EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
CynicalAngryScotsman
Posty: 20
Rejestracja: 25 grudnia 2014, 21:23 - czw

EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

08 marca 2015, 13:09 - ndz

Witam!

Wreszcie otrzymałem swojego cs230. Świetna jakość wykonania a kolory to bajka. Niestety co do równomierności podświetlenia mam pewne zastrzeżenia. Na białym tle monitor ma widoczne ciemniejsze plamy i smugi. Najbardziej widoczne są one w dolnych rogach oraz prawym górnym. Dostrzegam też różnicę w temperaturze pomiędzy lewym dolnym a prawym górnym rogiem. To jednak wymaga testów w innym oświetleniu.
Spodziewałem się również lepszego czy raczej innego wykończenia matrycy. Nadal widoczne jest coś co można określić brudem czy kaszką.
Z ciekawości czy moje oczy mnie nie oszukują zrobiłem zdjęcie naświetlane przez 4 sekundy. Monitor wyświetlał wtedy czarne tło. Oczywiście w rzeczywistości nie wygląda to tak źle ale nierówności są dostrzegalne. Trochę żałuję, że nie wybrałem egzemplarza selekcjonowanego.

Mam również bardzo dziwne pytanie. W ColorNavigatorze jest opcja zmiany priorytetu DUE. Czy zmiana tej opcji wiąże się z rozkalibrowaniem wbudowanego profili sRGB? Nie chcę nic popsuć a obecne warunki w jakich mieszkam (studia, duża źle oświetlona kamienica) nie sprzyjają kalibracji. Pomyślałem, że jeśli zmienię profil z uniformity na brightness i z powrotem to coś się zmieni. Po prostu dwa ciemniejsze obszary są z tej samej strony monitora przez co całość wydaje się delikatnie lecieć w jedną stronę.
Załączniki
WP_20150308_00_49_14_Raw.jpg
WP_20150308_00_49_14_Raw.jpg (791.22 KiB) Przejrzano 2583 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

08 marca 2015, 14:43 - ndz

Jeśli wyregulujesz monitor na najwyższą możliwą jasność, to układ wyrównywania nierównomierności podświetlenia przestaje działać. Układ działa tak, że przyciemnia najjaśniejsze fragmenty ekranu przy pomocy matrycy, te średnie przyciemnia troszkę, a te naturalnie najciemniejsze nie zmienia. Na skutek działania DUC ogólna jasność bieli troszkę spada, bo część światła jest pochłaniana przez matrycę na wyrównanie nierównomierności podświetlenia. Tyle teorii.
W praktyce układ DUC należy pozostawić w domyślnym położeniu tak, aby z maksymalnym zaangażowaniem wykonywał swoją pracę. On jest właśnie po to, aby wyrównywał nierównomierności jasności i koloru, smugi, o których wspominałeś. Generalnie w tej klasie monitora, z włączonym DUC, nierównomierności bieli i szarości powinny być praktycznie niedostrzegalne. Z nierównomiernościami czerni już trudniej sobie poradzić.
CynicalAngryScotsman
Posty: 20
Rejestracja: 25 grudnia 2014, 21:23 - czw

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

08 marca 2015, 16:57 - ndz

Monitor jest ustawiony na 60cd/m2. Tak jak napisałem, nierównomierność widać najbardziej na bieli. Zastanawiam się czy gwarancja coś takiego obejmuje, a jeśli tak w jakim zakresie? Jeśli to ma jakieś znaczenie zamawiałem z mastiffa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

08 marca 2015, 17:10 - ndz

Gwarancja na to nic nie poradzi. O ile pamiętam CS, CX dopuszcza odchyłki jasności bieli +/-20% względem środka ekranu, czyli 40% względem narożników i to pewnie jeszcze z pominięciem paska obwodowego wokół ekranu o szerkości 10%. Odchyłek barwy w ogóle się nie normuje. W praktyce więc monitor musi być potraktowany wojskowym butem, aby nie spełnić norm. Miejsce zakupu ma niewielki związek ze sprawą.
Mam nadzieję, że dostałeś sprzęt oryginalnie zapakowany. Wówczas nie można mieć zastrzeżeń do sprzedawcy. No, może tylko do "Opowieści z Narni"...
Na CS230 z włączonym DUC biel powinna być w praktyce prawie idealna.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

08 marca 2015, 17:16 - ndz

CynicalAngryScotsman pisze:Monitor jest ustawiony na 60cd/m2. Tak jak napisałem, nierównomierność widać najbardziej na bieli. Zastanawiam się czy gwarancja coś takiego obejmuje, a jeśli tak w jakim zakresie? Jeśli to ma jakieś znaczenie zamawiałem z mastiffa.
Jasne że ma znaczenie dla tego forum, zaraz się wypowie na temat TOM01 i będziesz wszystko wiedział.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

09 marca 2015, 09:35 - pn

Monitor LCD nigdy nie będzie idealnie równy, wynika to z zasady działania. Można i nawet trzeba tak kalibrować ekrany, aby nie uwypuklać potencjalnych nierówności. Długie naświetlanie czarnych ekranów do niczego nie prowadzi poza siwymi włosami. W CS230 siedzi "zwykły" IPS, który jest trudny w ustawieniu, z tego powodu, że ma wyższą czerń i właściwa korelacja z oświetleniem otoczenia nie jest oczywista. Należy tak dobrać oświetlenie i kalibrację, aby nie było widać niedoskonałości czerni i jednocześnie biel nie "gryzła" w oczy.

Jeśli na bieli są ciemniejsze miejsca, wypadałoby to pomierzyć i sprawdzić czy mieści się w normie gwarancyjnej.

Przestawienie działania układu kompensacji nierówności nie rozkalibrowuje monitora, tym bardziej jeśli kalibrowany nie był.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
CynicalAngryScotsman
Posty: 20
Rejestracja: 25 grudnia 2014, 21:23 - czw

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

09 marca 2015, 10:17 - pn

Odchył jasności dostrzegalny jest głównie na jednolitych i jasnych powierzchniach, szczególnie bieli. Różnica nie jest duża i ocenił bym ją na maksymalnie 3-4c/m2 a może i mniej, jednak jest dostrzegalny i to jest w nim irytujące. Podejrzewam, że czegoś takiego gwarancja nie obejmuje. Wygląda to mniej więcej tak:
Załączniki
WP_20150308_00_43_58_Raw.jpg
WP_20150308_00_43_58_Raw.jpg (449.4 KiB) Przejrzano 2583 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

09 marca 2015, 10:25 - pn

Normy równomierności podświetlenia LCD są dość liberalne i musi być naprawdę nierówny aby przekroczyć wartości dopuszczalne fabrycznie. Właśnie dlatego usługa selekcjonowania cieszy się dużym wzięciem, bo ludzie wolą jednak egzemplarze bliskie dolnym granicom norm niż górnym. W tym konkretnym wypadku reklamacja w serwisie to strata czasu. Jedyne co można zrobić to zamienić na inny egzemplarz, ale proponowałbym selekcjonowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
CynicalAngryScotsman
Posty: 20
Rejestracja: 25 grudnia 2014, 21:23 - czw

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

09 marca 2015, 11:13 - pn

Bardzo dziękuję za pomoc. Najprawdopodobniej zdecyduję się na wymianę z selekcją jeśli mam taką możliwość. Chyba wolę dopłacić i oszczędzić trochę włosy na głowie :) Rozumiem, że odbyło by się to na zasadzie praw konsumenta czyli do 10dni od zakupu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ezio Radiforce MS230W - ktokolwiek widział, ktokolwiek w

27 marca 2015, 11:48 - pt

Mapa nierówności podświetlenia Pana monitora. Obie mapy zmierzone przy samych ramkach, więc wykazanie nierówności spotęgowane do maksimum.

Obrazek

A taki mam dla Pana wybrany. Mam nadzieję że Pana usatysfakcjonuje.

Obrazek

Równiejszych nie ma. Przebrałem sporo egzemplarzy. Jeśli taka równomierność nie będzie Pana satysfakcjonować, trzeba będzie pomyśleć o wymianie na CX, który raz, że ma lepszą matrycę, lepszą stabilizację i jest pozbawiony "IPS-owego" srebrzenia, które potęguje wrażenie nierówności w bardzo słabym świetle.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 09:58 - sob

A co robisz z monitorami które nie przeszły selekcji,wiem życie jest trudne,ot zwykła ciekawość,tylko nie pisz ,że trafiły do wyprzedaży.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 10:53 - sob

czuk pisze:tylko nie pisz ,że trafiły do wyprzedaży.
Dlaczego mam nie pisać? Po to jest dział wyprzedaży. Właśnie dlatego selekcja jest płatna, aby mieć kasę na przecenę monitora, którego ktoś nie chciał. Przecież firma to nie jest instytucja charytatywna i nie muzeum zwróconych monitorów. Wszystko musi być zorganizowane i policzone aby nie pójść z torbami nawet przy zwrotach. Selekcjonowany egzemplarz jest droższy, ale czasem coś odpadnie, czasem coś ktoś zwróci i to też jest towar, choć niższego sortu. Więc pieniądze z selekcji są spożytkowane w pierwszej kolejności na ryzyko odpadu i w drugiej na przeceny zwrotów. Monitor zwrócony czasem z wadą, czasem nawet nie, odpowiednio przeceniony też znajduje swego nabywcę i na dodatek szczęśliwego, że kupił taniej. Wszyscy są zadowoleni. Cała operacja jest dość kosztowna i ryzykowna, ale daje się to ogarnąć. Przecież nadrzędną ideą jest zadowolenie użytkowników. Po to się tak robi.

Wyprzedaż jest tu: https://monitory.mastiff.pl/monitory-1/n ... zedaz.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 11:31 - sob

Tylko cenę musisz zapłacić(NIBY ZA NORMALNY TOWAR WG PRODUCENTA) ,ja się nie zgadzam z takim podejściem do tematu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 12:09 - sob

Dlaczego "musisz"? Dostajesz sprzęt zgodny z deklaracją producenta i tyle. Gorzej, jeśli użytkownik chce parametry ponadnormatywne. Co zrobić z ludźmi, którzy stwierdzają, że fabryczne normy im nie odpowiadają, a jednocześnie nie chcą wydawać więcej na wyższy model? Weźmy przykład z tego wątku. Kupujący dostał monitor. Sprawny, spełniający z prawie trzykrotnym zapasem normę nierówności podświetlenia nawet w najbardziej nierównym miejscu i zmierzony w najbardziej niekorzystnym punkcie, nawiasem mówiąc wbrew instrukcji serwisowej. Klient jest niezadowolony i występuje z roszczeniem do sprzedawcy. Pokusi się Pan o zaproponowanie wyjścia z sytuacji?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 12:46 - sob

czuk pisze:Tylko cenę musisz zapłacić(NIBY ZA NORMALNY TOWAR WG PRODUCENTA) ,ja się nie zgadzam z takim podejściem do tematu.
I na szczęście możesz ten brak zgody zrealizować, a inni takie warunki zaakceptować . Wolny rynek w czystej postaci.
Pozdrawiam, Jurek
cz
czuk

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 12:56 - sob

Tom01 pisze: Sprawny, spełniający z prawie trzykrotnym zapasem normę nierówności podświetlenia nawet w najbardziej nierównym miejscu i zmierzony w najbardziej niekorzystnym punkcie, nawiasem mówiąc wbrew instrukcji serwisowej. Klient jest niezadowolony i występuje z roszczeniem do sprzedawcy. Pokusi się Pan o zaproponowanie wyjścia z sytuacji?
Nie pokuszę się,kupujemy drogi sprzęt i dostajemy wybrakowany ,ale normalny wg producenta,i to mnie boli.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 12:58 - sob

czuk pisze:Nie pokuszę się,kupujemy drogi sprzęt i dostajemy wybrakowany ,ale normalny wg producenta,i to mnie boli.
Będę nalegał. Gadanie i narzekanie do niczego nie prowadzi. Trzeba znaleźć wyjście. Sprzedaje Pan monitor. Właściwości wynikające z zapewnień producenta są spełnione a klient narzeka, że zbyt nierówny. Co by Pan zrobił?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 13:06 - sob

Jak robi Pan selekcję, to ten sprzęt wcale nie jest NOWY tylko rozpakowany,i ponownie wysłany do klienta.JAKO NOWY.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 13:13 - sob

Czuk z czego to wnosisz ze rozpakowane monitory TOM01 sprzedaje jako nowe? Pisał przecież zupełnie co innego.
Fakt że monitory za niemałe pieniądze powinny chociaż mieć gwarancję na zero wadliwych pikseli. Ale to uwaga do producenta-gwaranta, nie do sprzedawcy.Słaba konkurencja w tym segmencie rozbisurmaniła producentów.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS230 nierównomierność podświetlenia

28 marca 2015, 20:49 - sob

Juriko pisze: Fakt że monitory za niemałe pieniądze powinny chociaż mieć gwarancję na zero wadliwych pikseli. Ale to uwaga do producenta-gwaranta, nie do sprzedawcy.
Wcale nie powinny. Żaden producent nie jest w stanie dać 100% gwarancji na piksele z technicznego punktu widzenia. To, że takowe w ogóle "funkcjonują" jest tylko dobrą wolą producenta monitorów (nie matryc).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu