Monitory 4K dla fotografa

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Monitory 4K dla fotografa

03 grudnia 2013, 10:04 - wt

Witam,

Wszedzie na sieci mozna przeczytac artykuly o nowych monitorach 4K, zwlaszcza, ze niedawno Dell wypuscil cala serie.

Moje krotkie pytanie do ekspertow tutaj: jak sie te monitory maja w zastosowaniach fotograficznych.

Czy to jest tak, ze te monitory dziala na tej samej zasadzie co retina w macbooku czyli skalowanie? Czy po prostu OSX np. bedzie pokazywal natywna rozdzielczosc ok. 3800 w poziomie?
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitory 4K dla fotografa

03 grudnia 2013, 12:39 - wt

Monitor jak monitor. Znając Dell, będzie nadawał się do fotografii jak poprzednie modele z serii Ultrasharp. Czyli raczej mizernie. ;) Samo "dodanie" rozdzielczości 4k niczego w tym aspekcie nie poprawi.

Monitor ma swoją rozdzielczość i nie więcej. To, jak będzie działał w systemie, to zależy jaki on będzie. Skalowanie odbywa się przez system, a nie przez matrycę.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3901
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitory 4K dla fotografa

04 grudnia 2013, 22:28 - śr

anarti pisze:Moje krotkie pytanie do ekspertow tutaj: jak sie te monitory maja w zastosowaniach fotograficznych.
Na monitorach 4k na pewno zdjęcia będą się lepiej prezentować pod względem ostrości i klarowności. Natomiast wciąż kluczowym czynnikiem będzie
zdolność właściwej reprodukcji koloru i utrzymywanie parametrów w czasie. Dell itp. nigdy tego nie zapewnią, a obecne 4K to na razie eksperymenty. Lepiej poczekać, aż
pozostałe branże nadgonią temat i 4K będzie już powszechnym standardem..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3901
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitory 4K dla fotografa

19 stycznia 2014, 14:17 - ndz

Jeśli kogoś stać na bycie "beta-testerem" to proszę bardzo.. :geek:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitory 4K dla fotografa

11 marca 2014, 09:33 - wt

Miałem przez parę dni takiego Della i wkrótce napiszę kilka słów na jego temat. Muszę tylko obrobić się z robotą. Odpowiem tylko krótko na pytanie autora wątku.

Przy rozdzielczości 4K foty prezentują się znakomicie, a piksele nie przeszkadzają w pracy, bo ich "nie ma". Moim zdaniem jest to bardzo dobry kierunek rozwoju. Będę taki chciał :) Wspomniany Dell jednak nie nadaje się do poważnych zastosowań.

W OSX wyświetlana jest natywna rozdzielczość 3840 x 2160, nawet na dość leciwym już Radeonie 4870. Jedyny minus, to odświeżanie 30 Hz co zauważyłem dopiero po kilku godzinach jak otworzyłem System Preferences 8-) . Z tego co wiem, to nie kwestia karty (aczkolwiek w tym przypadku pewnie i karty), a sterowników. Na mieście mówią, że aktualizacja do 10.9.3 ma ten "problem" poprawić. 10.9.3 ma też udostępnić skalowanie elementów interfejsu takie jak w oryginalnej retinie.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Monitory 4K dla fotografa

11 marca 2014, 14:12 - wt

Hmm, czyli taka retina na normalnym duzym ekranie.

Pracuje na retinie i wiem jakie to zalety ma, rzeczywiscie nie widac pikseli:)

Chodzi mi bardziej o to czy wyswietlane kolory maja sie jako tako na tym 4k monitorze.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitory 4K dla fotografa

11 marca 2014, 14:30 - wt

anarti pisze:Hmm, czyli taka retina na normalnym duzym ekranie.

Pracuje na retinie i wiem jakie to zalety ma, rzeczywiscie nie widac pikseli:)

Chodzi mi bardziej o to czy wyswietlane kolory maja sie jako tako na tym 4k monitorze.
Rozumiem, że chodzi o Della konkretnie. Jako tako ujdzie jeśli ktoś nie ma wygórowanych wymagań. Ja bym go nie kupił, ani nie polecił. To tak jak w samochodach: Skodą Fabią 1.2 da się jeździć, ale ja tam wolę swojego WRX'a :twisted:

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68604
Liczba tematów: 4142
Liczba użytkowników: 3954
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: maqmaq
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu