Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
babilon
Posty: 4
Rejestracja: 05 listopada 2012, 21:32 - pn

Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

05 listopada 2012, 22:53 - pn

Witajcie,

Przeczytałem już wszystko co znalazłem na tym forum na temat tych monitorów, ale mam jeszcze prośbę o poradę i kilka pytań.
Obecnie używam leciwego, ale bardzo przeze mnie lubianego FS P19-2 (nawiasem mówiąc też kupionym po lekturze tego forum :) ). Chciałbym dokupić drugi monitor, który stałby się moim podstawowym. Zastosowania (w kolejności od najistotniejszej):
- gry, głównie strategie i RPG, rzadziej FPS
- praca w środowisku sieciowym, głównie konsole tekstowe (PuTTy, Tera Term itp.) - do tego przydaje mi się duża przestrzeń robocza - tu będą używał obu monitorów, p19 i nowego, równocześnie
- multimedia, filmy
- internet, programy biurowe i reszta
- bardzo amatorsko i tylko od czasu do czasu jakaś obróbka zdjęć czy filmów

Komputera używam głównie wieczorami przy sztucznym oświetleniu. Co prawda poza oglądaniem filmów nigdy nie siedzę całkiem po ciemku, ale nie ciepię "wypalarek oczu". W P19-2 udało mi się tak dobrać ustawienia, że jestem zadowolony. Matryce TN odrzuciłem z założenia a IPS ze względu na problem ze zmniejszeniem jasności do akceptowalnego poziomu. Została PVA. Po lekturze tego forum wybrałem:
- NEC P221W
- EIZO FS2331

Na P19-2 smużenie jest bardzo delikatne i mi osobiście nie przeszkadza. Najbardziej zależy mi więc na subiektywnych odczuciach osób, które przesiadły się z P19-2 na któryś z ww. modeli i mogą potwierdzić, że w grach/multimediach jest co najmniej tak samo jak w P19 jak nie lepiej.
Drugie pytanie. Od wejścia na rynek P221W minęło trochę czasu. Jak jest z powtarzalnością egzemplarzy tego NEC-a? Dalej jest to trochę loteria? Ewentualnie czy mimo wszystko warto zaryzykować bądź dopłacić ze selekcję NEC-a biorąc pod uwagę FS2331. Za NEC-iem przemawia m.in. 16:10 czyli mniejsza różnica w wysokości obszaru roboczego monitora 22' a 19'. EIZO to 16:9 czyli coś co w dzisiejszych grach jest (stety czy niestety) standardem, ale 23' jest jeszcze niższa od 19' (subiektywnie nawet bardziej niż obiektywnie) niż 22' i będzie to mniej komfortowe rozwiązanie w przypadku stosowania rozciągniętego pulpitu.
Zdaję sobie sprawę, że P19 i ww. modele będą miały kompletnie różne rozdzielczości natywne. Jestem jednak przyzwyczajony do pracy na rozdzielczości interpolowanej (wiem, to zbrodnia ;) ). Gdyby więc któryś z nich kiepsko radził sobie z interpolacją to byłaby to dla mnie bardzo cenna informacja. Zresztą wydaje mi się, że do moich zastosowań dam jednak radę w miarę komfortowo używać natywnej rozdzielczości na obu monitorach pomimo różnic.
Jest jeszcze EIZO S2243W, ale to już wydatek w granicach 2400zł podczas gdy P221W/FS2331 dostanę bez problemu za ok. 1400 zł. Jeśli wg. Was naprawdę warto dołożyć aż tyle to rozważę jego zakup, ale szczerze mówiąc wolałbym ten 1000zł odłożyć i zaczekać na jakieś sensowne OLED-y za może parę lat :) Choć z drugiej strony wzrok jest bezcenny a ja spędzam przed komputerem sporo czasu...
Oczywiście jakieś inne propozycje do ok. 1800zł mile widziane :)
Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 00:22 - wt

babilon pisze:Jest jeszcze EIZO S2243W, ale to już wydatek w granicach 2400zł podczas gdy P221W/FS2331 dostanę bez problemu za ok. 1400 zł. Jeśli wg. Was naprawdę warto dołożyć aż tyle to rozważę jego zakup
Zdecydowanie warto. Wszelkie wątpliwości znikną kiedy postawi Pan go na biurku. Wręcz będzie się Pan zastanawiał jakim cudem tyle lat męczył się na dotychczasowym. To typowa reakcja. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
babilon
Posty: 4
Rejestracja: 05 listopada 2012, 21:32 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 16:41 - wt

Aż tak? Nie przeczę, że S2243W byłby, przynajmniej wg. danych technicznych idealny dla mnie. Tylko ta cena... No cóż, spróbuję w takim razie przynajmniej zobaczyć go w jakimś lokalnym sklepie. A jak na nim wygląda ewentualne używanie rozdzielczości innej niż natywna?
Muszę przyznać, że monitor to najrzadziej zmieniany przeze mnie komponent komputera. Ta P19 to mój drugi monitor na przestrzeni ponad 15 lat, więc powiedzmy że mogę zainwestować więcej niż bym chciał. To zapytam jeszcze tak. Jest Pan na bieżąco z nowinkami technicznym. Czy można na podstawie tego co pojawia się na targach wywnioskować, że zbliża się jakiś przełom? Bo temat OLED-ów jest wałkowany od co najmniej kilku lat, ale właściwie nic z tego nie wynika. Monitorów w tej technologii praktycznie nie ma. Ciężko też znaleźć informacje czy one zasługują na to żeby na nie czekać...
Swoją drogą to dziwne, że jest problem z kupieniem czegoś o zbliżonej chociaż jakości jak produkty sprzed 7 lat. Taki okres to w informatyce przepaść. Większość barier technologicznych jest przecież do obejścia, to tylko kwestia odpowiednich funduszy...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 17:34 - wt

babilon pisze:No cóż, spróbuję w takim razie przynajmniej zobaczyć go w jakimś lokalnym sklepie.
Skąd Pan jest?
babilon pisze:A jak na nim wygląda ewentualne używanie rozdzielczości innej niż natywna?
Jak na każdym LCD - silnie nie zalecane.
babilon pisze:Czy można na podstawie tego co pojawia się na targach wywnioskować, że zbliża się jakiś przełom?
Niestety nic takiego się nie szykuje. Sądzę że do upowszechnienia się OLED lub ekranów typu Retina potrzeba jeszcze conajmniej kilku lat. Ludzie włożyli miliony w obecne linie technologiczne. Nie będą ochoczo wykładać kolejnych w nowości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
babilon
Posty: 4
Rejestracja: 05 listopada 2012, 21:32 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 18:02 - wt

Tom01 pisze:Skąd Pan jest?
Z Katowic. Znalazłem nawet jeden sklep w którym powinni mieć ten model, ale jeszcze tam nie dzwoniłem.
Tom01 pisze:Jak na każdym LCD - silnie nie zalecane.


No cóż, zawsze zostaje przeskalowanie ikon i tekstu w systemie :)
Tom01 pisze:Niestety nic takiego się nie szykuje. Sądzę że do upowszechnienia się OLED lub ekranów typu Retina potrzeba jeszcze conajmniej kilku lat. Ludzie włożyli miliony w obecne linie technologiczne. Nie będą ochoczo wykładać kolejnych w nowości.
A zanim ceny spadną do sensowej wysokości jeszcze kolejnych kilka. Tak, to jest dla mnie na pewno argument za S2243W

To jeszcze mam pytanie jak tak naprawdę wygląda kwestia ewentualnych napraw gwarancyjnych w EIZO. Ich serwis jest godny polecenia, czy też jak to u nas często bywa są z nim tylko problemy? No i czy realizują też naprawy pogwarancyjne w cenach niższych niż zakup nowego monitora. Pytam, bo ja czasem mam "szczęście" na trafianie na nieco "pechowe" egzemplarze kupowanych produktów :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 18:41 - wt

babilon pisze:Z Katowic. Znalazłem nawet jeden sklep w którym powinni mieć ten model, ale jeszcze tam nie dzwoniłem.
KDS
babilon pisze:To jeszcze mam pytanie jak tak naprawdę wygląda kwestia ewentualnych napraw gwarancyjnych w EIZO. Ich serwis jest godny polecenia, czy też jak to u nas często bywa są z nim tylko problemy? No i czy realizują też naprawy pogwarancyjne w cenach niższych niż zakup nowego monitora. Pytam, bo ja czasem mam "szczęście" na trafianie na nieco "pechowe" egzemplarze kupowanych produktów :)
Serwis jest w PL i jest w stanie wykonać dowolne naprawy na miejscu, bez wysyłania gdzieś po świecie. Co do kosztów, to ciężko prognozować. Jeśli po gwarancji padnie matryca to z pewnością naprawa nie będzie opłacalna. Pocieszające jest tylko to, że EIZO praktycznie się nie psuje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
babilon
Posty: 4
Rejestracja: 05 listopada 2012, 21:32 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

06 listopada 2012, 19:09 - wt

Tom01 pisze:KDS
Tak, to właśnie ich znalazłem.
Tom01 pisze:Pocieszające jest tylko to, że EIZO praktycznie się nie psuje.
Oby :). W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zobaczyć go osobiście i wtedy zdecydować. W KDS-ie maja też FS2331, więc będę mógł je porównać. Opiszę wrażenia :). Póki co dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
asdiaem
Posty: 3
Rejestracja: 07 listopada 2012, 01:04 - śr

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

07 listopada 2012, 13:08 - śr

Witam!

Ze względu na to, że po dłuższej lekturze tego forum doszedłem do podobnego wniosku co autor tego wątku, chciałbym ponownie postawić następujące pytanie:
babilon pisze: Od wejścia na rynek P221W minęło trochę czasu. Jak jest z powtarzalnością egzemplarzy tego NEC-a? Dalej jest to trochę loteria?
Byłem już wstępnie zdecydowany na ten monitor. Zauważyłem jednak, że w kilku tematach jako najlepszy monitor uniwersalny do kwoty okolo 1500-1600 zł polecany jest własnie Eizo FS2331, a o NECu sie nie wspomina. Szukam monitora, który będzie w dużej mierze używany do codziennej "pracy" na komputerze (internet, itd.) i nie chcę, żeby męczył wzrok. Ostatnio sporo czasu spędzam też w programach CAD i graficznych. W bardzo dynamiczne gry nie gram, więc smużenie nie jest tutaj priorytetem. Chciałbym tylko, żeby nie drażniło to za bardzo podczas oglądania filmów, czy korzystania z symulatorów lotniczych.

Jak w kontekście tego co napisałem prezentują się te dwa modele? Jak to jest z tym NECem? Przyznam, że kuszące jest 16:10..

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

07 listopada 2012, 13:45 - śr

NEC P221W został już wycofany, stąd polecanie jest mniej uzasadnione. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
asdiaem
Posty: 3
Rejestracja: 07 listopada 2012, 01:04 - śr

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

07 listopada 2012, 13:47 - śr

Aktualnie mam jeszcze możliwość jego zakupu, więc załóżmy, że jest dostępny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Fujitsu Siemens P19-2 a NEC P221W/EIZO FS2331

07 listopada 2012, 15:43 - śr

Wobec tego trzeba sprawdzić równomierność podświetlenia i jak jest ok - brać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu