trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master Pro

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
zipp
Posty: 4
Rejestracja: 25 grudnia 2012, 18:45 - wt

trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master Pro

28 grudnia 2012, 08:16 - pt

Witam . Tak jak napisałem w czołówce mam trudny wybór . Ta Iiyama Vision Master Pro 514 HM204 jest na prawdę świetnym monitorem mimo sędziwego wieku ale jego czas powoli ( niestety) się kończy.
Nie jestem technicznym znawcą wszystkich nowinek....tym bardziej nie lubię wdawać się w dyskusję co jest lepsze ips e-ips, pva spva ...itd.Jak czytam co niektóre wątki to mam takie skojarzenie : aby zrobić dobre zdjęcie portretowe trzeba użyć jedynie Hasselblada H5D najlepiej z matrycą 200mpix Multi-shot.
Mam zasadę aby odrzucać skrajności, dotyczy to również cen. Coś przeraźliwie tanie nie może być dobre i tyle ( w myśl przysłowia ...jestem zbyt biedny żeby kupować rzeczy tanie). Z drugiej strony monitory po 5 tys i więcej mają zastosowanie w firmach zajmujących się profesjonalnie tym co robią.
Ja chcę zmieścić się w 3 tyś złotych max..
Na początku myślałem o Dellu U 2713 ale im więcej czytałem tym mniej wiedziałem
Wiem że Eizo i Nec są klasą samą w sobie... Tak więc pytam czy w granicy tej kwoty znajdę godnego następcę Vision Master pro?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

28 grudnia 2012, 11:02 - pt

Polecam EIZO SX2262W - powinien godnie i bezboleśnie zastąpić Iiyamę ;)
zipp
Posty: 4
Rejestracja: 25 grudnia 2012, 18:45 - wt

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

29 grudnia 2012, 13:10 - sob

Witam.
A model EIZO S2433W?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

29 grudnia 2012, 13:29 - sob

S2433W ma tą samą rozdzielczość, jest tylko trochę większy, natomiast pod względem jakości to nie ta półka. SX2262W wyposażony jest w elektronikę sterującą serii ColorEdge - 12-o bitową 3DLUT z wewnętrznie 16-o bitową precyzją oraz układem DUE - dzięki temu monitor jest w stanie precyzyjnie symulować przestrzeń sRGB/AdobeRGB, kalibracja nie pogarsza jakości tonalnej, a obraz jest jednolity pod względem jasności i temperatury barwowej na całej powierzchni ekranu. Powierzchnia ekranu na wysokość powinna odpowiadać wysokości wyświetlanego obrazu Iiyamy (kineskop ma przekątną 22", ale wyświetlony obraz to tylko 20,4"), na szerokość będziemy mieli więcej przestrzeni.

S2433W ma szerokogamutową matrycę sterowaną jedynie 10-cio bitową 1DLUT bez DUE, dlatego kalibracja powoduje widoczną posteryzację, monitor nie jest w stanie poprawnie symulować przestrzeni sRGB, a obraz jest nierównomierny - widać obszary jaśniejsze i ciemniejsze, oraz przebarwienia (np. lewa strona ekranu zielonkawa, prawa różowa, góra żółtawa, dół niebieskawy). Dodatkowo przy większej powierzchni bardziej widoczna jest wada matrycy S-PVA polegająca na zmianie gammy i tonacji w funkcji kąta obserwacji - rogi ekranu mają rozjaśnione cienie i śródtony oraz są ocieplone w stosunku do obrazu wyświetlanego w centrum. Ogólnie jest to niezły monitor, ale napewno nie rekomendowałbym go fotografowi przesiadającemu się z wysokiej klasy CRT.
zipp
Posty: 4
Rejestracja: 25 grudnia 2012, 18:45 - wt

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

29 grudnia 2012, 15:30 - sob

Witam
Rozumiem że nic z obecnej oferty IIyama nawet z panelem VA np. ProLite XB2472HD nie bardzo nadaje się do obróbki fot......
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

29 grudnia 2012, 15:38 - sob

Iiyama miała w swej ofercie literalnie jeden dobry monitor, który nb. był rebrandowanym panelem NEC 2190UXi w wyższej cenie, ale to było dawno i nieprawda. Obecnie produkuje wyłącznie parodie monitorów, których w przypadku zastosowań fotograficznych/graficznych nawet kijem bym nie tknął.

Z czystym sumieniem polecam EIZO serii SX, CX, CS, CG. Szczególnie godny polecenia jest EIZO ColorEdge CX240 - w moim odczuciu jest to najlepszy monitor LCD jaki w życiu widziałem, lepszy nawet od egzotycznych, bezkompromisowych konstrukcji takich jak EIZO ColorEdge CG221 czy NEC Reference 21.
zipp
Posty: 4
Rejestracja: 25 grudnia 2012, 18:45 - wt

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

02 stycznia 2013, 17:47 - śr

Witam
W nawiązaniu do mojego pierwszego postu czy Dell U 2713 może być brany pod uwagę?... wszak model U2710 znalazł się na liście monitorów w klasie domowo- uniwersalnej :)
Pozdrawiam Zipp
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

02 stycznia 2013, 20:45 - śr

zipp pisze:W nawiązaniu do mojego pierwszego postu czy Dell U 2713 może być brany pod uwagę?...
Jako następca kineskopu? Absolutnie nie!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: trudny wybór po 10 latach pracy na Iiyama Vision Master

03 stycznia 2013, 17:53 - czw

Absolutnie nie, pozwolę sobie wtrącić tutaj kilka zdań o DELLach. Prawda, że nie znam naocznie jeszcze monitora o symbolu 13 ale wszystkie, które widziałem wcześniej to przekleństwo:) Ostatnio byłem świadkiem wymiany 4 szt. DELL U2412 na biurowe EIZO EV2436 w firmie zajmującej DTP. Nie był to sensowny wybór ale lepszy niż jarzeniówki w oczy :)
Tomasz Gut

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68604
Liczba tematów: 4142
Liczba użytkowników: 3954
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: maqmaq
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu