Monitor do obróbki zdjęć ewentualnie sama kalibracja

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Esco

Monitor do obróbki zdjęć ewentualnie sama kalibracja

7 paź 2020, o 10:55

Dzień dobry, zacząłem fotografować ludzi. Szukam zatem monitora, który mógłby mi pomóc z problemem odcienia skóry. Niestety nie stać mnie na monitor do profesjonalnej obróbki. Dopiero zaczynam swoją przygodę i wystarczająco dużo wpakowałem w aparat i obiektyw. Przede mną jeszcze kilka innych wydatków i nie mogę sobie pozwolić na nic więcej.

Budżet 500 zł

Posiadam MacBook Pro 13” miś 2012 bez retiny. Do tego na stacjonarnym monitor ASUS VS229NA-W.

Na pc z monitorem jak coś obrobię to wygląda ok na macbooku i iPhonie. Jak obrobię na macbooku to pomarańcz jest mocno wystrzelony w kosmos na telefonie i monitorze z PC.

Zastanawialem się nad używanym Eizo ev2450 do macbooka jako zewnętrzny monitor. Myślicie, że to pomoże w jakimś stopniu?
Może poprostu skalibrować wypożyczonym kalibratorem posiadany monitor i macbooka? Nie bardzo się na tym znam.

Dzięki z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

Re: Monitor do obróbki zdjęć ewentualnie sama kalibracja

7 paź 2020, o 12:53

Lepiej te 500 zł przepić z kolegami. Lepsza korzyść będzie. Piszę to zupełnie poważnie.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Esco

7 paź 2020, o 13:21

Mam za słabą głowę ;)
Czyli ani kalibracja ani kupno lepszego monitora biurowego nic nie zmieni?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

7 paź 2020, o 13:27

MBP ma dość dobry ekran jak na laptopa i jeśli odczuwa Pan jego niedoskonałości, to obawiam się, że bez sensownego monitora nie będzie poprawy. Tym bardziej, że skóra to bardzo trudna grupa odcieni do wyświetlenia. Tanie monitory sobie z tym nie radzą. T.j. na ekranie wygląda ok, a potem się człowiek dowiaduje, że jest jak poparzona, albo przeciwnie, jak niezbyt świeży nieboszczyk.
Esco

7 paź 2020, o 13:40

Jest to macbook bez retiny. Podobno retina już daje bardzo dobre odwzorowanie. Może monitor Asusa tak bardzo przekłamuje po obróbce na macbooku a nie sam ekran macbooka. Ciężko mi znaleść odniesienie. Kalibracja takich monitorów Asusa ma sens? Czy macbooka?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

7 paź 2020, o 14:18

W takim wypadku nie ma specjalnie sensu walić pieniędzy w kalibracje. Skutek będzie znikomy.
Esco

8 paź 2020, o 08:50

Dziękuję za odpowiedź :) Czyli jeżeli jedyną opcją jest dużo droższy monitor to odczekam parę miesięcy :)
Kyle

8 paź 2020, o 09:45

Esco pisze:
7 paź 2020, o 10:55
Dzień dobry, zacząłem fotografować ludzi. Szukam zatem monitora, który mógłby mi pomóc z problemem odcienia skóry. Niestety nie stać mnie na monitor do profesjonalnej obróbki. Dopiero zaczynam swoją przygodę i wystarczająco dużo wpakowałem w aparat i obiektyw. Przede mną jeszcze kilka innych wydatków i nie mogę sobie pozwolić na nic więcej.

Budżet 500 zł

Posiadam MacBook Pro 13” miś 2012 bez retiny. Do tego na stacjonarnym monitor ASUS VS229NA-W.

Na pc z monitorem jak coś obrobię to wygląda ok na macbooku i iPhonie. Jak obrobię na macbooku to pomarańcz jest mocno wystrzelony w kosmos na telefonie i monitorze z PC.

Zastanawialem się nad używanym Eizo ev2450 do macbooka jako zewnętrzny monitor. Myślicie, że to pomoże w jakimś stopniu?
Może poprostu skalibrować wypożyczonym kalibratorem posiadany monitor i macbooka? Nie bardzo się na tym znam.

Dzięki z góry za pomoc.
Masz po prostu rozkalibrowany ekran i nieoprofilowany tor wyświetlania.

ps. kolorymetr to tylko narzędzie, tak jak śrubokręt w rękach mechanika samochodowego, albo skalpel w rękach chirurga - jak nie wiesz jak skalibrować to dobrze tego nie zrobisz
Esco

8 paź 2020, o 11:58

Aha. Rozumiem. Czy można to wykonać samemu wg jakiegoś wzoru?

Wróć do „Zastosowania amatorskie”