NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

10 sierpnia 2011, 11:57 - śr

Na forum nie znalazłem za wiele informacji na temat NEC PA231W, nie jest on również opisany w dziale krótkich recenzji, a wygląda na niezły wybór w moim przypadku. Potrzebuję "na przetrwanie" do domu monitora do około 2500 zł (max. 2700 zł). Zastosowania: grafika do druku, fotoretusz, strony www. Docelowo zamierzam kupić EIZO SX2462W lub nawet SX2762W, ale na razie nie dam razy finansowo.

Aktualnie pracuję na notebooku z przyzwoitą jak notebooka matrycą *VA, ale jedna kolory odbiegają od rzeczywistości, co miałem okazję wielokrotnie widzieć oglądając swoje projekty na monitorze EIZO, którym dysponuję w pracy "etatowej". Jak będzie mnie stać na jeden z wymienionych docelowych monitorów, to ten służyłby jako dodatkowy na dwumonitorowym stanowisku. Pracownię w domu mam przygotowaną pod IPS (500 lux na blacie z możliwością płynnego przyciemniania), miejsce na monitor lekko ukryte w cieniu szafki wiszącej, żeby tak mocno go nie oświetlało).

Myślałem o zakupie na tymczasowo czegoś tańszego (FORIS 2331 - wiem, że głównie do rozrywki, ale i tak o niebo lepszy niż matryca w notebooku - mam porównanie bo FORIS 2331 kupiłem niedawno dla córki; lub np. NEC P221W), jednak z racji tego, że są to PVA, a docelowy będzie IPS to chyba jedna warto dozbierać ten 1000-1200 zł i mieć podobną matrycę i specyfikę zmiany obrazu zależnie od kąta patrzenia (szczególnie, że PA231W jest wymieniony na liście polecanych monitorów jako profesjonalny graficzny). Proporcje 16:9 mnie nie przerażają, odpowiada mi wielkość plamki PA231W i zależy mi na rozdzielczości, dlatego modele 1600 z poziomie odpadają. Proszę o opinię czy jest to dobry wybór i jak się toto spisuje po kalibracji (zwłaszcza jeśli chodzi o liniowość i równomierność podświetlenia). W specyfikacji jest podanem, że ma 75% AdobeRGB. Na ile jest to szerszy gamut od sRGB? A może praktycznie to samo co sRGB, ale w specyfikacji lepiej wygląda jak napiszą AdobeRGB, nawet jeśli tylko 75%?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

10 sierpnia 2011, 13:26 - śr

PA231W to najtańszy sensowny IPS na rynku - idealna równomierność podświetlenia, sprzętowa kalibracja o chirurgicznej precyzji. Jedyny mankament to normalny gamut, zbliżony do sRGB - monitor gorzej przez to symuluje barwy 100% kolorów CMYK i niektórych Pantone na papierach powlekanych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

10 sierpnia 2011, 15:29 - śr

A co ma się dziać z tym monitorem po zakupie docelowego? Na teraz NEC PA231W byłby dobrym wyjściem do podanych zastosowań, ale jeśli później zostanie wyeksmitowany do typowych zastosowań domowych, lepszy będzie EIZO S2243W. Pytanie, jak długo ma trwać stan "tymczasowy".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

10 sierpnia 2011, 17:48 - śr

Po zakupie wymarzonego górnopółkowego monitora, ten tymczasowy będzie mi służył jako drugi monitor tworząc stanowisko dwumonitorowe. Dlatego nastawiam się raczej na IPS. Obawiam się, że plamka w EIZO 2243 może być dla mnie za mała - jestem krótkowidzem, ale w sumie to nie miałem okazji pracować na takiej plamce. Jednak Foris 2331 ma dla mnie plamkę w sam raz i wydaje mi się, że mniejsza to już byłaby niekomfortowa. Jeśli zaś chodzi o to kiedy kupię ten super monitor, to sam nie wiem. Może za rok, a może za 3-4. Bardzo liczyłem, że mi się uda dostać dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale po czterech porażkach w przedbiegach (niestety nie jestem bezrobotną kobietą z obszaru wiejskiego - pracuję, mieszkam w mieście i na domiar złego mam ptaszka, więc nie dostałem dodatkowych punktów za te trzy kryteria strategiczne) ostudziłem trochę swoje zamiary i skórę podzieloną na niedźwiedziu - w postaci dopiętego na ostatni guzik kosztorysu na 40000 unijnych srebrników - musiałem dostosować do realnych możliwości finansowych. Dlatego ta tymczasówka może być bardzo trwałą prowizorką.
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 13:04 - pt

Mam jeszcze kilka pytań. Czy Pomijając temat wielkości plamki (zakładam, że dam radę pracować na tej mniejszej od EIZO 2243), przy założeniu że docelowy monitor w przyszłości ma być IPS z szerokim gamutem, a ten tymczasowy będzie wówczas stał obok i na nim będą palety od Photoshopa i Illustratora, to czy lepiej kupić teraz NEC PA231 (matryca IPS, ale jednak zwykły gamut), czy EIZO 2243 (PVA z szerokim gamutem). Czy zważywszy na to, że często przygotowuję materiały do druku, może się okazać, że mając jako dodatkowy monitor PA231 i pracując np. na Pantonach, będę musiał umieszczać paletę kolorów na dużym, tym docelowym monitorze z szerokim gamutem, żeby mieć dobry podgląd tego co uzyskam klikając w dany kolor, czy raczej w większości przypadków nie ma problemu z odwzorowaniem Pantonów (przypuszczam, że chodzi głównie o jaskrawe kolory)? Obecnie bardzo sporadycznie używam Pantonów, ale w przyszłości - kto wie. Zresztą w przyszłości i tak będę musiał dokupić wzorniki Pantone, więc podgląd będę miał na papierku.

Druga sprawa, to czy nie sprawia problemu konfiguracja (pod Win 7 Professional lub Ultimate) stanowiska dwumonitorowego jeśli jeden ma proporcje 16:10 a drugi 16:9? Nigdy nie miałem podłączonych dwóch monitorów i po prostu nie wiem jak to jest.

Wreszcie ostatnie pytanie. W notebooku mam tylko wyjście analogowe D-Sub, karta graficzna NVIDIA Quadro NVS 140M ( w specyfikacji jest napisane, że po analogowym niby obsługuje rozdzielczość max. 2048 x 1536). W opisie do PA231 na stronie NEC-a jest wymieniona możliwość podłączenia przez D-Sub, ale w galerii zdjęć tego monitora jest fotka złączy i tam są wszelkie możliwe, tylko nie D-Sub. Jak to w takim razie jest? Czy jeśli jednak brak tego złącza to jest możliwość podłączenia np. przez jakąś przejściówkę z wyjścia D-Sub notebooka do wejścia DVI monitora? Docelowo i tak kupię stacjonarny komputer z kartą Quadro z dwoma wyjściami Display Port, więc problemu nie będzie, ale czy na tymczasowo jak działam na laptopie nie będzie to problem?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 13:11 - pt

mkrupa pisze:Mam jeszcze kilka pytań. Czy Pomijając temat wielkości plamki (zakładam, że dam radę pracować na tej mniejszej od EIZO 2243), przy założeniu że docelowy monitor w przyszłości ma być IPS z szerokim gamutem, a ten tymczasowy będzie wówczas stał obok i na nim będą palety od Photoshopa i Illustratora, to czy lepiej kupić teraz NEC PA231 (matryca IPS, ale jednak zwykły gamut), czy EIZO 2243 (PVA z szerokim gamutem). Czy zważywszy na to, że często przygotowuję materiały do druku, może się okazać, że mając jako dodatkowy monitor PA231 i pracując np. na Pantonach, będę musiał umieszczać paletę kolorów na dużym, tym docelowym monitorze z szerokim gamutem, żeby mieć dobry podgląd tego co uzyskam klikając w dany kolor, czy raczej w większości przypadków nie ma problemu z odwzorowaniem Pantonów (przypuszczam, że chodzi głównie o jaskrawe kolory)? Obecnie bardzo sporadycznie używam Pantonów, ale w przyszłości - kto wie. Zresztą w przyszłości i tak będę musiał dokupić wzorniki Pantone, więc podgląd będę miał na papierku.
Pantone'y to wysokie progi. Znacznie wyższe niż możliwości NEC PA231W czy EIZO S2243W. Poza tym zestawienie obok dwóch monitorów o zupełnie innej specyfice obrazu nie jest dobrym pomysłem.
mkrupa pisze:Druga sprawa, to czy nie sprawia problemu konfiguracja (pod Win 7 Professional lub Ultimate) stanowiska dwumonitorowego jeśli jeden ma proporcje 16:10 a drugi 16:9? Nigdy nie miałem podłączonych dwóch monitorów i po prostu nie wiem jak to jest.
Nie jest to problem.
mkrupa pisze:Wreszcie ostatnie pytanie. W notebooku mam tylko wyjście analogowe D-Sub
Absolutnie odpada. Proszę albo doposażyć sprzęt z stację dokującą z DVI lub HDMI, zmienić notebooka lub zastosować komputer stacjonarny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 13:52 - pt

Na szczęście stacja dokująca z DVI do Lenovo R61 to koszt około 130 zł, więc idzie wytrzymać. Wiem, że zestawianie dwóch monitorów o różnej specyfice jest raczej be, ale zakładając, że nie mam innego wyjścia (nie uzbieram prędko na docelowy monitor i musi być jakaś tymczasówka, bo potrzebuję dobrego podglądu kolorów przy projektach), to lepiej z docelowym np. EIZO SX2462W pożenić PA231W czy S2243W? Stawiam na P231W, ale to raczej takie gdybanie na chłopski rozum.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 13:53 - pt

mkrupa pisze:lepiej z docelowym np. EIZO SX2462W pożenić PA231W czy S2243W?
SX2462W zdecydowanie. Chodzi o ten sam typ wyświetlacza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 14:44 - pt

Przed chwilą doczytałem jeszcze w specyfikacji karty Quadro NVS 140M, że po cyfrowym złączu obsłuży max 1600 x 1200. Czyli lipa. Nawet stacja dokująca nie pomoże, a praca na interpolowanej rozdzielczości to porażka.

Ale jak to w końcu jest z tym wejściem D-Sub w NEC PA231W? U Pana w sklepie w specyfikacji też jest to wejście podane. Może więc nie będzie problemu z podłączeniem, po prostu pójdzie po analogowym?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 15:21 - pt

mkrupa pisze:Może więc nie będzie problemu z podłączeniem, po prostu pójdzie po analogowym?
Będzie problem, bo karta która da ostry obraz wysokiej rozdzielczości po analogu jest tak samo często spotykana jak Yeti.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
LukaszU
Posty: 1
Rejestracja: 08 lipca 2011, 21:20 - pt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

12 sierpnia 2011, 20:24 - pt

Witam,
Panowie podepnę się pod wątek, mam nadzieję że dobrze. nie chcę zaśmiecać forum. Mam pytanie: dziś kupiłem monitor NEC PA231W i zastanawiam się jakie są optymalne wartości ustawień kontrastu i jasności w tym monitorze? Monitor ustawiony nam na wprost okna (inaczej się nie da w miejscu w którym pracuję). Przy ciemniejszym oświetleniu monitor sam dobiera mi jasność, ale nie wiem czy nie jest ona za mała. Jak powinienem ustawić sobie te wartości? będę wdzięczny za odpowiedź i wyrozumiałość :)
pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

13 sierpnia 2011, 12:23 - sob

Witam

Jasność ustawia się tak, aby biel monitora nie była jaśniejsza od zwykłej kartki papieru w Pana warunkach oświetleniowych. Kontrastu nie wolno dotykać w monitorze LCD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

16 sierpnia 2011, 21:08 - wt

Tom01 pisze:Będzie problem, bo karta która da ostry obraz wysokiej rozdzielczości po analogu jest tak samo często spotykana jak Yeti.
No to chyba właśnie spotkałem Yeti :D . Przed chwilą przetestowałem podłączenie FORIS 2331 po złączu analogowym do mojego notebooka i obraz jest jak żyleta przy 1920 x 1080. Myślę, że to chyba NVIDIA Quadro (choć niska półka i w wersji notebookowej) zrobiła swoje i sygnał jest dobrej jakości.
przemeg
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 15:05 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

31 grudnia 2012, 15:19 - pn

Wiem, że wątek jest już trochę stary, ale pozwolę sobie zadać pytanie odnośnie monitora z tytułu.
Otóż jestem fotografem amatorem i chciałbym kupić monitor do obróbki zdjęć. Po przejrzeniu wielu wątków na tym forum, wstępnie mój wybór padł na monitor NEC PA231W. Zadecydował stosunek jakość/możliwości do ceny. Niestety mam też ograniczony budżet do +/- 2000 zł.
Wracając do meritum sprawy. Otóż posiadam laptopa Toshiba Tecra S11-126 z kartą graficzną NVIDIA 2100M. Sam laptop posiada wyjście analogowe jak i gniazdo Mini DisplayPort.
Teraz moje pytanie brzmi, czy taki zestaw NEC PA231W i Toshiba Tecra S11-126 będzie działał ? Do podłączenia monitora chciałem wykorzystać właśnie mini display port. Tylko patrząc na specyfikację monitora NEC widzę display port.
I czy w ogóle ten laptop nadaje się do podłączenia pod takie "specjalistyczne" monitory ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16361
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

31 grudnia 2012, 15:20 - pn

Z MiniDP na DP da się przejść. Laptop, a konkretnie jego grafika nie ma większego znaczenia. Podłączy się, obraz będzie, znaczy się nadaje. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
przemeg
Posty: 6
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 15:05 - pn

Re: NEC PA231W jako tymczasówka - czy dobry wybór?

31 grudnia 2012, 15:45 - pn

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Pozdrawiam.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68569
Liczba tematów: 4141
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu