Monitor do domu za około 1200-1500 zł

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
k25pl
Posty: 1
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 17:24 - śr

Monitor do domu za około 1200-1500 zł

21 sierpnia 2013, 17:43 - śr

Szanowni, witam Was serdecznie :)

Szukałem, czytałem, mam kilka swoich typów, jednak chciałem Was poprosić o pomoc w podjęciu decyzji, ponieważ do kwestii monitora dochodzi mi jeszcze aspekt karty graficznej, ale o tym poczytacie za moment :)

Do czego ma być wykorzystywany monitor?
->do surfowania po internecie (bez świecenia po oczach w nocy, zależy mi na regulowanym podświetlaniu)
->do oglądania seriali i filmów (bez smużenia i "efektów" podczas plików wideo z napisami)
->do pracy na tekście (żeby mi to nawet w nocy oczu nie wypaliło)
->czasem do gier, z naciskiem na Fifę i strategie (bez smużenia)

Warunki:
-> pomieszczenie o ciepłych, acz sprawiających wrażenie ciemnych ścianach
->dobre nasłonecznienie tylko latem
->często siedzę w nocy, mając za sobą (i nieco nad sobą) lampę o przeciętnej jasności
->siedząc na wprost monitora światło dzienne wpada od mojej lewej ręki, bowiem właśnie po lewej znajduje się okno
->odległość od monitora to mniej więcej 60-70cm

Obecnie posiadam:
->Jakąś leciwą Belineę, na moje oko mającą z 7-8 lat. Kupowałem ją jako nastolatek i nie mam fioletowego pojęcia, jaka tam jest matryca, najpewniej to CRT. Ekran ma przekątną około 43/44cm, czyli najpewniej 15 cali.

Problem z grafiką:

Posiadam GeForce 9600 GT i o ile moja grafa dobrze sprawdza się na obecnej rozdzielczości 1280x1024, nie dławi się w grach, o tyle nieco obawiam się, czy ten układ zdoła uciągnąć mi gry przy wysokiej rozdzielczości FullHD. Potrzebuję tutaj Waszej rady i informacji, bowiem z pewnością Wasza wiedza przerasta moją ;)

Monitory, jakie rozważam:

Metodą naturalnej selekcji i lektury tego forum, na placu boju ostał się EIZO Foris FS2333, uznawany przez wielu z Was za pierwszy, relatywnie tani monitor, na który warto spojrzeć. Biorę też pod uwagę Dell'a U2212HM. Wiem, że jest to monitor masowy, jednak przy ciekawej cenie szczyci się on interesującymi parametrami oraz trybem PIVOT, który raz na jakiś czas (zapewne aż raz czy dwa na rok ;) ) może okazać się być dla mnie interesującym. Rozmyślam też o jego większym braciszku, U2412M, który na tym forum ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Z masówek rozważałem też LG Flatron IPS237L. Był jeszcze pewien NEC, jednak jego nazwa mi w tej chwili umknęła :(

Liczy się dla mnie równomierne podświetlenie oraz wysoka jakość prezentowanego obrazu. Nie chcę monitora, który przy moim nocnym siedzeniu przy kompie wypali mi oczy. Jako, że czasem jednak włączę jakąś grę poza FIFĄ, oczekuję braku efektu smużenia oraz rozsądnego czasu reakcji matrycy.

Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
canoneos
Posty: 26
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 00:38 - śr

Re: Monitor do domu za około 1200-1500 zł

21 sierpnia 2013, 21:10 - śr

Ja ostatnie 3 tygodnie spędziłem w sieci bo też szukałem monitorka - interesowały mnie 24 cale.

Zastosowanie - amatorskie foto, gry, www, filmy z mocnym naciskiem na foto (potem gry i codzienne użytkowanie).

Pierwotnie chciałem kupić DELLa w budżecie jaki Ty preferujesz. Zainteresowałem się EIZO bo uświadomiono mnie że robi też tańsze monitory niż 3-4k...

Zastanawiałem się miedzy FS2333 a FS2331 - ten drugi odpadł ze względu na smużenie.
Na placu boju pozostał FS2333 i pojawił się EV2436W.

Wygrał ten drugi ze względu na proporcję boków 16:10 - uważam przy fotografii i ogólnym użytkowaniu jest dużo wygodniejszy niż 16:9.
Krótko o EV2436W - z punktu widzenia użytkowania bo z punku widzenia technicznego poczytaj posty Tom01...
Obraz o niebo lepszy niż 5 letania IIYAMA, możliwość regulacji (kolory, podświetlenie, naturalność) bardzo duża, świetny stojak + pivot. WYkonanie dobre, schludne.
Dobre kąty widzenia i brak smużenia (gram w samochody, F1, Call of Duty i inne strzelanki) - smużenia nie zauważyłem zarówno z funkcją overdrive wyłączoną jak i włączoną (detale gier na maks).

Cena - niestety budżet przekracza bo 1800 zł trzeba dać.

Jeżeli nie chcesz przekraczać budżetu to możesz brać FS2333 (boki 16:9 23 cale) lub wg mnie szukać tego DELLa U2412 - widziałem go u kolegi w domu (foto, filmy, www - niestety nie gry więc nie wiem jak smużęnie) i nie mogę mieć zastrzeżeń co do obrazu. Ja wybrałem EIZO bo mogłem trochę dorzucić do pierwotnego budżetu i jednak najwięcej czasu poświęca foto wiec chciałem coś nieco lepszego...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do domu za około 1200-1500 zł

21 sierpnia 2013, 21:31 - śr

Na granicy Pańskiego budżetu pozostaje nie wspomniany NEC EA244WMi, który w tym rozważaniu można przyjąć za kompromis. Możliwości i jakość obrazu z tego monitora, w stosunku do jego ceny, są bardzo dobre. Zyskuje się również ergonomię i duży zakres regulacyjny. Poza tym można można go bardzo przyzwoicie "ustawić ręcznie" (z użyciem darmowgo Multiprofilera) lub "sprzętowo" (z udziałem 8-bitowej matrycy monitora AH-IPS) wykorzystując również darmowy GammaCompMD QA + zgodny czujnik (optymalny X-Rite i1Display Pro).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do domu za około 1200-1500 zł

21 sierpnia 2013, 21:39 - śr

Multiprofiler niestety nie bangla z EA244WMi, ale tak czy owak jest to mz. najciekawsza obecnie 24-ka za rozsądną cenę.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do domu za około 1200-1500 zł

21 sierpnia 2013, 21:46 - śr

Czornyj dzięki za poprawkę. Tak czy owak NEC przykłada się coraz bardziej do swoich produktów :) Ja osobiście czekam na EA274WMi (chyba taki ma być na jesień)..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Monitor do domu za około 1200-1500 zł

31 sierpnia 2013, 20:01 - sob

;) cała seria EA dostała lekki awans o ligę.
Tomasz Gut

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu