się z podobnymi zjawiskami.
Otóż na wcześniejszym GeForce grafika podczas uruchamiania i zamykania zawsze ładnie i płynnie się wyświetlała, natomiast teraz się to odbywa nie zbyt efektownie, np:

Obrazek

Takie rzeczy dzieją się tylko jak załączam tryb 10bit. Bez niego nie grafika jest wyświetlana bez takich "cudów".
Ale ogólnie ten obraz nigdy nie jest wyświetlany płynnie (otwieranie i zamykanie systemu), nie ma tych spokojnych zaników i wpłynięć nowego obrazu, tylko jakieś nagłe mrugnięcia itp.
Spotkaliście się z tym wcześniej?
Nie wyświetlają mi się obrazki z forum (obejrzę sobie w domu), to nie wiem jaki masz system - jak możesz włączyć 10bit, to pewnie Mac (?) - ale może Ci pomoże: od półtora roku mam V4800 od HP i pod Win7 nie mam najmniejszych problemów. 10bit i wspomaganie Open GL w PSie też działają gładko.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 13:48 - czw

gootchio pisze: Nie wyświetlają mi się obrazki z forum (obejrzę sobie w domu), to nie wiem jaki masz system - jak możesz włączyć 10bit, to pewnie Mac (?) - ale może Ci pomoże: od półtora roku mam V4800 od HP i pod Win7 nie mam najmniejszych problemów. 10bit i wspomaganie Open GL w PSie też działają gładko.
Mam Win7 x64, ale zaciekawiles mnie tym OpeneGL-em, ponieważ pod inna grafiką załączył się automatycznie, natomiast teraz ta opcja jest nie aktywna.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 16:58 - czw

Panowie sprawa wygląda tak, próbowałem już 3 rożnych sterowników i efekt zawsze jest ten sam przy załączeniu opcji 10bit. Za każdym razem poprzednie sterowniki dokładnie odinstalowane itp. Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 17:00 - czw

A na jakim wyjściu jest podpięty monitor?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 17:07 - czw

No na DisplayPort, zakupiłem specjalnie kabelek, bo ten od nowości ma jedna końcówkę chyba mini i nie pasuje.
Tutaj zamieściłem filmik (trochę prowizorka, ale zawsze coś widać, no i proszę zwrócić uwagę na te przejścia i zaniki, a w zasadzie ich brak. https://dl.dropbox.com/u/58964804/MVA/start.AVI
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 17:47 - czw

Podpiąłem monitor również pod drugie wejście na karcie graficznej i przeinstalowałem wszystko jeszcze raz, bez zmian. Co do filmiku do bardzo dobrze widać to nagłe "urwanie" w momencie kiedy się system odpala i jest znaczek windowsa, wtedy właśnie nagle następuje urwanie połowy obrazu. Tyczy się to również okienek BIOSu na samym początku. Niezgodności sprzętowe, czy wysyłać kartę na gwarancję?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 17:51 - czw

arturm pisze:Niezgodności sprzętowe, czy wysyłać kartę na gwarancję?
Proponowałbym sprawdzić w innym komputerze i jeśli się powtórzy, reklamować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 20:00 - czw

Panowie powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Ogólnie jak wzór robiłem gradient czarno biały i wtedy miałem te paski

Obrazek

dlatego postanowiłem przerzucić się na 10bit aby było OK.
Ale teraz sprawdziłem jeszcze jedna rzecz, mianowicie (i to na 8bit) zrobiłem gradient kolorowy (różne kolory, różne ustawienia gradientu itp) i ten efekt w ogóle nie występuje.
Dlaczego?
PS: widać ale bardzo bardzo minimalnie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 20:19 - czw

arturm pisze:Ogólnie jak wzór robiłem gradient czarno biały i wtedy miałem te paski
Gradient testowy nie ma być gradientem tylko 256 lub 1024 szarymi paskami.
arturm pisze:Ale teraz sprawdziłem jeszcze jedna rzecz, mianowicie (i to na 8bit) zrobiłem gradient kolorowy (różne kolory, różne ustawienia gradientu itp) i ten efekt w ogóle nie występuje.
Dlaczego?
Bo zaangażowanych jest więcej kolorów i mniejszy odstęp kolorymetryczny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: Monitor do fotografii/grafiki

25 października 2012, 20:24 - czw

No to wszystko jasne, szkoda, że człowiek uczy się na błędach i kosztuje to tyle nerwów i wysiłku.
W takim razie zostaje na starej karcie a tą oddaje. Nie widzę sensu robić tyle zachodu o rzecz, której mieć nie muszę.
Także ten wątek chociaż rozwiązałem.
Teraz się zacznie nauka z ustawianiem kolorów, ale już widziałem wątek, który praktycznie wszystko wyjaśnił.
Pozdrawiam i serdecznie dziękuje za cierpliwość.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu