Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w domu

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w domu

14 grudnia 2012, 11:56 - pt

Witam wszystkich serdecznie! To mój pierwszy post tutaj ale od jakiegoś czasu czytam czytam i bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiaduje.

Budżet to 5449 zl ( w cenie powinien zawierac sie kalibrator x-rite i1display pro)
Moje pytanie jestem fotografem i chciałbym zakupić monitor od 22'-24' który używał bym w warunkach domowych dużo pracuje w nocy. Dodam ze pracuje na macbook pro.

Mętlik mi powstał przy opisie kalibracji sprzętowej. Rozumiem ze Eizo nie da się w łatwy sposób skalibrować sprzętowo w domu i to mnie martwi.
Co z NEC ?
moje poprzednie typy to :



-EIZO LCD 22″ ColorEdge CG223W
-EIZO LCD 24.1″ SX2462W
-EIZO CD 22″ SX2262WK
-NEC MultiSync PA241W
NEC SpectraView® 231

Jaki monitor Panie Tomku by pan polecił ?

p.s. skłaniał bym sie ku matrycy IPS
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2012, 12:22 - pt przez Karol1, łącznie zmieniany 1 raz.
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 12:04 - pt

Karol1 pisze: (...)Budżet to 5449 zl ( w cenie powinien zawierac sie kalibrator x-rite i1pro) (...)
i1pro sam zeżre cały budżet... i to w zestawie "basic"

W tej cenie powinieneś się zmieścić z CG223 + ColorMunki - bardzo fajny zestaw.
Ewentualnie CX240 + kalibracja usługowo.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 12:15 - pt

Proponuję EIZO ColorEdge CX240.

Monitor kupuje się na lata, a CX240 nie ma sobie równych (poza CG246). Sensor i licencję ColorNavigator umożliwiające przeprowadzenie pełnej, sprzętowej kalibracji będzie można dokupić w późniejszym terminie (jeśli wogóle okaże się to konieczne).
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 12:18 - pt

gootchio pisze:
Karol1 pisze: (...)Budżet to 5449 zl ( w cenie powinien zawierac sie kalibrator x-rite i1pro) (...)
i1pro sam zeżre cały budżet... i to w zestawie "basic"

W tej cenie powinieneś się zmieścić z CG223 + ColorMunki - bardzo fajny zestaw.
Ewentualnie CX240 + kalibracja usługowo.

aj mialem na mysli i1display pro 1 taki skrot myslowy mi sie zrobil
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 12:20 - pt

Czornyj pisze:Proponuję EIZO ColorEdge CX240.

Monitor kupuje się na lata, a CX240 nie ma sobie równych (poza CG246). Sensor i licencję ColorNavigator umożliwiające przeprowadzenie pełnej, sprzętowej kalibracji będzie można dokupić w późniejszym terminie (jeśli wogóle okaże się to konieczne).
ale wtedy nie starczy mi na kalibrator i1display pro1

Mozna samemu kalibrowac sprzetowo i nie jest to mega skomplikowane?

Z NEC tez tak wyglada sytuacja z kalibracja sprzetowa?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 13:16 - pt

Eizo ColorNavigator jest niemal banalny w obsłudze - pozwala na sprzętową kalibrację serii "CG", a do "CX" trzeba dokupić licencję.
W NECach o ile się nie mylę to w Europie nie ma kalibracji sprzętowej (kwestia polityki licencyjnej).
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 13:18 - pt

gootchio pisze:Eizo ColorNavigator jest niemal banalny w obsłudze - pozwala na sprzętową kalibrację serii "CG", a do "CX" trzeba dokupić licencję.
W NECach o ile się nie mylę to w Europie nie ma kalibracji sprzętowej (kwestia polityki licencyjnej).

w moim zestawieniu jest monitor z serii CG bedzie on posiadal licencje na na colorNavigator?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 14:08 - pt

Tak.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 14:57 - pt

monitor bedzie mi sluzyl do obrobki zdjec slubnych modowych dokumentalnych w mieszkaniu gdzie nie ma dodatkowych ani specjalistycznych swiatel.
czy przypadkiem kalibracja sprzetowa mi sie do czegokolwiek przyda ?

Po namysle obstawiam CG223W + x-rite color munki. moglbym zamknac sie w przedziale 5.5 tysiaca zl.

Dobry wybor? matryca PVA jedynie i jej nie niekonsystencja trzymania koloru w zaleznosci od kata patrzenia mnie marti,,czy przesadzam?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 15:00 - pt

Kalibracja sprzętowa nie ma mocy sprawczej i nie uczyni CG223 lepszym monitorem od CX240

Jeśli sensor nie będzie używany do profilowania drukarek, to X-Rite i1Display Pro będzie lepszym wyborem niż ColorMunki Photo
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 15:38 - pt

Chlopaki ale wezcie pod uwage ze ja jednak nie bede pracowal w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu dlatego w moim przypadku chyba nie ma sensu kupowac najlepszego sprzetu na rynku.


Prosze poleccie mi cos co jest dosc uniwersalne i wybacza duzo jesli chodzi o miejsce gdzie jest uzywany.

Skłaniam sie ku .. EIZO SX2462W +x-rite i1display pro

bedzie ok ?
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 17:11 - pt

Chlopaki ale wezcie pod uwage ze ja jednak nie bede pracowal w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu (...)
I właśnie dlatego z trójki (CX240, CG223W) SX2462W jest najgorszym wyborem bo to IPS bez możliwości samodzielnej, sprzętowej kalibracji nawet za dopłatą.

CX240 nie widziałem, ale m.in. na tym forum pełno jest pochwalnych peanów i wszyscy guru z Czornyjem i Tomem01 na czele podkreślają jego doskonałe zachowanie nawet w kiepskim oświetleniu. Dlatego (i dlatego, że ma wbudowany kalibrator) wydaje się najlepszym wyborem... raz na rok zamówisz kalibrację, skorelujesz wbudowany czujnik, a będziesz miał lepszy i większy panel.

Jeżeli koniecznie chcesz mieć zestaw z kalibratorem to zostaje CG223W. Masz banalną samodzielną kalibrację sprzętową i możliwość zdjęcia profilu z telewizora, laptopa, iPhone'a, projektora, a w wariancie z ColorMunkim* również drukarki, co wg. mnie jest bardzo fajną sprawą.
CG223W mam (do kompletu ColorMunki i też i1 Display Pro) i używam, również w domowych warunkach i sobie bardzo chwalę. Wywołałem masę zdjęć i naprawdę się na nim nie zawiodłem. Przydałaby się tylko większa rozdzielczość (mniejsze piksele) i powierzchnia ekranu, ale cóż - ograniczenia budżetowe.

*) A propos kalibratora: Czornyj wynosił i1 Display Pro ponad ColorMunkiego, bo jest lepszy w cieniach ale wg. mnie (może kwestia egzemplarza) mniej dokładnie wyznacza punkt bieli (na oko -300K względem CM), więc coś za coś.

edit: O widzę, że w monitory.mastiff.pl CG223 ostatnio staniało :) , to nawet bardziej bym się ku niemu skłaniał... +2 tys. do CX240 to kupa kasy
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 17:55 - pt

gootchio pisze:*) A propos kalibratora: Czornyj wynosił i1 Display Pro ponad ColorMunkiego, bo jest lepszy w cieniach ale wg. mnie (może kwestia egzemplarza) mniej dokładnie wyznacza punkt bieli (na oko -300K względem CM), więc coś za coś.
Jeśli już, to CM mniej dokładniej ustawia punkt bieli o ok. 300K względem i1Display Pro:
http://www.drycreekphoto.com/Learn/Cali ... dware.html

O samym i1Display Pro opowiadałem trochę tutaj:
http://vimeo.com/40210023

Dziś pojawił się też polskojęzyczny test CX240 - niestety autor wyciągnął kilka mylnych wniosków z uwagi na użycie kiepskiego sensora, ale poza tym dokonuje trafnych obserwacji:
http://www.swiatobrazu.pl/eizo-coloredg ... 28378.html

Z samym CX240 będzie okazja zapoznać się we wtorek w Warszawie podczas imprezy, którą będę miał przyjemność poprowadzić:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=32&t=874
Zainteresowanych serdecznie zapraszam, chętnie odpowiem osobiście na wszelkie pytania i wątpliwości ;)
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 18:45 - pt

a moze zestaw

Eizo ColorEdge CG241W ? bez kalibratora bo w koncu raz w roku pewnie bede musial go skalibrowac sprzetowo to juz wezme fachowca ... ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

14 grudnia 2012, 19:28 - pt

CG241W do pięt nie sięga CX240 - jest to monitor, który ma już swoje lata. Nowy CX240 dzięki matrycy PLS z retardatorem, która sterowana jest przez chirurgicznie precyzyjny, podwójny, 16-o bitowy 3DLUT z układem DUE jest najbardziej równomiernym i najmniej przekłamującym w funkcji kąta monitorem LCD, jaki kiedykolwiek zagościł na biurku grafika/fotografa. Nawet kompletni amatorzy są pod wrażeniem jakości obrazu tego panelu. Dodatkowo jest ładniejszy i bardziej ergonomiczny od starszych EIZO.

CX240 można kupić, skalibrować dobrej jakości sensorem godnym tego wyświetlacza (np. X-Rite i1Pro 2) i zapomnieć o rekalibracji - monitor sam będzie dbał o to, by się nie rozkalibrować, ma zaawansowaną elektronikę kontrolującą proces starzenia się podświetlenia, a dla pewności ma jeszcze sensor autokorekcyjny. Jest też fajne, darmowe oprogramowanie EIZO ColorNavigator Elements, które pozwala ustawić i oprofilować monitor bez sensora - można z powodzeniem kupić monitor bez pełnej licencji ColorNavigator, zobaczyć jak się sprawdza, a z czasem ew. dokupić aktywację i spotkać się z technikiem dysponującym stosownym sprzętem i wiedzą konieczną do kalibracji monitora i użytkownika. Z mojego doświadczenia jako konsultanta z zakresu zarządzania barwą wynika, że zwykle kalibracja monitora poprawia sytuację o 10%, natomiast kalibracja klienta o kolejne 90% - to są doskonałe narzędzia, ale mimo wszystko potrzeba odrobiny wiedzy do tego, by świadomie się nimi posługiwać.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

16 grudnia 2012, 12:13 - ndz

Wiec wybor padl na cx240

bede musial go skalibrowac na poczatku ? czy musze to zlecic?

nie mam oprogramowania jeszcze i kalibratora.

czy te monitory nie sa kalibrowane w fabryce ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Obrobka fotografii+mozliwoscia kalibracja sprzetowej w d

16 grudnia 2012, 13:26 - ndz

Monitory są linearyzowane w fabryce - aby mogły być kalibrowane fabrycznie, pracownik EIZO musiałby być Duchem Świętym i wiedzieć, do kogo monitor trafi i do jakiego celu będzie on chciał swój monitor skalibrować.

Monitor można skalibrować i oprofilować przy pomocy darmowego oprogramowania ColorNavigator Elements bez użycia sensora, a wbudowany sensor autokorekcyjny utrzyma go w skalibrowanym stanie ad mortem usrandum.

Z czasem można zaopatrzyć się w pełną licencję na oprogramowanie ColorNavigator, dokupić lub wypożyczyć kalibrator i skalibrować monitor dokładniej - o ile będziemy odczuwać taką potrzebę.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], AndN11, Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68555
Liczba tematów: 4140
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu