Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 10:38 - ndz

Witam!

zwracam się z prośbą o pomoc w doborze monitora (nowego )

Zakres pracy monitora:
- obróbka fotografii produktów na potrzeby aukcji i sklepu internetowego który zawodowo prowadzę

- Tworzenie grafiki sklepu internetowego (w zasadzie połowa pakietu Adobe CS6 )
Czyli reasumując tylko i wyłącznie tworzenie grafiki odtwarzanej na monitorze.

- Mniej istotne bo aktualnie nie używane rzeczy to:
modelowanie 3d w 3ds max studio
animacja i obróbka wideo w adobe primiere i affer efecs
generalnie jeżeli jest możliwość chciał bym aby monitor mógł w przyszłości sobie z tym sensownie poradzić.

- Odbiorcy docelowi mają matryce TN więc docelowa przestrzeń barw to sRGB i format jpg/png bo jest mały aby mieć jak najlepsze odwzorowanie barwy u nich.
- maksymalna wielkość zdjęcia jakie jest tworzone nie przekracza 640x480 pix więc monitor mały 19 calowy powinien sobie z tym poradzić.


Prosił bym o podpowiedzi z marek EIZO i NEC. Potrzebuję dobrego skalibrowanego monitora. Po prostu teraz pracuję na LGIPS235 ale finalna fotografia z tego monitora jest inny na praktycznie każdym innym monitorze jaki spotkałem - wstępnie ustaliłem że problem leży w głębi koloru bo to co fotografuję jest czarne lub czarne + jakiś kolor.

Kwota - trudno powiedzieć - ważniejsze dla mnie jest osiągnięcie powyższych celów więc jak będzie trzeba odkładać na monitor rok lub dwa to to zrobię bo nie chcę kolejnego taniego cudu, czytając forum zrozumiałem że matryca ips i monitor na którym pracuję jest marny więc szedł bym w stronę PVA

Panie Tom001 - czy jest pan zainteresowany doborem tego monitora + jego kalibracją/profilowaniem?

Zanim powiem jaki monitor ja wstępnie wybrałem chciał bym poznać pana zdanie. Niestety jestem z Elbląga więc trochę daleko :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 12:37 - ndz

inwestor12345 pisze:Panie Tom001 - czy jest pan zainteresowany doborem tego monitora + jego kalibracją/profilowaniem?
Czy przeglądał Pan listę? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152 Gdzie się Pan widzi z oczekiwaniami jakościowo/wielkościowo/budżetowymi?

PS. Nie Tom001 a Tom01. 01 w nie jest przypadkowe. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 13:12 - ndz

wstępnie wybrałem: SX2262W - cena 3- 4,5 tyś chyba pozwoli uzyskać ten cel? (fotografie są robione w studio i żaden inny typ nie będzie na tym monitorze obrabiany)

jeżeli nie to prosił bym o informację, wrócę na forum jak odłożę więcej - ważniejsze dla mnie jest aby osiągnąć to co planuję niż kupić szybko byle co.


Przepraszam za pomyłkę co do loginu - mam nadzieję że nie uraziłem :)
Ostatnio zmieniony 30 grudnia 2012, 13:17 - ndz przez inwestor12345, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 13:13 - ndz

Przy lekkim przekroczeniu 4 tys zł może Pan już rozważyć EIZO SX2462W a to dwie klasy wyżej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 13:23 - ndz

A czy matryca ips będzie odpowiednia? Na forum chwalą SPV.

Generalnie problem mój leży w tym że po obróbce na monitorach Lgips235 i jakimś tanim tn uzyskuję różne zdjęcia.
Czy pracując na monitorze który pan polecił w przestrzeni sRGB wykonana fotografia będzie w miarę poprawnie odtwarzana na innych monitorach z matrycami TN ?
Bo obecnie na ips kolory są piękne ale na dowolnej matyrcy tn jest marnie (zdjęcie obrabiane na sRGB w lightromie)

Mam tylko 2 dodatkowe pytania:
1. Wiem że kalibruje/profiluje pan monitory - są szanse na skorzystanie z pana doświadczenia w tej dziedzinie w Elblągu?
2. Monitor stoi w pokoju, doczytałem że mam marne światło i żeby zastosować 4 świetlówki 5300K po 18 W mocy każda w oprawie rastrowej - czy pana zdaniem warto to zrobić bo tak jak patrzę pokój jest mały, 9 mkw, do okoła są meble, sufit biały.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 13:44 - ndz

Matryca nie jest decydującym kryterium w wyborze monitora. W zastosowaniach zawodowych graficznych częściej spotyka się IPS niż PVA a wynika to z lepszej naturalnej liniowości i braku zmiany gammy pod kątem. Oczywiście sama matryca to nie wszystko, do tego trzeba ją oświetlić i wysterować. No i wykonań matryc jest nieskończona ilość. Dlatego nie powinno się porównywać monitorów tylko na podstawie typu matrycy. EIZO SX2462W nie ma kompletnie nic wspólnego z masówką firmy LG. To tak jakby powiedzieć o diametralnie różnych samochodach, że mają silniki benzynowe. Zupełnie nic ta informacja nie wnosi.

Przygotowanie materiału tak, aby względnie kontrolowanie wyglądał na innych monitorach to inna para kaloszy. Im wyższej klasy monitor tym wierniej będzie Pan widział oryginał swojego materiału i siłą rzeczy lepiej przewidzi Pan co "zje" tani monitor.

Kalibracja jest możliwa w całym kraju.

Oświetlenie miejsca pracy to ważna rzecz i zdecydowanie warto zrobić je porządnie. Tym bardziej, że koszt, w kontekście ceny monitora jest śmieszny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 13:59 - ndz

Dziękuję za te rzetelne informacje - puki co mam za mało wiedzy i muszę odłożyć jeszcze ten 1 tyś zł aby dokonać tego zakupu - gdy uzupełnię wiedzę i sakiewkę skontaktuję się z panem ale to już na gg lub mail.

Miał bym jeszcze pytanie co do samej kalibracji jaką pan oferuje - jak rozumiem przyjeżdża pan do klienta i już w miejscu instalacji monitora jej dokonuje? Czy mógł bym prosić o wstępną wycenę takiej usługi na prv i co jest w jej zakresie?
Przeczytałem sporo tematów od 3 dni ale nie mogę ustalić czy te monitory się profiluje/kalibruje od razu po instalacji bo na innych forach jest sporo różnych informacji a tu wszystko jest rzeczowe i bardziej wiarygodne. Generalnie widzę że ten zakup + dobra kalibracja jest i tak konieczny jak chcę widzieć na czym naprawdę pracuję.

Bardzo dziękuję za pomoc - już mam trochę jaśniejszy obraz tego jak to działa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 14:07 - ndz

Proszę rzucić okiem na kartę katalogową monitora a szczególnie na prawą kolumnę "Szef kuchni poleca". Jest tam wszystko opisane i zawsze aktualne ceny. Kalibracja może być wykonana u Pana lub zdalnie. Usługa będzie się różniła kosztem dojazdu. Rzecz jasna na miejscu u Pana jest zarówno łatwiej technikowi jak i ma Pan pod ręką fachowca, którego można dowolne wypytywać. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 14:29 - ndz

Właśnie czytam wszystko o tym monitorze co jest załączone - teraz rozumiem że kupuję konkretne odwzorowanie barwy na ekranie zbliżone jak najbardziej do rzeczywistości :)

Za około tygodnia odezwę się jeszcze w sprawie kalibracji :)

Bardzo dziękuję za pomoc bo w końcu się odnalazłem w tym temacie.
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 21:55 - ndz

Panie Tom01 - Czy ten monitor SX2462W nie jest Pana zdaniem za mocny do obróbki fotografii która będzie publikowana tylko na stronach internetowych?
Tak jak czytam jedną z Pana recenzji sprzętu to tam mowa o dziedzinach związanych z poligrafią i tylko wzmianka o tworzeniu stron www.
W zasadzie po przemyśleniu tematu nie potrzebuję widzieć jak to wszystko będzie wyglądało na papierze tylko jak to widzi ktoś kto ma poprawnie wyregulowany monitor pod sRGB czyli to do czego dążą producenci bo i tak klienci mają pełen rozrzut odwzorowania tego poprawnego obrazu.

Znajomy kolega robiący strony www i fotografie na ich potrzeby polecił mi NEC P221W + X-rite i1 Display Pro - tylko tu pytanie czy możemy w takim przypadku mówić o wykorzystaniu pełni możliwości w przestrzeni sRGB ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

30 grudnia 2012, 21:59 - ndz

Potrzebuje Pan monitora do profesjonalnej fotografii produktowej. To nie miejsce na monitory amatorskie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

01 stycznia 2013, 23:03 - wt

Mam zdanie że adobeRGB będzie mi po prostu wadzić.
Piszę tak dlatego bo w tego typu tematach:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=454
okazuje się że seria s nie odwzorowuje sRGB na którym chce pracować a adobeRGB kompletnie nie będę stosował bo wszystko docelowo trafia na nieskalibrowany monitor klienta a tak to kupując monitor lepszy od 99,9% wszystkich na jakich będą to ludzie oglądać zrobię bezsensowną inwestycję bo nie zobaczę i tak sRGB. Chodzi mi o zbliżenie się do tego co przetwarza maszyna, widzenie koloru w sRGB tak jak ma go w pamięci maszyna bo obecnie jestem świadomy że maszyna widzi i przetwarza kolor czarny inny niż ja go postrzegam a niestety czarny kolor jest na każdym z moich zdjęć. Inny problem to błąd mojego wzroku spowodowany otoczeniem i kolorami jakie mnie otaczają ale to będę niwelował inaczej.

Czy orientuje się Pan jak obecnie sprawa wygląda w serii SX? Chodzi mi o odwzorowanie sRGB.
Ewentualnie czy orientuje się pan gdzie można włączyć wszystkie serie monitorów ENZO i z własnym kolorymetrem sobie zmierzyć błąd odwzorowania sRGB (choć nie wiem czy taki pomiar mogę zrobić kolorymetrem ale wydaje mi się że tak)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

02 stycznia 2013, 09:33 - śr

EIZO serii S, zreszą jak wszystkie monitory z 1D LUT nie mają kalibrowanego gamutu. Jeśli jest szerokogamutowy to tylko z taką przestrzenią się pracuje. Seria SX i inne monitory z 3D LUT mają możliwość kształtowania gamutu.

PS. Co to znaczy "błąd odwzorowania sRGB"?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

02 stycznia 2013, 18:20 - śr

ano właśnie doczytałem że monitor z 3d LUT eliminuje mi problem.

Co do błędu odwzorowania - chodzi mi o delta E
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

02 stycznia 2013, 18:21 - śr

inwestor12345 pisze:Co do błędu odwzorowania - chodzi mi o delta E
Ale po co to? Czemu miałoby służyć?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inwestor12345
Posty: 11
Rejestracja: 30 grudnia 2012, 09:59 - ndz

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

02 stycznia 2013, 18:32 - śr

no bo finalnie zdjęcie trafia na nie kalibrowane monitory więc mocno zastanawiam się nad sensem wydania 5 tyś zł skoro mogę skorzystać z serii tańszej na której będę widział kolory srgb wystarczająco zbliżone do rzeczywistości - jak rozumiem delta E jest miarą tego jak jakiś kolor z palety sRGB odstaje sobie od wzorca? ( wzorzec koloru widzę jak wzorzec jednostki 1 metra - ktoś uciął sznurek na długość swojej ręki i powiedział że to metr i tak to teraz nazywamy )
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16364
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w doborze monitora + kalibracja

02 stycznia 2013, 18:55 - śr

To trochę nie tak działa. Klasa błędów dE to wyznacznik klasy monitora i wartości liczbowe znane są dla jakiegoś zestawu kolorów kontrolnych. Wiem że to zabrzmi dziwnie, ale kompletnie nic to Panu nie powie o jakości reprodukcji monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], USRPL
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68574
Liczba tematów: 4141
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu