Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

16 października 2013, 22:54 - śr

Witam serdecznie,
jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup monitora Eizo CX240. Po fachowym doradztwie Tom01, monitor szybko i bez żadnych problemów trafił do mnie do domu. Z zakupu jestem bardzo zadowolony, a sklep mastiff uważam za jeden z najlepszych pod kątem jakości usług jakie świadczy ze wszystkich sklepów z jakimi kiedykolwiek miałem styczność. Także wielkie brawa!

Monitor będzie używany do pracy z grafiką, zarówno pod internet, fotografię i druk np. offset. W porównaniu do swojego poprzedniego monitora zobaczyłem olbrzymi skok jakościowy. Monitor był kalibrowany, a oświetlenie docelowe to Solux 4700K. Mam trochę pytań, teoretycznie zaczełem już dyskusję na ten temat z Panem Tomkiem przez maila, ale pomyślałem, że może moje pytania będą mogły się przydać również komuś innemu, kto z taniego sprzętu przesiada się na takowego graficznego potwora :)

Ok, część moich pytań będą również moją teorią na dany temat, dlatego gdybym się mylił, proszę o poprawę. Chodzi o to, że muszę sobie ułożyć niektóre rzeczy w głowie i przede wszystkim wyeliminować znaki zapytania.
1. Tryb CAL to tryb służący tylko i wyłącznie do kalibracji monitora przy pomocy color navigatora i zewnętrznego oprzyrządowania do kalibracji? Tutaj dostałem odp od Pana Tomka, że tak także wszystko jest jasne :)
2. Monitor jest skalibrowany pod ciut cieplejszą temperaturę barwową, gdyż ma służyć również pod przygotowanie plików pod druk. Efektem tego są delikatnie cieplejsze kolory w trybie CAL, które powinny się zgadzać z naturalną bielą dzienną. Dla osób zainteresowanych polecam również tego linka: http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/temperatura-bieli/. Ustawienie to powinno sprawdzać się super w przypadku druku, jednak pracując jako grafik robię również dużo rzeczy pod prezentację cyfrową o czym informowałem mailowo przed kalibracją. W moim odczuciu kolory te są ciut zbyt ciepłe pod te zastosowanie, dlatego co w przypadku prezentacji plików w internecie tzn web design, czy obróbki fotografii ale pod kątem prezentacji na www lub co żadko mi się zdarza wysłania fotek do labu? Czy jest możliwość wygenerowania jeszcze 1 profilu pod takowe zastosowania, gdyż one również stanowią dużą część mojej pracy?
3. Do czego służą tryby User 1/ User 2/ User 3?
4. Patrząc realnie na różnice w kolorze, pomiędzy trybem CAL a trybami User 1/ User 2/ User 3 nie dostrzegam praktycznie żadnych różnic w odcieniach kolorów, po za różnicą wynikająca ze zmiennej temperatury barwowej pod jaką jest ustawiony tryb CAL (ustawienia pod druk). Czy w takim razie mogę korzystać z trybów User 1/ User 2/ User 3 (Gamm 2.2 / 6500K) przy pracy pod publikację na www bez obaw, że kolory, na których pracuję są niezgodne z tymi jakie być powinne? Pytam ponieważ realnie praca pod publikację www to jakieś 80% a druk 20%.
5. Z tego co mi się udało dowiedzieć tylko w trybach CAL, User 1/ User 2/ User 3 monitor pracuję wykorzystując pełny gamut. Czemu w takim razie w fabrycznych ustawieniach jest jeszcze tryb sRGB (to rozumiem) i Adobe RGB? Czy chodzi o to że pełny gamut monitora jest szerszy niż Adobe RGB?
6. Czy monitor wyświetla niektóre kolory przekontrastowane (głównie net, miniaturki windowsowe i programy bez zarządzania CM) dlatego, że nie mają one przypisanych profili ICC. Z racji, że monitor jest szerkogamutowy próbuje on takowe 'obrazki' wyświetlić w swojej przestrzeni barw, wyciągając sztucznie kolory gdyż nie szczytuje ich profili?
7. Dlaczego profil monitora wygenerowany po kalibracji i ustawiony w systemie jako główny ma w nazwie '80cd, 0,2cd 6500K 2,20' skoro docelowo obraz jest ciut cieplejszy i bliżej mu 5000K, może 6000K ?
8. Czy w trybie CAL mam możliwość zmiany jasności ekranu?
9. Jakich ustawień powinienem nie dotykać aby nic nie pokombinować z kalibracją monitora?

Ok wstępnie tyle, myślę że jeszcze coś doskrobie ale narazie starczy. Proszę o odpowiedź, myślę, że jest tutaj sporo zapytań które przydadzą się każdemu początkującemu użytkownikowi profesjonalnych monitorów firmy Eizo. Niektóre pytania mogą wydawać się śmieszne, ale dla osób dopiero wchodzących w temat, mogą okazać się kluczowe w zrozumieniu niektórych kwestii.

Pozdrawiam :)
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

16 października 2013, 23:50 - śr

W kwestii kolejnego celu kalibracji, można to zrobić i przełączać w Colornavigatorze. Przynajmniej ja tak robię, mam nadzieję że dobrze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

17 października 2013, 09:31 - czw

Pański monitor był kalibrowany głównie jako narzędzie do przygotowania do druku. Skoro podkreślił Pan w korespondencji że "fotografię traktuje typowo hobbystycznie" wybrałem cel "drukarski" jaki priorytetowy, choć nie 5000K jak by należało a ciut chłodniej. Zaprogramowanie monitora jest wykonane w trybie CAL i tak należy go używać. Pozostałe tryby User są do kalibracji programowej lub "grzebania". Mam zrobiony komplet nastaw, które można podłożyć do ColorNavigatora i dowolnie myszką przelączać "targety", jednakże jak Pan zauważył, wyslałem tylko jeden. Chodzi o to, że mając do dyspozycji kilka różnych regulacji, użytkownik zaczyna się nimi bawić i na oko oceniać, który się najbardziej podoba. Nie powinno się udostępniać takiej możliwości, bo oczy, przyzwyczajone do tej pory do innego obrazu wyciągają błędne wnioski. Jest jedna regulacja i jest prawidłowa do priorytetowego zastosowania. Na życzenie oczywiście prześlę paczkę bazy ColorNavigatora i listę wszystkich profili zarówno dla kolorystyki 5500K jak i 6500K. Może Pan przy obu swoich zastosowaniach przełączać się, ale jak mówiłem, odradzam. Adaptacja chromatyczna w mózgu będzie działała tak, że przyzwycziwszy się do 6500K, obraz cieplejszy będzie żółty, szarości sepiowe. Przełączając odwrotnie, kolory staną się silne, szarości stalowe, biel niebieska. To niedobry pomysł. Można pracować zarówno z fotografią mając monitor 5500K jak i z drukiem przy ustawieniu bieli 6500K. Kwestia kiedy się będzie lepiej pracowało, kiedy się bardziej przyzwyczaimy do obrazu oraz kiedy chcemy mieć lepszą zgodność priorytetowych zajęć z papierem. W moim przekonaniu przy 5500K. Pana monitor, w odróżnieniu od tanich, nie żółknie przy takim punkcie bieli i daje kolorystykę "dzienną". Nie ma sinej bieli podobnej jak śnieg w cieniu a truskawki nie zalatują rzodkiewką.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

17 października 2013, 14:14 - czw

Jest jedna regulacja i jest prawidłowa do priorytetowego zastosowania.
No właśnie i tego nie wiedziałem. Wydawało mi się, że do każdego zastosowania jest odzielny nastaw monitora. Fakt traktuję fotografię hobbystycznie, ale to wcale nie oznacza, że w połączeniu z projektowaniem na potrzeby internetu zajmuję mi to mało czasu :) W gruncie rzeczy wychodzi około 75-80% pod www i 20% pod druk. Pod druk działam głównie w pracy, czasem zabieram robote do domu, lub gdy trafi się jakieś zlecenie, ale niestety cały czas z przewagą pod www.

Z tego co pamiętam pytał Pan w mailu czy przygotowuję pliki z przewagą pod druk czy foto i bez wahania wskazałem druk, jednak gdyby pytanie brzmiało czy pod druk czy pod www to raczej byłoby to www. Chyba to i brak wiedzy na temat ustawień monitora uśpiło moją czujność :) Ale tak czy siak tryb pod druk na pewno się przyda.




Chodzi o to, że mając do dyspozycji kilka różnych regulacji, użytkownik zaczyna się nimi bawić i na oko oceniać, który się najbardziej podoba. Nie powinno się udostępniać takiej możliwości, bo oczy, przyzwyczajone do tej pory do innego obrazu wyciągają błędne wnioski.
Jak najbardziej się zgodzę, jednak głównie w założeniu, gdy żąglujemy ustawieniami bes sensu nie wiedząc czemu służą i po co. No i przede wszystkim trzeba być świadomym różnic w kolorze wynikających z tej zmiany. Akurat z mojego doświadczenia (takie akurat trafiają mi się zlecenia) wygląda to tak, że jak trafia mi się coś do druku to z reguły są to projekty nad którymi siedzi się 2-3 tyg (broszury, katalogi itp itd). Także w tym przypadku nie ma problemu z adaptacją oka do nieco innej kolorystyki, zresztą mam wrażenie że trwa to kilka godzin pracy :) Ale jak najbardziej zgadzam się z Pana opinią.




Nie ma sinej bieli podobnej jak śnieg w cieniu a truskawki nie zalatują rzodkiewką.
hehe, coś w tym jest, sprytne spostrzeżenie :)

Ok zróbmy w takim razie tak, że prosiłbym o dosłanie " paczki bazy ColorNavigatora" z listą wszystkich profili na maila. Lepiej je mieć, chociażby z powodu,że nigdy nie można być pewnym jak długo nam się nie zmieni profil pracy. Akurat dosyć mocno interesuję mnie temat web designu i aplikacji pod smartfony i nie ukrywam, że za 1-2 lata będe chciał nieco przeprofilować swoją prace głównie w tym kierunku. Po za tym po prostu wole je mieć, nigdy nic nie wiadomo w życiu :)

ps. Czy są jakieś przeciwskazania aby regularnie po pracy wyłączać monitor wyłącznikiem z tyłu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

17 października 2013, 15:00 - czw

Żonglowanie nastawami zaburza percepcję, nawet jeśli jest uzasadnienie owego żonglowania. Nie powinno się wyłączać nadmiernie często w ogóle z prądu. Te urządzenia są przewidzane do pracy stand-by.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

19 października 2013, 11:41 - sob

Ok dziękuje za informację :)

1. Czy jasnośc monitora rzędu 80 cd jest jakimś standardem, bądź optymalnym rozwiązaniem pozwalającym zachować neutralność kolorystyki, również w warunkach światła dziennego? Pytam z ciekawości gdyż docelowy profil sugerowny przez pana Panie Tomku, ma właśnie 80 cd :) Jak dla mnie wersja jak najbardziej optymalna, której zamierzam się trzymać bo nie podciąga odcieni. Zastanawia mnie tylko sam fakt czemu akurat 80, a nie np. 100 bo również gdzieś tutaj widziałem taki profil, czy to wynika z kalibracji sprzętowej, czy z zaleceń bazujących na stopniu adaptacji oka, czy może Pana doświadczeniu w temacie itp itd? Tymbardziej, że w certyfikacie dostarczonym przez Pana widnieje w zakładce 'profile', profil o numerze 63, który według tego co wskazuje system ma jasność rzędu 100cd.

Odrazu uprzedzam, że nie chodzi tu o żadne żąglowanie ustawieniami pytam z czystej ciekawości żeby samemu trochę pogłębić wiedzę na przyszłość :) Zdecydowałem, że i tak zamierzam się finalnie trzymać Pana ustawienia, jako ustawienia głównego pod który został skalibrowany monitor. Oczy już mi się przyzwyczaiły i jest wszystko jak należy, jedynym problemem jest fakt, że w pracy mam monitor z podpiętym profilem pod 6500, pod monitor który natabene nie jest skalibrowany i odczuwam przez to pewien dyskomfort.

2. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie, gdyż mając profile no poprostu nie wypadało sprawdzić z czym to się je i dlaczego. Nazwijmy to żonglowaniem w celach testowych. No i zastanawia mnie jeden fakt, czy oprogramowanie Color Navigator ma jakiś priorytet ważności w stosunku do ustawień profili w systemie, gdyż podpięcie profilu w systemie nie powoduje, żadnej zmiany w sposobie wyświetlania monitora, a po podpięciu tego samego profilu w color navigatorze zmiana robi się natychmiastowo. Chyba, że coś źle rozumuje.

3.Czemu color navigator nie widzi profili z 6500K mimo iż wszystkie wylądowały do folderu systemowego z profilami? Widzi jedynie 5000 i 5500K z różnymi wartościami cd.

Pozdrawiam
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

20 października 2013, 10:34 - ndz

Jasność monitora powinna wynikać bezpośrednio z jasności oświetlenia w otoczeniu, w którym pracujemy. Mowa o tym na każdym kroku, jeśli przyłożyć białą kartkę oświetloną tym światłem do wyświetlającego np. Worda monitora to powinny wyglądać bardzo podobnie. Z kolei zdjęcia wyświetlane na takim monitorze powinny sprawiać wrażenie jakby nadrukowanych na monitor, a nie jak to najczęściej ma miejsce świecących.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

20 października 2013, 15:15 - ndz

Nie przyłożyć. Położyć na stole. Przykładanie wzorców do ekranu to bardzo niedobra metoda.

ColorNavigator musi mieć swoją bazę targetów, dopiero wówczas je "zobaczy". W Windows jest w \Users\All users\EIZO. Oczywiście profile do tych targetów skopiowane do folderu profili.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

20 października 2013, 18:59 - ndz

Tom01 pisze:Nie przyłożyć. Położyć na stole. Przykładanie wzorców do ekranu to bardzo niedobra metoda.
Dzięki za sprostowanie. Ja w zasadzie kładę kartkę na biurku ale "przyłożyć" mogło sprowadzić w błąd.
miwt
Posty: 17
Rejestracja: 15 lipca 2013, 07:52 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

21 października 2013, 21:13 - pn

ColorNavigator musi mieć swoją bazę targetów, dopiero wówczas je "zobaczy". W Windows jest w \Users\All users\EIZO. Oczywiście profile do tych targetów skopiowane do folderu profili.
Hm, to albo coś źle zrozumiałem albo nie nadążam ;) Teoretycznie pliki jakie dostałem od Pana trafiły do Users\All users\EIZO, dzięki czemu pojawiły się w ogóle profile 5000 i 5500K. Natomiast w folderze systemowym profili skopiowane są wszystkie profile, natomiast color navigator nie widzi tych 6500K hm.

Asekuracyjnie dodaje załącznik.
https://docs.google.com/file/d/0B97H0vU ... sp=sharing

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX240 - Pierwsze dni użytkowania + szereg zapytań

21 października 2013, 21:15 - pn

Niewykluczone, że uszkodzona jest baza targetów. Proszę mnie zagadnąć w wolnej chwili e-mailem, spróbujemy rozwiązać problem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu