NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 14:47 - pt

Witam,
przejrzałem forum, naczytałem się sporo, lecz nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie, który z tych dwóch wspomnianych w tytule monitorów jest lepszy.
Dlatego prosiłbym o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.

Ich koszt zakupu jest bardzo zbliżony, czy możliwości również?

Planuję zakup monitora z przeznaczeniem w 90% do grafiki i projektowania (czyli w praktyce skład, DTP, CMYKi, Pantony, RGB, Illustrator, Photoshop, Indesign, logo, ulotki, plakaty, ilustracje, strony www) w warunkach typowo domowych (a więc spora zmienność oświetlenia - dzień/noc/światło naturalne/sztuczne). 10% to zdjęcia - głównie amatorsko, prywatnie.

Co będzie lepszym wyborem biorąc pod uwagę zastosowanie monitora i warunki w jakich będzie używany?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 15:15 - pt

Poradzę jak grafik - grafikowi - kup 27", nie będziesz żałował. NEC PA271W jest niewiele droższy od PA241W, a oferuje rozdzielczość 2560x1440px, co jest nie do przecenienia podczas składu w Indyku. Schodzi też na regulacji jaskrawości nieco niżej niż PA241W, oraz ma automatyczną kompensację gammy z uwzględnieniem jasności otoczenia, dzięki czemu cienie i śródtony nie są wizualnie rozjaśnione przez pracę w nieodpowiednich warunkach. Gdybyś kupił, miał pytania - wal śmiało, prywatnie od 20-u lat jestem grafikiem/dtpowcem/+prowadzę drukarnię offset/cyfra, od kilku używam NECzków, zdążyłem się z nich doktoryzować ;)

CG223W o rozdzielczości 1680x1050px to w detepie lilipucia popierdułka dla krasnali, daj sobie z nim spokój ;) Szkoda kasy na miniaturę monitora :D
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 15:56 - pt

Dziękuję(!) za tak szybką odpowiedź Czornyj, jednak muszę ten temacik jeszcze trochę podrążyć...

Środków do woli zwiększać nie mogę, bo ogranicza mnie górny limit związany z dofinansowaniem i możliwościami zabezpieczenia tego dofinansowania z własnych środków. Zatem choć nie wątpię, że Pa271 byłby jeszcze lepszą opcją, to w praktyce pozostaje poza zasięgiem (ten zasięg i tak zwiększyłem, bo początkowo planowałem Eizo S2433/SX2262) - no chyba, że któryś z forumowiczów chciałby mi zrobić prezent na urodziny za 2 tygodnie i się dołożyć do zakupu ;)

A tak na poważnie, to pomijając kwestię rozdzielczości ekranu i jego rozmiar (bo akurat ten parametr jest mi ocenić samemu najłatwiej), jak wypada porównanie tych dwóch modeli pod względem:
- wierności odwzorowania barw
- podatności na kalibrację
- firmowej linearyzacji
- zakresu odwzorowania przestrzeni barwnych
- równomierności podświetlenia
- stopnia srebrzenia w cieniach i na aplach
- wygoda, ergonomia
- ips vs pva
- 12bit LUT vs 14bit LUT
itp cech użytkowych?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 18:16 - pt

nix pisze:jak wypada porównanie tych dwóch modeli pod względem:
1. wierności odwzorowania barw
2. podatności na kalibrację
3. firmowej linearyzacji
4. zakresu odwzorowania przestrzeni barwnych
5. równomierności podświetlenia
6. stopnia srebrzenia w cieniach i na aplach
7.wygoda, ergonomia
8. ips vs pva
9. 12bit LUT vs 14bit LUT
itp cech użytkowych?
Ad1. Przewaga PA241W
Ad2. Po równo.
Ad3. Po równo.
Ad4. Niewielka przewaga PA241W.
Ad5. Przewaga CG223W.
Ad6. Duża przewaga CG223W.
Ad7. Po równo, pomijając wielkość.
Ad8. Zalety jednej są wadami drugiej i odwrotnie.
Ad9. Po równo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 19:08 - pt

Dziękuje Tom01!
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

17 maja 2013, 19:27 - pt

PA241W ma nieco większy gamut od CG223, pokrywa . Firmowo oba monitory zlinearyzowane są doskonale, kalibrują się znakomicie. NEC ma nieco większe możliwości regulacji, nieprawdopodobnie rozbudowane menu, korektę gammy w nieodpowiednich warunkach oświetleniowych, wygodne sterowanie OSD, zdecydowanie lepszą stopkę. Różnic pomiędzy jakością 12 a 14-o bitowych 3DLUT o 16-o bitowej precyzji przeliczania raczej ciężko się dopatrzyć.

S-PVA ma ładniejszą czerń bez efektu srebrzenia, natomiast przekłamuje w funkcji kąta obserwacji - obraz w rogach jest nieco rozjaśniony i ocieplony w stosunku do obrazu w środku. Natywny kontrast jest ciut zbyt wysoki, przez co barwy są nieco zbyt nasycone, ale to można wyregulować. Prywatnie jednak do pracy preferuję IPS-y, ich wady mniej mi przeszkadzają w pracy od wad S-PVA.
nix pisze: - wierności odwzorowania barw
- podatności na kalibrację
- firmowej linearyzacji
- zakresu odwzorowania przestrzeni barwnych
- równomierności podświetlenia
- stopnia srebrzenia w cieniach i na aplach
- wygoda, ergonomia
- ips vs pva
- 12bit LUT vs 14bit LUT
itp cech użytkowych?
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

19 maja 2013, 23:06 - ndz

Czy w tym przedziale cenowym (max. 3700-3900) jest jeszcze inny monitor wart polecenia i rozważenia, którego z jakichś powodów nie biorę pod uwagę, a którego warto byłoby rozważyć?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

19 maja 2013, 23:10 - ndz

EIZO SX2462W
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 03:15 - pn

Po odpowiedzi Tom01 czytałem forum jeszcze wiele godzin i wygląda na to, że SX2462W jest "czarnym koniem" tych zawodów.

1. Przemyślałem dogłębnie temat "IPS vs. PVA", jak rozumiem wady matrycy IPS objawiają się głównie/tylko(?) w niedostatecznie doświetlonym otoczeniu - czyli w praktyce siedzenie np. po nocach przy słabym/zerowym świetle. Pracując "jak człowiek" za dnia wad matrycy IPS bym nie obserwował. Za to wady matrycy PVA (zmiana odcieni) jest niezależna od natężenia światła. Czy tu się mylę czy dobrze to pojmuję?

2. Z czytanych recenzji i osobnych opisów wynika, że PA241 i Sx2462W to modele bardzo zbliżone do siebie możliwościami. Eizo jest jednak obecnie o blisko 400zł tańszy. Okres gwarancyjny także w tym przypadku przemawia na korzyść Eizo (3lata vs. 5lat). Czy wybór Nec'a uzasadniałby dopłatę tych dodatkowych 400zł? Jakie są Panów odczucia w tym temacie?

... oprócz monitora równolegle analizuję temat zakupu komputera. rozważam dwie opcje aktualnie - laptop lub mac mini.
i tu pytanie: czy puszczenie sygnału przez port hdmi,a nie display port zauważalnie pogarsza możliwości monitora?
czy też może ma to zauważalny efekt tylko w przypadku np. zdjęć w AdobeRGB (które jak rozumiem w największym stopniu wykorzystują opcję 10bitowego koloru), a typowe zastosowanie Eizo lub Nec'a w grafice/dtp/projektowaniu (gdzie raczej króluje CMYK i sRGB) nie będzie miało widocznej szkody w braku display portu i 10bitowego koloru... ?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 10:39 - pn

nix pisze: czy też może ma to zauważalny efekt tylko w przypadku np. zdjęć w AdobeRGB (które jak rozumiem w największym stopniu wykorzystują opcję 10bitowego koloru), a typowe zastosowanie Eizo lub Nec'a w grafice/dtp/projektowaniu (gdzie raczej króluje CMYK i sRGB) nie będzie miało widocznej szkody w braku display portu i 10bitowego koloru... ?
10 bitowy kolor można uzyskać tylko pod Windows i na kilku kartach Quadro (Nvidia) lub FirePro (ATI). Na Macu nie ma takiej możliwości w ogóle. Poza tym 10 bitowy kolor przydaje się tylko przy oglądaniu wrednych gradientów. W normalnej fotografii nie ma różnicy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 11:07 - pn

nix pisze:1. Przemyślałem dogłębnie temat "IPS vs. PVA", jak rozumiem wady matrycy IPS objawiają się głównie/tylko(?) w niedostatecznie doświetlonym otoczeniu - czyli w praktyce siedzenie np. po nocach przy słabym/zerowym świetle. Pracując "jak człowiek" za dnia wad matrycy IPS bym nie obserwował. Za to wady matrycy PVA (zmiana odcieni) jest niezależna od natężenia światła. Czy tu się mylę czy dobrze to pojmuję?
Dobrze Pan rozumuje.
nix pisze:2. Z czytanych recenzji i osobnych opisów wynika, że PA241 i Sx2462W to modele bardzo zbliżone do siebie możliwościami. Eizo jest jednak obecnie o blisko 400zł tańszy. Okres gwarancyjny także w tym przypadku przemawia na korzyść Eizo (3lata vs. 5lat). Czy wybór Nec'a uzasadniałby dopłatę tych dodatkowych 400zł? Jakie są Panów odczucia w tym temacie?
Można rzucać monetą. To niemal identyczne konstrukcje. Do niedawna SX2462W był wyraźnie lepszy od PA241W, ale w tym roku go nieco "zmodernizowano" i jest gorszy niż partie 2012r i wcześniejsze. Co prawda mocno też go przeceniono z prawie 5 na 3,5 tys, więc uczciwe posunięcie.
nix pisze:i tu pytanie: czy puszczenie sygnału przez port hdmi,a nie display port zauważalnie pogarsza możliwości monitora?
Może, a wynika to stąd, że sterownik na HDMI może włączać rozmaite "poprawiacze" obrazu, "sądząc", skądinąd nie bez racji, że na drugim końcu kabla jest telewizor. Czasem ciężko powyłączać tą nadgorliwość.

PS. 10-bitowym kolorem, jak wspomniano, proponuję się nie przejmować. To wciąż pieśń przyszłości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nix
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2013, 14:35 - pt

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 11:58 - pn

Filip pisze: 10 bitowy kolor można uzyskać tylko pod Windows i na kilku kartach Quadro (Nvidia) lub FirePro (ATI). Na Macu nie ma takiej możliwości w ogóle.
To bardzo ciekawa informacja, dziękuję!

Co do odpowiedzi Tom01 również dziękuję, sądziłem w oparciu o wątki sprzed paru lat, że jakość SX2462W jest taka jak wtedy opisywana, nigdzie nie znalazłem informacji o "modernizowanej" najnowszej partii. Które parametry uległy obniżeniu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 12:09 - pn

nix pisze:Które parametry uległy obniżeniu?
LG Display, czyli dostawca paneli, obniżył jakość matryc montowanych w kilku modelach monitorów, m.in. w SX2462W. Poskutkowało to gorszą powtarzalnością, większymi defektami reprodukcji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241 czy EIZO CG223W ?

20 maja 2013, 12:34 - pn

Ad 1. Tak

Ad 2. NEC ma większe możliwości kalibracji i regulacji, EIZO ma lepszą gwarancję. Oba mają pewne wady - nienajlepszy zakres regulacji oraz (ostatnio) równomierność, która pozostawia nieco do życzenia. Wyraźnie lepszy jest nowy EIZO CX240 (cena ok. 5 tyś), wyraźnie lepszy powinien być nowy NEC PA242W (cena ok. 4tyś).

Ad 3. Proponuję zignorować temat 10-o bitowego wyświetlania ;) Z własnego doświadczenia mogę polecić rMBP 13 ;)
nix pisze:Po odpowiedzi Tom01 czytałem forum jeszcze wiele godzin i wygląda na to, że SX2462W jest "czarnym koniem" tych zawodów.

1. Przemyślałem dogłębnie temat "IPS vs. PVA", jak rozumiem wady matrycy IPS objawiają się głównie/tylko(?) w niedostatecznie doświetlonym otoczeniu - czyli w praktyce siedzenie np. po nocach przy słabym/zerowym świetle. Pracując "jak człowiek" za dnia wad matrycy IPS bym nie obserwował. Za to wady matrycy PVA (zmiana odcieni) jest niezależna od natężenia światła. Czy tu się mylę czy dobrze to pojmuję?

2. Z czytanych recenzji i osobnych opisów wynika, że PA241 i Sx2462W to modele bardzo zbliżone do siebie możliwościami. Eizo jest jednak obecnie o blisko 400zł tańszy. Okres gwarancyjny także w tym przypadku przemawia na korzyść Eizo (3lata vs. 5lat). Czy wybór Nec'a uzasadniałby dopłatę tych dodatkowych 400zł? Jakie są Panów odczucia w tym temacie?

... oprócz monitora równolegle analizuję temat zakupu komputera. rozważam dwie opcje aktualnie - laptop lub mac mini.
i tu pytanie: czy puszczenie sygnału przez port hdmi,a nie display port zauważalnie pogarsza możliwości monitora?
czy też może ma to zauważalny efekt tylko w przypadku np. zdjęć w AdobeRGB (które jak rozumiem w największym stopniu wykorzystują opcję 10bitowego koloru), a typowe zastosowanie Eizo lub Nec'a w grafice/dtp/projektowaniu (gdzie raczej króluje CMYK i sRGB) nie będzie miało widocznej szkody w braku display portu i 10bitowego koloru... ?
Ostatnio zmieniony 20 maja 2013, 12:36 - pn przez Czornyj, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu