Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
amelka
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2013, 00:39 - śr

Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

20 marca 2013, 00:49 - śr

To mój pierwszy post na tym forum ,wiec witam wszystkich . Cieszę się że jest tak specjalistyczne forum jak to w języku polskim .

Kupiłem monitor Dell U2713H , który dysponuje : Wide gamut
(103% NTSC, 99% Adobe RGB)
Zazwyczaj monitory dysponują sRGB (Standard Gamut / sRGB
(72% NTSC)

Jakie są różnice między tymi 2 rożnymi sposobami wyświetlania obrazu ?
Czy dobrze zrobiłem kupując tego della do obróbki video ?
Wiem że jest wersja Della U2713HM która jest tańsza i posiada właśnie tylko sRGB ,ale miałem okazję w takiej samej cenie kupić swój model . Ale czy oby dobrze zrobiłem ??


Jedyne co wiem to wyświetlanie w adobeRGB jest obowiązkowe ( ;) ) dla fotografów . Ale jak to się ma do video edycji , korekcji koloru , kolorowaniu obrazku . Paleta w wyświetlaniu kolorów w adobe RGB wzrasta do 1.07 billion colours a w sRGB to 16.7 million colours ( według producenta) . Ładnie to wygląda na papierze . I pierwsza moja myśl : większa paleta koloru przyda się do kolorowania obrazka .
Ale z drugiej strony doczytuje się o jakiś żrących między sobą sytuacji :

However, if you are working just with sRGB content, viewing it on a wide gamut screen can lead to issues of over-saturation and neon appearing colours and is difficult to manage for many users.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713h.htm

Być może ktoś z z znacznie większa wiedzą potrafi rozwiać moje wątpliwości .
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

20 marca 2013, 08:19 - śr

Przełączyć pudell w tryb sRGB i po rozterce ;)
amelka
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2013, 00:39 - śr

Re: Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

21 marca 2013, 02:18 - czw

Czornyj pisze:Przełączyć pudell w tryb sRGB i po rozterce ;)
Wiem że zazwyczaj powinno się kupować coś o czym ma się pojęcie , ja tak nie zrobiłem , wiem o tym . Ale skoro już mam ten monitor ,to bardzo prosił bym o wyjaśnienie czym się tak naprawdę różni sRGB od adobeRGB . Stary monitor mi się zepsuł ,a jeden projekt musiałem dokończyć w natychmiastowym tempie . Wstępnie miałem wziąć uboższą wersje tego della ,ale zaproponowano mi w tej samej cenie model wyżej . Bardzo bym prosił o wyjaśnienia . Dziękuję .
br
breethagh

Re: Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

21 marca 2013, 18:46 - czw

Jeżeli pracujesz na materiale sRGB to przelącz monitor w tryb sRGB, żeby uniknąć przesycenia kolorów.
Przykład:
Jeżeli będziesz pracował na materiale sRGB w gamucie AdobeRGB, kolory będą przesycone co będziesz próbował skorygować.
W wyniku korekcji kolory oglądane na monitorze o gamucie zbliżonym do sRGB będą blade.

Do obróbki wideo to chyba R709 i w tym wypadku kalibracja.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

24 marca 2013, 00:35 - ndz

Wstępnie miałem wziąć uboższą wersje tego della ,ale zaproponowano mi w tej samej cenie model wyżej.
Wowww! Gdzie robią takie "promocje"?! To prawie 600-700 zł różnicy :D [..]
A U2713H zmierzony Spyder4Elite troszkę lepiej się prezentuje w kwestii równomierności podświetlenie i koloru, niż to co pokazali na tft.central.co.uk
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
amelka
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2013, 00:39 - śr

Re: Dell U2713H a Adobe RGB czy sRGB do video edycji

06 kwietnia 2013, 21:50 - sob

Wowww! Gdzie robią takie "promocje"?! To prawie 600-700 zł różnicy
Bardzo bym chciał żeby to było z Polskiego sklepu , niestety tak nie było . Razem z przesyłka wyszło mnie 450eur . Dla tego długo się nie zastanawiałem i od razu wziąłem .
Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale w ustawieniu nividia control panel ustawiłem tak :


A w playerze tak :

Ogólnie jestem zadowolony z monitora ,ale jednak plazma wydaje mi się wciąż lepszą technologią do wyświetlania filmów . Oczywiście to jest tylko monitor , który ma mi służyć do edycji i korekcji koloru video .
Załączniki
2.jpg
2.jpg (113.71 KiB) Przejrzano 1444 razy
Untitled.jpg
Untitled.jpg (140.15 KiB) Przejrzano 1444 razy

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu