Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie raz,

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie raz,

09 października 2014, 13:10 - czw

Witam ponownie. Jak w temacie, dylemat mam, z wyborem monitora, rzecz jasna :-)
Mój domowy Samsung Syncmaster 2494 dogorywa (jeszcze na TN) i już dojrzewam do zmiany monitora... I tu problem - w którą stronę iść...
Co robię?
1/ Amatorska obróbka fotek i druk na własne potrzeby (Epson L1800), nie zarabiam na fotografiach; - ok.30-50% czasu monitora,
2/ www - do 50%,
3/ office (word, powerpoint, exell) - z 10-20%,
4/ gry <5% (jedna na rok, czasem 2).
Filmów na monitorze nie oglądam - chyba że z YT przy przeglądaniu netu, do filmów mam plazmę i odtwarzacz z HDD.

Gdzie ten dylemat? Ano tutaj:
Umyśliłem sobie niedawno, że może kupie jakąś przyzwoitą uniwersalną 27" - tutaj faworytem jest NEC EA274WMi, ale...zacząłem kombinować, żeby może pójść w stronę np jakiejś "lepsiejszej" 24", do fotek bardziej: np.cx241 czy PA242...z jakimś kapturkiem na przykład..
Czujnik pomiarowy mam - i1Display Pro...
Coś podpowiecie?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

09 października 2014, 14:54 - czw

EA274WMi ma drobniejszą plamkę, która może się przydać przy ocenie wyostrzania. Ma też oczywiście większą powierzchnię roboczą, ale czy w foto jest aż taka duża potrzebna? Jak oceniasz ten element swojego Samsunga?
Jest wąskogamutowy, a Twoja drukarka szeroko-. Poza tym CX i PA są znacznie bardziej dokładne w reprodukcji kolorów, ale to czuć w kwocie jaką trzeba za nie zapłacić.

Jeśli Cię stać brałbym CX'a, a jak zamierzasz dokupić jeszcze kaptur i licencję na CN to dorzuciłbym jeszcze parę groszy do CG :P
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

09 października 2014, 17:37 - czw

Ja bym rozważyłbym np. PA242W + pchood za ok. 4200-4300 zł, pierwszą kalibrację spróbować GammaCompem lub skombinowac SV2 lub zlecic kalibrację przy zakupie. Pare stówek dołożyc i ma sie już PA272W ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

10 października 2014, 11:15 - pt

Jeśli rozważany jest cx241 to budżet jest bliski pa272w. Monitor polecam jest sporo większy od 24 ma mniejszą plamkę i jest krótko mówiąc świetny więcej informacji o nim można znaleźć na tym forum.
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

10 października 2014, 23:57 - pt

Tak się coraz bardziej ku niemu skłaniam - znaczy PA272... dzięki za pomoc :-)
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

13 października 2014, 19:47 - pn

Przepraszam, że jeszcze marudzę, ale targają mną wątpliwości takowe - czy ja jako amator, kupując taki PA 272W nie strzelam trochą jak do wróbla z armaty, nie przymierzając :-) czy ja taki monitor wykorzystam, zważywszy, że na fotografiach nie zarabiam..czy nie wystarczy 2x tańszy EA274...
Proszę mnie dobrze zrozumieć: jestem w stanie (choć nie bez bólu) wyasygnowac środki na PA 272, tylko mam wątpliwości czy jest to zasadne w moim przypadku...

Proszę o wyrozumiałość...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

13 października 2014, 20:12 - pn

Monitory się tak bardzo nie starzeją, jak reszta typowego sprzętu. Poza tym PA272W jest solidniejszą konstrukcją od serii i EA, więc spokojnie wystarczy na 10-15 lat. Można robić rzeczy, o których się teraz nie myśli. Ale monitor da spokój ducha i zapas potencjału na wszelki wypadek.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

13 października 2014, 21:27 - pn

EA274 jest najsłabszym wyborem do fotografii z tych, które rozważasz. Będziesz drukował w szerokim gamucie, przydałoby się mieć też taki podgląd.
Wszystko rozbija się o kasę. Kalibrowałem już zawodowym fotografom monitory, których sam bym nogą nie trącił, dlatego jeżeli miałbyś coś zastawiać, to EA spokojnie dałby radę.
PA242 na dzisiaj jest rozsądnym minimum, a PA272 dodaje tylko powierzchnię i plamkę. Jak nie masz tego piątego tysiaka, to ja bym się nie napinał.

Nie zgadzam się z teorią długowieczności - UHD stoi u bram ;-)
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

13 października 2014, 21:44 - pn

Inaczej: trochę się muszę napiąć ale bez przesady.. Umyśliłem sobie 27" ze względu na wygodę do netu, tworzenia prezentacji, etc, ponieważ jakoś dawałem radę z Samsungiem 24" na TNce, jakoś zacząłem mieć wydruki w miarę zgodne kolorystycznie - więc dlatego moje pytanie, czy ten tańszy by nie wystarczył?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

13 października 2014, 21:53 - pn

Tak, jak pisałem zdarzają się przypadki osiągania bardzo dobrych efektów na bardzo złych monitorach, tyle że na pewno kosztem sporego stresu i długiej autokalibracji fotografa.
Poziomy PA/CX i CG/SV uwalniają od stresu i oszczędzają czas i pieniądze (od roku nie powtórzyłem ani jednego wydruku przez błąd w kolorach).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

14 października 2014, 00:26 - wt

@squonk
Sam przesiadłem się z SM 2494HM na NEC SV272W :D bajkaa Też mi się wydało, że mam w miarę zgodność (nie potrzebowałem wypasu). Ale jak zobaczyłem różnicę po przesiadce, to jakoś większy wydatek
już wydawał się tak wielki, jak korzyści z nowego monitora ;) I tak na prawdę sam myślałem o EA274WMi, bo i tak będzie lepszy od każdej TN-ki i by wystarczył (koniecznie po kalibracji). Ale pojawiła się okazja + dodatkowa gotówka :mrgreen:

@gootchio
Nie chodziło o długowieczność tylko o fakty. Zakładając naturalne zużycie, porządny monitor po latach będzie jeszcze trzymał odpowiednie parametry do zadanej pracy.
10-15 lat temu kupując np. porządne 20-22" 4:3 mało kto myślał o full HD. A czasami takie monitory pracują do dziś.. i "zarabiają" niekiedy..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

14 października 2014, 18:29 - wt

Witam widzę że byłeś zainteresowany tym EA 274WMI gdzie byś go kupował łącznie z kalibracją i jeśli to nie tajemnica to ile zapłaciłeś za tego SV
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

14 października 2014, 20:52 - wt

Jako dealer nie bardzo mogę się zdradzać, hehe..
A EA274WMi z kalibracją można zamówić u nas, w Foto-Plus ;) Kontakt przeze mnie :mrgreen:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
gluszekm
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2014, 12:37 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

26 października 2014, 20:20 - ndz

Witam,

Również myślę nad jakimś monitorem, koniecznie 27''. Nie jestem profesjonalistą zarabiającym na zdjęciach, jednak lubię dla własnej przyjemności i hobby obrabiać fotki w RAW do późniejszego wywołania na papier oraz pokazania na stronie internetowej. Nie chcę wydawać ponad 4tys na monitor jednak zależy mi na tym aby zdjęcia po wywołaniu były baaardzo zbliżone do tego co widziałem wcześniej na ekranie.
Pytanie czy wspomniany przez Was NEC 274WMI po kalibracji sprzętowej mi to zapewni? Oraz czy podłączę go bez większych problemów do zwykłego laptopa Asus tak aby w pełni wykorzystać jego rozdzielczość? Mam HDMI i VGA port/Mini D-sub 15-pin.
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

26 października 2014, 20:44 - ndz

Tak, zapewni Ci zgodność na takim poziomie, ale nie, nie podłączysz. Tzn., podłączysz, ale nie osiągniesz pełnej rozdzielczości.
gluszekm
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2014, 12:37 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

26 października 2014, 21:05 - ndz

Ok dzięki za odpowiedź, czyli jednym słowem nie mam się co napalać na monitor przed zakupem jakiegoś komputera.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

26 października 2014, 21:12 - ndz

Trzeba sprawdzić - w nowszych 2560x1440px po HDMI chodzi na 30Hz bezproblemowo, w starszych jest mukosolwan.
gluszekm
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2014, 12:37 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

27 października 2014, 20:38 - pn

Ok dzięki.
Wymagający aż tak bardzo nie jestem ale wiadomo... lubię się bawić suwakami w Lightroomie, żeby niebo miało idealnie taki kolor jak chce itp i tego samego oczekiwałbym po wywołaniu. czyli generalnie EA274WMi mówicie, że nie ma z tym tragedii?
Awatar użytkownika
squonk
Posty: 116
Rejestracja: 26 września 2014, 17:40 - pt

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

27 października 2014, 20:47 - pn

Ja po głębokim zastanowieniu jednak będę wybierał pomiędzy EA274WMI a ewentualnie CS240 jak się okaże "w poraniu" że jest przyzwoity...
gluszekm
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2014, 12:37 - sob

Re: Dylematy z wyborem monitora - ja wiem, że już bylo nie r

27 października 2014, 20:57 - pn

Ja to najchętniej osobiście chciałbym sprawdzić tego NEC'a przed zakupem, wywołać fotke RAW, potem ją druknąć i wtedy byłbym pewien czy warto... no ale niestety takiej możliwości chyba mieć nie będę.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68636
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu